mibara

mibara

Michal B.

Česko
filmový badatel

21 bodů

Moje obsahy

od nejnovějšíchpodle abecedypodle roku vzniku filmu
<< předchozí 1 2 3 4 5 7 9
  • 4.7.2020
  Rohanův princip (TV film) (1983)

  Do vývojového oddělení nastoupil inženýr Rohan brzy poté, když se na svém původním pracovišti pokoušel prosadit řadu racionalizačních, někdy i dost riskantních pracovních postupů a zlepšovacích návrhů, s nimiž jeho nadřízení vždy plně nesouhlasili. Takže si řada z nich vlastně oddechla, když byl z rozhodnutí podniku přeřazen. Ani na svém novém působišti to však nemá inženýr Rohan zdaleka jednoduché. I zde se najdou lidé, kteří nejsou nakloněni přílišnému novátorství, bojí se riskovat, příliš si váží svých vysezených židlí, v nichž se cítí bezpečně.

  • 7.5.2020
  Cestou k vítězství (TV film) (1982)

  Televizní inscenace přivádí na obrazovku tři příběhy, které nám přiblíží frontovou cestu příslušníků 1. československého armádního sboru v SSSR. V jednotlivých příbězích vynikají vysoké morální vlastnosti příslušníků našich jednotek, vysoká odpovědnost, lidskost a touha po vítězství. Scenárista Miloslav Broumský a režisér Zdeněk Kubeček, dvojice, která již spolupracovala na seriálu Velitel, tentokráte našla zajímavého prostředníka mezi televizními diváky a hrdiny inscenace – mladého redaktora vojenského časopisu, který píše reportáž o dělostřelcích.

  • 1.5.2020
  Tak se ptám - Svatební let (E10) (epizoda) (1982)

  Na podnikové schůzi ROH v jednom šroubárenském závodě zní tato slova: „Když budeme říkat ‚bližší košile než kabát‘, tak musíme vědět, že ta naše košile, co je bližší než kabát, to je právě vzduch, který dýcháme, voda, kterou pijeme, stromy, které nám vracejí kyslík. Prosím vás, mysleme na to.“ Říká je Honza Ducháč pocházejí z jižních Čech od Třeboně, který se rozhodne po vojně zůstat a žít na severu. V jednom okresním městě, kde to s přírodou nevypadá zrovna růžově, ale právě proto se rozhodne za ni bojovat. Nevyhrává vždy, ale nebojí se říkat svůj názor a hájit jej. Chodí s Mirkou a její otec se o budoucím zeti vyjadřuje: „Nebudeš to s ním mít lehké. Ten potřebuje pořád někde vítězit. Jenomže on nebude pořád jenom vítězit. Ale vždycky to bude potřebovat.“

  • 29.1.2020
  Má dáti, dal (TV film) (1982)

  Mladá učitelka Klára má silně vyvinutý smysl pro odpovědnost a ráda dělá pro své nejbližší dokonce víc, než by bylo její povinností. Brzy si všimneme, že se značně liší od své prosté, ale dosud ještě žensky přitažlivé matky. Dokonce si o ní myslí, že svůj život po všech stránkách prohrála a nedovede pochopit, jak se z něho ta stárnoucí žena dovede radovat a nabízet svůj úsměv a toleranci druhým. Kláru má upřímně rád její chlapec Mikloš, který se hned na počátku příběhu stává třetím členem její malé rodiny. Rozumějí si a on jí beze zbytku věří. Ale jak se to v životě stává, každý člověk si své budoucí štěstí představuje trochu po svém...

  • 28.1.2020
  Žofka z Janovic (TV film) (1984)

  Příběh velké všeobětující lásky mladého učitelského pomocníka ke krásné záhadné "Žofce z Janovic" se odehrává v šedesátých letech devatenáctého století na šumavských hranicích. Malebné a baladické místo děje předurčuje tragický osud hrdinů, tíživá sociální situace tehdejších obyvatel Šumavy měla své důsledky nejen v oblasti vzdělávání a životní úrovně, ale odrazila se i v jevu, v těchto místech obzvláště výrazném - v podloudnictví a pašeráctví.

  • 17.11.2019
  O neopětované lásce (TV film) (1982)

  Herečka kočovné divadelní společnosti putuje už čtrnáct let od štace ke štaci. Jeviště jsou si všude podobná, stejně jako pokoje pronajímané i s nábytkem. Stále častěji si už ani neuvědomuje jméno města, kde právě na stěnu rozvěsila věnce se stuhami, svědky své slávy. Larissa Antonovna je stále ještě krásná, jenom si svou minulost začíná idealizovat. Až jednou, v Jekatěrinburgu, pochopí, že je to příznak stárnutí. Ale vlastním hrdinou té velké neopětované lásky je ten, který ji jako stín všude doprovází. Petr Torsujev, muž, který všechno opustil, všechno obětoval, aby jí mohl sloužit. Doslova. I tím, že kolem ní vybudoval a teď stále obtížněji uchovává klamná zdání úspěchu a smysluplnosti života. Jejího i svého vlastního.

  • 27.10.2019
  Přízrak (TV film) (1981)

  Příběh důstojníka Ivanoviče, který zneužil prostoty hostitele statkáře Trusockého a udržoval s jeho ženou milostný poměr. Po smrti Natálie ho Trusockij stále vyhledává, aby ulevil své osamělosti, a Ivanovič nenajde odvahu přiznat se ke zradě na přátelství. Silný psychologický příběh lásky a zrady prolínaný retrospektivními vzpomínkami.

  • 26.10.2019
  Detektiv Martin Tomsa - Nechte maličkých (E10) (epizoda) (1996)

  Tomsa pátrá po sedmnáctiletém chlapci. Pátráním ho pověří jeho matka, jejíž vztah k synovi je značně problematický. Tomsa poznává celý bizarní okruh lidí blízkých zmizelému Ivanovi. Jsou to lidé bez citu a skrupulí, kteří myslí jen na své zisky a pohodlí. Tomsa je přesvědčen, že právě oni mají chlapce na svědomí. Ale jak jim to dokázat?

  • 5.10.2019
  Posedlost (TV film) (1982)

  Ústřední postava hry, člověk "posedlý" prací, je člověk morálně zdravý a dobře připravený na odpovědnou práci projektanta. A to nejen skutečnou vysokou školou, ale hlavně "vysokou školou života". Sledujeme ho od chvíle, kdy přijíždí na staronové působiště, aby pomohl prosadit a realizovat projekt sídliště. Projekt, s nímž ne všichni souhlasí a k jehož realizaci bude potřebovat hodně energie.

  • 14.9.2019
  Přicházejí bosí: Nezralost (TV film) (1981)

  Dva lidé - muž a žena - v letech, kdy rozmarům mládí začíná už odzvánět, sociálně zabezpečení, společensky dobře zařazení, žijí vedle sebe všední dny svého manželství, dny, jejichž vztahová skořápka dostává pomalu, ale jistě povážlivé trhliny. Společný čas místo aby upevňoval vzájemný vztah, jej rozleptává jakousi podivnou všedností opakování, stereotypů - a místo důvěry, vzájemné úcty, prohlubujícího se pochopení, narůstá nedůvěra, antipatie a nakonec touha uniknout za každou cenu. Autoři snímku se snaží najít odpověď na otázku, proč tolik manželství končí rozvodem.

  • 7.9.2019
  Vůně domova (TV film) (1981)

  Když vylítnou mladí z hnízda, zůstane po nich stesk a prázdno, které ničím nenaplníš. Pocítil to Cyril Kadlec, když se mu vdala dcera. Ani žena, ani matka mu ji nedokázaly nahradit. Teprve Jelka, studentka na prázdninové praxi ve sloučeném družstvu, kterému předsedal, ho dokázala vyburcovat z nostalgie. A tak v živém dialogu s mládím konfrontuje Kadlec svoje názory, postoje, rozhodnutí. Jelka ho ctí, ale i kritizuje. Jejich vzájemný vztah se oběma stává životní oporou, vnitřně je obohacuje. Jak už to bývá, vesnice má oči všude, a tak lidem neujde, že " ti dva spolu táhnou za jeden provaz". Tereza, Cyrilova žena, začne žárlit. Dvoudílná hra volně na motivy stejnojmenného románu Vladimíra Pazourka nám představuje vesnici sedmdesátých let se všemi jejími protiklady.

  • 26.6.2019
  Velké malé vody (TV film) (1982)

  Příběh mladého inženýra, který prosazuje ekonomičtější energetické využití malých vod stavbou automatických pilířových elektráren. Naráží však na stanovisko projektového ústavu, který preferuje velké investiční celky. Námětem pro napsání TV hry se stalo vládní usnesení z roku 1981 o energetickém využití malých a středních vod.

  • 26.6.2019
  Premiéra (TV film) (1990)

  Premiéra je původní televizní hra Jiřího Bednáře, která volně navazuje na jeho hru Pot, lesk a potlesk. Oba příběhy byly napsány před listopadem 1989 a poskytují dílčí svědectví o tom, jak se minulá doba projevovala na divadelní tvorbě.

  • 26.6.2019
  Strašidelná romance (TV seriál) (1972)

  Večerníček o malých strašidlech, která žijí všude kolem nás.
  Názvy epizod:
  1. Strašidlo v kleci
  2. Strašidlo v knihovně
  3. Strašidlo na stromě
  4. Strašidlo na parníku
  5. Docela černé strašidlo
  6. Jak strašidlo hledalo střechu nad hlavou

  • 6.5.2019
  Pot, lesk a potlesk (TV film) (1989)

  Příběh mladého režiséra, který se ve svém první angažmá v oblastním divadle setkává s mnoha problémy současného divadelnictví.

  • 6.5.2019
  Šimona (TV film) (1982)

  Příběh se odehrává v roce 1940 ve francouzském městečku Saint-Martin, ke kterému se pomalu blíží německá okupační vojska. Hlavní hrdinka, šestnáctiletá osiřelá dívka Šimona, žije v honosné vile Monrepos u svého strýce Prospera Plancharda, který vlastní velkou špeditérskou firmu. Ve městě houstne atmosféra z obav před německou okupací a každý se zařizuje podle svého. Různí městští činitelé se obracejí na strýce Prospera, aby jim dal k dispozici své vozy a pohonné hmoty. Strýc s tím naoko souhlasí, ale jeho duše obchodníka se příčí tomu, aby někomu zdarma poskytoval pomoc. Aby si Prosper zachoval před lidmi tvář, dává k dispozici dvě auta a tvrdí, že musí zbytek vozového parku zachovat v pohotovosti pro důležitější účely. Ve skutečnosti plánuje zachovat svůj obchod i po dobu okupace, věří, že se s Němci nějak dohodne. V tu dobu se v Šimoně začne ozývat vlastenecké cítění a jednou dá strýci před ostatními zaměstnanci firmy najevo, co si o jeho počínání myslí. Po dlouhém a bolestném rozvažování se Šimona rozhodne zabránit tomu, aby se firmy zmocnili Němci. Sebere strýcovi klíč od garáží, vplíží se k benzinovým nádržím a způsobí požár, který je po chvíli vyhodí do povětří.

  • 16.2.2019
  Bližní na tapetě: Belle-mére (TV film) (1972)

  Příběh o tchyni, která tak dlouho zasahuje svou opičí láskou do manželství syna, až jej téměř rozvrátí. Nenávist ke snaše zajde až tak daleko, že svému synovi namluví, že dítě, které čekají, není jeho a otcem je černošský student. Syn této evidentní lži ve své mužské pýše uvěří a rodinné drama je na spadnutí.

  • 16.2.2019
  Dvě noci s císařem (TV film) (1983)

  V létě 1914 na začátku 1. svět.války stála vojska císařského Německa už těsně před Paříží. Panovník Vilém II. očekává s generálním štábem na jistém belgickém zámku zprávu, že Paříž padla. Dojde k němu však jiná zpráva: neznámý belgický civilista právě zastřelil ve městě příslušníka vítězné armády, německého vojáka. Pobouřený císař povolává jednoho z rukojmích, je jím český profesor historie přednášející v Belgii. Císař vede s profesorem dlouhý noční rozhovor, jenž je dramatickou manifestací imperialistického válečnictví a lidství.

  • 21.12.2018
  Sedm křížků (TV film) (1983)

  Na strážnici v třináctém pařížském okrese v okrsku Croulebarbe tráví tři muži ve službě Štědrý večer. Povídají si o všem možném, co se k takové výjimečné službě váže, a všichni pevně věří, že v tiché a svaté noci bude i od zločinu pokoj. Věří, že toho večera může drnčení policejního hlásiče způsobit nejvýše nějaký osamělý opilec, který se o tíživou samotu vánoční noci rozhodne podělit s policisty ve službě. V tu chvíli nikdo z nich netuší, že právě sedm křížků označujících na mapě Paříže místa, z nichž se oné noci ozvaly policejní hlásiče, budou klíčem k odhalení závažného zločinu.

  • 21.12.2018
  Někdo zaklepal na dveře (TV film) (1989)

  Valter Pelan se vrací domů v mírně opojené náladě. Podaří se mu bez větších potíží dostat se do postele a okamžitě usnout. Valter Pelan sedí na židli a neznámý hlas mu oznamuje, že je jediný muž na planetě. Jeho byt se stává vězením bez kliky a bez výhledu z okna. Každý den, po zaklepání na dveře, si musí sednout na židli čelem ke zdi a neznámý hlas - hlas mimozemšťana mu klade řadu otázek.

  • 21.12.2018
  Šance (TV film) (1989)

  Hlavní hrdinka hry pracuje jako mistrová v pekárně, kde je zvykem odnášet si domů značné množství pečiva, aniž by se nad tím kdokoli pozastavoval. I ona to jistou dobu trpí a neuvažuje o tom jako o problému. Když ovšem tyto drobné krádeže přesáhnou jistou míru, rozhodne se nepodléhat zvyku a toto počínání nějak zarazit. Dostane se ovšem do konfliktu s celým kolektivem pekárny. Poté má sama velké problémy, když na jejím pracovišti dojde ke smrtelnému úrazu. Z morálních důvodů ale odmítá společenskou záruku od kolektivu nepoctivých lidí a připravuje se na soud, před kterým se nemá čím obhajovat, vědoma si své viny i toho, že na jistém druhu nepoctivostí se podílí i její nejbližší z rodiny.

  • 21.12.2018
  Smrt spořádaného občana (TV film) (1989)

  Obchodní cestující Willi je pověřen řadou nejrozmanitějších úkolů, aby nakonec zjistil, že se stal jedním z aktérů příprav atentátu na progresivního senátora. Z tohoto vědomí se však může těšit jenom chvíli. Právě jeho poznání i paměť musí zmizet.

  • 21.12.2018
  Společník (TV film) (1989)

  O tři staré lidi se stará třicetiletý Petr. Vznikne podezření, že to dělá proto, aby po jejich smrti získal závěti. Jeho žena, lékařka, mu skutečně z tohoto důvodu dohodila důchodkyni Žannu. Petr se s ní proto rozešel, ale musel přibrat další dva důchodce, protože neměl kde bydlet. Po roztržce se svými svěřenci od nich Petr odmítá cokoli vzít, ale i se o ně dále starat. Přijímá nabídku své ženy a tchyně a pečuje o bohatou vdovu, která si nedělá skrupule s city a chce si jen zaplatit pohodlný zbytek života.

  • 2.12.2018
  Čarodějův učeň (TV film) (1989)

  Mladá atraktivní dlouhovlasá blondýnka Lucie - aranžérka a návrhářka kostýmů, dostává práci - realizaci svých módních návrhů, zásluhou spolupráce s významným režisérem Michalem. Ten ji přivádí do vlivné společnosti, zahrnuje ji láskou, začínají spolu žít. Lucie se do Michala zamiluje, plánují společnou budoucnost. Vztah s režisérem o 25 let starším se jí pokouší rozmluvit mladý žárlivý a nezralý fotograf, kterého Lucie považuje jen za dobrého kamaráda. Lucie se stává novou držitelkou řidičského průkazu, jezdí riskantně se starší škodovkou. Způsobí svou vinou autohavárii, při níž režisér Michal umírá.

  • 2.12.2018
  Svatební kočár (TV film) (1989)

  TV hra o mladém manželství, uzavřeném naoko a čistě z prospěchářských důvodů. Autor tu nabízí k přezkoumání řadu pseudohodnot, jímž mnozí mladí lidé dneska podléhají a dávají přednost před duchovním a citovým obohacováním. Hra přináší i portrét člověka, který je příliš spoután pohodlím a blahobytem.

  • 2.12.2018
  Chlapská čest (TV film) (1989)

  Veselohra namířená proti faktu, že s rozvodem se dnes počítá jako s běžnou eventualitou. Příběh zachycuje dva šťastné manžele, Michala a Blanku, kterým se přihodí banální nedorozumění: manželčino sdělení, proč opouští domov, Michal nenajde. Normálně by vyčkal až se věc sama vysvětlí, rázem je však vystaven několika tlakům: vlastních rodičů, sousedky, tchyně a "dobrých kamarádů". Ve všech se sčítá životní zkušenost tak neblaze, že všichni radí jako jediné řešení okamžitý rozvod. Žádost o rozvod najde jeho žena Blanka, když se po týdnu vrací od sestry, které vedla domácnost za jejího pobytu v porodnici. Michal současně nachází Blančin vzkaz a uvědomuje si, jak málo Blance věřil a jak snadno uvěřil ostatním. Autorovi se podařilo v komických situacích zachytit neduh dnešní doby, velkou náchylnost k rychlému, často nesprávnému řešení.

  • 2.12.2018
  Selhání brzd (TV film) (1989)

  Učitelka Zuzana Kadlecová má manžela a dítě, ale zamiluje se do lékaře Tomáše, který v její třídě přednášel. Není to jen chvilková nevěra, Zuzana se tomu vztahu brání, ale marně. Její procitnutí je však kruté: Tomáš náhle zemře, otráví se plynem starých kamen ve své garsonce, když tam byl se zdravotní sestrou své kliniky. Aby se tato okolnost neprozradila, rodina mrtvé rozšíří pověst, že zahynuli při autonehodě, že došlo k selhání brzd...

  • 2.12.2018
  Juliána (TV film) (1989)

  Televizní hudební film o snu a touze mladé dívky stát se primabalerínou, který, když se nakonec realizuje ve skutečnost, končí úrazem. Přesto závěr v podobě lékaře přináší optimismus mladé tanečnice, že započatá cesta nekončí, ale může pokračovat.

  • 18.11.2018
  Švédská mísa (TV film) (1990)

  V roce 1988 přijíždí do Československa s českým přítelem atraktivní mladá Švédka a rozhodne se zde žít. Život v Československu jí v porovnání se Švédskem připadá idylický. Postupem času, jak proniká do mentality zdejších lidí, přestává být tak nekritická. Rozdíl v životní úrovni obou zemí podtrhují dobové švédské reklamy, které jsou do děje vkládány.

  • 15.10.2018
  Maratonský běh (TV film) (1981)

  Je jaro 1942, na návsi se z amplionu ozývají zprávy o tom, jak německé armády vítězí na všech frontách. Obyvatelé vesnice si o tom myslí své. Učitel ve škole vypráví dětem cíleně o hrdinství maratonského běžce, který uběhl 42 km, aby varoval Atény před Peršany, kteří napadli malý, ale statečný řecký národ. Dětí se zdánlivě německá okupace netýká, mají své hry, užívají si jarní přírody. Mirkův otec spolupracuje s odbojem, ví o tom jenom jeho žena. Jednoho dne zaslechne Mirek s kamarádem Pavlem, jak si otec domlouvá s neznámým mužem schůzku ve vzdálené hájence na 27. května. Ten den je po atentátu na říšského protektora Heydricha vyhlášeno stanné právo. Pavel s Mirkem prokličkují hlídkami a běží otce do hájenky varovat.

<< předchozí 1 2 3 4 5 7 9