Absurdistán (2006)

Dobrá myšlenka s šíleným zpracováním, což zde byl zřejmě i záměr. Nicméně idea vytěžení lidstva jako idiotů směřující k vlastní zkáze je zde výborně argumentačně podložena a mrzí mě, že to celé je až tak radikálně ukotveno v béčkové komedii. Herci, vizuál, to vše zde odpovídá spíše druhořadým Prcičkám (tedy dílům mimo oficiální tetralogii) a Scary Movie parodiím, než scifi chytře a ironicky si pohrávající se směřováním lidstva. Nicméně bavil jsem se a i to je důležité. Takže palec nahoru a snad to někdy někdo vezme i za serióznější konec,. 65%

Ad Astra (2019)

Jedno z dosud nejpříjemnějších překvapení roku 2019. Kino zážitek se vším všudy a Brad Pitt v excelentně zahrané roli se stejně výtečným Tommy Lee Jonesem ve vedlejší roli. Ad Astra se pokouší být jakousi scifi ala válečný klenot Apocalypse Now. Toto mé srovnání samozřejmě nyní vysvětlím... Od samého začátku zde sledujeme putování astronauta do nitra temnoty vesmíru od bezpečné země, přes "pirátský" měsíc, tajemný až skoro totalitní Mars (bohužel nebyl tak vytěžen jak jsem čekal), až samotu u Neptunu. Vyplněno ještě dvěma zastávkami v podobě návštěvy stanice vysílající SOS a samozřejmě vyhrocenou situaci v raketoplánu na Neptun. Co je dále nechci prozrazovat, protože celý film si hraje na velkou konfrontaci otce se synem, u které není tak jisté jestli bude či ne (jak to prezentují trailery). A právě o hledání tajemného otce (stejně jako tajemného generála v Apocalypse Now) a pochopení jeho motivů a cílů to je. Nicméně čím déle jsme s hlavním hrdinou, tím hlouběji do jeho psychického nitra pronikáme. Zjišťujeme že za relativním klidem se skrývá časová bomba, která má jistou souvislost i se zmizením jeho otce. Jak moc jsou tito dva provázaní je tématem tohoto snímku. Stejně jako co dokáže udělat s člověkem samota a obrovitost vesmíru. Kamera zde je excelentní, přístup k látce také. Vše by si zasloužilo plný počet, až na jednu podstatnou věc: snímek se snaží být maximálně doslovný a cpe vnitřní monology i tam, kde by mohl hovořit obraz sám za sebe. To jediné mě iritovalo. Mimochodem hudba: tak ta je zde přímo famózní a excelentně se hodí ke každé scéně (sama o sobě ale už tak poslouchatelná není). Závěr: Ad Astra je jedno z těch sci-fi, které se vyplatí vidět na velkém plátně s dokonalým zvukem. Kvalitnější herecké výkony si nedokáži ani představit a kdyby nebylo té doslovnosti, napálil bych plný počet hvězd. Bravo filmařům, kteří za tímto stojí. A zvláště pochvala pro Jamese Graye. 80%

Addamsova rodina (2019)

Kupodivu příjemné překvapení, a to jsem čekal skutečně královský průser. Humor byl krásně ironický, černý, srozumitelný jak dětem, tak dospělým, často vícenáznakový. Animace ušla, byť ji nepovažuji za ideální mé původní představě (čekal jsem něco více burtnovského). A samotný scénář, i když nehýří originalitou, skvěle naplňuje co od něj předloha očekává. Takže za mě spokojený palec nahoru, který stále nenašel svou ruku. 75%

Addamsova rodina (1991)

Trhlá hraná klasika, která brnká na rodině-hororovou notu tak dobře, že jí můžou vidět děti i dospělí a jak čas plyne, repríz přibývá, obstojí tato látka i ve zkoušce časem. Proč? Protože charaktery, které stojí za to si znovu připomenout. Tento pilotní film rozhodně ční kvalitou nad ostatních pokračování. 75%

Addamsova rodina 2 (1993)

Už ne tak kvalitní, přesto důstojné pokračování, které nedělá ostudu prvního filmu. Pasáže typu skautský tábor patří k mým nezapomenutelným momentům, stejně jako postava Černé vdovy, která ne a ne zabít jednoho z Addamsonů. Bohužel, tyto dějové linky způsobily, že jiný zajímavý charakter zde více zapadl. A to ústřední postava samotného Gomeze. Škoda, že její herecký představitel Raul Julia o rok později zemřel. 70%

Adidas versus Puma (2016) (TV film)

Tak mám Adidas vs. Puma za sebou a oproti Rivalové navždy - bitva o tenisky se jedná o třídu slabší počin. Ano, jde vskutku o nákladnější produkci. Ovšem celek působí oproti druhému zmíněnému snímku nekomplexněji. Chybí zde provázanost na předchozí generaci Dasslerů (otce, matku) a samozřejmě důsledky značky Puma a Adidas na vztah obou bratrů. Tento film ukazuje, jak se bratři rozhádali a založili své firmy. Rivalové navždy se ale naopak snaží i ukázat rozhádané bratry v touze se usmířit, ovšem ani to nedokáží, neb síla značky přerostla sílu rodiny. Pokud tedy bych si měl vybrat co vidět znovu, zda Adidas vs. Puma nebo Rivalové navždy, jasně bych se rozhodl pro druhého jmenovaného. 65%

Admirál (2008)

Zajímavě natočený ale dějově velice košatý až komplikovaný film, který ve výsledku působí až zdlouhavě a tedy i nezáživně. Přitom samotný úvod na křižníku a úprk před bitevní lodí je luxusní! Škoda, že si snímek tento styl neudržel dále. Nicméně historie Ruska je tam zachycena opravdu věrně. Za to tvůrcům palec nahoru a důvod proč pod tři hvězdy nejdu. Ač si myslím, že hlavní roli mohl hrát nějaký charismatičtější herec. 65%

Adolf Eichmann (2007)

Herecké duo Troy Garity a Thomas Kretschmann rozehrává na poli 100 minut přímo herecké orgie. Ty pohledy a jednotlivé vzdechy, které posléze podtrhují dobrými replikami, je stejně tak zajímavé, jako celý soudní proces s touto nacistickou zrůdou. Toho se zde ale vlastně nedočkáte. Zároveň je to jeden z filmů, který své židovské babičce nepouštějte, pokud nechcete aby dostala infarkt. A přesto vše, je toto drama, které není tak kvalitní jako špička tohoto žánru: Schindlerův seznam či Pianista. Hold konkurence je vysoká a Adolf Eichmann z tohoto pohledu je pouze lepší průměr. Ale i díky Bohu za to. 75%

Agenti dementi (2003)

"Bhondovi dhejte phadáka. Odtheď bhudu Vhaším aghentem jhá. Jhá vhím, žhe nheumím mhluvit anhi shvou rhodnou řhečí. Nheovládám bhojové uhmění. Ahle nha zvhláštní škhole jhsem dhostal dhvojku z khotrmelců. A phokud dhementa nezhaměstáte, bhude tho rhasismus!!!" Agenti dementi si zakládají - jak již název napovídá - na dementním humoru, který je zde od A do Z. Tedy plno fekálií, mlácení po hlavě a pádů předmětů na lidi, podobně jako v Tom & Jerry. Akorát zde je to opravdu excelentně dementní. Bylo by to na odpad, kdyby celý vizuál nepůsobil jako z filmu J.P.Jeunet. Minimálně to musím pochválit. Takže jedna hvězda, několik úsměvů a nikdy více. 40%

Agora (2009)

Velice inteligentní historický film, který předčí i ty vysokorozpočtové velkofilmy. Nenajdete zde žádné bitvy plné hrdinů s meči. Ale skutečně surový pohled na rané křesťanství, které ne náhodou je zde vyzobrazeno ve své počáteční formě tak jako současní muslimové. Proti sobě v tomto filmu nestojí hrdinové s meči, ale věda a inteligence vyspělého starověkého Říma proti zpátečnickému smýšlení o světě, kde země je placatá a vše dobré rovná se bůh a špatné rovná se satan, čarodějnice "UPÁLIT, ROZTRHAT, ZABÍT, ZNIČIT!". Pokud jste milovníci historického žánru a zajímá vás, jak mohla vyspělá civilizace se svou inteligencí a pokročilou higienou tak najednou zmizet na celá staletí a uvrhnout svět zpět do temnoty, pak film Agora vás jisto jistě potěší. 85%