BlacKkKlansman (2018)

Černý muž Kuklux klanu je klasickým americkým filmem o tom, jak černí jsou šikanovaní bílými, a tak se to hlavní postavy rozhodnou napravit. V tomto filmu naleznete jen dvě kladné důležité postavy. Z nich je jeden černoch a druhý žid. Ostatní bílí jsou v různé míře šedi vykresleni blíže a blíže k záporným charakterům. Film nicméně velice dobře a nenásilně seznamuje s rasistickou historií USA. Ať jde o případy lynčování černých občanů či o rasistický film Zrození národa (1915). Je to jeden z mnoha filmů na toto téma, ale zde skvěle obsazen, zahrán i zrežírován. Rozhodně jde o jedno z těch lepších filmových děl na toto téma. Přesto ale k plnému počtu hvězd tu něco chybělo. 75%

Venom (2018)

Tak jsem konečně zhlédl toho konkurenta Upgradu. No a s potěšením musím říci, že to nedopadlo vůbec tak špatně, jak jsem čekal. Ano, Upgrade zůstává neporažen, ale i Tom Hardy a Venom se náramně podařili. Sice bohužel jsme tu svědky procesu během něhož se ze záporáka stává klaďas, ale tento proces je zde velice zajímavý, rozhodně ne nudný a plný různých zajímavých nápadů. Naopak palec dolu si zaslouží občas nepřehledná kamera a skutečně nudný záporák se zajímavou motivací (bohužel ale ne originální). Výsledek je mírně nadprůměrná comicsovka, která neublíží a mě osobně i potěší. Uvidíme co se okolo ní bude v Sony dít dál. 75%

Úniková hra (2019)

Strašně moc se to snaží být nové Saw, ale bohužel jím není. To ale neznamená, že jde o špatný film. Vlastně byla radost sledovat veškeré ty nápady na místnosti, pasti a nápovědy, které tu tvůrci připravili. Co level, to lahoda každého milovníka těchto her. A ti co je zas tolik nemusí, si museli užívat alespoň ten vizuál. Jenže film nemá hezky jen vypadat, má mít i zajímavý děj a charaktery. Což děj je zde prostý... přežít. Ale ty charaktery se nějak moc nedařilo prodat. Vlastně mi bylo naprosto ukradené, kdo co je a jakou má roli. Postavy mi prostě nesedly a nedokázal jsem se s jejich osudem sžít. PG12 navíc nedovoluje zobrazovat určité scény, takže můžete být v klidu, Saw zde ani po této stránce není překonáno. Poslední negací je zde hlavní záporák, který je nudný, vlastně charakterově vůbec nijaký a dozvíme se o něm, že je evidentně bohatý a ví o obětech maximum. To je vše a finální pointa mě i díky tomu nechala emočně vyprázdněným. Jak tedy celek ohodnotit? Inu dávám tři hvězdy, protože nešlo o tak velký průser, jaký jsem čekal. Přesto ale je tu co zlepšovat. 65%

Legenda jménem T-34 (2018)

Ruská odpověď na FURY: Želená srdce. S tím rozdílem, že zde se jede více na akčnější, neskutečné a slow motion rovině. Přičemž hlavní ruské postavy jsou zde sympatické. Nacisté tak tupí, až jsem si říkal, že scénář napsal pacient Bohnické léčebny, který byl hospitalizován s ulpělou představou, že s hračkou tanku dobyl svět. Jak jinak si vysvětlit, že jedna posádka tanku T-34 odrovnává nepřátele jako v počítačové hře jen díky tomu, že Němci jsou zde tak neschopní, že jim vjíždějí do rány a léčky za léčkou, zatímco ale na druhou stranu ti samí Němci dokáží superrychle s minimem vojáků evakuovat celé město (což není ve filmu nijak ukázáno, jen řečeno jedním z Rusů). No a pak je tu ještě větší žůžo! Celá sekvence úprku z tábora a nashromáždění střeliva (opravdu by si ho nacisté v zabaveném tanku, který přivezli do zajateckého tábora, nevšimli? WTF moment jako prase!). Sekunduje tomu další servírovaný scenáristický výblitek, že mimo zajatecký tábor ani v jednom z okolních měst nemají nacisté žádné příslušníky SS či gestapa. No to už jsem vyhazoval ruce do vzduchu a proklamoval, že filmová demence zde dostává zcela nový rozměr. Tady už opravdu jen chybí, aby tank byl rychlejší než letadla či auta a ukryl se před nimi v horách. Juj, ono to tady tak vážně je! Kdepak, tohle je béčko či céčko jako prase. Nebo naopak Ruská genialita, kterou nedokáži pochopit. Počítačové efekty většinou ujdou, ale pak se objeví pár záběrů, které musely uniknout snad z pracovní verze před natáčením filmu. A romantická sekvence je zde natolik uměle našroubovaná, že jsem se řezal smíchy pod stolem. Co říci závěrem? V podstatě několik Rusů si chtělo natočit hollywoodský film a jen si tedy odškrtávali položky, které měli splnit, a vůbec se nezaobírali nějakou logikou. Tak proč tedy tři hvězdy? Inu je to tak blbé, až jsem se výtečně bavil, natáčené v Čechách, a i když akce byla občas nepřehledná, užíval jsem si jí. Takže velice mírný palec nahoru. 70%

Na Hromnice o den více (1993)

Velice chytrý, zábavný a na realizaci i počítám úsporný film (když u většiny scén opakujete ty samé lokace, komparz i herce). Bill Murray tu musí hrát sám sebe, jinak si jeho herectví zde nedokáži vysvětlit. Vše od castingu po scénář tu geniálně sedí a zapadá do sebe. Ve druhé polovině i slabší povahy budou asi potřebovat kapesník. Nápad s časovou smyčkou je tu totiž vytěžován fakt dokonale. A to se cení. 80%

Poslední království - Série 3 (2018) (série)

Krásně nám ten seriál krásní a dospívá. Jde vidět, že si tvůrci s jednotlivými postavami nadále umě pohrávají a skutečnost se snaží brát jako vodítko, nikoli jen jako břemeno. Velice rád se zde s některými charaktery opětovně setkávám i pro jejich odchod skoro truchlím, ale jiné bych nejraději poslal do horoucího pekla. Snad naposledy u Pilířů země, Spartaca či Game of Thrones se mi stalo to, abych se s postavami tak emočně propojil. A to je jasný úspěch. A jak díly jdou dál, toto propojení nepolevuje, ba naopak posiluje. Netflix na něj navíc evidentně přidává více a více peněz. Další palec nahoru dávám za magii, která je zde použita jako mocná síla, ale vždy a pouze na úrovni osobní víry, ne nějaké energetické veličiny, která metá blesky a otevírá pekla. Velký palec vzhůru a jsem zvědav zda tato série již opravdu byla poslední, či se dozvíme něco v případné další sérii. 85%

Hrdina proti své vůli (1992)

Morální dilemata, nespravedlnost světa, antihrdina, to vše tento snímek skvěle vystihuje. Herecky excelentně obsazené drama, které je jen ve špetce komedií. Spíše než komedie, tak je to serodrama, protože mě po většinu stopáže nevýslovně sr...lo to, jaká nespravedlnost se tu děla hlavnímu hrdinovi. Co naplat, že o tu slávu nestál. Naopak ale nemohu upřít snahu o realistický přístup. Jde prostě o film, který buď má velké koule, nebo byl natočen proto, aby co nejvíce lidí naštval a minimum je bavil. Já doufám v to první a i proto zvedám palec nahoru. 75%

Alfa (2018)

Pokus o nového Revenanta říznutého s 10 000 př. n. l. S tím rozdílem, že je to výrazně horší než Revenant a na stejné úrovní s druhým snímkem. Alfa má nádhernou přírodu, vlastní domorodý jazyk a krásnou kameru. Žel i když jde o pochvalu, nic z toho není tak dokonalé jako u zmíněného Revenanta. Zde bohužel si přidejte horší počítačové efekty a vcelku předvídatelný děj. Suma sumárum jde o snímek, který se vyplatí vidět. Ale více než jednou mu svůj čas zřejmě neinvestuji. 65%

Šest směšných (2015)

Očekával jsem jsem z ukázky vtipnou komedii s fajn herci koketující s parodií. Ale bohužel toho vtipu zde tolik není. Postavy jsou zde rozmanité a herci slušní, ale nedaří se zde absolutně je prodat a většina humoru bohužel má takovou úrovneň, že jsem se mu moc nesmál. Potenciál tu byl, ale absolutně zůstal nenaplněn. To zamrzí a dvě slunce. 50%

Predátor: Evoluce (2018)

Film, který mi nedával smysl i když jsem u něj nepřemýšlel. K čemu jsou vtipy, akce, kvalitní počítačové efekty, když ve výsledku naprosto nechápete proč postavy jednají jak jednají a proč se rozhodli k tomuto či onomu řešení, když mohli jednat tak či onak a dopadli by daleko lépe. Prostě podprůměr, který velice zamrzí. A to mám Shane Blacka rád. 55%