Sousedi (2014)

Průměrná komedie, která má blíže ke slabším Prcičkům, než ke komediím stojícím na tom, že si generace mladších se staršími tolik nerozumí. Obsazení nicméně je skvělé, a tak se zde v rámci kvalit scénáře (průměrných) těží maximální možná kvalita. Já se ale bavil a zvedám palec nahoru. 65%

Dundee: The Son of a Legend Returns Home (2018)

Kéž by něco takového vzniklo, škoda ale že jde jen o trailer na neexistující film. Palec nahoru za chvilkovou ideu, že se něco takového připravuje. Palec dolu za vystřízlivění po třech minutách. 70%

MEG: Monstrum z hlubin (2018)

Příjemná žraločí jednohubka, na kterou se dobře kouká a když nepřemýšlíte, tak i dává větší smysl než 90% jiných filmů se žraloky. Jeden z těch lepších následovníků Čelistí, který pobaví i má pěkné akční sekvence. Jason Statham si navíc svou roli naprosto užívá a je radost na něj koukat. Ano, je to stále kvalitativní průměr s nadprůměrnými efekty, ale jako jednohubka na noc si zhlédnutí mile rád zopakuji. 65%

Prodloužený víkend (2013)

Mám rád tyto dramata, která z minima ždímou maximum. Zde v podstatě komorní zápletka o opuštěné matce o níž se stará syn, a která musí čelit muži, který je uprchlý trestanec, ale nikoli zlý člověk. A tato velice jednoduchá zápletka ve výsledku skýtá spoustu různých témat, které je možno divákovi předložit. A prodlouženému víkendu se to náramně daří. Škoda jen té občasné zdlouhavosti, protože herci jsou výborní a scénář též nepatří k těm průměrným. 75%

Zátoka ticha (2004)

Nízkorozpočtový, ale velice povedený dramaticko-melancholický film o tom, jak se nevinný žertík zvrhne v tragédii, která změní všechny zúčastněné a o nepochopení odlišné osobnosti, která je nesociální a svůj úděl si vlastně i zaslouží, ale též není jen dvourozměrná. Jacob Aaron Ester natočil komorní drama, které je přímočaré, s minimem vedlejších odboček a naprosto reálné. Věřím, že se toto mohlo i může kdykoli a kdekoli na světě stát s podobným průběhem. U proto palec nahoru a čtyři slunce letí. 75%

Mauglí - příběh džungle (2018)

Chudší příbuzný hrané Knihy džunglí od Disneyho. Andy Serkis natočil dospělejší, dravější a přímočařejší i knize podobnější film. Bohužel ale ne tak charakterově vymazlený a mě tak srdci blízký jako Disneyho verze. Ano, vše tu funguje jak má, charaktery jsou podobné i když tu a tam rozdílnější. Bohužel ale ne tolik rozdílné, aby nešlo oba filmy porovnávat. Počítačové efekty jsou zde navíc o třídu též horší. Takže bohužel musím sebrat dvě hvězdy. Jedna za ne tak dobré vizuální efekty a druhou za méně zajímavější podání příběhu a s tím i spojenou chudší džungli, co se i postav týče. Přesto mírný palec nahoru. 65%

22. července (2018)

Oproti Utøya, 22. července klasičtější zpracování, ale ve zručné režii excelentního Greengrasse. První polovina filmu je pětihvězdičková. Odsýpá jak hodinky, je napínavá a pomalu k nesnesení dravá. Jenže jak jde čas a polovina se přehoupne, snímek začne být poněkud zdlouhavý. Informace se začnou opakovat, tempo se skoro zastaví a my jen čekáme na finální soud, až se oběť a masový vrah uvidí tváří v tvář. Díky Bohu to celé probíhá bez zbytečného patosu, který tu sice též je, ale ne tak výrazný. Nicméně 22 July je i přes svou řemeslnou stránku spíše čtyřhvězdičkovým než pětihvězdičkovým filmem. A to právě díky druhé půlce. Rád jsem se na něj podíval, jásal nad Greengrassovo rukopisem a zhnusil se nad činem jednoho zločince. Co film měl divákům předat, jistě dobře předal a já zvedám palec nahoru jeho filmařské kvalitě. 75%

O zakletém králi a odvážném Martinovi (2018) (TV film)

Tak se to konečně podařilo. Pohádka s tak vánoční atmosférou, že si podobnou ani nepamatuji v porevolučních dějinách. Charismatické kladné postavy, do nichž je snadné se vcítit. Krásný jemný humor a dobře napsané dialogy. Negativum akorát v tuctovém nepříliš zajímavém záporáku. Ale jinak naprostá spokojenost a kéž by více současných pohádek šlo touto sice přímou ale mnohem kvalitativnější cestou dobře napsaných postav, skrze které vyprávíme pohádkový příběh. 75%

Řachanda (2016)

Je hezké mít v pohádce pěkné masky a kostýmy. Je dobré mít propracovaný pohádkový svět. A též se cení i humoru. A na tom si zde opravdu hodně zakládali, protože už samotní tvůrci říkali, že recept na dobrou pohádku, jaké se dříve točily je odlehčenost a humor. Nesouhlasil jsem s tím tehdy a ani dnes. Skutečně dobrou pohádku nedělá odlehčenost a vtip, ale předně dobrý a dobře podaný příběh skrze charismatické postavy, jimž budete fandit a věřit jim každý čin a slovo. To se zde nedaří a hlavní postavy jsou stejně tak zajímavé jako rozkládající se listopadové listí pochcané od psa. Bohužel, tím tu příběh trpí, tím je hodnocení tak nízké a vše co vidíme a kvalitně to bylo nadějné vyznívá do ztracena, tedy k odpadu. Jasný palec dolu a touto cestou už opravdu ne! 40%

Aquaman (2018)

Tak jsem po Avataru viděl jednu z nejrozmáchlejších scifi a fantasy na velkém plátně. Warneři zde zainvestovali a podařilo se jim vybudovat nikoli svět, ale rovnou celé světy různě mezi sebou odlišné, které mají svá pravidla, kulturu a vzhled. Je to celé naprosto úchvatná vizuální krása. Bohužel ale příběh je tak prostinký až to bolí. Žádný inteligentní děj, pouze přímá příběhová linka s širokým množstvím postav (dobře zahrané) a výbornou režií Jamese Wana s jeho skvělými technickými prvky. Vážně, takhle dobrou i kameru jsem neviděl snad ani nepamatuji. Vše je přehledné a tam, kde se v noci začnou vynořovat monstra, přichází i Wanovo milovaný hororový přístup, který náhle vykoukne v podobě zvolených kamerových úhlů a použitých zvukových efektů. Takže tleskám Wanovo umu podat takto prostinký děj natolik zajímavě, abych mu ve výsledku mohl udělit čtyři slunce. Je to známka dobrého režiséra a snad v tomto nastoleném trendu budou u DC pokračovat. Jen prosím jednu věc změňte.... hloupé patetické scénáře. Bojím se ale, že zde zůstane pouze u mého přání. 75%