Bez záznamu (2012)

Tak si schválně trochu proklepněme psychologickou stránku tohoto filmu, kterou tady leckteří vynáší do nebes. Scéna, v níž se Ash opásán výbušninami chystá zamířit do ráje muslimských mudžáhidů, je doprovozená jeho voiceoverem, v němž světu vysvětluje své motivace. Tato řeč (která se mimochodem zdá být nekonečnou) je do značné míry inspirovaná vzkazem Mohammeda Sidique Khana - skutečného atentátníka, jenž v roce 2005 vedl útok proti vozům londýnské hromadné dopravy. Stejně jako Khan se tedy Ash především hlásí k solidaritě se svými souvěrci, kteří jsou podle něj západními silami nespravedlivě zabíjeni a týráni v zemích Blízkého východu. Přitom ale z předchozího děje není vůbec zřejmé, že by Ash takhle silnou sounáležitost s muslimskou komunitou vůbec cítil, natož aby tato motivace vyzněla věrohodně a byly postihnuty její kořeny. Cleanskin se nám místo toho očividně snaží namluvit, že Ashe britské společnosti odcizila jeho promiskuitní přítelkyně, kterou lze ovšem nazvat bezohlednou děvkou i bez toho, aby člověk musel mít z náboženství odvozený prudérní pohled na lidskou sexualitu. Film Hadi Hajaiga ve skutečnosti nenabízí žádné přesvědčivé odpovědi na to, proč mladí muslimové nepovažují zemi, ve které vyrostli a která jim nabízí veškeré občanské svobody, za svou vlastní, ani na to, proč by se poměrně úspěšný, vzdělaný a společensky i ekonomicky vesměs integrovaný člověk rozhodl k spáchání krvavého útoku na své "sousedy", při němž sám zahyne. Naopak tu uvidíme spoustu očividných nesmyslů, jako když se džihádisté rozhodnou zabít naprosto nevýznamného člověka a zbytečně se tak vystavit pozornosti bezpečnosti sil. Ještě absurdněji působí Ashova věrnost k jeho militantním souvěrcům (kteří asi nabírají rekruty jen tak náhodně na chodbách univerzit), k nimž jej vlastně vůbec nic nepojí a naopak jej upřímně šokuje jejich brutalita... Film navíc příliš neexceluje ani po stránce stylu a organizací mizanscény i některými motivy ve vyprávění působí jako cosi z časů Boddieho a Doylea. Prostě 35% a víc ani ťuk.

Barfi (2012)

Vizuálně asi nejkrásnější indický film tohoto roku. Zatímco ve svém předchozím (a výborném) snímku Kites odkazoval Anurag Basu na žánry amerického filmu, v Barfim! se otevřeně hlásí k tradici němých grotesek (Ranbir Kapoor se svým nalíčením a hereckým projevem stylizuje do podoby svého dědečka, významného bollywoodského filmaře Raje Kapoora, který se inspiroval Charliem Chaplinem) a k francouzskému hnutí Cinéma du look, tudíž je na filmu odehrávající se v koloniálním prostředí Dárdžílingu a Kalkaty zřetelný evropský otisk. Jestliže si malebná mizanscéna a působivé tělesné herectví všech hlavních postav zaslouží ocenění, syžet vyprávěný třemi různými vypravěči v několika časových rovinách už mnoho uspokojení nepřináší a přes zahrnutí několika potencionálně vypjatých situací mu schází dramatické napětí. Barfiho úspěch u indických diváků se tedy nejspíš odvíjí od jeho technických kvalit a skutečnosti, že se vymyká tuctové bollywoodské produkci; na oscarové soutěži, kam byl letos vyslán, však nejspíš příliš nezazáří. ____Vlastně bych řekl, že Barfi! je takový indický Pan Nikdo: byť nejde o sci-fi, je to film obdařený malebnou vizualitou, který se tváří, že sděluje vznešené pravdy o životě, ale přitom je strašlivě banální a stojí vlastně jen na řetězení "originálních" nápadů vykradených z jiných děl.

O Homem do Futuro (2011)

Kapitán Nascimento se probudil včera a je to docela legrace, i když ne až tak promyšleně zamotaná jako asi nedostižný Návrat do budoucnosti. Největší problém ale je, že i když přihlédnu ke zjevné nadsázce, která ke komediálnímu žánru neodmyslitelně patří, tak stále musím konstatovat, že postavy jsou občas viditelně ve vleku scénáristovy zvůle a jednají dost nevěrohodně. Ovšem zábavný Wagner Moura, chytlavá ústřední píseň, řemeslná poctivost celého snímku a určitý šarm, který je z něj cítit přece jen udržují výsledný dojem v oblasti lehkého nadprůměru.

Prague (2013)

Souložení, halucinace, české písně, duch mrtvého přítele, rusky mluvící Romka a povídání o pracovním táboře v Letech v jednom filmu. Fakt že jo.

Huang jia nu jiang (1990)

Po zdejších komentářích, v nichž se skvěla slova jako "zběsilost", "akce", či "nářez" jsem čekal větší smršť kulek, úderů i kopanců, a tak mě poměrně překvapil velký prostor věnovaný řešení rodinného (melo)dramatu. Ač jsem oproti čínskému dojímání většinou o dost odolnější, než proti tomu indickému, zde bylo podáno dostatečně vkusně a účinně, aby zafungovalo. O tom, že zafunguje i tradičně skvěle vymyšlená, provedená i natočená akce, jsem samozřejmě vůbec nepochyboval.

KL Gangster (2011)

Syamsul Yusof se sice snaží pozvednout malajskou popcornovou kinematografii k výšinám, ale podobně jako u KL Driftu končí u technicky solidní, leč nudné a nevynalézavé nápodoby zahraničních hitů. Bohužel musím souhlasit s Lacikem, že souboje jsou tím jediným, co by mohlo být ve filmu potencionálně zajímavé, avšak třesoucí se kamera a rychlý střih zkušené znalce bojových umění a kvalitní choreografii nenahradí. Zdejší techniky jsou tak jednoduché a fyzicky nenáročné, že se mezi herci mohla angažovat i moje chromá babička. A jestli Yusof skutečně studoval mluvu a chování malajských gangsterů a podařilo se mu ji vystihnout na plátně, pak si myslím, že mafie tohoto jihoasijského státu se není třeba jakkoli obávat...

96 hodin: Odplata (2012)

Popravdě, po různých recenzích jsem čekal, že Megaton bude víc tlačit na xenofobní pilu, nicméně v tomto ohledu je na tom Taken 2 vlastně lépe než jeho starší bráška, o téměř otevřeně rasistickém From Paris With Love ani nemluvě... Jasně, turecká policie jezdí výhradně v polorozpadlých Daciích (no, ony jsou to spíš staré Renaulty), hraniční přechod mezi Tureckem a Řeckem (?) je částečně zřícená bouda uprostřed lesů, turecká hudba v rádiích zní jako něco na uspávání hadů a albánští mafiáni mají stejnokroje složené z umolousaných koženkových bund a šusťákovek, ač na namakané bouráky očividně mají peněz dost. Jenže tohle jsou jen taková klasická klišé, která jsou k vidění skoro v každém filmu. Víc mi vadí, že oproti Morellovu energií nabitému trilleru jede istanbulské pokračovaní víceméně jen ze setrvačnosti a je prosté nápadů a i jakýchkoli divácky silných momentů. Akční scény už tu všichni pohaněli, takže já jen potvrdím, že opravdou jsou až tak špatné, jak se povídá. Ať už šlo o bitky, přestřelky, automobilovou honičku ulicemi či pěší honičku po istanbulských střechách (ta je tak strašně originálním prvkem, že se objevuje v KAŽDÉM akčním filmu z tohoto města), všechno bylo mdlé, nevynalalézavé a neposkytovalo to ani potěšení ze sledování lidských těl (a automobilů) v pohybu, ani to nepůsobilo adrenalinově a bezprostředně fyzicky (jako třeba v prvním Takenu). Inu, škoda dál mluvit...

Eega (2012)

Zatím nejlepší film, v němž se zabitý hrdina znovuzrodí jako moucha a bzučíce křidélky osnuje pomstu... V konceptu zachycení přeměny člověka v Mouchu tedy Rajamouli došel dál než Cronenberg a vylezl z toho zatím jeho nejzdařilejší, nejnápaditější a nejzábavnější snímek. A do Samanthy jsem se asi zamiloval.

Krycí jméno Tygr (2012)

Extrémně naivní bratránek Agenta Vinoda, který nedůvěřivý a komplikovaný vztah mezi indickým agentem a jeho ženským protějškem z Pákistánu nahrazuje okázalou romancí a la Večery pod lampou a v jeho naprosté přímočarosti jej nezastaví ani ohledy na elementární logiku či fyzikální zákony. Poměr pleasure a guilty faktoru je rozhodně dost vyrovnaný. Každopádně je zajímavé sledovat, jak se v Bollywoodu poznenáhlu zabydluje akční žánr (před rokem 1970 prakticky nezastoupený) a narůstá jeho technická sofistikovanost. Bitky jsou nakonec v Tigerovi tím úplně nejzajímavějším, byť je kazí slabší triky a občas příliš nápadní dubléři. ______ P.S: Proti zhovadilostem typu Dabangg nebo Bodyguard, na nichž si dnes Salman Khan buduje image, je Ek Tha Tiger ovšem přece jen daleko zdařilejším a poctivěji natočeným filmem.

Dinosaurus (2000)

I přes prosťoučký syžet se jedná o frontální útok na všechny smysly i emoce, jenž je díky ohromující práci animátorů, velkolepé hudbě a režisérově smyslu pro působivé kamerové jízdy a nálety beze zbytku úspěšný. Pravda, tenhle maďarský (?) dinosaurus kráčí po cestě, která je již pečlivě prošlapaná mnoha jeho předchůdci a tak jako na mnoho jiných snímků složených hlavně z diváckých atrakcí se na něj snadno zapomíná, ovšem ten bezprostřední zážitek stojí za to ocenit.