Fotři jsou lotři (2010)

Třetí "Fotr" mě potěšil o něco více než druhý, chvílemi příšerně přeplácaný a chvílemi zase zoufale prázdný... Tentokrát se mi film zdál vyváženější a jaksi poklidnější. Škoda, že se nevyvaroval "humorných" tělních tekutin a že se scénář řídil starým známým modelem Yebal vs. Byrnes, který už zkrátka nemůže pořádně překvapit. Vtipy tam ovšem byly a povedlo se jich až překvapivě hodně. Nejraději budu vzpomínat na kmotrovské narážky a na bezvadnou parodii Čelistí, kterou Robert De Niro a Ben Stiller v závěru sehráli v bazénu plném plastových míčků. Ta mě rozesmála k slzám. Takže tři a kousek.

Muž na hraně (2012)

Nemám rád, když se hloupé filmy snaží divákovi namluvit, že hloupé nejsou a nejde jim to... Muž na hraně je jedním z nich. Přitom nápad není vyloženě špatný (třeba v některé z televizních CSI sérií by se takový díl vyjímal více než dobře - bez ironie) a herecké obsazení je přinejmenším zajímavé. No, co se dá dělat, alespoň to nijak zvlášť nebolelo.

Svádění (2005)

Docela hloupý film s velice jednoduchým a nijak překvapivým dějem, který se tvůrci rozhodli zatraktivnit tím, že ho vypráví napřeskáčku... Bohužel to nepomohlo, neboť veškeré flashbacky jsou zbytečné a to, co se v nich odehraje, si už každý prostě musel dávno domyslet. Humoru, který by stál za zmínku, by se člověk taky nedopitval, takže jediné, kvůli čemu Svádění neposílám do odpadových hlubin, je postava arabské studentky, která měla jako jediná něco do sebe.

Jeden musí z kola ven (2011)

Mám rád filmy, které mě od začátku do konce udržují ve střehu, nevysvětlují všechno a nutí mě, abych na spoustu věcí přišel sám (nebo abych si alespoň chvíli myslel, že jsem na ně přišel), filmy, ze kterých přímo čiší chlad, a filmy, ve kterých se sice hodně mluví, ale netlachá. A přesně takový Jeden musí z kola ven je. Cože, nuda? To je to poslední slovo, které mě teď napadá. Pro špionážní příběhy mám slabost, obzvlášť pak pro špionážní příběhy, které mají co do činění s britskou MI6 a studenou válkou, a jsem proto rád, že jsme se konečně dočkali i tohohle skvostu. Stylově staromódní režie, podmanivá jednoduchá hudba, špičková herecká sestava a scénář, který si s Le Carrého předlohou obdivuhodně poradil (ačkoliv ji místy dost překopal, je to stále ona). Film se může směle zařadit po bok těch nejlepších, jako jsou Pohřeb v Berlíně, Špion, který přišel z chladu, Quillerovo memorandum... A další.

Kocour v botách (2011)

Náramná kočičárna, poslední dva Shrekové odpuštěni. Kocour v botách je velice vtipný, poutavý, nečekaně strhujícím způsobem akční, skvěle animovaný... A já nevím, co ještě. Škoda snad jen postavy mluvícího vejce Humpty Dumptyho alias Valdy Cvaldy, která se mi do příběhu zrovna dvakrát nehodila (myslím, že kdyby vejce scénáristé přepsali na třetí číču, vůbec nic by tím nezkazili). A velký dík za dabing - kočka s hlasem Salmy Hayek prostě nemůže mít chybu.

Okresní přebor - Poslední zápas Pepika Hnátka (2012)

Krásný film. Jsem fotbalově negramotný, ale stejně jako u seriálového Okresního přeboru to ani tentokrát nebyl žádný hendikep. Poslední zápas Pepika Hnátka je skvěle napsaný, obsazený i zahraný a hořkosladkou atmosférou mi připomněl klasiky Hogo fogo Homolka či Hoří, má panenko. Díky za něj, už dlouho jsem se (u českého filmu obzvlášť) tak od plic (a od srdce) nezasmál, nedojal a nezamyslel naráz.

Zkurvená noc (2003)

Hmm, chyběla mi nějaká závěrečná pointa, navíc film vlastně neměl ani pořádný děj - víme sice, co se jednotlivým postavám stalo, ale už jsme se bohužel nedozvěděli, jak dopadli ti, kteří přežili. Scénáristovy (a režisérovy) nápady jsou nicméně velice příjemně černohumorně zábavné a dívat se na ně dalo bez velké újmy. Tři a půl.__P.S. Větší idiot než člověk, který vymyslel český název, je snad akorát ten, který ho pak schválil.

Výkupné (1975)

Ukázkový tvrďák Sean Connery proti dvěma spolupracujícím skupinám teroristů. Film odsýpá, nechybí mu napětí a závěrečné rozuzlení je vážně dobré. Soundtrack Jerryho Goldsmithe připomene jeho pozdější the Edge a asi nejvíce vynikne během skvěle nasnímané scény sledování letadla letadlem.

Shrek: Zvonec a konec (2010)

Další zelená nuda. Sice o něco snesitelnější než minule, ale stejně už naštěstí poslední. Třetí a čtvrtý díl si série o zkrátka Shrekovi nezasloužila... Možná mělo tvůrce včas napadnout, že zlobři jsou jako cibule, ze které už oloupali tolik vrstev, že z ní skoro nic nezbylo. Tentokrát se podle mě podařila vlastně jen scéna, ve které Shrek znovu straší vesničany (to je moc hezká připomínka nálady prvních dílů) a několik vtipů s kocourem. Zápletka je jednou z nejotřepanějších moralitek, kterých jsme už viděli stovky, no a co měla znamenat ta rádoby vtipná taneční čísla...? Nevím.