Mlčení jehňátek (1991)

Neskutečně děsivá a znepokojující atmosféra, nepříjemnej pocit v žaludku a přání alespoň na chvilku vidět na obrazovce krásnej, sluncem zalitej den, abych si mohl na chvilku oddechnot. Pocity, který se mi vybaví při vzpomínce na mojí premiéru Mlčení a který z části přetrvávají dodnes. Při představě setkání s Anthonym (ne s Lecterem) jsem měl ještě několik let stažený půlky. Neuvěřitelnej film. 95%.

Pokání (2007)

Po filmařský a hudební stránce moc pěkný, mě to bohužel ale nebavilo. Dost mě to nudilo. 60%.

Balón (2018)

Nejsem zrovna velkej fanda německý filmový tvorby, ale tohle mě nakoplo do koulí jako už dlouho nic. Napínavý od začátku do konce, skvělá dobová atmosféra, hudba ještě víc podtrhující napětí a herci vzhledem k vizuální ošklivosti německý rasy byli naopak v drtivý vetšině příjemní a sympatičtí. Tohle bylo hodně příjemný překvapení a rozhodně nejlepší německej film, jakej jsem kdy viděl. 92%.

Texaský masakr motorovou pilou (1974)

Tyhle postarší horory mi většinou moc děsivý nepřijdou a ani tenhle neni vyjimkou. Žádnej velkej rozpočet, herci jak z ochotnickýho divadla (obzvlášť kolečkář Franklin, to musel bejt asi rejžovo příbuznej, jinak si tuhle tragédií nedokážu vysvětlit), nepochopitelný chování všech postav a než hrůzu nahánějící, často spíš dost komický chování Leatherfaceho. Z filmařský stránky mi přijde i příběh dost nešikovně poskládanej. Trochu to sice vytáhla poslední třetina, ale i tak je to pro mě jenom průměr. 60%.

Šílenci na prknech (2001)

Průměrná betaverze Ski academy, která je alespoň plná výborných lyžovaček. Ale jo, sranda to je. 65%

Million Dollar Baby (2004)

Poprvý jsem tenhle film moc nedocenil, ale teď jsem na něj z nějakýho důvodu po letech dostal znova chuť a pustil si ho. A dobře jsem udělal. Klasicky a nijak zvlášť originálně působící scénář (první část) s přesto silným a hodně dojemným příběhem o zrození hvězdy končící naopak neotřele a pro diváka dost nechtěně mi dal emocionálně dost zabrat. Hilary jsem nikdy moc nemusel a to je mírně řečeno. Teď jsem se do tý srdečný, šikovný a úžasný holky skoro zamiloval. Clint je v každý roli úplně stejnej, takže není co posuzovat, ale co musím vyzdvihnout, byly zápasy. Konečně scény, kdy po každým úderu nenásleduje střih a akce tak působí celistvě a opravdově. Takže Clinte, omlouvam se za mojí předchozí apatii, tohle se ti moc povedlo. Díky. 92%.

Hodný, zlý a ošklivý (1966)

Hodný, zlý a hloupý. Ten bezpáteřní blbec mě bavil ze všech nejvíc. Hodně dobrá klasika s výborným finále, přesto ale v souboji o první místo hlasuju pro TNZ. 85%.

Slunce, seno, erotika (1991)

Je tu sice vidět velká snaha pokračovat v rytmu předchozích dílů, ale ta křečovitost a přehrávky spousty herců tu nejde nevidět. Ale i přesto, tenkrát coby novinka mi to přišlo trapný, ale teď, po desítkách let už mi to zlidovělo a baví mě to. 70%.

Tenet (2020)

No...tak to je teda kauf. Asi jsem čekal moc a proto dostal málo. Nolenova tvorba dosáhla vrcholu Betmanem a Počátkem a s každým dalším filmem přímou úměrou klesá. Tenet je často přirovnávanej právě k Počátku, ale nesahá mu ani po kotníky a to jak po stránce dějový, tak i tý filmařský. Nepočítal jsem s tím, že bych to pobral (což se jako největší problém neukázalo), ale doufal jsem minimálně ve stejně dokonalej vizuál. Cože?! Akce sice dost, ale většinou to byly běžný rvačky a střílečky puštěný pozadu, což měla bejt nejspíš vizuální přednost filmu, na mě ale paradoxně pozpátku běhající mužíčci působili spíš komicky. Na neosobitost a neempatii k postavám jsem si taky už u Nolana zvykl, ale relativní noname obsazení mi tu vadilo dost. Ke všemu čtyři hlavní postavy a zbytek křoví mi přijde taky vážně malo. Šmodrchanice to byla teda slušná, ale až po půlce filmu, což beru vzhledem k vyváženosti příběhu taky jako minus. No, nejlepší tu je hudba, to je teda masakr jak prase. Takže po Dunkerku další bezemoční kousek, kterej mi nezved tlak ani jinak se mnou nezamával ani v těch nejakčnějších scénách, což je podle mýho hodně,hodně špatně. Takhle si "blockbuster" roku vážně nepředstavuju a i když to dám samozrejmě znova, zatim je to jen velký zklamání. 65%.

Šarlatán (2020)

Film skvělej po všech stránkách od začátku do konce. Na scénáři nevidím vůbec nic špatnýho a stejně tak i dvě časové roviny vyprávění jsou perfektně dotažené a skvěle se střídají a doplňujou. Úžasná atmosféra tý hnusný doby mi v sedadle připravila na skoro dvě hodiny lehce nepříjemný stažení žaludku. Člověk si pak uvědomí, že nějakej podělanej koronáč je nic proti padesátkám. I když na druhou stranu...o žádnou chřipku tu přece vůbec nejde a ONI se nás snaží dostat tam, kam chcou, udělat z nás stádo poslušných a vyplašených ovcí, se kterejma si budou dělat to co chcou, stejně jako tenkrát. No ale jak říkám, film se vážně povedl. To bude zase Lvů. 83%.