Dobytí Planety opic (1972)

Není mi moc jasný, proč má tenhle díl tak obecně hrozný hodnocení. Mě, jako fajnšmekrovi PO přijde rozhodně lepší než 3. a 5. film. Jasně, některé situace nepobírají logiku, ale ve finále jde o docela zajímavou podívanou, kterou si i po čase milerád pustím. "Mluv!!!!" Nakonec, filmování v městském prostředí je velmi věrohodné, prostě jim věříte. A ona scéna na konci, revoluce a hořící domy, proroctví Caesara, mazec! Hodně jsem se rozmýšlel jestli dát pět nebo čtyři hvězdy, ale nakonec jsem se přiklonil k té první možnosti. Dobrej film.

Útěk z Planety opic (1971)

Ač ságu PO miluju, tenhle film je pro mě osobně relativně slabějším článkem. Dějově není špatný, ale vůbec celkové provedení je takové... Jerry Goldsmith složil k jedničce dokonalou hudbu, do PO se vrátil ve trojce ale hudba, nevím, prostě už to nebylo ono. Prostě už to nebylo ono...

Do nitra Planety opic (1970)

Patřím mezi lidi, kterým přijde dvojka stejně "dobrá" jako jednička. Osobně mám oba dva díly svým způsobem spojené v jeden děj, protože už v dětství jsem oba dva viděl téměř po sobě a shodnu se s lidmi, že od tohoto dílu již kvalita série bohužel ubývá. Příjemným zpestřením je ješte čtyřka, ač v mnoha ohledech nelogická, moderní opičí město a vzájemné boje nemají chybu :) Co se dvojky týče, nelze zapomenout na nepřekonatelného Taylora jako guest star. Nezapomenutelná hudba Leonarda Rosenmana opičího pochodu, která se mi vryla do paměti. Pro mě osobně, hodně dobré.

Planeta opic (1968)

Klasika klasik. Jako jeden z prvních filmů, které jsem viděl vůbec. Jako osmiletý děcko jsem si ho nahrál na video tehdy přes satelit na SAT1 :) Co dodat, jeden z filmů, jehož hlášky, herecké výkony, hudbu, atmosféru,... prostě se vryjí člověku do paměti a nezapomíná se na ně. Jako dítě jsem nemohl pochopit, proč ten film tak náhle končí a jaká neskonalá radost se ve mě vzbudila, když pokračovala dvojka (Beneath...). Mazec, mazec, mazec. Kdyby to šlo, dám deset hvězdiček !

Barbar Conan (1982)

Barbar - to jest film, kterej mě upoutal už v dětství. Neopakovatelná atmosféra, vynikající herecké výkony, režie Johna Miliuse a fenomenální hudba Basila Poledourise. Klasika klasik. Tá-dá--ta-da-dadada..

S.W.A.T. - Jednotka rychlého nasazení (2003)

Vynikající úvodní scéna - taktický zásah, přizpůsobení se situaci - super leč snad jediný dobrý zážitek z celého filmu. Sem tam i zajímavá scéna, ale jinak průměr až možná sem tam nudné a ne příliš zajímavé. Plus má hudba od Elliota Goldenthala.

Rabín Jákob (1973)

Naprosto nezapomenutelná komedie, pro mě snad jedna z nejlepších co Louis de Funès sehrál. Film nepřestaně nudit ani na okamžik, není to uměle natahované, střízlivej humor, v jakém jsou Francouzi velmistři. Není co dodávat :) Navíc velké + hudba Vladimir Cosma, která snad nemohla dopadnout lépe! "Podívejte se, uděláme to jako obvykle... Vy jim slíbite co budou chtit.. a já jim nedám nic!" Les Aventures de Rabbi Jacob 4ever!

Titanic (1997)

Tenhle film paradoxně nemá takovou podporu, jakou si zaslouží. Důvodů je několik - 1) Buď se najdou lidi, kteří tento film zatracují jenom proto, že má romantický nádech nebo lidi, kteří nesnáší Leonarda DiCapria. V zásadě obě skupiny lidí mají nepochopitelně velkou řadu zastánů a z tohoto důvodu bývá Titanicu ve všeobecném světle neprávem křivděno. Pak je tu ještě jedna skupina lidí, kteří Titanic nikdy jako film neviděli, ale vědí, že tam hrají dva mladí, možná viděli nějaké upoutávky a klip v televizi a na základě toho udělali úsudek "to bude sračka". Osobně jsem tenhle velefilm viděl v kině tuším roku 1998 a už tehdy mě upoutal a to z mnoha hledisek. Bylo to prostě něco do té doby absolutně nevídaného. Prolínačka z přídě vraku na monumentální model v životní velikosti doslova vyrážela dech. Největší kouzlo spíš než děj filmu mi přišlo realistický ztvárnění způsobem - vše do posledního detailu podle skutečnosti. Vždycky mě zajímal Titanic jako fenomén, dokumenty o Titanicu, knihy a najednou tu byl film, který všechno z toho přenesl do skutečnosti v neuvěřitelně autentických měřítcích. Aby toho nebylo málo, uplynul rok 1997 a postupně se začaly objevovat dokumenty z natáčení (behind the scenes), jak se co natáčelo, pomalu se začalo otvírát tajemství nemnoho zasvěcených lidí o tom, jak film vzniknul, co byla potřeba k natočení scén a nakonec zjistíte naprosto neuvěřitelný skutečnosti. Musím říct, že film mě nadchnul ale možná víc než hlavní příběh (Jack a Rose) mě doslova vyrazila dech autentičnost vzhledem ke skutečnosti do posledního detailu. Nepochopí ten, kdo se o Titanic nezajímá, nezajímal a neviděl k němu dobové dokumenty, výpovědi lidí atd. Z mojí strany - veledílo. O to víc dneska kroutím hlavou nad tím, kolik tenhle film má vynechaných scén. Mám special edici se 4 disky s řadou vynechaných (a hodně kvalitních scén) a teď zjišťuju, že to je jen zlomek vynechaných scén, které se natočily, ale nikdy nepoužily. Na internetu (YouTube) jsem viděl několik scén, které v SE nejsou a zůstával jsem na to koukat s otevřenou pusou. Více záběrů ze Southamptonu, dlouhý záběr podél boku lodi se západem slunce před tím, než Titanic vypluje na océn a např. scéna, kdy se pasažérka bojí nastoupit do záchraného člunu a posádka jí musí pomoct s jejím panickým strachem. Atd. No prostě síla :) Nemluvě o x dokumentech z natáčení, kdy každý je zaměřený na trochu něco jiného a když tohle člověk všechno vidí, tak nechápe, prostě nechápe. Jamesi Camerone, smekám před Tebou. ////// a nekonec jedna zajímavost, pro aboslutní přesnost kopíruju v origínale (zdroj: YouTube) - "here was 147 minutes worth of deleted footage from the movie "TITANIC" which consists of historical / fictional / romantic and action shots altogether. The film itself was suppose to run for 5 hours and 20 minutes but over 147 minutes had to be cut down for obvious reasons. Out of those 147 minutes worth of deleted footage only 29 of those 147 minutes worth were rated and picked as the 29 deleted scenes for the 3-disc special edition and 4-disc deluxe collector's edition." ////

Mlčení jehňátek (1991)

The Silence of the Lambs - tenhle film jsem začal vnímat až později, což ho činí v mém žebříčku oproti ostatním filmům trochu atypickým. Jak celkové ztvárnění, tak herecké výkony včetně hudby mě zde začaly zajímat až po několikanásobném shlédnutí s odstupem času, kdy jsem si Mlčení jehňátek terpve oblíbil. Osobně nejsem nadšenec žánru ani tak ostatních příbuzných filmů, ale tohle mě dostalo. Unikát, svým způsobem taky nezapomenutelnej. Jako kluk jsem si zapamatoval jednu hlášku - "Cejtim tu tvojí p..."

Predátor (1987)

Klasika, které jsem přišel na chuť už jako kluk (jak taky jinak :o)). Džungle, jednotka vojáků a hledání odpovědí. Těžko říct, jak bych tenhle film hodnotil dneska, kdyby čerstvě přišel do kin. Miluju ho spíš z nostalgie, nesčetněkrát jsem ho viděl a přeci jenom neokoukal. Jerry Goldmisth zakládá hudbu, která nemá u podobných filmů obdoby. Pocta Stanu Winstonovi, pánu oblud a Kevinu Peterovi Hallovi, který nás opustil dřív, a mohl toho tolik dokázat.