Krycí jméno U.N.C.L.E. (2015)

Elektrické rozvody křesla nejsou tím jediným, co by potřebovalo vychytat mouchy. Něco podobného by pomohlo i příběhu, ale tady už um, nebo spíše (ne)šťastná náhoda strýčka Rudiho nepomůže. Což mi ale vlastně tolik nevadí, Ritchieho nadsazená a nejen díky ženskému elementu patřičně žhavá verze studené války výborně vypadá a snad ještě lépe zní. Kostýmy, účesy, auta... prostě vše, včetně základního vybavení hotelových pokojů té doby, do něhož samozřejmě spadají i štěnice, občas nevalné kvality. Vtipu je dostatek, chemie mezi Henry Cavillem a Armie Hammerem funguje na výbornou, Alicia Vikander je doplňuje a samozřejmě se postará i o nějaké to dusno mezi nimi. Už tak fajn atmosféru dotváří kamera klasicky Ritchieho střihu a s obrazem více než souznící soundtrack Daniela Pembrtona, jenž je tou nejlepší možnou poctou a zároveň odrazem let šedesátých. Z tohoto pohledu mi příběh tak jak je bohatě stačí. 80%

Království (1994) (seriál)

Obdivuhodné, co je ta "dánská pakáž" schopna natočit. Ale začneme pěkně od začátku, tedy od úvodní sekvence každého dílu, ta je snad více než dokonalá a výborně navnadí... jakmile do Království nahlédnete, jste polapeni. Protože opravdu nemám rád nemocnice (kdo by měl, snad jen paní Drusse), ani seriály o dění v nich pojednávající, tak jsem se Království dlouho vyhýbal. Až jedou přišla doba, kdy už z filmografie Larse von Triera nebylo příliš z čeho vybírat a já se tedy pustil do tohoto seriálového skvostu. Nemocnice plná velice podivných doktorů a "doktorů", o nic méně podivnějších pacientů a spousty jiných postav. Všichni výborně napsaní a především zahraní. Scénář je opravdu dokonalý, těžko říct, jak Lars Království vidí, je to sice občas možná horor, ale já ho vnímám spíše jako parodii. Parodie je to potom povedená, protože především u posledního dílu jsem se nasmál opravdu hodně. Pro mě legendární jsou scény z umývárny nádobí... co k nim dodat. Jak už to u Larse von Triera bývá zvykem, opět tu máme velice povedenou, občas až reportážní kameru, dále pak dobré použití filtrů a výbornou hudbu Joachima Holbeka! Těžko chválit jednotlivé herce, bylo by to na dlouhé psaní, ale samozřejmě nesmím opomenout výkon Ernsta-Huga Järegårda, protože jeho Stig je prostě úchvatný, i když pracovat bych s ním určitě nechtěl. No a můj neméně oblíbený doktor Krogshöj v podání Sørena Pilmarka, vlastně nejen doktor i zedník a zaříkávač... 95%

Mimoni (2015)

Průměrný animák... průměrný hlavně díky tomu, že mimoni opravdu neutáhnou celý film, jejich žvatlání brzy omrzí a po velice povedeném začátku přichází nuda, ze které vás občas probere povedený vtípek. Co naopak podstatnou část děje zachraňuje je slušná animace, nejen na svět mimoňů se opravdu hezky kouká, navíc je vše podpořeno krásnou hudbou, ta je dobře vybraná, vlastně vhodně k době, ve které se celý děj odehrává. Dále tu máme několik povedených narážek na jiné filmy, nebo různé osobnosti, ale tenhle humor pochopí především dospělí. Celkově bych se radši podíval na sérii krátkých příběhů, v takovém případě věřím, že bych se dobře bavil. 55%

Kurýr (2002)

Radši si ani nepředstavovat, jak by tento film vypadal bez Jasona Stathama. Ten nejenže umí slušně hrát, ale svým zjevem, umem a charismatem se na akčního hrdinu nesmírně hodí. Akce je pěkná, i když samozřejmě občas přehnaná, ale to je u filmů podobného typu vcelku běžné. Stathamovi různé střílečky, chvaty a hmaty prostě jdou a já mohu jen doufat, že je trénoval na scénáristovi, protože ten by si to plně zasloužil. Kurýr je nenáročná akční jízda, u které jsem se ani příliš nenudil, ale jak jsem psal na začátku, je to především díky... už bych se opakoval příliš. 55%

Forrest Gump (1994)

Sice se občas a vlastně rád na Zemeckisovu hru s divákem podívám, přesto je fakt, že v některých scénách Forrest běhá opravdu dlouho a hlavně je jeho cíl až kdesi za hranicí kýče. Takže ten prvotní pocit z filmu je pryč, zůstává výborná hudba, spousta nápadů (především Forrestových setkání) a samozřejmě skvělý Tom Hanks. Skvělý přesto ne nejlepší, tím (a to též zůstává) je Gary Sinise jako poručík Dan Taylor. Vietnam patří k tomu nejsilnějšímu a překvapivě v některých momentech nejvtipnějšímu, především Forrestovo chápání války. Taktéž má dobrou kameru a celkově solidní válečnou atmosféru. Každopádně tady Dan Taylor nekončí, což je pro film jen a jen dobře. Ovšem prostoru celkově mohl mít více, třeba jeho život po tom, co přestal posilovat ruce... Jenže to by se to potom mohlo jmenovat Dan Taylor. 80%

Rodina Addamsova (1964) (seriál)

Kultovní pro mě osobně výjimečný seriál. Výjimečný v tom, že opravdu nemám rád dabing, ovšem tady si to bez slovenského znění představit nedokáži. Ale zpět k seriálu a třeba jeho dokonalému obsazení, ze kterého snad vyzdvihnu alespoň Johna Astina a Carolyne Jones, ti zde tvoří dokonalý pár, až pomalu nevěřím, že tomu tak není i v životě mimo filmové ateliéry a plátna. Chválit by se ovšem dali všichni herci a jejich postavy. Všichni jsou výborně zahraní a obsazení... dobrá, přece jen bych ještě neměl opomenout nejlepšího "domovníka" všech dob Lurcha. Taktéž úvodní znělku, kterou z hlavy nedostanu již nikdy a chytrý a vtipný scénář. 80%

Když zvířata sní (2014)

Nečekal jsem upíří, či vlkodlačí klasiku, čekal jsem melancholický art film, s mrazivou severskou atmosférou a přesně takový film jsem i dostal. Spíše než horor je to drama o rodině, nebo dívce, která to nemá v životě lehké, navíc se u ní začne projevovat podivná dědičná "nemoc". Tuhle dívku výborně zahrála Sonia Suhl a nejen ona tu hraje výborně. Herci jsou jak už to tak v severských filmech bývá zvykem všichni kvalitní a především zajímavě vybraní. Je pravda, že se mohlo jít "více do hloubky" a to alespoň u některých postav. Pořádně tu totiž nepoznáme nikoho, krom zmíněné hlavní hrdinky a i u ní je třeba si občas něco domyslet. Ale to by byla asi jediná výtka... jinak film v pomalém tempu příjemně plyne a spěje k finále, které přeci jen přitvrdí a přidá na spádu. 70%

Evropa (1991)

"Až řeknu deset, budeš v Evropě." Těžký, přesto dějem nijak zvlášť složitý (na Larse von Triera) závěr evropské trilogie. Do Evropy jsem se vlastně plně dostal až napotřetí, donedávna byl pro mě nejsilnějším filmem trilogie Prvek zločinu, což i přes jeho kvalitu nyní vnímám jako chybu. Evropa je totiž dokonale nádherná, naivní, dramatická idylická a tak bych mohl pokračovat. Její dokonalost je znát již z prvního záběru na koleje, kdy poprvé zazní hlas Maxe von Sydowa, i pro zbytek filmu tak důležitý hlas vypravěče! Cesta Evropou začíná, von Trier je technicky zase na výši, černobílá filmu prospívá, stejně tak barevné vypíchnutí "toho důležitějšího". U několika záběrů je dobře využita i hloubka ostrosti kamery, ale zase, je toho mnoho. Jmenovat jednotlivé scény je složité, přesto musím alespoň atentát na starostu, půlnoční mše, svatba, nebo celá závěrečná jízda... ta svou absurditou občas až zarážející, jenže k dění a především vývoji postavy dosud naivního Lea sedne. Herecky právě Jean-Marc Barr zaujme nejvíce, Leova změna a povaha je znát. Potěšil Ernst-Hugo Järegård jako autoritářský a prací žijící strýc a stejně tak zajímavý byl Udo Kier. Zásadní pro mnohé scény je hudba Joachima Holbeka, už jen první "výjezd" spacího vozu, nebo výše zmíněné kostel a závěrečná jízda, taktéž výborná práce. Lars von Trier opět nezklamal, navíc dal Evropě zase jinou a zase jedinečnou atmosféru. Dokonalou atmosféru poválečného Německa... 90%

Láva (2015)

Pěkný nápad a pěkné zpracování, v původním znění celkem příjemný kraťas, i když mohl být konec méně sladký, ale to bych chtěl pravděpodobně příliš. 50%

Medvěd (1988)

Jean-Jacques Annaud natočil film s poselstvím, krásným dojemným, ale reálným příběhem a právě za tu reálnost klobouk dolů. Medvěd navíc nabízí i mnoho záběrů k zamyšlení a především výborné medvědí sny, které má na svědomí Břetislav Pojar. Čímž se pomalu dostávám k oběma hlavním "hercům"... jak Bart, tak Youk hrají neskutečně a já ve filmu pozoruji mnoho momentů, kdy si říkám, že tohle už přeci není možné, že se musí jednat o dokument. Nikoliv, je to film podle scénáře, který je taktéž zdařilý. Společně s Bojem o oheň je Medvěd dle mého názoru nejzásadnější film ve filmografii Jean-Jacquesa Annauda. 80%