Nenasytná Tiffany (2015)

Po rozporuplném traileru a naopak dle mého názoru povedeném plakátu jsem si nebyl jistý, do čeho jdu. Nejistota neskončila ani s domácím videem na začátku filmu. Tato část naštěstí netrvá dlouho, brzy se objeví Leoš Noha, s jehož prvními slovy mě napadá, že by tohle mohlo fungovat a ono to opravdu funguje! Leoš Noha je pro tuhle roli snad ten nejvhodnější a zvládá jí s uvolněným přehledem. Andy Fehu napsal příběh hospodského povaleče, co se snaží snadno a hlavně s co nejmenší námahou přijít k penězům. Obsadil do něj amatéry od "krmelce", (jak se u nás říká jednomu podobnému stánku) kteří si odehráli to své, nebo spíš sami sebe. Andy Fehu potom celý tento ze začátku možná risk dobře zrežíroval a já se stejně dobře bavil. Hvězdičku navíc za povedené finále, Jezeří, vzpomínky na Adélu a pana Švankmajera. 75%

Mulholland Drive (2001)

Ani já nebudu tvrdit, že jsem plně pochopil, otázek je mnoho, vysvětlení ve filmu vlastně žádné. Každý si tedy může nalézt to své a věřím, že právě o to panu režisérovi jde. David Lynch natočil další velké dílo. Dílo, ve kterém vládne temná atmosféra, mystérie a spousta různých, často podivných postav... jak už to tak u něj bývá zvykem. K tomu mu opět značně dopomáhá Angelo Badalamenti se svoji nádhernou hudbou a taktéž za kamerou stojící Peter Deming. Herci jsou výborní, především pak ústřední dvojce hereček Naomi Watts a Laura Harring. Film vládne snovou atmosférou, kterou jsem se nechal unášet až do posledních přibližně dvaceti minut. Zde nastává probuzení a to vcelku prudké... film otáčí a vysvětluje, nebo spíše ještě více zamotává? Jak jsem psal na začátku otázek je mnoho, i proto se na Mulholland Drive budu jistě občas vracet. K naprosté dokonalosti nescházelo mnoho, právě zmíněných dvacet závěrečných minut bylo na mě opravdu příliš prudkých, možná to chtělo ubrat, ale to by zas nebyl David Lynch. 90%

Bojovníci severu: Sága Vikingů (2014)

Tak tedy "vikingové" na sobě mající (jak již v podobných nejen filmech bývá zvykem) fantasy kostýmy... a to je teprve začátek. Scénář je opravdu příšerný, plný hloupostí a klišé. Hudba hraje snad po celý film, což má dodávat na epičnosti? Mě ovšem spíše rušila, i když od čeho vlastně rušila? Děj je stokrát viděný, proto ani nemohu psát předvídatelný. Alespoň jsem z něj zjistil, jak snadné je zbourat kamennou věž a naopak jak složité je někoho zabít. Zde některými vyvyšované souboje vidím poněkud jinak, nejvíce si v nich zabojoval samotný střihač. Snad jediný klad filmu je kamera a příroda ve které se děj odehrává. To jsem se ovšem mohl podívat na nějaký dokument a dostal bych jistě více. 20%

Kámoš (2003)

Vcelku povedená komedie s prvky dramatu. Bavil jsem se, i když v druhé polovině je tu několik zbytečných momentů a hluchých míst a ten závěr byl na mě až příliš... Nápad ovšem dobrý, příběh taktéž (až na zmíněné) celkem fajn a stejně tak herci sympatičtí, své role nekazící. Celkově má ovšem Morten Tyldum povedenější filmy. 55%

Bojovník (2015)

Po výborném úvodním zápase následuje už jen velký pád. Billy se z toho svého očekávaně dokáže vyhrabat, film už nikoliv a to ani když se dění v závěru vrací do ringu. Tento zápas je totiž oproti tomu úvodnímu kvalitou poloviční. Mezičas je vyplněný tím, co by se v boxerském filmu o pádu a návratu na vrchol mělo objevit, přesněji řečeno mnohokrát objevilo. Nemuselo by to být úplně na škodu, kdyby alespoň ty zásadní momenty dávaly nějaký větší smysl. Proč ne zápas s Miguelem? Proč se po zabití Maureen vlastně nic neděje? Proč se Leila najednou přestává bavit s tátou? A Hoppy? Dalo by se pokračovat, všechno se to děje bez vysvětlení, nikdo se téměř ničemu nediví. Už kvůli fantastickému Jakeu Gyllenhaalovi je to velká škoda, ten totiž dokáže pozvednout i ty nejhorší scény. 65%

Barbar (2009)

Atmosferická pecka a ač tomu mnozí neuvěří, jeden z nejlepších filmů o "vikinzích", co jsem kdy viděl. Vlastně... možná i nejlepší, není totiž příliš z čeho vybírat. Hned od začátku upoutá kamera, která je bezchybná! Fascinující dlouhé záběry na krajinu, detaily tváří jednotlivých postav, nebo výborně natočené úvodní souboje. Stejně tak bezchybný je i výkon Madse Mikkelsena, za kterým sice nezaostávají ani ostatní herci, ale přeci jen One-eye se svým charismatem a pohledem je ten nejviditelnější, nikoliv nejslyšitelnější. Nicolas Winding Refn odvedl výbornou práci, ono se totiž ve filmu až tak příliš neděje, i přesto jsem se nenudil a příběh mi nedovolil unikat v myšlenkách jinam. První polovina je fantastická, druhá občas mírně ztrácí, ovšem i přesto stále silně nadprůměrná... tedy, k dokonalosti nechybí mnoho. Rozhodně je třeba vyzdvihnout i hudbu, která filmu sedne a vlastně to není jen o hudbě, je tu spousta povedených ruchů. To vše dotváří atmosféru, která v kině musí být přímo hypnotická. 80%

Vražda (2007) (seriál)

A zase musím opěvovat tu atmosféru! Noční ulice, temnota a mrazení, ale také velice povedená úvodní sekvence a hudba... ano vím, monotónní, i přesto mi tam sedne. Tohle prostě umí seveřané nejlíp a spolehlivě mě na to vždy chytnou. Ovšem ne že by kvalita Zločinu byla pouze v tomto... hlavní předností jsou opravdu dobře vybraní herci, kteří na své role výborně sednou. Musím zmínit alespoň tři hlavní postavy, i když seznam by to mohl být velice dlouhý. Takže Sarah Lund, Jan Meyer, Troels Hartmann, ti celý seriál táhnou. Lars Mikkelsen hraje neskutečně a i já musím zmínit jeho zde mnohokrát opěvované charisma. Sofie Gråbøl a její sympatická policistka v severském svetru (dobrý a vtipný nápad). Její drsnější kolega Søren Malling, opět skvělý výkon, kde se to v těch Dánech bere. Že má první řada dvacet dílů mi až tak nevadí, ona to totiž není jen detektivka, řekl bych, že mnohem více než o vyšetřování tu jde a jednotlivé postavy, vztahy a psychologii. Množství podezřelých možná tvůrci poněkud přehnali, i když takhle to zřejmě bývá i ve skutečnosti, nikdo není neomylný. Kde to občas trochu skřípe je příběh rodiny zavražděné, ale těch nudnějších momentů naštěstí není příliš. Celkově rozhodně nadprůměrný, solidně zrežírovaný seriál, na jehož další řady se určitě podívám. 80%

Utopie - Nejvíc lidí žije v Číně (2002)

Opravdu zajímavý, těžko hodnotitelný film. K pochopení jednotlivých příběhů není třeba znát politickou scénu v Norsku, i neznalým, mezi které rozhodně patřím, některé strany dojdou hned. Jako komedii bych Utopii neviděl, ano také se u ní zasmějete, ale většinou je to spíše mrazivé drama, u kterého je nad čím přemýšlet. Která povídka byla nejlepší si netroufnu říct, je jich tu více kvalitních a velice pěkný je i jediný příběh, který jednotlivé povídky propojuje, tedy příběh Lasse. Snad jako z každého severského filmu, i u z Utopie na vás dýchne ta pravá norská atmosféra, ke které opět dopomáhá místní klima, krajina a hlavně pěkná kamera. 80%

Total Recall (1990)

Rozhodně kultovní film a jak už tu bylo psáno, inspirace pro mnoho jiných budoucích. Na to že je Total Recall především akční sci-fi, má i povedený příběh, navíc pěkné kulisy, masky a efekty. Co se už tolik nepovedlo je konec, ten je poněkud nejasný, i když co se od filmu s tak propleteným příběhem dalo čekat. Herecké obsazení je fajn, především pak Sharon Stone, jenom Arnold Schwarzenegger mi sem ne zrovna sedne, i když se také snaží. Ač tu dost lidí chválí hudbu Jerryho Goldsmithe, já z ní tak nadšený nebyl, přišla mi poněkud béčková a ano, též jsem jinde slyšel podobnou. Paul Verhoeven natočil kultovní podívanou, ale i díky zmíněným výtkám s hodnocením nemůžu jít výše. 60%

Jsem tvá (2013)

Ano, Mina se občas chová hloupě a nezodpovědně, i přesto mi ji ale docela líto bylo. Ona to totiž v jejím životě nemá nejlehčí, pořádně neví kam se zařadit, co dělat a navíc ji ani rodina zrovna nepomáhá. Amrita Acharia ji navíc ztvárnila tak výborně, jako by to byl přímo její osobní příběh... už jen ty její věčně smutné oči vystihují mnohé z Minina života. Film je to takový jednoduše lidský, kvalitně zrežírovaný a na Norsko možná trochu netradiční, což mu na zajímavosti jen přidává. 70%