Terminator Genisys (2015)

I když si myslím, že tahle série již měla dávno skončit, dal jsem Terminátorovi šanci a ono to ze začátku přeci jen nevypadalo tak zle. Kvalitní akce a spousta odkazů na první dva díly, také příběh vypadal, že nebude tak špatný. To se ovšem přibližně v první čtvrtině změnilo a z nadějně rozjetého filmu se stal tuctový akčňák. Akce je tu spousta, ale není nijak úchvatná, což jsem od Terminátora očekával, navíc jsou některé scény vyloženě směšné (ano, vrtulníky). Překvapila mě komediálnější část a rodinné pojetí - "taťka". Rodinné pojetí mě příliš nepotěšilo, ale vtipy byly povedené, i když kde by byly bez Arnolda... přesněji, kde by byl bez Arnolda celý film. Co předvedou ostatní herci jsem měl docela strach, obsazení mě zklamalo. Největší obavy budila Emilia Clarke, překvapivě z toho dle mého názoru vyšla nejlépe. Na Lindu Hamilton rozhodně neměla v drsnosti, ani v herectví, ale její výkon špatný nebyl, i když mi na roli Sarah Connor přijde mladá. Za to Jai Courtney, ani Jason Clarke nenadchli vůbec. Scénář měl být pravděpodobně zajímavý, to se ovšem nepovedlo, je v něm příliš zbytečných a nelogických scén. Klady filmu jsou Arnold, vizuál, akce, vtipy a snad i hudba, což možná některým stačí, já čekal víc. 55%

Mimic (1997)

Myslím si, že nebýt režie Guillerma del Tora, tak to celé dopadne podstatně hůř. Scénář se mu totiž příliš nepovedl, ale právě jeho nápady a režie Mimic přeci jen nad ten béčkový průměr dostanou. Už jen ta atmosféra newyorského metra, i když není zrovna hororová, temnoty a všudypřítomného nebezpečí nabízí dostatek. Dále tu máme vcelku zajímavé postavy (tedy některé), především leštič bot a jeho syn... dvojce, která se zrovna v každém hororu nevidí. Herci mě příliš nezaujali, ani hlavní hrdinka Mira Sorvino nebyla nikterak výrazná. Co tu naopak výrazné bylo je povedená hudba Marca Beltramiho. Guillerma del Tora, z Mimicu zaručeně poznáte, jsou tu patrné všechny jeho klasické atributy, ale dílo je to na něj spíše průměrné. 55%

Blbý a blbější (1994)

V rámci žánru celkem slušná (neslušná) komedie. Těch nechutností tu není až tak příliš, ale přeci jen si alespoň některé mohli tvůrci odpustit. Pochválit se toho až tak moc nedá, snad jen "gumový výkon" Jima Carreyho, který zároveň celý film táhne. A táhne jej dobře, vyloženě nudných chvilek tu je pomálu, takže jsem se vlastně celkem bavil. 55%

Nepřítel před branami (2001)

Tak trochu jiný válečný film na mé oblíbené téma, jimž je souboj odstřelovačů. To že je na jeho úkor upozaděna akce, mi vůbec nevadí, ono jí je tu i tak dost a je velkolepě provedena. Příběh dvou odstřelovačů je ještě zajímavější, dlouhé záběry na čekání na tu pravou chvíli jsou patřičně napínavé, navíc jak Vasilij Zajcev tak major König jsou výborně zahraní. Ono se od herců takových jmen ani nedalo nic jiného čekat. Celkově si myslím, že výběr herců se povedl, opravdu všichni sedí na své role, vypadají jak "rusky", tak "německy". Takové menší těžko překonatelné mínus je řeč... film působí velice reálně, ale o kolik by to bylo reálnější, kdyby se major König bavil se Sašou třeba ruštinou, ideálně s německým přízvukem. To je samozřejmě jen menší výtka, takové jazykové provedení by bylo velice složité. Mnohými zmíněná romantická linka mi až tak nevadí, navíc by tu bez ní nebyla povedená sexuální scéna. Jean-Jacques Annaud vybral kvalitní herce, neméně kvalitního kameramana a skladatele a společně natočili velkolepý válečný film. 80%

Fotograf (2015)

Fotograf by bez Karla Rodena pravděpodobně tak kvalitní film nebyl. Souhlasím totiž s názorem, že právě příběh je to, co film docela postrádá. Ale díky výkonu zmíněného herce, je to "maličkost", které si ne každý všimne. Když jsem u toho chválení herců, rozhodně nemůžu nechat bez povšimnutí výkon Marie Málkové, která je taktéž výborná. Režisérsky to Irena Pavlásková zvládla, film i přes svou delší stopáž nenudí, i když věřím, že ne všichni mají tento pocit. Já jako nadšenec do fotografování a obdivovatel práce Jana Saudka jsem nudu nepociťoval. Snad jen závěr mi přišel poněkud uspěchaný, vůbec vzhledem k pomalejšímu tempu většiny filmu. Na scénáři je znát, že k němu měl Jan Saudek hodně co říct, ale film se netváří jako jediná a ta pravá pravda, proto ho ani tak neberu. Navíc do toho jak to opravdu bylo vidí jen málokdo, proto mi nepřísluší soudit, i když samozřejmě názor mám. Ale zpět k filmu... co by ještě nemělo být opomenuto je krásná kamera a hudba. Obojí totiž značně přispívá k celkové bohémské atmosféře. 75%

Temné kouty (2015)

Tak mám pocit, že jsem zhlédl průměrnou televizní kriminálku v kině. Od úvodu jsem čekal, kdy se film rozjede, nebo bude alespoň některá z postav zajímavější, ale nic takového nepřišlo, navíc je zřejmé, kdo rozhodně vrah není, což mému napětí také nepřidalo. I přesto zvědavost u mě zvítězila a film jsem dokoukal... jenže ani ten konec nebyl nijak silný. I já vidím jako hlavní problém scénář, který je prostě slabý a nepřidala tomu ani režie, čehož jsem se tak trochu dopředu obával. Dojem z filmu nezachrání ani Charlize Theron, která se snažila, ale viděl jsem od ní mnohem lepší výkony. Celkově je to opravdu kriminálka do televize, nic víc... věřím, že kniha je podstatně lepší. 50%

Sedmero krkavců (2015)

Hned první minuty filmu vypadají tak nějak jinak, ovšem rozhodně v dobrém slova smyslu! Máme tu záběr na nádhernou krajinu, k tomu poutavou hudbu, která vtáhne do děje a zpět do reality pustí až při závěrečných titulcích. Je znát, že hlavní zásluhu na Sedmeru krkavců má někdo jiný, než naši klasičtí tvůrci pohádek a to je jen dobře. Alici Nellis se povedl už scénář a její režie je pak bezchybná. Při prvním zhlédnutí se mi nezdálo herecké obsazení, měl jsem problém i s Marthou Issovou, ale na tu jsem si zvykl během několika desítek minut filmu. Musím říct, že se do role opravdu hodí a Bohdanku ztvárnila výborně. Pozadu nezůstávají ani ostatní herci... královna Sabiny Remundové, princ Lukáše Příkazkého... Co dopomáhá k pohádkové atmosféře jsou krásná místa natáčení a kamera samotná. Temný les, vesnice, hory, hrad.... nádhera, k tomu ještě již zmíněná hudba. Celkově velice příjemné překvapení, protože jsem původně nic moc nečekal, trailer mě příliš nepřesvědčil a první komentáře a hodnocení zde také nebyli kdovíjaké. Já jsem ovšem spokojen, Sedmero krkavců zaujalo natolik, že jsem si na ně zašel i podruhé. 80%

Kung Fury (2015)

Po zhlédnutí klipu David Hasselhoffa bylo jasné, že Kung Fury musím vidět! Totiž už zmíněný klip stojí za to, co teprve film. Hned od úvodu jsou osmdesátá léta cítit snad z každé vteřiny a zdaleka to není jen díky výborné hudbě a vzpomínkám na mnohokrát kopírované a přehrávané videokazety. Scénář je plný chytře vtipných nápadů, hlášek a odkazů, navíc ve filmu nechybí stejně tak vtipné postavy, kterým vévodí drsný policajt Kung Fury, jehož si sám David Sandberg dobře zahrál. Takže "Tank You" David Sandberg a doufám v pokračování, Kung Führer přece nemůže přežít! 90%

Epidemie (1987)

Nahlédnutí do vzniku filmů Lars von Triera? Pravděpodobně ano. Tahle dokumentární část mi přišla vcelku zajímavá... ona vlastně nebyla špatná ani ta filmová část. Opět tu máme pěknou kameru (a to v obou rovinách), celkem zajímavý scénář a povedený zvuk, nebo různé ruchy. Epidemie je tedy spíše dokument, který mě i přes svou nespornou zajímavost zaujal nejméně z celé trilogie. To ovšem neznamená, že ho považuji za špatný, jen z něj mám pocit, že Lars von Trier měl už tenkrát na víc, což vlastně brzy dokázal. Ale to menší první nahlédnutí do Království mě velmi potěšilo, ona vlastně ta filmová část samotný pozdější seriálový skvost připomíná. 60%

Rytíři ze Šanghaje (2003)

Tak mi přijde, že prostředí viktoriánské Anglie sedí této dvojici ještě víc, než Divoký západ. Pokračování mi přijde překvapivě lepší, vtipnější a akčnější. Jackie Chan opět předvádí neskutečné kreace, z nichž nejvíce rozesmál souboj s deštníkem. A Owen Wilson mu opět dělá spolehlivě komického parťáka. Film nenudí, má spád a jsou tu chytré a vtipné narážky na spoustu osobností té doby. No a závěrečné titulky tomu na komediálnosti opět jen dodávají, stejně jako u prvního dílu. 75%