Ospalá díra (2013) (seriál)

Začalo to ne zrovna originálně, ovšem i přesto slibně. Tom Mision jako Inchabod Crane je postava z větší části okopírovaná, ale i tak vcelku sympatická a vtipná. K ostatním postavám jsem si cestu nenašel a jsou mi postupem času víc a víc jedno. První série si celkem úspěšně držela standart nastavený pilotem, byla temná, dobrodružná, ale i vtipná. To se ale změnilo v přeplácané druhé série. Tady už tvůrci pletou opravdu všechny možné mytologie a to je snad i to jediné, co je tu vtipné, ovšem trapně vtipné. Každý díl je podle stejného scénáře... "vtipný" začátek, přichází problém, hledá se řešení něčeho co vypadá neřešitelně, některá z hlavních postav téměř umírá, ale problém je vyřešen. Pak už přichází pouze závěrečný pokus o vtip a titulky. Některé díly bylo opravdu utrpení dokoukat, o hlavní postavy jsem vůbec nemusel mít strach, jsou téměř nesmrtelné. Možná ve třetí sérii konečně někdo ubude, tou už ovšem ztrácet čas nebudu. 1. série - 65% 2. série - 25%

Šílený Max: Bojovník silnic (1981)

Hodní, zlí a samotář Max mezi nimi. Dvojka je parádním postapo westernem, má více zajímavých vedlejších postav, lehce načrtne nějaké to základní fungování tohoto světa, ale stále stojí především na honičkách. Kovbojové v nich jsou ještě svéráznější, než tomu bylo v jedničce, koně sice nechovají, za to vlastní vždy dokonale upravená auta, motorky, zkrátka vše, co jede a v jednom případě dokonce letí. Kostýmy jsou... no jsou, prostě k té všudypřítomné šílenosti sednou. Stejně jako Max Mela Gibsona, tady konečně plně v roli, drsnější, westernovější a samozřejmě šílenější. Honičky jsou o mnoho tříd lepší, nezapomenutelná je především ta závěrečná, které se účastní kamion. Dean Semler v ní předvádí fantastické záběry, které i dnes řeknou své. Mimo akci zaujmou například i davové scény z pozorování tábora. Tohle je kultovní kaskadérská jízda. 80%

Šílený Max (1979)

Šílení jsou tu úplně všichni, vyjma Maxe a jeho rodiny. V existenci scénáře příliš nevěřím, vše působí jako předehra poslední dvacetiminutovky. Scény na sebe často nenavazují a směřují k tomu nejdůležitějšímu, automobilovým honičkám. Právě díky nim plně chápu kultovní status filmu, natočeny jsou ve většině případů velmi dobře. Mel Gibson působí ještě takovým zakřiknutým dojmem, dostává se do toho až ve své šílenější závěrečné poloze. Ten závěr má konečně grády i mimo silnici a bouračky, škoda že to nepřišlo dřív. 45%

Lovci hlav (2011)

Severský thriller v hlavní roli s blonďatým Stevem Buscemim? A zase v režii bratří Coenů? Ono to tak opravdu vypadá... Aksel Hennie je Buscemimu docela podobný a film je to dostatečně mrazivý, brutální, i komediální. Ale vážně, seveřané opět nezklamali, tedy spíše Morten Tyldum nezklamal a natočil výborný thriller, který i přes pomalejší rozjezd, (kdy jsem si myslel, že to nebude úplně pro mě) postupně nabírá na tempu a stejně tak přibývá i černého humoru. Opět se mi stalo, že jsem fandil záporákovi a to ne díky jeho slavnější roli. Roger Brown mi přišel jako docela nesympatická postava, za to ale velice dobře zahraná.Stejně tak kvalitní je i hudba a kamera umocněna nádhernými místy, kde se film natáčel. Na co určitě nezapomenu je například jízda na traktoru a především možná spíše komparzní role policejních dvojčat. Správní severští policajti. 80%

Mefisto (1981)

Hendrik Hofgen, slaboch, přisluhovač, kariérista, ale především herec - jak moc je toto často opakované slovo důležité, vůbec když je použito v "té" větě. I díky ní svoji proměnu vlastně nikdy nedokončí, pouze koná to dobré pro sebe a když to někde občas nevyjde, chvíli jakoby tomu ani nemůže uvěřit, stáhne se a zase pomalu vyšlapává cestu na výslunní, či do reflektorů? Hm... Je tu hned několik výborně napsaných postav, ale Hendrik Hofgen samozřejmě všechny převyšuje, je to jeho film. To je možná v některých částech lehce ke škodě, třeba takový příběh černošské učitelky tance, by mě zajímal velmi. Sice tu je, ale zase pouze jako doplněk pro Hendrika, obzvlášť první společná scéna, o něm řekne mnohé. Ale zpět k reflektorům, tedy závěru. Pro příběh Mefista dokonalé všeříkající vyústění, přesto bych mu rád ještě pár minut dopřál, třeba i na úkor předešlého děje, který by těch několik málo minut postrádat mohl. Takto vidím vrchol filmu jinde, Hamlet a závěrečná děkovačka, pohledy Hendrika a maršála, atmosféra by se dala krájet. Ještě nutno něco málo dodat: Klaus Maria Brandauer v životní formě a István Szabó krom jiného dokonale zfilmoval nelehkou dobu, v níž se příběh odehrává. A když už jsem u té doby zaujalo mě, že ve filmu nebyl ani jeden "pozdrav", dokonce nepadlo ani jméno... snad jen označení šašek. 80%

Agresivní virus (2014) (seriál)

Ze začátku velké nadšení, tak trochu zombie horor, který je hodně inspirován původním Draculou a to mi přišlo vhod. Že je to práce především Guillerma del Tora je znát hned od úvodního dílu. Vše co vidíme jede v duchu jeho filmů, dokonce tu máme i něco, co už dříve použil. "Hlavní hrdinové" jsou veskrze sympatičtí a dá se jim fandit, především pak Vasilij, nebo Satrakian... u něj se mi líbily i dobře natočené válečné flashbacky. Tak trochu zklamání je Master sám, ten mi totiž velice připomíná hraběte Orloka, což by nebylo na škodu, kdyby byl podobně zajímavý a děsivý, to ovšem není. I když jsou v seriálu masky opravdu na úrovni, u Mastera to tak není. Též je škoda, že má série příliš dílů, druhá polovina přece jen ztrácí a je zbytečně natahovaná. I přesto nadprůměrný seriál, co stojí za vidění. 70%

Divočina (2014)

Reese Witherspoon v životní formě a možná i roli, výborně zvolená hudba, poutavý příběh a nádherná krajina. V čem je tedy problém? Ten je právě v oněch flashbacích... na můj vkus je jich tu až příliš a jsou často zbytečně roztahané. Na vysvětlení proč se co děje by stačila polovina jejich celkového času. Putování Cheryl po Pacifik Crest Trail je pro mě, jako fanouška turistiky a dobrodružství mnohem zajímavější, ale tohoto názoru jistě nebudu jen já. Celkově nadprůměrná podívaná, s pěkným, i když poněkud otevřeným koncem. 70%

Píseň moře (2014)

Jednoduše, za to kouzelně animovaný svět legend, který je navíc doprovázen magickým soundtrackem, tady doslova ožívá před očima. Lepší je vstoupit, nechat se unášet pohanskou mystikou a neklást si otázky, na které film neodpoví. 80%

Rudá mašina (2014)

Výborný dokument, který hned od úvodu vtáhne do děje, který by jistě zaujal i člověka, co se o hokej vůbec nezajímá. Nevidím v něm žádnou propagandu, je tu jasně řečeno, jak to měli hráči složité a to jak na jedné, tak i na druhé straně nejen oceánu. Všechny hlavní protagonisty si pamatuji ještě z jejich aktivních let, takže jsem si u mnoha krásných záběrů i nostalgicky zavzpomínal. Chybí mi jen pár informací... ale chápu, že by to už bylo příliš dlouhé, nebo tam nejsou z jiných důvodů. I přesto je to krom mnoha jiného velice povedený pohled do nitra reprezentace a její nejslavnější pětky. Viktora Tichonova mám po shlédnutí ještě méně rád, než jsem měl dosud a že jsem ho zrovna rád neměl nikdy. 80%

Neutečeš (2014)

Je to taková pocta starým hororům, která na mě i docela fungovala. Ovšem některé věci, jako je například až příliš nelogické chování postav prostě přehlédnout nemohu. Na první pohled, nebo spíše poslech určitě zaujme hudba, která je výborná. Bez ní by atmosféra v Neutečeš nebyla jaké je. Zaujaly a potěšily mě i filmy, na které se hlavní skupinka "hrdinů" dívala v televizi. Mou pozornost si film udržel po celou stopáž, ta by ale i přesto mohla být kratší. Celkově je to především pro fanouška hororů zajímavý počin, u kterého jsem se i zasmál, i když nevím, jestli to byl záměr tvůrce. 50%