Spider-Man: Bez domova (2021)

Nejočekávanější komiksový film roku ( teda pro většinu lidí, pro mě to byla Snyderova verze Justice League ). No Way Home začíná tam, kde jsme naposledy viděli Petera v post-credit scéně z Far From Home a musím dát obrovský palec nahoru za tento úvod. Miluju když Marvelovka začíná se svým logem, ale místo klasické znělky slyšíme co se děje již v scéně v úvodu filmu. Příklad Infinity War. Celý úvod má úžasný spád a strašně se mi líbilo, jak Spidey lítal s MJ, vypadalo to fakt hodně dobře. Film jako takový má opravdu rychlé tempo a děje se tady hromada věcí, až si myslím, že diváci, kteří viděli jenom MCU Spider-Mana nebudou TAK nadšení, jako fanoušci, kteří vyrůstali na předchozích Spider filmech. Záporáci z předešlých dílů jsou zpátky, jak nám již prozradili trailery. Jak řekli samotní tvůrci, původně bylo v plánu, že nám ani ty záporáky neukáží v trailerech a spíše nás budou lákat na souboj Spideyho s Doctorem Strangem. A za sebe musím říct, ty vole! Kdyby tohle udělali a v kině bychom viděli starý známí záporáky, tak bych nejspíš ze samotné radosti vyletěl ze sedačky. Ale na druhou stranu chápu, že chtěli tvůrci větší hype na film, takže nám ukázali záporáky. K postavám: Spider-Man – Tom Holland odvádí v poslední době opravdu skvělou práci a dokazuje v jiných filmech, že není jenom Spider-Manem. V tomto filmu v několika emotivních scén, kde se musí spolehnout jenom na svoje výrazy, odvádí sakra dobrou práci. Samotná postava Spider-Mana mi u předchozích filmů tolik nepřirostla k srdci a neviděl jsem v něm tolik toho Petera Parkera. Ale No Way Home a vlastně jako celá trilogie o dospívání, a na konci tohoto filmu se z něho stane Ten Spider-Man/Peter Parker. Tento film má na Petera obrovský dopad a za to jsem strašně rád. Ed a MJ – ti jsou ve společných scénách s Peterem skvělý a jejich chemie je ukázková. Zamiloval jsem si je po zbytek filmu a když došlo na emoce, tak se přiznám, bylo mi jich líto. Zendaya a Jacob Batalon jsou perfektní. Doctor Octopus – Alfred Molina si po 15 letech zopakoval svoji ikonickou roli z do dnes nejlepšího Spider-Man filmu – Spider-Man 2 od Sama Raimiho. Ten má hned ve své první scéně skvělý souboj se Spideym, který je nápaditý a pěkně si pohrál s chapadly, které používá Iron Spidey oblek. Za mínus považuji konec tohoto souboje, kde se mi nelíbilo, jak Peter Octopuse porazil. Tobeymu to ve svém filmu trvalo 3 souboje než Octopuse porazil, tam Tobey zvítězil díky mysli. Ale Holland zvítězí jen díky nanotechnologii, z které je vytvořen Iron oblek. Jinak je, ale Molina úžasný a šlo vidět, že patří k jedním z nejlíp napsaných postav ze Spider světa... nebo jak bych to řekl :-D. Green Goblin – Věřím, že spousta lidí bude považovat za nejlepšího záporáka filmu Goblina. A vůbec bych se tomu nedivil. Herec Willem Defoe si návrat tohoto šíleného záporáka střihnul dokonale a když si vzpomenu na ten jeho kontaktní souboj se Spider-Manem, tak rozhodně vítězí ze všech akčních scén z filmu. Defoe je úžasný herec a když hraje Normana, tak mu to žerete i s navijákem. A jakmile přepne svým tonem hlasu na Goblina, tak je to skoro až hororový. Electro – Jaime Foxx je borec a šlo hodně vidět, že do postavy Electra dal hodně sebe. Jelikož svým chováním mi nepřipomínal toho Electra z Amazing Spider-Mana 2, ale více mi připomínal samotného Jaimeho Foxxe. K němu nemám moc co dodat a vedle Goblina a Octopuse ti nejlepší záporáci filmu. Lizard a Sandman – Ti jsou ve většině scén digitálně zpracovaní, jelikož se asi nepovedlo studiu přesvědčit herce Rhys Ifans ( Lizard ) a Thomas Haden Church ( Sandman ). Nakonec se herci objeví na konci filmu, ale jde vidět, že Sandman je použitý záběr ze třetího Spider-Mana a u Lizarda konec Amazing Spider-Mana. K nim jinak musím říct, Sandman mi tolik nevadil, ale Lizard mi tam přišel zbytečný. Obešel bych se bez něho, možná by se mi víc líbil Venom ze Spider-Mana 3, ale na druhou stranu chápu proč tam nebyl.... diváci ho nemají rádi. Zbytek postav/obsazení v pohodě. Akce – samotná akce je ve většině případů ve tmě a krom souboje na dálnic s Octopusem a kontaktní bitku s Goblinem si jinak nevzpomenu na žádný jiný souboj, který byl super, nebo nápaditý, či zapamatovatelný. Finální bitva je zase ve tmě a je tam tolik střihů, že jsem se někdy nemohl z orientovat a nedokázal jsem si to kvůli tomu tolik úžit. Akce z Raimiho trilogie je pořád nepřekonaná. Vizuál – Ten je lepší než v traileru, kde jsem se bál, že to bude průser, ale jde vidět, že to zlepšily. Bohužel režisér Jon Watts má takový nezajímavý vizuál ( chápu není to James Gunn nebo bratři Russovci ). Režie – Watts bohužel částo tlačí na humor. Což je vlastně u této trilogie zvykem a někdy se to fakt nehodí. Hlavně ve Far From Home jsem s tím měl problém. Watts nedokáže udělat nějaký wow efekt, který by diváka zvedl, ze židle. Například příchod starých známých. Celkově je občas hodně rychlí střih a to co se děje v daný scéně je v mžiku hotobý. Watts by někdy dle mého potřeboval 5-10 sekund na víc či dokonce nějaký slow-motiony. Hudba – Michael Giacchino odvedl slušnou práci a kombinace skladeb z minulých Spider-Man filmů je velice dobrá. Hlavně u Octopuse a Goblina. Slyšet hudbu z Raimiho trilogie mi udělalo obrovskou radost. U Electra mi ale chyběl obecně neoblíbený dubsteb od Zimmera ( z Amazing Spider-Man 2 ). Já jsem ho tam chtěl slyšet! Závěr – film je velice emotivní a na konci jsem nejednou brečel. Film postavu Spider-Mana neskutečně posunul vpřed a jeho budoucí filmy mě hodně zajímají. Chtěl bych o tomto filmu mluvit a psát dlouhé slohovky :-D..... možná někdy napíšu Spoiler sekci. No Way Home je bezesporu nejlepší MCU Spider-Man film, ale není lepší než Raimiho jednička, dodnes nejlepší Spider-Man film dvojka a i animovaný Spider-Verse je lepší. Pro fanoušky Spider-Mana je tento film sen. Btw hodnocení zde a vlastně obecně od diváků po celém světě je neskutečný. A já chápu proč. Lidi dostali velkou nostalgii na předchozí Spider filmy, plno humoru, který ve většině případů fungoval. Ve druhé polovině doslova nerdí orgasmus a velkou dávku emocí. Já ale nejsem TAK nadšený jako ostatní diváci. I přesto je to skvělý komiksový film, který si ještě mnohokrát zopakuji a těším se, až si ho pořídím do své filmové sbírky ( bluray/dvd ). P.S. Chci Amazing Spider-Mana 3! 8/10

Resident Evil: Raccoon City (2021)

Film jsem již předem odsuzoval, jelikož to měl na starosti režisér Roberts, který mě nikdy nepřesvědčil, že má na víc, než na blbý průměrný, až podprůměrný filmy. Nový Resident Evil sklidil velkou kritiku a já jsem od toho už absolutně nic nečekal. I přesto to není dle mého taková katastrofa, jak se píše, ale taky to není o nic lepší než filmy s Millou Jovovich. Roberts se snaží vzdát poctu videohrám a rozhodnul se z adaptovat první dvě videohry do hodinu a 40 minutového dlouhého filmu, což není úplně dobrý nápad. Snaží se o hororovou atmosféru, která jde trochu na začátku cítit, ale ve zbytku filmu jsem to již nezaznamenal. Fanoušky videoher potěší stejné lokace či dokonce podobné záběry z her. Velké plus na rozdíl od série s Jovovich tenhle film sklízí u postav. Dostáváme konečně naše oblíbené postavy z videoher: Claire, Chris, Jill, Wesker a Leon, kteří se u předchozích filmů buď objevily na jeden film, s výjimkou Claire, která se pokud si dobře pamatuji objevila ve 3 filmech. Robbie Amel se na roli Chrise hodí ideálně a viděl jsem v něm toho mladého Chrise z prvního Resident Evil. Claire byla fajn. Jill mi moc nepřipomínala Jill a Wesker byl dle mého v pohodě. Největší fuck off na fanoušky přichází s jednou z nejoblíbenějších postav z vidoherní série – Leon S. Kennedy. Ten se vůbec nepodobá Leonovi z her a to, že z něho udělali naprostého idiota, který neumí zacházet s brokovnicí, bojí se, a k tomu samotný herec vůbec nepřipomíná Leona, se přiznám, myslel jsem si při několika scén, že si raději vytrhnu oči, než abych sledoval, jak mojí oblíbenou postavu z her takhle kurví. Na filmu jde hodně vidět, že je levný a CGI efekty jako kdyby vypadli ze samotných videoher. Ale to je popravdě poslední věc co bych na filmu řešil, přeci jen to nemá moc vysoký rozpočet ( 25 milionů ). Film mě vůbec nenudil a celkem i odsýpal. Scénář je ale bohužel dost laciný ( někdy trochu směšný ) a některé věci jsou strašně jednoduše vyřešený či něco nedává smysl. Finále ve vlaku mě zklamalo, ale dávám plus za zpracování doktora Birkina na konci. Je to hlavně pro fanoušky her, ale i ti nemůžou být moc spokojení. Je to průměrný béčkový akční horor, který za mě není tak hrozný jak napovídá zdejší hodnocení, ale taky není o nic lepší než filmy s Millou Jovovich. Kdyby náhodou vzniklo pokračování, tak bych se nezlobil, ale chtělo by to lepšího režiséra a lépe pracovat s postavami. 5/10

Osmý smysl - Amor Vincit Omnia (2018) (epizoda)

Za dvě a půl hodiny musela Lana ukončit celý seriál a to i přesto, že měli původně v plánu 5 sérií. Bohužel kvůli nízké sledovanosti byl seriál zrušený. Fanoušci, ale za seriál bojovali a Netflix nakonec dal zelenou k tomuto poslednímu dílu. Povedlo se za dvě a půl hodiny seriál ukončit úctyhodně? ANO! Lana se s tím popasovala velice slušně a i když se některé dějové linky vyřeší rychle ( co chcete stihnout za tak krátký čas? ), tak nakonec to vše dává smysl. Ano je pravda, že hlavní hrdinové vše zvládnou a záporáci jsou skoro až neškodní, ale já to tomu odpustím. Jelikož je to skvěle natočené, má to spád, humor nemá chybu, slow-motiony opět vynikající a když to sledujete z pohledu hlavních postav, které si oblíbíte a prožíváte s nimi každou chvíli za celý seriál, pak se budete královsky bavit jako já. Má to své chyby, ale konec je to důstojný a finále na Eiffelovce je nádherný... jo asi jsem měkkota, ale nemůžu si pomoct s emocemi, když vím, že seriál je u konce.  :-)

Paroží (2021)

Pro mě nejočekávanější horor roku. Bohužel jsem nakonec dostal průměr. Nemá to skoro žádnou atmosféru a samotné monstrum, i když je CGI velice dobře zpracované, nešel z něho bohužel strach. Film spíše sází na pomalejší tempo, někdy se to dost táhne. A dále se sází na krvavé scény, které ve mě nic nevyvolávali. Finále jsem skoro prospal, abych se přiznal. Od režiséra Coopera jsem očekával více. 5/10

Osmý smysl - You Want a War? (2017) (epizoda)

Tomuhle říkám prasácký cliffhanger. Finále 2 série začne úžasnou honičkou a skončí ve velkém napětím, až jsem nevěřil, že takový konec udělali pro season finale. Při uvědomění, že byl seriál zrušen a dostali jsme nakonec ještě 2 a půl hodinovou bonusovou epizodu ve které to měla Lana Wachowská ukončit, tak se přiznám, že je mi tohohle seriálu strašně líto. No jako fanoušek seriálu se těším na to, jak to Lana zakončila. P.S. Tvůrci měli v plánu 5 sérii! :-(

Zaklínač - Zrnko pravdy (2021) (epizoda)

Hodně povedený úvod do druhé řady. Díky tomu, že seriál nemá již skákat z jiné časové doby do druhé, tak by to mohlo být ještě záživnější. Cavill je pořád boží! :-)

Matrix Revolutions (2003)

Kdybych tento díl bral čistě dle oblíbenosti, jednalo by se o můj nejoblíbenější díl celé trilogie. Miluju boj lidí proti strojům. Je to vizuálně i dnes ohromující. A závěrečný souboj Nea se Smithem je pro mě, jako fanouška Matrixu úžasný zážitek i na několikáté zhlédnutí. Miluju to a už se nemůžu dočkat, co Lana předvedla u čtvrtého dílu. Ať už to, ale dopadne jakkoliv, tak mi pohled na tuhle trilogii nikdo nikdy nezmění. 9,5/10  :-)

Matrix Reloaded (2003)

Akčnější, velkolepější, víc Matrixovský než kdy předtím. Reloaded diváky i do dnes dokáže rozčarovat a někteří považují konec filmu za plivanec do ksichtu fanouškům prvního dílu. Za mě se, ale jedná o úžasné dílo, které posouvá příběh dál zajímavým způsobem. Akční scény jsou opět fantastické a když si vzpomenu na honičku na dálnici, a nebo když Neo bojuje proti několika Smithům dohromady, tak je tenhle film nezapomenutelný. Konec s architektem je za mě skvěle nápaditý a Wachowští předvedli, že to jsou opravdový vizionáři. Má to nějaké scenáristické chyby, hlavně v první třetině, kde jako kdyby se film hledal, kam vlastně se chce vydat. Ve finále se, ale jedná o úžasné dílo, které jako fanoušek Matrixu miluji. 9/10

Matrix (1999)

Co kdyby jste se jednou probudili a někdo vám řekl, že žijete v simulaci? Jak poznáte rozdíl mezi snem a realitou? Záhadná žena Trinity zavede počítačového hackera jménem Neo k tajemnému muži jménem Morfeus a odhalí mu tvrdou pravdu. Svět ve kterém žije není skutečný. Neo stojí před velkým rozhodnutím, buď si vezme modrou pilulku a zůstane v Matrixu, ale bez odpovědí. A nebo druhá možnost, vezme si červenou pilulku a Morfeus mu poví pravdu. Neo si vezme červenou pilulku a tak začne jeho nový život ve kterém ho čeká pouze jediné, boj za svobodu. Revoluční režie, v té době bratrů Wachovských, si musela omotat kolem prstu každého. Ostatně pocit, jaký má divák po prvním zhlédnutí je nezapomenutelný. Revoluční slow-motion kamera ( bullet time ) se stala asi nejznámějším trademarkem. Bullet time nevymysleli samotní Wachowští, ale Michael Gondry do své reklamy na Smirnoff Marienberg. Bullet time se začalo od dob Matrixu natolik napodobovat, že by se určitě objevila na předních místech nejparodovanějších scén. Dá se říct, že celkový styl Matrixu se stal revoluční a každý, kdo se snažil napodobit tento styl, byl vedle Matrixu levnou napodobeninou. Wachowští považovali první Matrix jen za prezentaci počítačových triků a akčních scén. Příběh samotný měl být upozaděn. Až v pokračování byl na řadě příběh. Nakonec je příběh s akcí natolik v rovnováze, že to nic dalšího nepotřebuje. I když je pravda, že zůstanou divákům v hlavě převážně akční scény a technická stránka, tak si každý musí přiznat, že příběh není odfláknutý. Na podrobnější rozbor Matrixu si netroufnu, jelikož čerpá z japonské kultury, anime a další. Vlastně není ani podstatné, aby se divák ve všem vyznal. Nejsou to vědomosti nutné k pochopení díla. Matrix je jeden z nejlepších filmů všech dob a ačkoliv ho divák po prvním zhlédnutí hned nepochopí, dokáže ho ohromit. Na prvním Matrixu bych chyby hledal těžce, jedná se o téměř dokonalé dílo, které i po těch letech neztratilo nic na svém kouzlu. 10/10

Osmý smysl - What Family Actually Means (2017) (epizoda)

Nejlepší scéna bezesporu ta ve které Dani má telefonát a domluví Litovi schůzku na roli ve filmu. Ta scéna neměla chybu a uvědomil jsem si, že seriál má super humor vždycky, když je na plátně Lito. Jinak konec je hodně emotivní.

Časové pásmo bylo změněno