Insidious: Poslední klíč (2018)

Čtvrtý díl s podtitulem Poslední klíč, je dalším povedeným hororem, který nedělá téhle sérii ostudu. Na post režiséra se vystřídal po třetím dílu Whannell s Robitelem, který má řemeslo dobře pohlídané, a atmosférou mi přišel o kousíček lepší než Whannell se svojí trojkou Počátek. Přiznám se, že jsem se u trojky ani jednou neleknul, ale u čtyřky jsem párkrát nadskočil, a to se cení. Dále příběhově je to zase zajímavý, na horor je to opět skvělá podívaná. Líbí se mi, jak nám film ukázal dětství Elise, která je tou nejlepší, nejzajímavější postavou celé série, kterou výborně ztvárnila Lin Shaye. Tak jako u předchozích dílů série, jsem I tady necítil, že by byla ve filmu postava zbytečná. A ano chápu, že můžou být pro někoho dvojice Specs a Tucker rušivý, jelikož jsou jejich pasáže komediální, ale mě to nevadí, spíš naopak. Tahle dvojice díky těm komediálním prvkům na mě ve finále vždy působí dobře, a oblíbil jsem si je. O to více prožívám každou napínavou chvíli, když je tahle dvojka v nebezpečí. Zkrátka mi přirostli k srdci. Závěr filmu krásně navazuje na první díl, a mám chuť si zopakovat Wanovu jedničku. Tahle série je dobře propracovaná, atmosférická, s dobrými postavami. Přeju si pátý díl, od kterého bych očekával pouze jedno. Že by mohl navázat na dvojku, která měla otevřený konec. A jelikož čtyřka vydělala nejvíce z celé sérii očekávám pátý díl! Fakt to chci, mám rád tuhle sérii. Tak snad Whannell něco vymyslí. :)

Insidious 3: Počátek (2015)

Po změně režiséra jsem se obával, i kvůli hodnocení, že film zklame, a bude z něho další zbytečné pokračování, které pojede na úspěchu prvních dvou dílech, který se pokusí vyždímat nějaké prachy. A výsledek? Není to vůbec tak špatný, jak se píše. Leigh Whannell se svojim prvním celovečerním snímkem nedělá žádnou ostudu prvním dvoum dílům. Samozřejmě Whannell není tak skvělý režisér jako Wan . Jenže to nevadí, třetí díl je po technické stránce opravdu kvalitně zpracovaný. Příběhově se to odehrává před událostmi jedničky, a není to opravdu na škodu, naopak, je to povedené. Máme tady opět postavu Elise, bez které si tuhle sérii nedovedu představit. Ta mě opravdu baví a herečka Lin Shaye předvádí opět jako v případě předchozích dílů kvalitní výkon, její pasáže jsou to nejlepší z filmu. Co se týče o ostatních postavách, není to žádný problém, ty postavy ničím nekazí dojem z filmu, a chovají se zcela v pořádku, což je za mě plus, ne vždy se stane, že v hororu nemáte ani jednu otravnou postavu. Atmosféra filmu je dobrá, cítíte ji tam, ale... není to to tak kvalitní jako od Wana. Ten to měl opravdu děsivý, intenzivní, že v některých momentech nemuselo být divákům dobře. Tady to je slabší. U žádné lekačky jsem se neleknul. Za to u jedničky a i dvojky jsem několikrát cukl. Každopádně atmosféra je ve finále fajn. Od druhé poloviny film začne brát na obrátkách a hrozně mě to bavilo. Důvod? Vrací se postavy z předešlých dílů, a skvěle se odkazuje a vlastně i navazuje na jedničku. A to se zkrátka cení. V poslední třetině filmu, se přiznám, emoce na mě zafungovali tak moc, že jsem v jedné chvíli málem začal plakat dojetím, a to je co říct. Samozřejmě film má klišoidní momenty, ale to už zkrátka k tomuhle žánru patří. A poslední věc, cameo Jamese Wana mega potěšilo. Těším se na čtvrtý díl, jsem zvědavý jakým dalším zajímavým příběhem přijdou tentokrát tvůrci téhle série, která má ještě hodně co nabídnout. Jen tak dál. :)

Ils (2006)

Od začátku do konce skvělý atmosférický horor, který je natočen podle skutečné události. Za málo peněz vznikl opravdu vydařený horor, který mě dostal. Atmosféra je velice podařená. Dále hlavní postavy jsou sympatické a fandíte jim, což je na horor vždycky plus. Ve finále jsem se klepal nervozitou, aby to hlavní hrdinové zvládli. A to se cení. Nějak v půlce filmu se přiznám, jsem si tipnul, kdo, nebo co budou zač ti "ONI". No, a když se v závěru filmu ukázalo jak to s nimi je, poplácal jsem si na ramenou, jelikož jsem to tipnul správně. O to více jsem byl naštvaný, jaký věci dovedou - nechci spoilerovat, takže je nazvu takhle - ti zmrdi provést, nejradši bych to pověsil. Zkrátka závěrečná pointa mě odrovnala, a nebylo mi z toho dobře, hajzlové zasraní. Za mě horor, který si zaslouží být v červených číslech. Tohle si někdy budu muset zopakovat. Paráda, doporučuji.

Pár nenormálních aktivit (2013)

Myslel jsem si, že se pobavím, místo toho přišel trapný humor a k tomu všemu obří nuda. Marlon Wayans je největší pozér jakého jsem kdy viděl. Jediný co funguje, jsou možná nějaké jednotlivé vtipné scény, ale jako celek, to vážně ne. Ano já vím, je to parodie, ale na mě to bylo dost ubohý. Dvojce dám šanci, jelikož jsem viděl nějaké scény, které mě hodně pobavili, tak uvidíme, snad to to nebude taková nuda jako jednička.

RocknRolla (2008)

Čekal jsem zajímavější a zábavnější podívanou od Ritchieho. RocknRolla má skvělý casting. Herecky je to na vysoké úrovni. Dějově to bylo znát, že se Ritchie snaží vrátit k tomu co mu jde nejlíp, gangsterky, A ano, opět tady máme pár skvěle napsaných scén, bohužel, je to takový ..... suchý. Nemá to tu gradaci, a tu energii, kterou bych od Ritchieho očekával. Finálová pointa mi nějak unikla, a nepřišlo mi to v ničím zajímavé. Ale rád si vzpomenu na ty scény, ať už je to - naháněčka s Rusy, Tom Hardy jako homouš, či fackovaná - to je klasický Ritchie, jen se v tomhle filmu trošku držel při zemi. Každopádně je to dobrej film, na který se klidně podívám znova, jen jsem očekával od Guye víc. Protože kdyby se ve finále více zaměřil na bandu kolem Butlera, Elbu a Hardyho, je vymalováno na 4 hvězdičky, takhle pouze 3. : )

Shadowed (2020)

Zajímavý krátkometrážní horor, který dokáže znepokojit, až jsem si kladl celou dobu jednu otázku - " Šlo by z toho udělat celovečerák, jako z Lights Out?" - bylo by to určitě zajímavý. Každopádně povedený kousek, který mi na ty 3 minuty dokázal nahnat husinu. Takže nice. Jen tak dále Sandbergu, ty horory umíš. :)

Ježek Sonic (2020)

Hrozně fajn filmeček, který uteče jako voda. Hmm, když nad tím tak přemýšlím, tak to utéct muselo, když je to Sonic, který má superrychlost :-D. Film má spoustu odkazů, že jsem se u jednoho musel zasmát na hlas - " Vezmi volant. Ty jo jsem jak Vin Diesel. Rodina nadevše. " - tohle se fakt povedlo :D. Jim Carrey se v roli Doktora Robotnika vyblbnul, pěkně mě bavil, bylo fajn ho v takové roli zase vidět, doufám, že ho takhle budem výdat častěji, on to zkrátka umí. Jinek ten film ničím neohromí, ale zatraceně zabaví. Jen mi přijde, že film je udělán hrozně moc jednoduše. Každopádně je to film, který nenudí a ničím neurazí. Hodnocení 3,5*. Klidně bych rád pokračování, po potitulkové scéně by mě to zajímalo. :)

Poslední zúčtování (2018)

Scéna Allah akbar mě rozesmála. Jinak je to vše předvídatelné, prostě už je to ohrané, a Dave Bautista není zrovna ten tahoun, kterého bych si v hlavní roli představoval. Ty největší mínusy jsou: fotbalové prostředí ( bylo to k smíchu), slabé akční scény, ten týpek co zařval Allah akbar, ten se fakt nepovedl. A hlavně co jsem nepochopil, proč v tom filmu hrál Pierce Brosnan, když tam skoro vůbec nebyl, ach jo, hlavně že byl na plakátech a trailerech, udělal tam pěkný hovno. A ještě musím zmínit ten směšný skok na střechu stadiónu na motorce, to bylo ...... až k nepochopení, proč to tam bylo? Stačilo aby v tom filmu byla aspoň jedna či dvě dobře vypadající akční scény, a nějaký blbosti jako skákání na motorce odpustit, pak by to bylo celkem slušný béčko. Takhle je to hodně slabý podprůměr. :/

Experiment 21 (2020) (pořad) odpad!

Větší chujovinu jsem neviděl. Bolí mě oči z toho. :(

Děsivé dědictví (2018)

Děsivé dědictví byl film, který před uvedením do kin, získal na Rottenu neuvěřitelných 100%. Takže ještě předtím než šel film do kin, mělo to obrovské očekávání, zkrátka velký HYPE. Ale jakmile to šlo do kin, názory se začaly lišit. Jedna skupina, která film vyzdvihuje stejně jako kritici ( nebo spíše, líbilo se jím to ), a pak je tady druhá skupina, která film naprosto pohrdá. A proč tomu tak je? Důvod je prostý přátelé, film není mainstream, ale je to artový snímek, který se snaží jít jinou cestou, kterou mnozí diváci nebudou považovat za to pravé ořechové. Ti jak si můžeme všimnout podle komentářů a hodnocení, se filmu smějí, jak je to divné, hloupé, bez lekaček, a s divným koncem, či dokonce říkají, že to není horor. Já tyhle názory zcela respektuji, jelikož ten film opravdu není pro každého. Ale rád bych zdůraznil, že tenhle film je ve svém žánru opravdu výjimečným snímkem. Debutujícímu režisérovi Ari Asterovi se povedlo něco neuvěřitelného, natočit za málo peněz " áčkový horor " v dnešních laciných a bezmyšlenkových hororů, to chce poklonu. Film vypráví o rodině Grahamových, kteří se hned na začátku filmu, musejí vyrovnat s pohřbem babičky ( což je na horor skvělý úvod ). Matka se svým manželem,synem a dcerou žijí v lese ( ve filmu není ukázáno jak daleko žijí od města atd… ), což je taky na horor ideální volba. Babička, která na začátku filmu má pohřeb - jak už jsem řekl - nebyla zrovna dobrým prarodičem ani rodičem, a proto je reakce rodiny na její smrt poměrně vlažná. První polovina filmu je rodinné psychologické drama, s narůstající se atmosférou. Režisér skvěle pracuje s houstnoucí atmosférou, kterou vytváří bez lekaček, ale sází na náznaky, které mají mnohem větší efekt, než kdyby jste tam házely lekačky za druhou, takhle se totiž ukáže, jestli jste schopný režisér, za to OBROVSKÝ PALEC NAHORU. V první polovině se stane jedna důležitá událost, která je nečeká, a na rodinu to bude mít velký dopad. K téhle části se chci vyjádřit. Ty vole, takhle kurevsky dobře natočenou scénu v hororu, jsem neviděl ani nepamatuji. Samozřejmě ti z vás co film již viděli, tak mluvím samozřejmě o žádné jiné scéně než se sourozenci v autě. Ta scéna je šokující jak svině ( když jsem to viděl málem jsem odpadl ). Plus i to, jak ta scéna následně pokračuje. To jak ta daná postava dojede domů, bez toho aby se podívala co se právě stalo, tak si jde v klidu lehnout, můžeme vidět, že daná postava nespala, a následně slyší matku jak jde ráno do auta, a kamera pořád během toho zabírá danou postavu a sledujeme její reakci. To co následuje potom, je čirá dokonalost herectví a režie. Klobouk dolů. Ari Aster má sofistikovaný scénář, který může vypadat absurdně, ale díky režii to tak dobře funguje, že žasnete nad tím jak dokonalé to je, nebo aspoň já to takhle vidím. To co je na filmu Děsivé dědictví úžasné ( krom té atmosféry ), je postupné rozkládání rodiny, to jak se začínají nenávidět, dokonce oni v některých chvílích dokáží na sebe řvát ( teď mám na mysli konkrétně scénu u večeře ). Tohle by nešlo samozřejmě bez úžasných herců, kteří dávají do svých rolí maximum. Toni Collette v roli matky je tak dokonalá, že jsem ji přál nominaci na Oscara, a to už je co říct. Dále Alex Wolff, který hraje Petera dokonale, že jsem mu jako v případě Toni Collette přál taktéž nominaci na Oscara. Tenhle herec dal do své role VŠE ( scéna ve škole to jasně potvrzuje ). Ostatní jako Gabriel Byrne a Milly Shapiro jsou přesvědčivý, a hlavně Byrne v roli otce je asi nejvíce v pohodě postava, která se chová tak nějak normálně, chce zkrátka pro svojí rodinu to nejlepší, a nechce dělat ukvapené závěry. Za to Shapiro je na pohled nepěkná holka, a do hororu perfektní volba, plus musím zmínit její chladný pohledy, zahrála to opravdu dobře. Ve filmu se v průběhu děje odkrývá tajemství, a můžeme sledovat paranormální ( ani nevím jestli to můžu takhle nazvat, jelikož nevím jestli to k tomu patří ), či nadpřirozené výjevy. V poslední třetině film graduje něčím, čím by jste to do něho před + - 70 minutami neřekli. A to je další věc, která je na filmu úžasná. Divák nedokáže uhádnout co ho čeká, a je překvapen vším co se děje ( já byl totálně v šoku, některými scénami ). Závěr se promění do krásně mrazivého hororu, které mě tak dostávalo, že jsem potřeboval v některých chvílí inhalátor. Měl jsem husinu po celým těle, a přiznám se, že ještě nějakou dobu po shlédnutí jsem ji pořád měl, protože dostat z hlavy to co se tam dělo, byl a pořád je i v době psaní tohohle komentáře, nelehký úkol. To co jsem si nechal na konec, je soundtrack. Ten je jiný oproti tomu co můžeme slyšet ve filmech jako takových. Samotný skladatel přiznal, že se snažil pojmout soundtrack jinak než to co můžeme normálně slyšet, a musím říci, ten soundtrack lidi, je kurevsky trefný! Opravdu, nebýt toho soundtracku, je to slabší snímek, a ta atmosféra by vyzněla trošku hůře, ale takhle…. dokonalý. Děsivé dědictví je nejlepší horor za posledních několika let, a v rámci žánru to nemá konkurenci v dnešní době. Takový je můj názor. Tak a musím se teď přiznat, že se mi během psaní tohohle komentáře vracela husina, a vlastně bych o tomhle filmu dokázal mluvit hodiny, hodiny, hodiny. Vlastně když nad tím tak přemýšlím, já nad tímto filmem už přemýšlím týdny. Film jsem viděl 28.12. 2019, a nenacházel jsem za tu dobu ty správná slova. Tenhle snímek ve mně tak moc rezonoval, a nemůžu ho pořád dostat z hlavy, že mám chuť si ho dát do své TOP 10 nejoblíbenějších filmů. No, po DLOUHÉM uvážení, to neudělám, ale zapomenout na tenhle film, se asi s největší pravděpodobností nestane. : )