Fresh (2022)

Přímo delikátní film :-D. Je to parádně natočený. Kameraman Pawel Pogorzelski potvrzuje, že patří mezi ty nejzajímavější kameramany současnosti (viz. Hereditary a Midsommer). Má to parádní herecké duo. Sebastian Stan je přímo ďábelský a je hrozně super ho vidět úplně jinak. Dokazuje, že dokáže zahrát cokoliv. Daisy Edgar-Jones se stává mojí oblíbenou herečkou a zatím, kde jsem jí viděl si mě vždycky kradla pro sebe. První polovina je skvělá, ale ve druhé bohužel scenárista chtěl z toho udělat zajímavou podívanou, ale najednou se mu to rozpadlo. Nesedl mi závěrečný akt. Ale to je čistě moje věc, pro některý bude finále zážitkem, který z hlavy chvíli nedostanou. Spokojenost a musím doporučit ostatním, kdo film ještě neviděl. 7/10

Pearl (2022)

Ti West mě zase nezklamal. Tentokrát natočil prequel k hororu X a stihl oba filmy vydat ještě letos. Za to velký potlesk. Pearl je sice méně hororová oproti X, ale je bezesporu lepším filmem. Od začátku jde vidět, že West je po stránce kinematografie extrémně sebevědomí. Měl jsem místami pocit, že sleduji práci Alfreda Hitchcocka. Je to krásně natočený, barevnější než X, tam se ale hrál na ten špinavý styl 70. a 80. let a připomínal film Texaský masakr. Ačkoliv je Pearl méně hororová oproti X má pořád nepříjemné scény a dokáže vyvolat pocity, jaké od hororů vyžadují diváci, kteří nehledají duchařiny. Mia Goth v hlavní roli předvedla jeden z nejsilnějších ženských hereckých výkonů v letošním roce a strašně bych jí přál Oscara. Ale něco mi říká, že to nevyjde. Její několika minutový monolog bez střihu neměl chybu. Za zmínku také stojí Tandi Wright, která si zde zahrála matku Pearl. Ta předvedla při večeři skvělí výkon, až jsem měl z ní nepříjemný pocity. Je to parádní film, ale přiznám se, že k 5* mi tam něco chybělo. Přesto jsem velmi spokojený a já se už nemůžu dočkat, co předvede West a Goth ve třetím filmu MaXXXine. Jedno je už jasné. Bude to další zajímavá podívaná, která se bude lišit od předchozích dvou filmů. A proto se bude jednat o jednu z nejzajímavějších trilogií, co jsem viděl. 8/10 P.S. Záběr při závěrečných titulků nemá chybu.

Fabelmanovi (2022)

Nejkrásnější film roku. Steven Spielberg je pro mě ten nejdůležitější člověk v rámci filmů. Jako dítě jsem hlavně znal tohoto pána. Jeho kousky jako jsou Jurský park, E.T. - Mimozemšťan, Blízká setkání třetího druhu, Indiana Jones pro mě znamenaly hodně. Díky tomuto člověku jsem si zamiloval filmy. A já jsem strašně rád, že Fabelmanovi jsou nejenom dalším úžasným dílem tohoto Pana režiséra, ale další film, který mě dojal a připomenul mi, jak moc miluju filmy. Je to krásný film o rodině, kde si Spielberg skoro až natočil vlastní autobiografický snímek. Casting je naprosto bezchybný a takový Paul Dano, který většinou hraje divné postavy, záporáky, tak zde hraje milujícího otce a je vynikající. Ačkoliv takoví Gabriel LaBelle není vůbec známí, tak je perfektní a to jenom dokazuje, že si do svých filmů Spielberg nejenom umí vybírat, ale hlavně umí pracovat s herci. Je to film od fanouška filmů pro milovníky filmů.... nevím, jak lépe to napsat. Cameo v závěru fantastický a poslední záběr je nádhernou tečkou za tímto filmem. Děkuji Stevene, opravdu z celého srdce za všechno, bez tebe bych ty filmy nemiloval, tak jak je miluju. 10/10

Avatar: The Way of Water (2022)

Jakmile film začal v duchu jsem si řekl ‘‘ Tak pojď Jamesi. Ukaž všem, jak se to má dělat‘‘. Trvalo to sice dlouho, ale dočkali jsme se. The Way of Water je sice pořád stejně jednoduchý film, jako jednička. Má ale zajímavější postavy, děj dokáže párkrát překvapit (pozitivně) a celé to je v jádru opět nádherný film. Nebudu lhát, ten film mi udělal úsměv na tváři. Dostal jsme totiž to, co filmový nadšenec musí ocenit. Úžasně natočené dílo, kde Cameron potvrdil, že je to PAN režisér a ví co dělá. Kinematografie je naprosto bezchybná a řekl bych, že vedle Batmana, Nene a Elvise je to pro mě nejšpičkovější film roku – co se týká kamery, zvuku, střihu a celkové technické stránky. O efektech se mi nechce mluvit, to je prostě nerozeznatelný od reality a tečka. Pokud bych ale měl zmínit negativa, tak by to nebyla délka. Překvapivě to uteklo strašně rychle a to jenom dokazuje, že film je dobře zpracovaný. Ale to, že je tady hodně postav. Nejvíce to smrdí ve druhém aktu, kde poznáváme moře a nový klan. Tady dostávají přednost děti a taková Neytiri je úplně odsunuta na druhou kolej a já si říkal ‘‘ Kde je Neytiri? Učí se… nebo jenom čumí a je nasraná?‘‘. A co potom mají říkat postavy z prvního dílu? Jasně já vím, dvojka je o tom, aby nám Cameron představil nový klan, nové prostředí, nové postavy a připravil si půdu pro sequely. Jenže kvůli tomuto mám dojem se nemůže jednat o dokonalý film. Ok…. Jednička není dokonalá, ale určitě chápete, co tímto chci říct. Je tady toho zkrátka hodně a já jsem strašně zvědaví na třetí díl a celkově, kam to chce Cameron posunout. Zatím mu to žeru, to je pravda, ale na potřetí to nemusí stačit, protože dvakrát do stejné řeky vstoupit po 13 letech od prvního filmu je ještě v pohodě, ale když mezi dvojkou a trojkou bude rozdíl dva roky spoustu diváků, už nebude tolik spokojená. Chce to lepší scénář a ještě zajímavější příběh. Cameron je ale Král Světa, takže mu věřím…. zatím. Kdo film ještě neviděl běžte na to do kina. Stojí to za to. P.S. Ano brečel jsem. A za to velký palec nahoru, protože jsem nečekal, že mě Avatar dokáže emocionálně dostat. Povedlo se. Nejspíš se to, ale povedlo proto, že dvojka je osobnější než jednička. A funguje to! 9/10

Athena (2022)

O tomto filmu jsem viděl videa na instagramu, jak se natáčel a pokaždé jsem si říkal, když jsem to viděl, že to vypadá hrozně dobře. Teď po zhlédnutí můžu říct, že je to jeden z nejlépe natočených filmů roku. Je to napínavý, atmosférický dílo z Francie, kde možná chybí lepší postavy a lepší scénář. Jenže tady se hodně hraje na formu před obsahem. Ve většině natočeno bez střihu a to na filmech extrémně miluju. Do toho podmanivý soundtrack. Finále se proměnilo v drama a celé to končí drsně.... na konci jak najely titulky jsem musel vydechnout. Je to povedený film a pokud máte rádi napínavé filmy a do toho rádi sledujete kvalitní filmařinu, tak Atheně dejte šanci. 7,5/10

Na nože: Glass Onion (2022)

Cestu k prvnímu dílu jsem si delší dobu hledal a film jsem naplno docenil, až na podruhé. Pokračování jsem si nenechal ujít a věřil jsem, že režisér a scenárista Rian Johnson nezklame. Jak teda vidím film já? Za mě se jedná o lepší film než byla jednička. Johnson tady skvěle vystavěl nové postavy, zápletku a jako správný detektivní film je hravý a nezačne nudit. V první polovině se daří filmu držet divákovu pozornost a člověk je zvědaví, jaká tajemství jednotlivé postaví skrývají a co je vlastně spojuje. Díky známým hercům je divák ochoten se dívat dál i kdyby film neměl takové kvality. Glass Onion ty kvality má. Johnson zvládá bravurně si hrát s postavami, dát divákovi pochyby komu má vlastně věřit a následně překvapit – pozitivně. Po technické stránce se nedá filmu nic vytknout a práce s kamerou je skvělá. Celé to zkrátka působí dojmem, že Johnson a všichni ostatní, co se podíleli na tomto filmu moc dobře věděli, co dělají. Hudebně je film krásně střižený správně zvolenou hudbou (skladba Mona Lisa od Nat King Cole vede). Do toho započítejte bezchybné herecké výkony v čele Daniela Craiga, kde každý odvádí dobrý výkon, velice dobrou výkon (Edward Norton je boží) a máme tady nejzábavnější a nejhravější detektivku, kterou v současnosti nikde jinde nenajdete. V první polovině si Johnson dobře hraje s divákem, aby následně od první vraždy, kdy nastane šlápl na plyn a celé to vyvrcholí parádním finále. Pro mě osobně lepší než jednička a moc jsem si tento film užil. Troufám si říct, že na Netflixu lepší film letos nenajdete. 9/10

Elvis (2022)

Po technické stránce špičkový snímek. Austin Butler v hlavní rolí perfektní a jeho herecký výkon se řadí mezi ty nejlepší, jaké jsme mohli v letošním roce vidět. Režisérovi Bazu Luhrmannovi se podařilo natočit dvou a půl hodinový film, který nezačne nudit (ačkoliv je pravda, že trochu zkrátit by potřeboval) a má skvělý tempo. Elvis je tady vykreslen parádně a jelikož jsem nevěděl o jeho životě nic, musím říct, že jsem byl díky tomu pěkně ponořený do filmu a zvědaví, co se bude dít dál. Tom Hanks jako vždy vynikající a jeho plukovník Parker neměl chybu. Myslím, že si Král Rock 'n' Rollu nemohl přát lepší životopisný film. 8/10

Pinocchio Guillerma del Tora (2022)

Nádherná stop-motion animace. Guillermo del Toro si splnil další svůj sen. Natočil Pinocchia, kterého musí každý znát. Pro mě osobně je největší mínus filmu předvídatelnost a celková jednoduchost. Dokázal bych si to představit v hrané verzi z které by del Toro věřím udělal ještě působivější podívanou. Přesto se mi tady, ale nechce moc rýpat do tohoto filmu, protože je to pěkná pohádka. Dabing velice kvalitní a Ewan McGregor se mi hrozně líbil. Písniček není ve filmu překvapivě mnoho, ale všechny jsou fajn. Je to dospělé, ale zároveň dětské. Vizuál je krásný, pár vtipných scén pobaví a celková stop-motion animace nemá chybu. Přesto se neubráním pocitu, že se z toho dalo vytěžit víc. 7/10

Víly z Inisherinu (2022)

Hodně povedený film. Martin McDonagh natočil tragický snímek ve kterém se řeší přátelství dvou postav, které paradoxně skončí na úplném začátku filmu. Hrozně mě baví humor, jaký píše McDonagh ve svých filmech. Ten najdeme i v tomto filmu a fakt jsem se pěkně bavil. Colin Farrell odvádí vynikající výkon a Brendan Gleeson mu zdatně sekunduje. Ve vedlejší roli zde vystupuje Barry Keoghan u kterého mám pocit, že kdykoliv ho vidím hraje podivína. Přesto, jako vždy odvádí super výkon. První polovinu považuji za dokonalou a nemám nic, co bych jí vytknul. Ve druhé polovině překvapivě přišlo z mé strany zhoršení. Nevím čím to bylo, ale ztrácela to za mě dech. Přesto se ve finále jedná o jeden z nejpovedenějších filmů roku, který musím doporučit. 8/10

Chainsaw Man - Kjóto jori (2022) (epizoda)

Tohle bylo neskutečný! Takový bomby jela tahle epizoda, že jsem si uvědomil, jak moc jsem si tohle anime zamiloval. Give me every episodes right now! To týdenní čekání mě zabije.