Purpurový vrch (2015)

Výborná výprava i zprvu dusivá atmosféra a naprosto skvostná Jessica Chastain, která vypadá, že se snad zhmotnil toužebný sen některého z malířů - prerafaelitů. Filmaři často citují jiná díla, například téměř doslovné vyznání z Jane Eyerové. KOUSEK DĚJE Když snímek buduje strach lekačkami, ještě to ušlo. Když se ale přízraky ukázaly za plného světla, působily legračně a hlavní hrdinka je potkávala tak často, že už je rovnou mohla pravidelně zvát na večeři. Celá snaha o horor se definitivně zbortila v závěru, kde se všichni vzájemně pobodali, až vypadali jako jehelníček, což jim ale nebránilo v dalších akcích. A konec je vlastně tragický - vydat se na několikahodinovou cestu sněhovou vánicí jen v noční košili nedává příliš naději, že takto mizerně vybavení poutníci dojdou svého cíle.

Bezedné moře (2011)

Příběh o vášni postrádající veškerou vášeň je hluboce nepřesvědčivý. Film začíná na přeskáčku v čase propletenými scénami, kdy je obtížné orientovat se, kde a proč jsme. Měla jsem pocit, že se dívám na trailer. Pak následuje fatální čin, který ale nemá žádné vysvětlení, trocha hysterie, pár blábolivých scén a nevýrazný konec.

Pohádky pro Emu (2016)

Jako by se scenárista vsadil, že dokáže utnout všechny scény před pointou. A sázku vyhrál. Těch pár zajímavěji rozehraných scének končí náhlým střihem a jede se dál. Je zde zato přemíra balastu a klišé, jako třeba osudy zaběhlého morčete, které navíc bylo v příběhu zbytečné. ____ Hrdiny k sobě neváže žádný vztah, o tom se jen mluví. Malá Emma hraje sice obstojně, ale její postava je nesmyslná, například její reakce na matčinu nehodu je zhruba stejná, jako by jí upadla zmrzlina nebo ztratila hračku. Proč se Marie během dvou minut rozhodne, že Petrovi pomůže, je ve hvězdách. Proč Petr náhle zatouží starat se o cizí dítě, je mystérium, které nejde pochopit zdravým rozumem. Sociální pracovnice a vůbec chod sociálky popisuje asi poměry z jiné planety, protože v českém prostředí je to naprosto nereálné. ___ Mám ráda kýčovité zamilované příběhy, zvlášť když jsou z času Vánoc, ale nesmí být takhle hloupé.

Jmenuji se Joe (1998)

Ken Loach umí věrně zobrazit pracující třídu – nedělá z nich nebožáky ani trpící světce, ale normální lidi, kteří jsou někdy fajn, jindy na facku a životem se protloukají, jak to jen umí a jak jim to život umožní. Tady se tápání nepijícího alkoholika Joea, jeho lásky sociální pracovnice a mladíka na fetu, kterého si vzal téměř za syna, doplní do výmluvné mozaiky obyčejných životů.

Terminator Genisys (2015)

Nejlepší výkon v celém filmu podává Arnold, a to je myslím dostatečná vizitka téhle podívané, která se přiživuje na značce, ale nemá už její novátorství anebo aspoň silné vizuální scény. Vítejte v průměrné akční podívané.

Alenka v říši divů: Za zrcadlem (2016)

Z původní Carrollovy Alenky nezbylo nic jiného než průchod zrcadlem a jeden hmyz ve tvaru houpacího koníčka. Přeplácaná podívaná nemá Alenčinu škodolibost ani zábavnou hru na nesmysly. Jen vrší vizuální atrakce, které nemají žádnou oporu v ději, kterýžto je hloupoučký a mravokárný. Tohle není Alenka, tohle je nějaká úplně cizí holka, která chce dospět, vyrůst a potýká se přitom s nějakým prapodivným chlápkem, který vládne časem. A tahle holka mě nezajímá.

Týden bez závazků (2011)

Nemám ráda filmy, které z dospělých chlapů dělají věčné kluky, co sami nic nezvládnou a musí mít rozumné ženy za zadkem, aby je životem postrkovaly správným směrem. Klišé a stereotypy se sice v komedii využít dají, ale měla by nabídnout něco víc, aby byla vtipná. Tenhle snímek něco navíc nabídl. Jenomže jen kluzký a nechutný humor a to doslova. Jakože vtipné jsou tam scény se sra..m na golfovém hřišti nebo průjem v koupelně. Nikdy více.

Svátek matek (2016)

Něčí hlavička zaměřená výhradně na prachy si vzpomněla na úspěch Lásky nebeské a na to, jak se každý rok opakuje, když ji vždy dávají o Vánocích. Uplatnit stejný koncept na Svátek matek se zdál být dobrý nápad. Natočit několik různorodých dojemných historek, aby si každý divák vybral tu, která je mu nejbližší a každoroční sukces a tantiémy jsou zaručeny. Jenomže nejsou. Američani, přestože nosí hvězdnější jména (Aniston, Huston, Roberts) než Britové, neumějí ani zdaleka tak dobře hrát a prokreslit postavu i drobnými emocemi. A jednotlivé povídky jsou nanicovaté, bez nápadu, vtipu nebo napětí. Tohle očividně spotřební zboží si nezaslouží přežít ani jednu sezónu.

Heyy Babyy (2007)

Remake Tří mužů a nemluvněte je to jen v první třetině filmu a i ta se od francouzské a americké verze liší. Zatímco ty byly odlehčené, tady jde do tuhého a jednu chvíli se nám nabídne dost drastický záběr na nepříliš dobře opečovávané dítě. Pak se snímek soustředí na to, co vedlo k jeho zplození a ukazuje nám pestrou kolekci sviňáků a zrádců obklopujících mladou matku. Ona pak v takovém prostředí volí řešení, které přiznává její porážku a rezignaci. Všichni kolem ní jsou zbabělci a zrádci, tak proč se snažit o odpor? Tohle je hodně depresivní film.

Bludiště (2007)

Solidní pokus o strašidelnou lekačku rozbřednul hodně rychle. Místo budování napětí se postavy častují nesmyslnými dialogy, mění své chování, aniž by je k tomu něco vedlo a komické scénky čerpaly humor jen z trapnosti. Nejhorší byla postava přicestovalého psychiatra, který sám působil dojmem, že zdrhnul z blázince poté, co zardousil několik ošetřovatelů. Jeho přístup k lidem je poznamenaný silnou paranoiou, protože v každém vidí šílence a hned by ho chtěl zavírat – to už si říká o svěrací kazajku. Finální operace alias vymítací rituál absurditou překročil vše, co se dá snést. ____ Pokud je léčba psychicky nemocných v Indii na této úrovni, měli by je radši z humánních důvodů rovnou hodit krokodýlům.