Duna: Část druhá (2024)

Villeneuve s Zimmerem opulentním sequelem svého 3 roky starého spektáklu povýšili pojem "audiovizuální zážitek" na úplně jiný level. Jako by už to samo k úchvatné podívané nestačilo, nechyběli ani vynikající herci (Chalametova hvězda na filmovém nebi září čím dál jasněji) a bravurně vygradovaná zápletka, která nás přiměla lačnit po minimálně stejně tak velkolepé trojce... 95%

Zimní prázdniny (2023)

Až dojímavě nostalgický pohled na ladovské zimy minulých dekád a noblesní prostředí novoanglických univerzit, na jejichž pozadí se duševní souboj zcela odlišných osobností postupně přelévá ve vzájemné souznění a konečně i přátelství. Ústřední herecká trojice (zejména pak Paul Giamatti) ovšem svými fantastickými výkony příběhu vtiskli naprosto nový rozměr! 90%

Co se stalo o Vánocích (1999)

Unikátní směs tří kratších příběhů, v nichž vystupují ty nejmilovanější postavičky Waltova univerza. Každý z nich nám ukáže kouzlo Vánoc z odlišného úhlu a i jejich poselství se kapku liší. Spojuje je ovšem krásná kreslená animace, magická atmosféra a decentní dávka humoru. O svátcích si člověk nic lepšího ani nemůže přát! 90%

Ještěr (2023)

Ostřílený Benicio táhne tuto skvěle zrežírovanou kriminálku, která podtrhuje nečekaný vzestup Netflixu v posledních měsících. Dokonce tak skvěle zrežírovanou (i napsanou), že dá nostalgicky vzpomenout na peak Finchera a doslova diváka přikove k sedačce. Moc díky za to, srdce milovníků detektivek (včetně toho našeho) teď jásají po celém světě! 85%

Oppenheimer (2023)

Jakmile "nejlepší režisér současnosti" oznámil námět svého příštího projektu, chytali jsme se za hlavu. Nolan a biografie?! ... Kvalita Tenetu nám na důvěře zrovna taky nepřidala, a tak jsme vstupovali do narvaného IMAXu i s těmi nejdivočejšími obavami. Jenže mistr je všechny rozplynul... Ač se v daném tématu příliš neorientujeme, snímek je natočen natolik poutavě, že se divák sotva má čas nudit. Snad trošku ubrat na slovech (tak ukecaný film bychom do Nolana nikdy neřekli) a zvýraznit poetiku vědecké práce či následky v Japonsku by nezaškodilo. Narozdíl od předešlého režisérova počinu je zde ovšem vynikající hudba (Ludwig začíná válet) a poněkud nepřekvapivě i casting, jehož jediným překvapením by bylo nezískání Oscara pro Murphyho. Poslední půlhodinka už je pak čirá dokonalost. Pokud si Christopher příště zvolí ještě ambicióznější projekt, natočí film desetiletí! 90%

Mission: Impossible Odplata - První část (2023)

Mission Impossible je unikátem v tom, že se de facto každým novým dílem překonává a poslední dekádu je na takové špičce mainstreamové akce, že už ani nevíme, který z posledních třech dílů je nejdokonalejší. Sedmička je gigantická dávka prvotřídní popcornové zábavy přímo do žíly, cítili jsme se jako na vzrušující jízdě v Universal Studios! ...a ty necelé 3 hoďky uběhly jak voda. 100%

Captain America: Občanská válka (2016)

Předčasný vrchol Infinity ságy. Našlapaná akční pecka, u jejíhož sledování si divák připadá jako na novém filmu Nolana! Vnitřní rozbroje mezi jednotlivými hrdiny dodávají snímku neuvěřitelné napětí a gradaci od samého začátku až do drtivého finále. Sice v něm neútočí mimíci na Manhattan, ani se v něm nezvedá Sokovia do oblak, přesto je daleko působivější. Civil War je prostě jiný level... 95%

Uprchlíci (1986)

Místo ultra zábavné šílenosti se dostavila úsměvná feel-good dramedy, brilantně zahraná, doprovázena famózním soundtrackem, místy až dojemná …a nám to fakt vůbec nevadilo, přesně naopak! 85%

Carlitova cesta (1993)

Když se řekne "gangsterka", většině lidí se vybaví koňská hlava v posteli, střílečky, cosa nostra... Brianu De Palmovi se ovšem do tohoto prostředí podařilo zasadit nádherný snímek, u nějž nevíme, zda je dokonalejší poetická první půle anebo brilantně vygradovaný závěr. Odpověď je prostá - zkrátka vše! ... Někdo má Pacina za Michaela Corleona či Tonyho Montanu, pro nás bude navěky představovat Carlita Briganteho - člověka, jenž touží po novém začátku, Osud s ním však má jiné plány... 100%

Zátah: Vykoupení (2011)

Zvráceně uspokojující krvavá řež nacpaná dokonalými souboji až po okraj. Stallone a Schwarzenegger by šli na prdel po minutě, John Wick tak po dvou :) Fight 2v1 mezi bratry a "maniakem" je definitivně jedna z pěti nejbrilantnějších akčních scén ever! 90%