• Thriller

Tribhanga – cikcak na třetí (2021)

Jediná vec na tomto príbehu, čo ma zaujala, bola snaha o vzájomné odpustenie a zmierenie vzťahov v jednej rodine, najmä medzi matkami a dcérami. Príbeh je tiež o kontraste medzi konzervatívnymi, staršími pohľadmi Indov na tradičné postoje k rodine a medzi modernými, až liberálno – feministickými pohľadmi na veci. Trochu ma ešte zahanbilo a zároveň zarmútilo, keď som si uvedomil, ako sú indické filmy preplnené ich náboženským hinduistickým posolstvom a naproti tomu Európa, hlásiaca sa v minulosti výhradne ku kresťanstvu, ktoré pozitívne budovalo západnú civilizáciu, ho už takmer úplne zavrhla a ešte sa mu aj vysmieva. A žiaľ, bolestné ovocie odpadu od viery vidíme dodnes.

Za čárou (2021)

Trochu konšpiračný filmik (Pro ruské sily ovládnu časti Ukrajiny, us army ako najväčší „záchrancovia“), ale s dobrým záverom: nezahrávať sa s kyborgami, lebo sa ľahko vymknú kontrole a postavia sa proti svojim tvorcom. To jest ale otázka pre svetové mocnosti.

The Islands (2019)

Síce veľmi jednoducho, ale predsa dojímavo a krásne natočený kresťanský film o obrátení pohanských domorodcov na Havaji. Áno, Ježiš Kristus je „ten istý, včera dnes i naveky“(Hebr 13, 8) a tak ako v 19. storočí konal mocné zázraky na Havaji, tak môže zmeniť ľudské srdcia a dať spásu i dnes tým, ktorí priznajú, že sú hriešnici a prijímu ho za svojho osobného Spasiteľa a Pána.

Hříšní andělé (1938)

Inšpiratívny dej, vhodný pre výchovu mládeže. Oplatí sa pozrieť.

Letopisy Narnie: Plavba Jitřního poutníka (2010)

V tomto diele o Narnii ma potešili najmä záverečné Aslanove slová, že vo svete som pod iným menom. Tým menom nie je iné meno ako meno Ježiša Krista: Pána Pánov a Kráľa kráľov. Áno, dobrou správou je, že Ježiš, Spasiteľ sveta je s nami po všetky dni až do skončenia sveta! (porv. Mt 28, 20). Mimo iné musím povedať, že spracovanie troch filmov o Narnii ja často odlišné od kníh, ale i tak dobre zobrazuje duchovný život a boj kresťana. No napriek tomu ma trochu sklamalo u autora týchto kníh (C. Lewisa), že bielu mágiu tam miestami ukazuje ako „dobrú“, čo nie je pravda.

Svobodná matka (1939)

Klasická stará pro rodinná oddychovka. Škoda, že dnes už nie je taká propagácia k materstvu a k zakladaniu rodín, ako v tejto romantike.

Extant (2014) (seriál) odpad!

V seriáli sú dve veci zvlášť emotívne zdôraznené: láska k deťom – ale k robotickým, a celkovo k umelo vyrobeným ľudom a dôvera k tzv. mimozemšťanom. Človek je tam zobrazený ako ten „zlý“ a nespoľahlivý tvor, kým stroje a (podľa mňa) vymyslení ufóni sa pomocou tzv. „evolúcie“ vypracovali do polohy „spoľahlivých“ záchrancov a pomocníkov ľudstva. Niektoré úmysly neboli zlé, ako napr. dobre ukázaná hrozba robotov, ktorí nakoniec chcú zaujať miesto ľudí, no konštatujem, že i tak úplný záver dal najavo, kto stojí za takýmito seriálmi. Z kresťanského pohľadu sa nazýva otec lži a neprávosti, ten rožkatý. Ten ťahá ľudí za nos kadejakými výmyslami a odvádza ich od Boha, Jeho Slova - Biblie, a od pravdy.

Apostle Peter and the Last Supper (2012)

I keď tento príbeh s apoštolom Petrom nezachytáva presné biblické údaje, napriek tomu pútavo, a misijne podáva posledné dni tohto kniežaťa apoštolov.

Země oceli (2018)

Solídne zahratý príbeh o mužovi, ktorý na vlastnú päsť vyšetruje smrť malého chlapca. Vyzdvihol by som u tejto hlavnej postavy túžbu po poznaní pravdy a spravodlivosti, vernosť jeho partnerke a jeho otcovskú lásku k dcére. Záver bol trochu drsný, no myslím, že celý film je mimo iné i výstrahou najmä pre tých, čo zneužívajú malé deti.

Cena života (2020)

O nebezpečenstve vojnových robotov, ktorí sa ako umelá inteligencia ľahko vymknú spod kontroly. Memento pre vlády a vojenské orgány.