• Thriller

Skyfire (2019)

Tak táto čínska katastrofická dráma o výbuchu sopky ma hodne milo prekvapila. Fajn hudba, scenár, réžia, efekty, super herecké výkony. Priaznivci rodinných drám so šťastným koncom si prídu na svoje. Akurát nezdieľam jednotu s danou poverčivosťou, ale aj tak tu musím dať za hodnoty, ako je obetavosť pri záchrane životov a uzmierenie rodinných vzťahov, 4 hviezdy.

Greenland: Poslední úkryt (2020)

Na tomto apokalyptickom filme ma upútala predovšetkým idea zocelenia manželstva: Priznanie si viny, vzájomné odpustenie si a snaha o svoju opätovnú vernosť a záchranu rodiny. Nedá mi nezareagovať ešte takto. Na takýchto žánroch ma trochu mrzí jedna vec: ľudia sa snažia len o záchranu fyzického života (v tomto prípade nejaké bunkre v Grónku pre „vyvolených“ pred kométami) a vôbec sa nespomenie spása nesmrteľnej ľudskej duše. Myslím, že je to zámer istej globálnej skupiny ľudí.

Noc teroru (2006) (TV film)

Dojímavý príbeh o manželke, ktorá dá šancu manželovi, aby napravil svoju nevernosť a tak obnovil a zachránil svoju rodinu. Musím dodať, že divák si pri niektorých scénach filmu i poplače... Myslím, že podobné príbehy, o ktorom je aj tento film, sa aj skutočne odohrávajú a preto by sa mali ako inšpirácia na obnovu manželského vzťahu viac natáčať. Najkrajšie slová vo filme boli o dcére Olívii, ktoré jej povedala jej matka: "Ty si to nejlepší, co se tátovi a mne přihodilo."

Alfa, právo zabíjet (2018)

Filipínsky film o hrozných následkoch skazonosného obchodu s drogami.

Neobvyklé vánoční přání (2018) (TV film)

Krásny rodinný, vianočný film o dievčati, ktoré sa musí naučiť skutočným hodnotám, ako sú pomoc blížnym v rodine, priateľom, alebo ľudom v útulku. Človek si z toho má čo zobrať i do života. Odporúčam!

Osmý den pro cikádu (2010) (seriál)

Na tomto japonskom ťažko psychologickom seriáli o žene(Kiwako), ktorá uniesla malé dievčatko a vychovávala ho asi do šiestich rokov ako vlastnú, ma najviac oslovil záver. V tom dcéra, ktorá medzičasom už dospela, sa ako tehotná rozhodne nechať si dieťa, ktoré čaká a odmietne ísť na potrat.

Antariksham 9000 kmph (2018)

Na tomto filme o hľadaní indickej družice vo vesmíre a ceste na mesiac sa mi páčila réžia, aj kamera. Niektoré momenty pôsobili silne emotívne. Tiež myšlienka vlastenectva a prinesenie obety za národ je myslím aj pre nás Slovákov, veľmi inšpirujúca. Film je zároveň aj podnetom pre budúcich astronautov letieť na mesiac a založiť tam stanice kvôli novému miestu k životu, no neviem, či je to dobrý nápad.

Amma Kanakku (2016)

Musím uznať, že hoci indicko – hinduistickým filmom nefandím, tak tento film stojí za pozretie. Je to hodne poučná a najmä výchovná dráma o vzťahoch medzi matkou a jej dcérou. Matka chce podnietiť dcéru, aby usilovne študovala a dosiala svoj cieľ, ktorý si stanovila. Sama jej v tom pomáha. Je to teda aj o práci na sebe a dosiahnutí svojich životných ambícii. Okrem toho k tomu ešte dodám, že je pre nás, ako kresťanov, Európanov zahanbujúce, že indovia dokážu ponúknuť omnoho viac mravných a hodnotných filmov, ako tzv. kresťanská Európa, ktorá už žiaľ, nie je ďaleko tým, čím bývala.

Lassie se vrací (2020)

Pekné nemecké moderné spracovanie známeho príbehu o chlapcovi a jeho kólii Lessie. Milo ma prekvapil dej pretkávaný dramatickou vážnou hudbou, podpora tradičných hodnôt (tehotnú ženu a bábätká snáď už dnes vo filmoch ani nebadať!) ale najmä uzmierenie rodinných vzťahov. (Čo by som tam nedával, boli isté vulgarizmy a Božie meno nadarmo, no bez toho sa žiaľ, už asi netočí).

To zvládneš (2020)

Úsmevná rodinná komédia o mužovi, ktorý túži v manželstve po dieťati, ale jeho žena nie. Nakoniec však všetko šťastne skončí. Vo filme bola ukázaná aj tzv. rodová rovnosť v zamestnaní, ktorá žiaľ víziami karierizmu mnohé ženy brzdí v manželstve a potom nechcú mať deti, alebo ich zanedbávajú. Ale i tak komédia podporuje rodinný život a kladie aj niektoré hodnotové otázky do svedomia súčasných žien, aj mužov, matiek, aj otcov.