• Thriller

Opuštění (2015) (TV film)

Dobrý film o chlapoch, čo sa stratili na mori. Je to tiež o budovaní vzájomných vzťahoch v ťažkých chvíľach, ale aj o odvahe prežiť a o viere v Boha. Akurát scéna s vešticou a hrubé nadávky sa mohli dráme vyhnúť, inak napínak celý čas.

Narušitel systému (2019)

Bolestný, ale žiaľ veľmi reálny film o problémovom dievčati, ktoré vlastná matka odmietla vychovávať a preto sa muselo pretĺkať cez rôzne výchovné zariadenia. Štyri hviezdy dávam za slová, ktoré povedala pracovníčka s deťmi matke hlavnej hrdinky: "Vy ste jej matka. A vaše chovanie má obrovský vplyv na vaše dieťa." Inak dej, réžia, kamera, scénar, sú podané zaujímavým spracovaným.

Když se slunci nedaří (1995) (seriál)

Až na malé výnimky sa mi tento český seriál z nemocničného prostredia páčil. Páčil sa mi hlavne ten tradičný, klasický štýl výchovy detí, láska rodičov k deťom a naopak, vzájomná pomoc v práci v i rodine, alebo obetavosť rodičov za záchranu svojich i cudzích detí, keď prišli problémy. Tieto hodnoty sa dnes už akosi vytrácajú a nepreferujú. Oceňujem aj solídne dobre zahratú rolu D. Havlovej, ako matky a lekárky.

18 dárků (2020)

Pekný film o vzťahoch medzi rodičmi, najmä medzi matkou, ktorá umiera na rakovinu a jej dcérou. Myslím, že je inšpiráciou aj pre dnešných mladých ľudí a mladé rodiny a tiež sa jasne stavia za život nenarodených detí. Musím priznať, že taliani ma týmto pro rodinným filmom milo prekvapili. Určite oči pri jeho pozeraní z mnohých scén nezostanú divákovi suché.

Dunaj – Evropská Amazonka (2012)

Nádherný dokument o Dunaji a jeho krásnej okolitej prírode.(okrem tých údajov o tzv. miliónoch rokov). Spolu so žalmistom hovorím: "Jeho je more, veď on ho stvoril, i pevnina, ktorú stvárnili jeho ruky. Poďte, klaňajme sa a na zem padnime, kľaknime na kolená pred Pánom, ktorý nás stvoril."(Ž 95, 5-6).

Dárek do cely č.7 (2019)

Hoci sa nestotožňujem s tureckou kultúrou, tento film však u mňa zabodoval. Obsahuje fascinujúco dobre vykreslenú citovú drámu medzi postihnutým otcom a jeho milujúcou dcérou. Myslím, že aj USA a západ sa má čo učiť. Kamera, herecké obsadenie a zahriatie, napínavý dej od začiatku, až do konca, réžia, hudba, scenár, a ten parádny záver, proste super. Film zároveň aj motivuje, aby rodičia milovali svoje deti a zasa deti mali radi svojich rodičov, hoc sú, akí sú...Odporúčam rodinným fandom.

82 nyeonsaeng kimjiyeong (2019)

Súhlasím, že film Kim Jiyoung, Born 1982, rieši dilemu medzi materstvom ženy a jej kariérou. Môžme povedať, že sa v deji odohráva zápas, o moderne nazvanú, tzv. rodovú rovnosť ženy v porovnaní s mužmi, celkovo v spoločnosti, no najmä v zamestnaní. No stojí na uváženie, či skutočne má byť žena matkou len čo najkratšie a potom šup na kariéru, alebo sa naplno venovať, iste pokiaľ to je možné, výchove svojich detí. Dnes sa žiaľ, materstvo akosi vytláča zo spoločnosti a dokonca sa dehonestuje. Osobne si myslím, že ženy by mali prežiť materstvo naplno doma, veď je to najkrajšie obdobie ich života. Ak tak nerobia, tak neskôr to môžu ľutovať.

Pán prstenů: Společenstvo Prstenu (2001)

Knihu od Tolkiena som nečítal, preto je mi ťažko podľa nej zhodnotiť film. Ale podľa mňa, čo sa týka deja, scenára, réžie, postáv, hudby, kamery atď., je to jedna z najlepších filmových častí, čo kedy vznikla. Zaujali ma tam hlavne charakterové vlastnosti hlavných postáv, bolo jasné čo je dobro a čo zlo a dobro vždy zvíťazilo. Z vlastností hrdinov vyzdvihujem zvlášť chrabrosť, odvahu, obetovanie sa za iných, odrieknutie sa svojich predstáv v rámci spoločenstva pre správnu vec, pokoru Froda, odpustenie a vytrvalosť v hlavnom cieli - zničiť zlý prsteň. Vie sa, že Tolkien chcel knihu napasovať do „kresťanského“ obalu, hoci nemôžno súhlasiť napr. s postavou tzv. dobrého čarodeja Gandalfa, lebo každé čarodejníctvo je hriech proti 1. Božiemu prikázaniu. Ale i tak sa dá z filmu mnoho čo poučiť.

The Domestics (2018)

Ako horor sa mi film The Domestics nezdá, aj keď je tam veľa krvavých scén. No super na tomto apokalyptickom snímku je to, že jeho obsahom bola i obnova a záchrana manželského vzťahu, čo dnes už takmer niet...

Ztracené dívky (2020)

Pri filme "Ztracené dívky" sa chce človeku plakať nad tým, ako mnoho nástrah zla číha vo svete pre mladé dievčatá. Film odkrýva bolesť matky nad zavraždenou dcérou, no prehovára aj do svedomia rodičov, najmä matiek, akým spôsobom vychovávajú svoje deti, lebo to sa neskôr odrazí na ich živote.