Star Trek (1966) (seriál)

Brilantní, nadčasové. K tomuto legendárnímu seriálu jsem přistoupil až po shlédnutí všech filmů, které nedosahují kvalit tohoto seriálu. Hlavní zbraní je kvalita děje, ta naprosto převyšuje již zmíněné filmy, v podstatě strčí do kapsy i veškerou současnou produkci sci-fi, protože myšlenky servírované v zápletkách jednotlivých dílů jsou velice originální, zajímavé, nutící i k zamyšlení. V dnešní době se právě tento seriál bezostyšně kopíruje, i v případě neméně slavné Stargate (k mému zděšení ve velké míře). Ač jsou tyto nápady natočeny místy šablonovitě, je, i ke svému stáří, seriál i v dnešní době divácky atraktivní, určitě nesouhlasím s názory, že vypadá velice zastarale až směšně, v mnou shlédnuté remastrované verzi, jsem byl spíše udiven, jak dobře to vypadá, uznávám poněkud levně místy, ale to je problém všech seriálů z budoucnosti. Sledovat tuto posádku kolem Kirka, Spocka, Kostry, Scottyho je zábavné i zároveň návykové, už jen pro výborný scénář, plný nápadů a spockovy logiky. Nutno říci, že druhá a ani třetí série již takových kvalit nedosahuje, najde se zde pár skvělých epizod, ale čím dál častěji se jedná o šablonovité omílání zápletek, navíc to vypadá na velmi snížený rozpočet pro tyto řady a seriál začíná stagnovat nejen dějově. Končím se sledováním v průběhu 3. série.

Pot a krev (2013)

Nic originálního se nekonalo, jednoduchý přímočarý příběh o zlodějíčcích a kulturistice, který byl značně netypický, ovšem postrádal zábavnost. Problémem filmu je jeho přetáhnutá délka, ke konci se jedná už jen o zbytečné natahování. Herci se do svých rolí hodili a evidentně si natáčení i užili. Jak bylo řečeno na konci, jejich největším zločinem byla jejich totální demence a blbost.

Pařba na třetí (2013)

Hodnocení spíše z nostalgie, toto už není komedie, ale akčnější bláznivá road movie, kde jsem se občas pousmál. Utíká to, ale svižně a jako zakončení ságy, ač mírně nepůvodní, tak příběhově obstojné. Šílenost Chowa a Alana je přece jen přehnaná, takže jí nezastíní ani star power Bradleyho Coopera nebo podání písně Hurt od Chowa. Pokud by se nejednalo o pokračování legendární jedničky, kdo ví jak by film obstál.

Rychle a zběsile 6 (2013)

Moc jsem chtěl dát vyšší hodnocení, první polovina filmu mě bavila, rozumná a efektivní akce (pokud pominu nereálnost v každém druhém záběru), trochu toho humoru, pěkné ženy, náznak děje. Přesunem z Londýna se DOMeček z karet sesypal, naprosto zbytečná návštěva věznice, vyloženě nelogické kroky postav, nejtrapnější skok v dějinách na dálnici a dějový zvrat před koncem, u kterého jsem se už jen držel za hlavu. navíc mi to přišlo hrozně natahované, trocha střihu by neškodila.

Plivu na váš hrob (2010)

Určitě se nejedná o špatný film v rámci žánru, pokud u filmu zbytečně nepřemýšlíte, pominete pár nelogičností či chybek a prominete natahovanou první polovinu filmu, budete odměněni poutavou podívanou, která v první části napínavě hraje na divákovy nervy a zároveň vyvolává obavy o titulní hrdinku, v té druhé, pak rozehrává docela nápaditou pomstu, ta dokázala udržet mou pozornost i přes svou samoúčelnost násilí.

Blue Valentine: Milostný příběh (2010)

No dobrá, po počáteční lásce, přichází krize v manželství a projevuje se odlišnost obou aktérů, sledovat to není, až tak příjemné, což byl jistě záměr, ale prostě více se tam nestane, nějaký dějový zvrat či neočekávaný zvrat se nekoná, na konci mi tak vyvstanula otázka "A to je všechno?". Oba herci předvádí věrohodný výkon, ale získat si na svou stranu jakékoliv sympatie, se nesnaží, jedním slovem, je to odtažité.

Star Trek: Vesmírná loď Voyager - Ochránce (1995) (epizoda)

Tomu teda říkám pořádný pilot, takhle vysoko si nastavit laťku, skvělým, akcí nabitým dílem, s velice různorodou, ale o to sympatičtější posádkou ve zcela nové části vesmíru. Děj nepostrádá zajímavou myšlenku, akci a několik dějových zvratů. Na seriál se ale rozhodně nemíním dívat.

Star Trek: Hluboký vesmír devět - Vyslanec (1993) (epizoda)

Nemyslím, že se jedná o nejzdařilejší pilotní díl, nijak jsem si posádku neoblíbil, problém mám také s tím, že jakkoliv je myšlenka a střet civilizací zajímavý, tak je to podáno velice suše až nudně, zklamáním je pak slabé finále. Nejsvětlejší momenty pak zastupuje účast kapitána Pikarda.

Star Trek: Enterprise - Setkání u Broken Bow (2001) (epizoda)

Je mi líto, ale tohle je na pilotní díl velká slabota, jako nějakou výplň v sérii možná, ale jako díl, který má získat diváky rozhodně ne. Celá myšlenka nové posádky, děje je naprosto nepůvodní a neoriginální, snaží se jen napodobit úspěšnější posádky, herci jsou nijací, sexy vulkánka to nespraví. Děj je rovněž velmi jednoduchý a naivní, nepřátelé moc rozumu nepobrali. Ještě zmíním příšerné počítačové efekty, to už i původní série vypadá méně uměle.

Všichni domů (1960)

Realistické drama s trochu odlehčenějším tónem vypráví příběh dezertujícího důstojníka, na ještě cestě Itálie se ukazuje veškeré neduhy, tragédie a křivdy způsobené po německém záboru Itálie. Film velmi věrohodně vykresluje tehdejší dobu a nejrůznější typy lidí, od fašistů po vstřícné venkovany. Opravdu výborně natočeno, vykresleno i zahráno.