Rocky V (1990)

Nostalgické a komorní pokračování skvělého boxera, ale i otce, manžela a muže - rockyho (na což se v tomto díle snažil poukázat). Rocky se vrací zpátky na ulici (kde podle mého zářil nejvíce) a povolání profesionálního boxera věší na hřebík. Začíná pěkně od podlahy a připomene si svůj život, než se dostal na špici (což mi přišlo skvělé), netrvá to dlouho a italský hřebec se vydá na dráhu managera s outsiderem Tommym, který mu připomíná sebe před 20 lety. Nesouhlasím se zdejší kritikou typu: „odpad, vůbec se to nemělo točit", protože tento díl má něco do sebe, je to pořád ten Rocky, akorát o pár let starší. Už to však nemá ostrý říz jako předešlé díly, ale on se ani tak netváří (snímek si nehraje na nějaký velký comeback), jedná se o hodně komorní "ukončení" a dojezd starého, zlámaného boxera. Konečný streetfight je velice slušný, ale ve srovnání se všemi předešlími zápasy je to "nic". Solidní příběh, ale jinak žádná sláva (hudba je taková více z ulice, ale to mi taky nějak nesedělo). Hodnocení: 6/10.

Rocky III (1982)

Z ambiciózního a přihlouplého křupana s velikým srdcem a suchými vtipy(tak jak ho mám nejraději), se stala sebevědomá celebrita v ohozu od "Armaniho". Jakoby klesla silná dramatická hodnota (o chtíči něco si dokázat a být někdo), kterou předešlé díly obsahovali. Ta jiskra, kterou jsem obdivoval na "starém" rockym je pryč a toto pokračování finančního rázu mi přišlo celkem zbytečné. Ovšem pár výtečných scén (duel s Hulkem Hoganem, Apollův náročný tréning, konečný zápas se Clubberem Langem) se snímku nedá upřít a za hudební doprovod (píseň od skupiny Survivor) musím Rockyho ohodnotit nadprůměrem, ale těsným(nemohu si pomoct). Hodnocení: 7/10.

Rocky II (1979)

WIN ROCKY, WIN. Stallone se vrací ve velké parádě, Weathers jako Apollo též a další masakr v ringu může začít. Rocky se po šokování celého světa v zápasu s Apollem dostává na dno a prožívá nejkrušnější část dosavadního života, však odhodlání a touha po boxu je silnější než on sám. Vrací se z požehnáním své milované ženy a novorozeného syna do ringu proti nejnebezpečnějšímu boxerovi planety, aby mu předvedl sílu italského tanku se srdcem na pravém místě. Příprava na zápas (včetně dojemného marathonu s dětmi) a samotný nervy drásající boj v ringu, dělají tento snímek naprosto plnohodnotným k dokonalé jedničce. Sylvester se pro Rockyho narodil. Hodnocení: 9/10.

Oko dravce (2008)

WOW, pořádných adrenalinových popkorňáků se stoupajícím napětím a hrdinských bojů proti "všudepřítomné" A.I. není nikdy dost a když to šéfuje "vykradač" Caruso s výpomocí sympaťáka LaBeoufa a krásky Monaghanové, tak je záruka na sakramensky dobrou podívanou téměř jistá. ANO, očekával jsem hodně (předešlá spolupráce LaBeoufa a Carusa mě doslova uchvátila svojí stresující napínavostí, takže není divu) a taky se mi vskutku "hodně" dostalo. Thriller bavil, získával si moji pozornost a dostával si mě efektivním a hbitým přísunem akční zápletky (vše jsem se dozvídal postupně z hl. postavou a jeho "činy" a nevědomé překvapení z úkolů byli o to zajímavější a napínavější), ač občasná "nemotorná" kamera mi při autohoničkách zamotala hlavu zbytečně kýčovitou a nepřehlednou variací. Nakonec jsem tedy uznal svou spokojenost, snímek mě nasytil svým velkolepým podáním. Dávám zelenou všem bodoucím projektům "rostoucího" režiséra a již "ostříleného" mladíka a v naději, že se budu (snad) potřetí vrchovatě bavit s jejich filmovou přítomností. Jak jsem na začátku komentáře pravil: „nadprůměrných thrillerů jako je tenhle není a nebude nikdy dost". Hodnocení: 8/10.

Po přečtení spalte (2008)

Skvěle napsané postavy, dobrý příběh se zajímavou zápletkou a neskutečně cynická jízda skrz ostře černý humor plný kuriózních a zábavných situací. Hlavním kladem snímku jsou propracované osudy postav a herci, kteří je hráli (v čele s "hodným samaritáncem"). Taky vám to celé přišlo úplně o ničem? Hodnocení: 7/10.

Štamgast (1987)

Úžasný příběh, úžasný chinaski (v podání Rourkeho) a jeho život básnického ožrali. Skvělé drama o myšlení geniálního blázna a způsobu života, který žil a v který věřil. Člověk, který nemohl dýchat v kleci se zlatým dnem a pocit bezmocnosti, stroskotání ho naplňoval blahem. Člověk, který měl rád lidi, ale cítil se líp, když nebyli kolem. Člověk, který obětoval svůj život tuláctví, aby mohl psát o utrpení - to je Henry Chinaski. „Všichni jsme v nějakém pekle a cvokhouse je jen místo, kde lidi vědí, že jsou v pekle." Hodnocení: 8/10.

Než ďábel zjistí, že seš mrtvej (2007)

Hodně, ale opravdu hodně drsná záležitost bez klidnějšího vydechnutí, která svojí brutalitou musí doslova otřást každou lidskou duší. Čekal jsem volnější drama s občasnou komediální vsuvkou a dostalo se mi syrového a krvavého thrilleru bez slitování. Nic pěkného nečekejte, pokud si k filmu sednete ze špatnou náladou, nechte náboje do 9mm daleko od nočního stolku. Rodinný masakr v tom nejsilnějším slova smyslu neustále přidává na tempu a dost rozsáhlé dějové flashbacky stupňují skvěle ponurou atmosféru. Herecké výkonny úžasné (Philip Seymour Hoffman a Ethan Hawke mě nezklamali) a příběh oplívající nemilosrdenstvím určitě také potěší svojí hořkou příchutí. Je libo Syrový a krvavý steak se studenou, pálivou omáčkou? Hodnocení: 7,5/10.

František je děvkař (2008)

František je děvkař je zvrácená tragikomedie vyprávěna neatraktivně a nepoutavě. Hluchá místa oplývají celým příběhem a ponurá atmosféra divákovi na pohodě nepřidává. Zbytečný film ve stylu "básníků", který nestojí za druhou projekci. Tu druhou hvězdu přidávám za atraktivní námět. Hodnocení: 3/10. BTW: být zvrácený poštarší mládenec, cením si "Františka" o něco více.

Městečko Twin Peaks (1990) (seriál)

První série: Městečko T.P. je přímo dokonalá propracovanost sama, úžasná stylizace všech zůčastněných postav, zdařile frustrující a tajemná atmosféra, výborně napsaný příběh a vychytralá zápletka. David Lynch a Mark Frost stvořili TV seriál, který doposud neměl obdoby a oplíval napínavostí a originalitou. Chtěl bych se narodit o pár desítek let dříve, abych mohl tu "peaksománii" zažít při TV premiéře a né ji sledovat o skoro 20 let později na DVD ovlivněn s*ačkama typu hrdinové, ztraceni a spol. Lynch dal termínu "televizní" nový význam a stvořil naprostý kult s proklatě tajemnou otázkou: „Kdo zabil Lauru Palmer?" Nicméně si budu muset počkat na druhou sérii, kde mě snad čeká alespoň z poloviny tak výtečně záhadná kriminálka, jako doposud. Některé díly, které sám velký mistr David nerežíroval občas stráceli kapku na intenzivitě, avšak z čistým svědomím uděluji plný počet bodů. Hodnocení: 10/10 BTW: postava agenta Coopera je opravdu jedna z nejlepších kladných sympaťáků celého filmového průmyslu.

Osvícení (1980)

YEAH...Velmistr Kubrick v nejlepším světle připravil absolutní hororově mystickou lahůdku plnou dokonalé filmařiny. Bezchybná a chytrá režie, úžasná kamera stimulující větší pohlcení dannou situací, geniální zvuk a tajemná hudba, jenž naháněla husí kůži, depresivně laděné interiéry hotelu, Jack "ďábel" Nicholson působící dokonale hrůzostraně a konečně nejsilnější klad snímku, kterým je psychofrustrující atmosféra dotažená do nejvyššího stupně skryté děsivosti. Kubrick podrobně vykresluje zhroucení lidské psychyky, jenž každou minutou stupňuje na napětí a "testovaný subjekt" alias Jack stále více propadá bláznovství či ztrácí rozum a rozhled nad svojí myslí. Osobně jsem si sice přál "krvelačnější" ukončení, ale záhadná fotka z ještě záhadnějším obsahem to směle napravila (ikdyž stále nechápu její skrytou podstatu=) Podtrženo a sečteno: Další VELKÝ film VELKÉHO režiséra a vzácný přírustek do (ne)početné rodiny filmových skvostů. Navíc, když Danny přejížděl tříkolkou parkety a koberec, hrůzou se mi stavěly vlasy na hlavě, uff. Hodnocení: 10/10. BTW: souhlasím, že Nicholson už vypadá jako blázen od začátku filmu (možná už od narození), takže není ta ona "proměna" tak efektivní.