Očista (2013)

Původně jsem očekával drsný masakr a hektolitry krve, jak tomu je u mladších dílů Očisty. Snímek však po celou dobu působí, jako by jel tak nějak na půl plynu, což je poměrně zvláštní, vzhledem k námětu, který si přímo říká o nějakou krvavou řežbu. Upřímně jsem se docela nudil, a nezachránil to ani svižnější závěr. Ethan Hawke ani Lena Headey svými výkony nikterak nezaujmou, což je rovněž velká škoda. Alespoň že ta atmosféra se nějakým způsobem místy povedla. Námět fajn, zpracování však mohlo být mnohem odvážnější. 4/10.

Za vším hledej ženu (2022)

Za vším hledej ženu je tradiční zástupce české kinematografie posledních let, a to opravdu není nic lichotivého. Příběh představuje všechna myslitelná klišé smíchaná do jednoho celku, humor zde prakticky úplně absentuje, vtipně působí snad jen dramatická linka, respektive snaha o ni. Snímek na mě působil jako šíleně dlouhá epizoda nějakého přihlouplého a nelogického televizního seriálu. A to nemluvím o všudypřítomným reklamním předmětům, tak okatý product placement umíme snad jen u nás. Tohle se zkrátka opravdu, ale opravdu nepovedlo. Vlastně ani nevím, za co dávám tu jednu hvězdu. Patrně za některé přítomné herce, kteří jsou alespoň malinko sympatičtí, a za občasné náznaky určité příjemné atmosféry. 1/10.

BANGER. (2022)

BANGER. je v našich končinách značně nezvyklým úkazem, a to nejen znepokojujícím námětem, ale především svým originálním zpracováním. Na to jsem si musel upřímně řečeno delší dobu zvykat, nejvíc mi asi vadil ten zběsilý střih a roztřesenost záběrů. Jsem však toho názoru, že styl natočení a celkové zpracování snímku mu jednoznačně dopomohl k až mrazivě realistické atmosféře, která je naprosto uhrančivá. Ústřední duo herců odvedlo opravdu prvotřídní práci, Marsell Bendig si ocenění právem zaslouží, Adam Mišík rovněž velmi mile překvapil, oba dva potěší zejména svými civilními projevy. Příběh je drsný, dramatický, na druhou stranu ale i velmi vtipný, chválím svižné tempo, spád, potěší i minimum nudných či nezáživných scén. Ačkoliv mi téma bylo silně proti srsti a rapová hudba mi neskutečně lezla na nervy, uznávám, že snímek má své kouzlo, originálnější film tady u nás dlouhá léta nebyl. Klobouk dolů, všichni odvedli dobrou práci a na snímku je to znát. 8/10.

Spolu (2022)

Přestože mě obecně dramata uspávají, Spolu jsem si nemohl nechat ujít, a to z jednoho jediného důvodu, který se jmenuje Štěpán Kozub. Ten suverénně kraluje celému filmu, na jeho výkonu je snímek fakticky postavený, nicméně i ostatní herci odvádí slušnou práci. Snímek je vcelku pěkně zpracovaný, můj dojem kazilo především šíleně pomalé tempo, které ještě umocňuje zbytečně přestřelená stopáž. Nebýt tohoto zásadního neduhu, jednalo by se o velmi povedené drama s mimořádně silným a emotivním příběhem. 6/10.

Síť klamu (2022) (seriál)

První epizoda Když SWAT zabíjí je jednoznačně nejpovedenější část tohoto seriálu. Jako jediná totiž nabízí skutečně zajímavý příběh, jehož zpracování je poutavé, kvalitní v neposlední řadě také přehledné. Od druhého dílu však kvalita upadne v podstatě až na samé dno, s výjimkou poslední dvojepizody. Druhý díl se oproti prvnímu pohybuje v čistě konspirační rovině, zabývá se úplně nesmyslnými záležitostmi, které nakonec s daným případem ani nesouvisí, navíc se divák ani po hodině nedočká žádného smysluplného rozuzlení. V obdobném duchu se nese třetí epizoda Nejsem nacistka, která těží především z výpovědí jedné osoby, zbytek působí spíš jak slet náhodných záběrů. Sexuální vydírání je suverénně nejnudnější díl, který kdybych přeskočil, vůbec nic by se nestalo a o nic zásadního bych nepřišel. Závěrečný, na dvě části rozdělený, díl Stingray je o poznání lepší než tři předchozí díly, má vcelku zajímavé téma, každopádně by mu prospělo sloučení a značné zkrácení stopáže. Jako celek je Síť klamu velkým zklamáním, nebýt první epizody, tak vlastně ani moc není co hodnotit. Obrovský přešlap. 3/10.

Neprůstřelný mnich (2003)

Neprůstřelného mnicha jsem viděl naposledy ještě jako malý kluk, tenkrát se mi hodně líbila akce, ale také určitá pohodová atmosféra. Po letech už to popravdě zas až takový zážitek není, i když musím uznat, že se stále jedná o zajímavou, ve své podstatě šílenou a nelogickou podívanou. Příběh vesměs sází na jisté a ověřené postupy, má stále vcelku příjemnou atmosféru a svižné tempo. Vizuál je zejména na začátku dost umělý, naštěstí se děj přesune do San Francisca. Z herců zaujme především Karel Roden v roli hlavního záporáka, charismatický je ale i Yun-fat Chow. Akčních scén je tak akorát, díky zvláštní choreografii působí většina z nich strašně vtipně až vyloženě parodicky, těžko říct, jestli to byl záměr či nikoliv. Můj dojem je tak nějak půl na půl. Jako parodie by snímek fungoval asi mnohem víc, akční stránka je silně podprůměrná, s humorem to také není nic extra. Jako jednorázovka asi fajn, nenadchne, neurazí. 4/10.

Šťastně až do smrti (2022)

Šťastně až do smrti působí zpočátku tak nějak obyčejně, jako klasické manželské drama, postupně se ale rozjede v zajímavý thriller s krimi prvky, který má hned několik zajímavých zvratů a situací. Atmosféra je místy velice povedená, dalo by se říct, že napínavá až mrazivá. Herci, byť pro mě zcela neznámí, jsou vcelku fajn, pozitivně lze ohodnotit také technickou stránku filmu. Příběh je poutavý, občas jsem však měl problém s realističností určitých momentů, tempo je v určitých chvílích dost vlasžné, nepotěšil mě ani slabší závěr. Rozhodně se ale jedná o to lepší, co Netflix v loňském roce vyprodukoval. 7/10.

Nejšťastnější holka pod sluncem (2022)

Snímek, jehož největším a zároveň jediným kladem je překvapivě Mila Kunis. Jedině a pouze ona dokáže do jisté míry určitým způsobem zaujmout, jinak se jedná o těžce podprůměrné drama, šíleně nudné a nezáživné, které navíc po většinu času působí ne zrovna uvěřitelným dojmem, čímž se snaha o nějakou message, o nějaké hlubší poselství absolutně mine účinkem. Zvolený námět šlo rozhodně zpracovat mnohem, mnohem poutavěji a zajímavěji. 3/10.

Indián (2022)

Na Indiána jsem se podíval čistě ze zvědavosti, a také kvůli Karlu Rodenovi. Prvně asi začnu klady. Snímek je poměrně slušně natočený, má občas takovou příjemně odlehčenou atmosféru, líbil se mi podmanivý hlas indiána, jakož i herecký projev Karla Rodena. Co se týká příběhu, ten je spíše jednodušší, na logiku se zrovna moc nehledí, snaha o nějaké hlubší poselství působí místy velice křečovitě. Humor je vcelku fajn, mohlo ho být ale podstatně více. Přišlo mi, že se tvůrcům nepodařilo tak nějak naplno využít potenciál daného námětu. Nemohu nezmínit také uši trhající dabing cizích herců, to je opravdu peklo. Indián se podle mě hodí především do programů komerčních televizí, tam bude mít jistě šanci zazářit, celkově se ale jedná o nevýraznou, skrz na skrz obyčejnou komedii, na kterou si vzpomenu jen z jednoho jediného důvodu, a sice že se v ní objevily holky z kapely The Agony, za což tvůrcům upřímně děkuji. 3/10.

Kocour v botách: Poslední přání (2022)

Na jednu stranu mě mrzí, že jsem na nového Kocoura v botách nešel do kina už dřív, na druhou stranu jsem zase rád, že jsem se k tomu nakonec dokopal, byť až dva měsíce po premiéře. Ze zdejšího hodnocení a recenzí jsem měl poměrně velká očekávání, takže jsem se pochopitelně trochu bál zklamání, naštěstí to tentokrát dopadlo na jedničku. Kocour v botách: Poslední přání je bez nadsázky jeden z nejlepších, ne-li nejlepší animák za posledních několik let. Má vše, co má dobrý animovaný film mít. Poutavý příběh, hromadu humoru, sympatické postavy, perfektní animaci, svižné tempo, chytlavý hudební doprovod, zkrátka po všech stránkách výborně odvedená práce. Nelze nezmínit také hlavního záporáka, ze kterého šel vyloženě strach, a to ani nemusel být zrovna přítomný na plátně, neskutečný, něco takového se v animovaném filmu jen tak nevidí. Potěšily mě rovněž i souboje, na které se díky výtečné choreografii moc hezky kouká. Jsem maximálně spokojen, takovou parádu jsem opravdu nečekal. Úžasná podívaná, takhle se to má dělat. Viděno v kině 24.2.2023. 10/10.