Pam a Tommy (2022) (seriál)

První polovina seriálu byla podstatně poutavější a zajímavější, a to nemyslím kvůli erotickým scénám, líbila se mi příjemná retro atmosféra, svižné tempo, výborné herecké výkony všech zúčastněných a vhodná hudba. Postupně ale zůstaly jen ty výborné herecké výkony, atmosféra se začala vytrácet, zajímavých scén ubývalo a nakonec zůstalo jen obyčejné, nudné televizní drama. Původní myšlenka byla dobrá, zajímalo mě zákulisí celého skandálu, oceňuji jak Lily James, tak i Sebastiana Stana, oba hráli perfektně, poctivou práci odvedl ale i Seth Rogen. Osobně bych raději volil kratší formát, osm epizod bylo až až, závěr jsem čekal trochu propracovanější. Vzhledem k televiznímu formátu je to ale poměrně slušně natočený seriál se spoustou dobových detailů, snaha o co největší autenticitu je očividná, u spousty scén jsem se krásně pobavil, takže celkově Pam & Tommy hodnotím veskrze pozitivně, respektive mírně nadprůměrně. 6/10.

Encanto (2021)

Vizuálně nesmírně sympatická pohádka s příjemným exotickým nádechem, se sympatickými postavami a s obstojným, přesto poměrně všedním námětem. Příběh se zaměřuje na problematiku rodinných vztahů, děj je místy až překvapivě vážný, slušelo by mu mnohem více humoru, nešlo si také nevšimnout menších mezer ve scénáři, zejména se to týká logiky a zkratkovitosti. Encanto je podle mě určené primárně pro trochu starší publikum, děti ocení především písničky a barvičky, příběh jim asi nic moc neřekne. Jedná se o malinko zábavnější podívanou, než jakou je letošní Proměna od Pixaru, ale taktéž žádná sláva. 6/10.

Gladbeck: Únos rukojmích (2022)

Tak tohle mě moc bavilo. Čekal jsem další klasický true-crime dokument, o to větším překvapením pro mě Gladbeck byl. Dokument je postaven na velice nevšedním základu, a sice dobových záběrech, fotografiích a rozhovorech, čímž se povedlo zachovat maximální možnou autenticitu, takže určité scény jsou opravdu dechberoucí a jen stěží pochopitelné. Žádné nudné komentáře, sáhodlouhé projevy či nic neříkající záběry, jen čistá autentická práce bez nějakých dalších zbytečností. Tleskám. Celý dokument je o to víc znepokojující, když se člověk nakonec zamyslí, jak zpackaná ta celá akce byla. Jedna věc je neskutečný hyenismus novinářů a jejich honba za senzací, jsem však toho názoru, že kdyby policie fungovala správně, nic z toho by se nestalo a vše by podle mě dopadlo jinak. Z dnešního pohledu je až neuvěřitelné, kolika přešlapů se policie za těch 54 hodin dopustila a co vše umožnila. Osobně bych se nebál jít ještě víc do konfrontace s tehdejší policejní prací, ale to asi předmětem tohoto projektu ani nebylo. Za mě spokojenost, nesmírně silný, poutavý a originální dokument, který každému vřele doporučuji. 9/10.

Kyberpeklo: Jak odhalit zneužívání na internetu (2022)

Případ je to zajímavý, nicméně zpracování je tak strašně nudné a nezáživné, že celých 105 minut mi přišlo jako věčnost. Byl pro mě velký problém zorientovat se v postavách, rozhovory s účastníky nejsou vůbec zajímavé ani poutavé, určité části, zejména kdy se nic neděje, se strašně táhnou, kdyby to sestříhali na hodinovou stopáž, nic by se podle mě nestalo. Z dokumentu si odnáším snad jen nový poznatek, že Jihokorejci se s kriminálníky fakt nemažou, za což jim jednoznačně patří palec nahoru. Jinak je to ale strašná nuda. 4/10.

Proměna (2022)

Pixar už několik let a několik filmů jede víceméně na stejné vlně, nepřináší absolutně nic nového, stále dokola recykluje ty stejné nápady a postupy, nejinak tomu je i v případě tohoto nejnovějšího počinu. Proměna na první dobrou zaujme hlavní postavou, teda její zvířecí verzí, jak se ale nakonec ukáže, tato postava zůstala zcela nevyužitá a její potenciál je utopen v přemíře různých emočních a citových výlevů. Příběh se snaží nastínit problematiku dospívání a vztahu mezi dítětem a rodiči během tohoto složitého období, z toho důvodu asi to množství emocí, nicméně co mi chybělo asi nejvíc, tak jednoznačně humor. Toho je opravdu velice poskrovnu, čekal jsem mnohem více nějakých humorných či trapných situací, více se zde hraje na tu vážnější notu, což mě po čase začalo šíleně nudit. Svůj podíl viny na tom dozajista má i hlavní postava, která nepůsobila vůbec sympaticky, naproti tomu některé vedlejší postavy byly z mého pohledu mnohem zajímavější. Vizuální stránce nelze moc co vyčíst, Pixar to za ta léta má v malíčku, hudba ale tentokrát žádná sláva. Proměna představuje čistě průměrný, neoriginální a nevtipný animák určený především pro starší publikum, děti ocení patrně jen tu pandu. 5/10.

Exmanželka za odměnu (2010)

Byla by to docela fajn komedie, kdyby to nebylo tak nezáživné a hlavně nevtipné. Příběh místy moc nedává smysl, romantické prvky šli úplně mimo mě, nezaujalo mě prakticky nic. Kdyby v tom nehráli Gerard Butler a Jennifer Aniston, tak si to s největší pravděpodobností nikdy nepustím. Víceméně jen ti dva to tak nějak zachraňují, jinak by to byla úplná katastrofa a jasný odpad, byť ani chemie mezi nimi není úplně stoprocentní. 3/10.

Jonah Hex (2010)

Zpočátku to vypadalo velmi povedeně a zajímavě, postupně se však snímek dostal úplně někam jinam, než by podle mě měl. Josh Brolin je pěkně drsný a nekompromisní, jeho postava by si zasloužila mnohem kvalitnější zpracování, každopádně mě jeho postava bavila, a to nejen vzhledem, ale i svým specifickým humorem. Naproti tomu hlavní záporák John Malkovich mi nesedl vůbec, spolu s tragickou Megan Fox je beru jako velký castingový přešlap. Efekty jsou přímo otřesné, většina akčních scén se odehrává v šílení tmě, takže jich vynikne jen několik, nejlépe na tom je asi první polovina, pak už je to těžká nuda v Brně. Alespoň že tak neustále něco vybuchuje, když už nic jiného. 2/10.

Zakázané uvolnění (2014) odpad!

Tohle že měla být komedie? Nudné, humor postrádající něco, co zpočátku zaujme zajímavým hereckým obsazením, nicméně hned od samého začátku si lze všimnout dějové prázdnoty, takže celá zhruba hodina a čtvrt působí jako věčnost. Herci hrají tak strašně afektovaně, až místy působí spíše jako karikatury či parodie sebe sama, postavy jsou tím pádem extrémně nesympatické, podepisuje se to pochopitelně i na celkové poutavosti a atraktivitě, které jsou za mě na bodu mrazu. Jako divadelní hra to možná nějakým způsobem fungovat může, ale jako film teda ani omylem. 0/10.

E.A. Poe: Podivný experiment (2014)

Vizuálně velice podmanivý thriller s mimořádně silnou atmosférou odehrávající se v příjemně temném a strašidelném prostředí, s výbornými herci, solidním příběhem a několika zajímavými zvraty, jehož největší slabinou je místy trochu kolísavé tempo a také příliš krátké finální rozuzlení, které je samo o sobě velice luxusní, nicméně krátké. Prokletý ostrov to sice není, každopádně dobrá práce, příjemný zážitek. 7/10.

Trumpova show (2020) (seriál) odpad!

Donald Trump to nikdy neměl u amerických médií jednoduché. Jedni ho fanaticky obdivují a opěvují, druzí mu zase dodnes nemohou přijít na jméno a považují ho téměř za ďábla. Od Trumpovy show jsem si sliboval shrnutí a objektivní zhodnocení jeho prezidentského období, případně i prezidentské kampaně Mohlo mě, vzhledem k současnému stavu západní společnosti, napadnout, že se nebude jednat o obyčejnou sumarizaci, ale o extrémně subjektivní, až manipulativní pohled několika zhrzených jedinců na osobu Donalda Trumpa, kdy nejvíce prostoru dostávají pochopitelně bývalí spolupracovníci a velice bizarní lidé, kteří ho očividně nesnášejí, druhá strana zde po celou dobu nemá prakticky žádný prostor. Ve všech epizodách z něj účastníci dělají neschopného hlupáka, vznášejí ničím nepodložená závažná obvinění (některé jsou až komické), nehledě na to, že většina obvinění jsou dnes již spolehlivě vyvrácena. Každou epizodou se tendenčnost stupňovala a přitvrzovalo se i v obviněních, korunu tomu všemu nasadilo obvinění z fašismu a neustálé emoční vydírání, za největší vrchol považuji předposlední epizodu a otevřenou adoraci rasistického hnutí BLM, to se mi chtělo upřímně zvracet. Donald Trump byl a je kontroverzní a svérázný, o tom žádná. Jeho osoba je silně polarizující a rozporuplná, o to víc bych jako divák ocenil vysokou míru nezávislosti a nezaujatosti, byť je to pro některé jedince, jak se zdá, asi nemožné. Zaráží mě, kolik zdejších recenzentů jen mlaská blahem nad takovým bolševickým výblitkem plným polopravd, domněnek a lží. I kdyby v té záplavě manipulací mělo být něco relevantního, nad čím by se divák měl pozastavit, celá minisérie je svým provedením a zpracováním naprosto zdiskreditována a utopena ve lži. Každý soudný a myslící člověk musí uznat, že tohle je ukázková propaganda non plus ultra, za kterou by se tenkrát nestyděl ani malý kulhavý ministr. Něco takového bych čekal spíše z východního směru a ne ze západního... 0/10.