Madison

Mária Kanianska

okres Prievidza

• 20.7.2010  14:55
    Stalag 17 (1953)

Pri sledovaní tejto snímky som bola náramne uveličená z toho, že na režisérskej stoličke sedel kráľ humoru Billy Wilder. Dôvodom je zvláštny scenár, ktorý nemusí byť pre mnohých atraktívny, keďže sa celý dej odohrával v jednom prostredí, konkrétne v zajateckom tábore s pár hercami a pomerne bez vyhrotených situácií - ak nerátam záver. Tým pádom sa dostávajú na rad wilderovské hlášky galaktických rozmerov, vtipne napísané postavy a zábavné scény. V každej jednej cítiť pevnú ruku Wildera, ktorý posúva snímku do úplne iného levelu a dodal jej pravý nefalšovaný pôvab. William Holden vynikajúci.

• 20.7.2010  14:27

Ak bol niekto majster v natáčaní klasických westernov s odvážnymi i zbabelými mužmi Divokého západu, zaujímavým scenárom a skvelými hercami - tak to bol legenda westernu Sergio Leone. Aj napriek tomu, že westerny nemajú pre moju vekovú kategóriu, prirodzene, až také čaro, rada zapadnem medzi prostredie s puškami a silnými rečami tam, kde sa tvrďasi bijú za prestíž, nedocenenú pýchu a kde pre nežné polovičky niet miesta :-) Navyše, hudba Ennia Morricone je pre western nevyhnutnosťou. Eastwood s cool cigaretkou dokazujúci svoju nadradenosť, parádny.

• 20.7.2010  14:02

Veľmi osobná autorova výpoveď, čo je nenútene cítiť v každom pohľade, geste a postoji hlavnej postavy - starca. Jeho sen obsiahnutý mysterióznym podtextom, naháňajúci úzkosť a ničím nepodmienený strach, je dokonalou sondou do života individuálnej ľudskej bytosti a zahŕňa životom nazbierané veľké hriechy i malé prehrešky - nečakane premietnuté v sne - bez racionality, s údivom nad tým všetkým. Túžba zmeniť 80 rokov staré minulosti, predbehnúť budúcnosť, postaviť sa pred smrť ako víťaz, nie ako životom ubitý starec o paličke vidiaceho sugestívne výjavy - vlastný portrét v rakve so silným odkazom zo záhrobia. Svedomie čoby verný sprievodca na tŕnistej ceste životom, ktoré vám na jeho konci všetko spočíta aj s úrokmi. Zmierovacie ceremónie s rodinou - už keď je neskoro. Chuť lesných jahôd ako posledný pôžitok pred príchodom konca. Jeden z najsilnejších Bergmanových filmov o nevyhnutnosti zmeniť niečo, čo sa zdá byť už stratené.

• 20.7.2010  13:23

Komplexne by si Hodvábna cesta zaslúžila 3*, pretože ako celok v mnohých pasážach obsahovo zlyháva a aj postava pomerne vedľajšej Keiry Knightley nedostáva až tak veľa priestoru na to, aby si k nej divák vybudoval jasnú cestičku. V hlavnej úlohe ma nepotešil ani Michael Pitt, pretože tým, že bola jeho postava zvláštne nevýrazná, si paradoxne zaslúžila, aby ju stvárnil niekto s väčšou dávkou emócií. Prečo teda 4*? V jednotlivých scénach s tajomnou japonskou kráskou - kde stačia len nevypovedané túžby po oslobodzujúcom dotyku, kde sa oči stretávajú s takou naliehavosťou, až vám srdce búši v krku, kde magická hudba ozdobuje pohľady, myšlienky sa prenášajú cez diaľku a list spôsobí tragédiu na ľudskom šťastí - ma tak odzbrojili, že som ochotná odpustiť chyby a uchopiť okamihy, ktoré mnou pohli a zastreli inak priemerný film.

• 20.7.2010  12:58

Klasický Disneyho zmysel pre jemnosť, cit, lásku a zároveň aj metaforické zlo je pre diváka pohladením. Animácia, ktorá dovtedy nemala obdoby, hudobné prevedenie jednoznačne poteší a aj obohratý jasný a s ničím novým neprichádzajúci príbeh o víťazstve dobra nad zlom, lásky nad nenávisťou, dokáže očariť svojou rozprávkovou atmosférou. Vďaka Bohu, že nie som odkázaná na to, aby mi pílila uši novodobá hračka v rukách detských výrastkov, Hannah Montana, ale že stále nachádzam radosť pri sledovaní úprimne romantickej a predsa nesmrteľnej disneyovke.

• 20.7.2010  12:35

Sladko-boľavú romantiku nahradila trpkosť vyvierajúca z navonok ľahostajného hlasu, v nenútených úsmevoch sa zrkadlila večná osudovosť, závan parížskeho vetra privolal stratené city, oči prezrádzali dávno predurčené. Viedeň bola sprostredkovateľom k nenútenému vzniku náklonnosti a pubertálnej vášne. V Paríži sa stretávajú o pár rokov neskôr, aby cez navodenú iróniu a sarkastické úškrny predstierali, že sa viedenská romanca nedotkla ich ďalšieho života. Pred úsvitom ma nevinne vykreslenými charaktermi zamilovanej dvojice nadchlo podstatne viac, ale Pred súmrakom je výpoveďou dvoch dospelých, rozčarovaných a od života nič neočakávajúcich ľudí. Trefná filmová konverzačka s filozofickým nádychom. PS: Nutné poznať najskôr Pred úsvitom z roku 1995, aby vás neminuli súvislosti :-)

• 17.7.2010  20:32

Bryan Singer si z divákov urobil maximálny posmech, a keď sme sa my, ,,obyčajní pozemšťania", márne snažili dopátrať pravdy o tom, kto je to ten nebezpečný, zlovestný a strašidelný Keyser Soze, v rukách držal popcorn, upriamene sledoval náš tupý výraz a takmer sa zadusil smiechom. Ak si myslíte, že pochopíte scenár 5 minút pred koncom filmu, tak sa, bohužiaľ, mýlite. Parádna zápletka stvorená v mysli génia, herci predvádzajú bezchybné výkony a nápadité sekvencie posúvajú konečný dojem zo snímky o úroveň vyššie. Bola som šokovaná a tie posledné konečné minúty, kedy si po namáhavom obsahovom maratóne chceme dopriať oddych, nás zovrie bizarné, najmenej očakávané rozuzlenie scenáristického chaosu.

• 17.7.2010  20:18
    Vše o Evě (1950)

Filmy zo zákulisia hollywoodskeho priemyslu mi vždy veľmi imponovali a hoci divák dostáva tradične dokonale naaranžované dielo s celou tou impozantnou maškarádou, v duchu sa mnohokrát pýta: ,,Je herečka, čo stvárňuje hlavnú postavu, aj v skutočnosti do očí bijúca mrcha?" Alebo naopak: ,,Je možné zlomiť pokoru nepoškvrnenú hviezdnymi maniermi?" Premena hlavnej postavy nás však nepriamo núti klásť si tieto otázky. Chcela by som zažiariť na chodníku slávy čoby Marylin Monroe s najkrajšou tváričkou pod slnkom.... ale stojí to za tie prekážky, úskalia, dobývanie, ničenie, pretvárku,...? Perfektný scenár a koniec koncov, vynikajúci herci, ktorí svoje postavy žili.

• 29.6.2010  10:38

Prekvapivo vydarený návrat Brucea Willisa, ktorého postava nestratila nič zo svojej pôsobivosti a aj po mnohých rokoch jej Willis dokázal vdýchnuť šarm a dôvtip. Ten je totiž pri scénach s dospievajúcou dcérou úplne jednoznačný. :) Akčné pasáže ponúkajú divákovi len to najlepšie a záverečná naháňačka na diaľnici mi ako milovníčke dokonale štylizovanej akcie maximálne vyrazila dych aj po tom všetkom, čo sa vo filmovom akčnom priemysle už vymyslelo. Navyše scenár, hoci je mierne hlúpy, poukazuje na dnešnú virtuálnu realitu, ktorá môže so sebou priniesť neblahé následky, aj keď viem, že o to v tomto prvoplánovom akčňáku nešlo :-)

• 29.6.2010  10:06

Trojka - hoci je filmársky brilantná a zastavuje dych, má záporáka Ironsa, akčné kúsky, McClaneove výroky či nadpriemerný scenár - ma nedokázala úplne ohromiť. Je to, samozrejme, vynikajúci akčný film, ale z tejto série môjmu filmovému vkusu nezachutil na 5*.

• 29.6.2010  09:53

Aj keď to nebýva častým zvykom, v tomto prípade sa mi smrtonosné pokračovanie páčilo trošičku viac. Zatiaľ čo jednotka nevystrčila päty z mrakodrapu, dvojka ma potešila perfektne budovaným napätím na letisku s miliónmi cestujúcich a akčnými sekvenciami v podstate už od úvodu a bez nejakých dlhých obkecávačiek. Nadupaná willisovská jazda bez žiadnych zdĺhavých chvíľ, no ohromujúca svojou precíznosťou a štylizovanosťou, z ktorej aj Michael Bay musel mať jednoznačnú radosť :-)

• 29.6.2010  09:32

Klasika akčného žánru, kedy Hollywood ešte vedel točiť akčné filmy s nesmrteľným samurajom v hlavnej úlohe, ktorý je vždy v správny čas na správnom mieste, navyše sú preňho teroristi a iné podobné hrozby len čírymi hrozbami, na ktoré dokáže aj v okamihu potencionálnej smrti vychrliť príval humorných poznámok. John McClane je nezabudnuteľná postava, akčné kúsky sú vybrúsené, vianočná atmosféra to celé korunuje. Jednoducho klasika.

• 29.6.2010  08:21

Jedna z najlepších českých "dedinských" komédií o obyčajnej rodinke s celkom obyčajnými problémami. Vtipných situácií je tu viac než dosť, bez dennodenných banálnych hádok by to nebolo ono a herci celkový dojem iba umocňujú. So slávnou českou trilógiou Slnko, seno... sa to rozhodne nemôže porovnávať, a to som od rodiny Homolka vážne nič neočakávala :-)

• 28.6.2010  20:24
    Vetřelci (1986)

Od jednotky sa Votrelci líšia v tom, že už nie sú poznačení takou klaustrofobickou atmosférou, no za to majú viac akcie, viac monštier, viac slizu....... V podstate ide o veľmi vydarené pokračovanie, ktoré v rukách Jamesa Camerona nemohlo dopadnúť zle. Sigourney Weaver mám stále radšej, k Biehnovi nemám po Terminátorovi žiadne námietky a scenár, hoci recykluje predchádzajúci, v tomto prípade nie je až taký dôležitý, pretože si divák užije najmä množstvo napínavých scén a akcie. Cameron vedel, na ktorú kartu vsadiť. Nie som síce tak na vetvy ako z jednotky, ale k 5* nemám výhrady.

• 28.6.2010  19:49
    Spáči (1996)

Prvá polovica filmu úžasná, ironicky vtipná, svižná a zároveň zvláštne smutná. Tá druhá sa úplne odpojila a išla cestou zbytočne komplikovaného súdneho prípadu spred mnohých rokov, ktorý, keby celkom bezdôvodne neapeloval na prekombinovanosť, mohol vo mne vyvolať omnoho celistvejší a jasnejší dojem. Herci hrajú super, námet si zaslúži poklonu a len vďaka jeho závažnosti mu udeľujem 4*, inak subjektívne pocity sú o dosť slabšie.

• 28.6.2010  19:41
    Total Recall (1990)

70%. Tomuto sci-fíčku som po dlhšom čase neodoprela druhú šancu, pretože podobné typy filmov jednoducho milujem, a keď sa v nich blisne akčná legenda Arnie, tak výsledný dojem musí byť prinajmenšom nadpriemerný. Možno mi nespočetné množstvo výbuchov alebo maximálna Verhoevenova odviazanosť pri prvom pozretí brnkala skôr na nervy, akoby ma mala potešiť. Čakala som hollywoodsku jednohubku a dostala som sofistikovaný scenár, v ktorom sú všetci každých 5 minút niekým iným a ktorý mi pripadá trochu neujasnený. Ale čo však na tom, super klasika, ktorá ani chvíľu nenudí a krásna Sharon Stone je kapitola sama o sebe.

• 28.6.2010  19:26

Občas mi v tomto dobrodružnom filme chýbali presladené emócie hollywoodskych rozmerov či obsahová alebo herecká nadnesenosť. Skaza zámku Herm stavia na príliš jednoduchom námete vzbury, zotročovania, túžby po vyslobodení sa, no výprava je pôsobivá a hudba!!! zložená pražským filharmonickým orchestrom tak impozantná, že som nebola schopná protestovať. Je to malý veľký projekt s jasnými ambíciami a hodnoverným spracovaním, ktoré sa síce nemôže prirovnávať ku Gibsonovým dobrodružným trhákom, ale ako celok ma to nadchlo a ani pre mňa zvláštny francúzsky štýl pre mňa nepredstavoval problém.

• 28.6.2010  18:58

Presný zásah do problematiky dnešného sveta týkajúcej sa rasizmu, ktorý je v tomto filme spočiatku prezentovaný ako to najsprávnejšie riešenie sprevádzané pádnymi argumentmi, no postupným uvedomovaním si hlavného hrdinu svojich prehreškov, scenár otočí smer a tým, čo divák vidí na plátne, ho chtiac-nechtiac prinúti opakovať si dokola tú istú, geniálnu myšlienku "život je príliš krátky na to, aby sme boli stále nahnevaní". Kult hákového kríža vystihol podstatu - zlo plodí len ďalšie zlo a to, čím sa hlavné postavy musia počas svojho života "prelúskať", jasne poukazuje na mylné a zvrátené ideológie povzbudené len nič neprinášajúcou nenávisťou a zabíjaním.

• 25.6.2010  13:31

Brest natočil jednu z najlepších komédií, kde sa v hlavnej úlohe blisol skvelý Robert DeNiro. Zisťujem, že DeNirovi nie sú určené len gangsterky, ale takisto sa môže naplno prejaviť aj v jednoduchej akčnej komédii, ktorá má však paradoxne tak zamotaný scenár, že nenudí ani chvíľočku. Toľko vtipných situácií, náražok a postrehov schované medzi riadkami, no schopné zlepšiť náladu a naplniť diváka entuziazmom. Veľmi fajnová kriminálka.

• 22.6.2010  13:44

Oliver Stone znovu poukazuje na peklo Vietnamskej vojny skrz vidiny vlastných osobných zážitkov a tým filmu dodáva väčšiu autenticitu. Tom Cruise znovu dokázal, že nie je len značkovým panáčikom v hollywoodskom priemysle a svoju úlohu traumou postihnutého vojaka zvládol dokonale. V podstate nemám čo vytknúť, hoci kratšia stopáž by neuškodila a nepoložilo ma to na lopatky až tak ako niektorých tu prítomných. Okrem toho, slabšie hodnotený film Obeti války so Seanom Pennom ma nadchol trochu viac.

• 22.6.2010  13:37
    Specialista (1994)

Veľmi skoro som pochopila, že prvotnou snahou tohto thrileru bolo odpútať sa od zaužívaných scenárov akčných filmov plných klišé a namiesto toho sofistikovaným intervalom diváka dopliesť tak, že aj žena viacerých tvárí - dravá Sharon Stone, začne byť po čase nudná. Vo všeobecnosti zbožňujem akčné filmy 90. rokov a Stallonea tiež, takže pod 3* nejdem. Snaha vyžmýkať viac sa cení, aj keď v tomto prípade mi ani teraz nie je celkom jasné "what´s the point". :-) 70%

• 22.6.2010  13:31

Uletená francúzska komédia, ktorej dokonalosť nevynáša ani tak sarkastický humor, ako vychytené herecké kreácie Luise de Funesa. Tento film má jediný účel - pobaviť divákov tak, aby zabudli, kde je juh a kde sever. A to sa mu podarilo ukážkovo.

• 22.6.2010  12:41

Uznávam, že na daný rok vzniku Buster Keaton natočil žánrovo vtipnú zmes romanticko - vojnovej komédie, no ja osobne, čo som vyrastala na Jurských parkoch, sa do nemej snímky z roku Pána cez vynaloženú snahu, nedokážem vžiť. Pričom Keaton je vážne skvelý režisér a herec a svojím talentom vniesol do snímky švih a pestrosť. Bol by hriech nespomenúť unikátnu scénu s rozpadnutým vlakom na moste, ktorá si nezaslúži 1*, ale hneď 3*, no i tak filmu nemienim prilepšovať len preto, že je všetkými možnými filmovými inštitútmi považovaný za doslovný kult v oblasti filmu.

• 22.6.2010  11:16

Čím sa v tejto snímke v žiadnom prípade nešetrí, je poriadna dávka humoru, ktorý je tak perfektný, že nepozorovane zastrel absenciu emocionality. Viem si predstaviť, ako by som bola z dráčika nažhavená v 3D prevedení, jeho vizuálne pohnútky sú úžasné a príbeh takisto nenudil. 4* za humor, švih a nadšenie, ale aj tak radím "Jak vycvičiť draka" k animákom, ktoré nemajú výpovednú hodnotu a pri ich pozeraní je popcorn tým najlepším možným spoločníkom.

• 11.6.2010  10:07
    Lady Chatterleyová (TV film) (1993)

Trošku ma mrzí, že pri predstave, akým obsahovým potenciálom oplýva Lawrencov intelektuálno - erotický román, sa filmového spracovania nechopil trošku zručnejší hollywoodsky režisér. Russella neodsudzujem a po pravde sa mi táto televízna Lady Chatterleyová páčila. Russell sa snažil zostať verný knihe, čo oceňujem, medzi Joely Richardson a Seanom Beanom to úžasne iskrí len pri nenápadnom dotyku prstov a ich milostná romanca je jednou z tých, akú by sme my, nežné polovičky, chceli prežiť aj v reálnom živote navzdory predsudkom či konzervatívnej triednej spoločnosti. Hudba je zvláštna, no chvíľami melodická a príjemná. Lady Chatterleyovú som mala pri čítaní knihy dokonale vytvorenú vo svojich predstavách a spočiatku sa mi Joely nezdala byť vhodnou voľbou, no postupne som si k nej vydobila cestičku a bolo zrejmé, že sa so svojou postavou vžila. Seana Beana netreba komentovať, je to jeden z mála hercov, ktorému sa naozaj hodí stvárnenie samoľúbych, no vnútri rozorvaných a milujúcich mužov presne ako v Anne Karenine. Dlhá štvordielna séria, ktorá mi však ubiehala rýchlo a ja som aspoň na malú chvíľočku zatúžila byť na mieste Connie a prežiť takú vzrušujúcu a pulzujúcu vášeň po boku príťažlivého Mellorsa :-).

• 11.6.2010  09:53

Nádherné Zemanove fantázie, ktorými by som v detskom veku bola úplne uchvátená. Nie je to len tým, že milujem krvilačných dinosaurov či iné ,,neidentifikovateľné", no za to úžasné príšery z praveku, ale najmä Zemanovou schopnosťou preniesť svoje vízie na filmové plátno, navyše v rokoch, kedy sa to v našom československom priemysle mohlo zdať nesfilmovateľné.

• 10.6.2010  21:49
    Moucha (1958)

Zvláštny originál, ktorý okrem hlavnej myšlienky nemá s remakom skoro nič spoločné. Atmosféra 50tych rokov, herecké výkony, hudba - tieto segmenty sa úplne odlišujú od Muchy s Goldblumom. Nedostala som však žiadnu príležitosť nudiť sa a niektoré scény boli vyslovené hrôzostrašné. Celkovo mám z originálnej Muchy veľmi pozitívne pocity, možno aj preto, že som namiesto remaku, bola ušetrená dívania sa na hororové Goldblumove premeny :)

• 10.6.2010  21:40

Keď sa bezbranný jedinec postaví proti dokonale vytvorenému systému skorumpovaných panáčikov, myslíte si, že to nemôže dopadnúť dobre. Napriek tomu, že sa vo mne miešali predstavy o tom, ako tento zložitý spor dopadne, naivný James Stewart si ma získal a držala som mu palce takým spôsobom, ako by som v Senáte pri jeho naliehavej a únavnej reči namiesto povzbudivej a po uši zamilovanej sekretárky Jean Arthur stála ja :-) Veľmi poučný, veľmi otvorený film, ktorý predostrel tak veľa, že sa právom stal hrozbou pre mnohé politické presvedčenia. 90%

• 10.6.2010  21:32
    Oheň (1991)

Typický howardovský projekt, ktorý je do značnej miery dokonale vyplnenou šablónou pre splnenie očakávaní diváka zbožňujúceho Hollywood taký, aký je - sentimentálny, urečnený, nadnesený a zábavný. Oheň má niekoľko silných momentov, po scenáristickej stránke si vzťah k hlavným postavám budujete postupne, ale isto, zimmerovka tradične zafungovala, herci sú v najlepšej forme. V podstate tomuto filmu nemám čo vytknúť, no čosi mi tam chýbalo. Možno väčšia zaangažovanosť strihacieho oddelenia? :)

• 10.6.2010  20:46
    Boxer (1997)

Príliš ,,nehollywoodske" spracovanie, príliš nezábavné.... príliš nudné. Netvrdím, že politické udalosti prenesené na filmové plátno musia byť obsiahnuté divným humorom či nebodaj paródiou na tak vážnu tému. Neočakávala som žiadne ironizovanie, prikrášľovanie a zjednodušovanie. Odhliadnuc od politických intríg mi však milostná linka medzi Danielom a Emily pripadala až zúfalo nedôležitá, tupá a silená. Nemohla si Emily zobrať do partie herca, pri ktorom by sa netvárila ako kyslá uhorka? :) Film na jedno pozretie, film, ktorý mi vyšumí z hlavy skôr než sa v nej stihne udomácniť.