Město bohů (2002)

Obvykle som moralistka a naivka, ale týmto v samom koreni prehnitým bastardom by nepomohla ani prvotriedna reedukačno-socializačná výučba. Keď vidíte to nekompromisné šialenstvo, zverstvo a krutosť a musíte sa na to pozerať dve hodiny, máte chuť prvý raz v živote schmatnúť pištoľ do vlastných rúk a nadobro vyplieniť krvilačné gangy, aby konečne zavládol vytúžený pokoj. Alebo.... sledovať to v pohodlí obývačky a tváriť sa, že sa nás to netýka. Neľútostné, autentické, ťažko stráviteľné.

Malé ženy (1994)

Melodramatická filmová romanca, ktorá vo mne oprávnene zanechala hlboké dojmy. Chvíľami komediálny a nadľahčený, inokedy jemne sentimentálny príbeh zo života štyroch romantických sestier, ktoré neustále bojujú za svoje sny, ideály a ciele. Zo snímky pomerne často vyráža trpkosť a osudové zmeny, ktoré sú tak charakteristické pre každý ľudský život, lemovaný rozdielnymi osobnostnými črtami či pohnútkami. Zo sestier mi veľmi imponovala rozpoltená vášnivá spisovateľka Winona Rider, spočiatku neschopná určiť si svoj vlastný životný smer, krehká jednoduchá ,,žienka domáca" Trini Alvarado, s večným smútkom v očiach, pokorná Claire Danes či citlivá, pomerne vznetlivá, ešte detská Kirsten Dunst. Susan Sarandon celé ženské osadenstvo korunuje svojím rozvážnym dospelým prístupom + do pozitívnych stránok spadá neskutočne nádherná, do deja pasujúca hudba Thomasa Newmana, zábavný mladík Christian Bale a najmä rozprávkové prostredie vianočnej idylky dodáva filmu priam neuveriteľný pôvab. Jedna z najlepších ,,ženských steeloviek" z hollywoodskej produkcie.

Zelig (1983)

Woodyho nápady nepoznajú konca, ak si neberie na paškál citové prepletence vzťahového charakteru, tak prichádza na rad štúdia jedného komicky narušeného psychopata umocnená dokumentárnym spracovaním a autentickým zasadením do vtedajšej doby. Mala som pocit, akoby som sa dívala na večerné správy, Woodyho premeny boli síce vtipné a scéna, kde Hitler diktátorsky prednáša a Woody sa bezmocne krčí v jeho tieni, by si zaslúžila 10*, ale aj tak to nie je to pravé orechové a od rodeného cynika trošku slabý prejav. Na jedno pozretie bohato stačí.

Bu neng shuo de mi mi (2007)

Musíte milovať Južnú Kóreu tak bezhranične, ako ju milujem ja, aby ste zniesli toľko sentimentu, romantiky, melanchólie či smútku. Ja som bola spolu s nádychom fantastična a podmanivého klavíra, ktorý sa stáva akýmsi kľúčom k vyvrcholeniu, okúzlená a nechcela som, aby sa to skončilo. Tá záverečná snová scéna, tie tajuplné bolesťou podtrhnuté oči hlavnej hrdinky, tie nebesky krásne klavírne sekvencie, snaha priviesť diváka na pokraj znesiteľnosti. Uverila som zámerom režiséra a rada sa nechám týmto nesmrteľným príbehom dojímať znovu a znovu... Nič pre cynikov.

Lovcova noc (1955)

Z tohto film-noiru mám veľmi rozpačité pocity. Pri predstave, aká je prvá polovica príjemne desivá, hrôzostrašná a nevídaná, tá druhá je nežným prístupom k detskej bezmocnosti akoby vystrihnutá z úplne iného filmu. Robert Mitchum predstavuje jedného z najhorších záporákov - tým mu vzdávam poklonu, pretože na jeho hereckej ,,šialenosti" stojí celá snímka - a spolu s tmavými tieňmi a sugestívnym podfarbením vyznieva film strašidelne presne do takej miery, do akej má. Nočnú scénu, kde Mitchum cvála v diaľke na koni a spieva si pesničku, považujem jednoznačne za najlepšiu a musím pochváliť nápaditú remeselnú stránku. Škoda tej diametrálne odlišnej druhej polovice, toto mohol byť pričinením Mitchuma najdesivejší film-noir v dejinách - aspoň v mojich očiach.

Cesta do fantazie (2001)

Na druhé pozretie omnoho silnejší zážitok zapríčinený zrejme tým, že na všetky tie podoby mysteriózna a duchovných náznakov som o niečo ,,zrelšia". Ako malú by ma podobne ladený typ príbehu v žiadnom prípade nezaujal napriek množstvu kontrastných postáv, myšlienok či krásnej animácii, keďže mi radosť robili najmä romantické disneyovky. Teraz po rokoch som nepociťovala nudné chvíľky, všetko to krásne do seba zapadá a metafory sú spolu s Princeznou Mononoke natoľko úchvatné, že sa po pozretí budete cítiť vnútorne bohatší. Malý japonský darček a Miyazakiho fantázia nepozná hraníc.

Bourneovo ultimátum (2007)

Bourneovo ultimátum na mňa dejovo nijak extra nezapôsobilo a obsahovo nemá hĺbku ... no na druhej strane je to tak svižne, najmä herecky, hudobne a technicky premakaný film, že som ako milovníčka akčných jednohubiek v žiadnom prípade neprotestovala. Zdalo sa mi, že v Bourneovom mýte Powell - čo sa týka soundtracku - výraznejšie exceloval, no v trojke vo mne jednotlivé dokonale zvládnuté akčné scény evokovali pocit nadšenia z natáčania vážnych inteligentných thrilerov, ktoré sú navyše zaangažované do významných oblastí tajných organizácií. V súčasnosti jasný nadštandard.

Cesta do hlubin študákovy duše (1939)

Moje ďalšie stretnutie s českou klasikou nedopadlo zle. Vtipná, žánrovo jednoduchá komédia, ktorá na správnu strunu naladí aj súčasníkov najmä vďaka prísne-komickému prístupu učiteľov a žiakov k školskému systému. Mimochodom, rad za radom všetci učitelia - ich hnevlivé výstupy a záchvaty - ma neuveriteľne pobavili.

Boku no kanodžo wa saibógu (2008)

Úprimná pocta americkým Terminátorom a Umelej inteligencii v prekrásnom japonskom balení. Cyborg Girl predstavuje presne to, po čom túžia milovníci robotických príbehov doplnené občasnými romantickými situáciami a bezhraničnou ľudskou prítomnosťou. Znamenitá symbióza iskrivej komédie, nenaplnenej lásky a vážneho sci-fi námetu, ktorý vôbec nevyvoláva úsmevné momenty, ale s prekvapivou naliehavosťou ťaží z faktu, že diváka jednotlivé metafory a symboly prinútia premýšľať. Časové prelínanie bolo delikátne, predzáverečná scéna emocionálne vyvrcholila, aby sa pred koncom znovu vzniesla na hladinu precízna ľahkosť a nadnesenosť. Tento film vo mne zanechal toľko dojmov, toľko myšlienok a nových pohľadov, že som si ho zamilovala od chvíle prvých kradmých pohľadov medzi hlavnými postavami skrz jemné nevyhnutné náznaky mužského pohlavia pobádaného žiarlivosťou a túžbou vlastniť niečo, čo napriek obavám patrí len jemu, až po tlkot srdca, slzy a zovretie rúk vo chvíli potencionálnej smrti. Všetko mi tu pripomínalo spomínané americké trháky s dokonalým pretavením do ,,umelej strojovej budúcnosti". Prenádherné japonské sci-fi. Priam nemožne bezchybný film, v ktorom by som márne hľadala chyby, až natoľko som uveličená.

Sex noci svatojánské (1982)

Allen klasicky rozvíja vzťahovú štúdiu bez absencie ironických situácií, skvelého sarkastického humoru a vtipného scenára. Veľmi chytré, milé, pomerne ľahké navyše do romantického prostredia a doby zasadené dielko, ktoré som si vychutnala všetkými desiatimi a bez trpkých povzdychov. Navyše, vynaliezavý Woody so svojimi lietajúcimi vynálezmi jednoducho nemal chybu. :-) A tá čarokrásna hudobná symfónia!