Jiná žena (1988)

Woody Allen v pozícií, v akej ho nevidíme často. Komorne a jednoducho zobrazený príbeh chladnej povrchnej intelektuálky, ktorá skrz existenčne zameranú pacientku pochopí, aký bol jej život prázdny a bezcitný. Gena Rowlands hrá presvedčivo a ide o realisticky zachytenú drámu, ktorá mňa osobne dostala, pričom sa u Allena klasicky nedočkáme žiadnych sentimentálnych výlevov. Veľmi pekný príbeh o tom, koľko času máme na to, aby sme uzavreli jednu kapitolu, prevrátili list a začali znovu s čistým pocitom pokoja a šťastia.

Tramvaj do stanice Touha (1951)

Vivien Leigh! Je božská! Táto dáma mi svojím nadneseným hereckým prejavom imponovala už v Gone with the wind, ale to, čo predvádza v tejto dráme, hraničí s genialitou. Absolútne zaslúžený Oscar za najlepšiu herečku a moja bezmedzná úcta k nej, pretože svojou postavou úzkostne melancholickej, krehkej, poddajnej a zároveň chorobne patetickej Blanche, vytiahla túto klasickú hollywoodsku konverzačku do nebeských výšin. Vynikajúci scenár schopný prenechať posolstvá aj dnešnej dobe, komorné herecké koncerty a snímka, ktorú by som radšej videla v divadelnej inscenácii, aby bol pre mňa zmätok vo vnútri Blanche realistickejší. Sama sa však nestačím čudovať, ako niekto mohol stvoriť takú úžasnú postavu a prenechať ju herečke, ktorá ju uchopila dotykom nesmrteľnosti, pôvabu a zmyselnosti. Vivien Leigh predviedla jeden z najlepších ženských hereckých výkonov, aký som mala možnosť vidieť na filmovom plátne. Nezabudnuteľný film.... vďaka nej.

Kachní polévka (1933)

"Do sněmovny. Jeď jako o závod, spěchám. Když ti dojde benzín, nalej tam chlast. Když ti dojde chlast, dej tam Mabel. A teď na to šlápni.".... Alebo....... Čo sa stane, keď si bratia Marxovi zmyslia potupiť politickú mašinériu a zosmiešniť jej predstieranú dôležitosť jednou úžasne vtipnou hláškou za druhou. Toto je presne ten typ humoru, aký mám najradšej - množstvo skrytého významu medzi riadkami, jednoznačný výsmech politickým velikánom korunovaný skvelými hercami. Veľmi som chcela dať 5*, no chvíľami ma vyrušovali vedľajšie línie, škoda, že nebol celý dej sústredený len na pána Firefly, ten totiž boduje jedna radosť, aj keď zrkadlová scéna či tri identity Fireflya tiež nemali chybu :-) Zbožňujem, keď sa tvorcovia inteligentným a sarkastickým spôsobom vysmievajú politickým systémom a toto mi veľmi pripomínalo geniálneho Wildera v snímke Raz, dva, tri. Proste lahôdka.

Harold a Maude (1971)

Strašne preceňovaný film, ktorého kvality v žiadnom prípade nezhadzujem, no považovať ho za umelecké veľdielo len vďaka úprimne klíčiacej láske 80ročnej babky-extrovertky a 20ročného morbídneho pošuka, sa mi zdá trošku prehnané. 3* dávam za perfektné bizarné samovraždy sršiace čiernym humorom presne tak, ako to milujem - samovraždy obesením, utopením, zastrelením či bodnutím, ma veľmi pobavili a bolo mi ľúto, že ich vo filme nebolo viac. Scény s Haroldovou matkou či samotný pochmúrny zámok bol skvelý, obaja hlavní predstavitelia hrajú vynikajúco, ale inak je to len neskutočne nadhodnotená aj keď úprimná komická drámička o tom, že láska kvitne v každom veku. Stručné, jasné, výstižné.

Bonnie a Clyde po italsku (1982)

Užívateľ Falko, večný zástanca aj starých a na dnes smiešnych talianskych komédií, ma prinútil pozrieť si túto komickú párodiu na Bonnieho a Clyda a .... neľutujem. :-) Paolo Villagiio hádže jedno vtipné gesto za druhým a ja mu to ochotne žeriem a spolu s Ornellou Muti tvoria na plátne veľmi podarenú roztomilú dvojicu. Vynikajúco som sa bavila a neprešla snáď jediná minúta, kedy by som zívala nudou. Falko, máš cit na staré a predsa bláznivé vykopávky :-)

Čelisti (1975)

Ranný Spielberg s filmom schopným vyraziť dych aj po toľkých desaťročiach od jeho vzniku. Ak si Čeľuste nezaslúžia plné hodnotenie za - monumentálneho žraloka, vynikajúco zvládnutú réžiu, kameru budujúcu napätie skrz pohľadu žraloka, nie ľudí a geniálnu záverečnú scénu s vyvrcholením - tak jednoznačne za jeden z najlepších soundtrackov v histórii filmu, ktorým John Williams svetu ukázal, akú veľkú a hlavne napínavú funkciu taká desivá hudba v jednoduchom thrileri so žralokom plní.

Všechno, co jste kdy chtěli vědět o sexu (ale báli jste se zeptat) (1972)

Pre niekoho, kto nepozná Woodyho Allena, by sa touto snímkou mohol zapísať do povedomia ako oplzlý nechutný sexuálny maniak, ktorý nemá sklon k umeniu, ale schopnosť rozvracať žalúdok. Ja, keďže ho poznám, som vedela, čo mám očakávať a poviedky "sex s ovcou", "transvestita", sex na verejnosti" a najmä hneď úvodná "Allen ako dvorný šašo" ma natoľko uveličili, že musím dať 3* bez ohľadu na to, že ide o snímku, ktorú zaraďujem skôr k horším allenovkám. Niektoré scény sú vážne vtipné aj keď Allen má na svojom konte aj lepšie kúsky.

Jako zabít ptáčka (1962)

Očakávala som, že scenár pôjde viac-menej jasnou cestou súdneho prípadu presne tak, ako je to opísané v texte distribútora, no ide skôr o rodinnú drámu, zobrazujúcu rasovú neznášanlivosť, s ktorou sa nezainteresované deti (ony sú totiž hlavnými postavami a svojou detskou bystrosťou chápu omnoho viac než by sa zdalo) stretávajú a kľúčový prípad o znásilnení bieleho dievčaťa černochom predznamenáva vyvrcholenie už tak napätej situácie bez ohľadu na to či je odsúdenec skutočne vinný. Vynikajúca snímka s perfektným záverom o tom, kam až dospeje ľudská krutosť a nepodnetné predsudky.

Batman začíná (2005)

Je pravda, že som odchovaná na štúdiových, farebne impozantných Batmanoch z dielne Tima Burtona, ktorým nechýbala romantická poetika či paleta obrazových kontrastov. Christopher Nolan vniesol do komiksového žánru svojím drsne realistickým Batmanom čosi nové, odzbrojujúce a predsa zaujímavé. V jeho podaní Batman nie je len figúrka s netopierími krídlami, nadprirodzenou výbavou a hrdinskými tendenciami bez racionálnych príčin. Nolan do hĺbky buduje psychologický profil jedného obyčajného človeka a na otázky "ako" a "prečo" sa stal povestným hrdinom, sa scenárista snažil predložiť divákovi relevantné pohnútky. Batman begins odvracia komiksovské formy a namiesto toho funguje ako reálna neľútostná sonda do skorumpovaného sveta zločincov. Výborné scény v horách (ako sa Batman stal fyzicky zdatným), výborné zobrazenie jeho vnútorného stavu (prečo koná tak, ako koná), skvelá zimmerovská hudba, temná vizuálna stránka, herci (Michael Caine, Gary Oldman, Liam Neeson, Cillian Murphy) a najmä Christian Bale so svojím batmanovským cool hlasom je jednoducho neodolateľný. 90%

Bitva o Alžír (1966)

Z tohto filmu mám rozporuplné pocity. Chápala som pohnútky alžírskej moslimskej komunity, ktoré ich viedli k získaniu vlastného nezávislého štátu, ktorý nebude pod nadvládou iného mocnejšieho nepriateľa. Na druhej strane mi násilný spôsob, aký presadzovali k nastoleniu vlastných pravidiel, pripadal zbytočne krutý. Keď indický Gandhí dokázal cez sebaobetovanie a mierumilovný prístup dosiahnuť svoje nemalé ciele, prečo je pre ostatných krutá teroristická propaganda, kde sa terčom stávajú nevinní ľudia v kaviarňach, jedinou účinnou alternatívou? Myslela som, že mi vodca revolúcie vlezie pod kožu, pretože všetky veľké veci a túžba zmeniť vekmi zaužívané si revolúciu vyžaduje, no jeho chladnokrvné spôsoby ma totálne iritovali. Tiež si myslím, že napriek môjmu nesúhlasnému postoju k jeho politike mohol režisér divákom viac priblížiť jeho život a konkrétne motívy, aby neskončil v mojich očiach len ako bezduchý neľútostný terorista. Filmársky je to zvládnuté dobre, politicky to chvíľami nudí najmä vďaka nepresvedčivým hercom a ide skôr o dokumentárnu snímku než historickú drámu.