• Pohádka

Vraždy v Yorkshiru: 1974 (2009) (TV film)

Novinář Eddie se po celou dobu chová poměrně nesmyslně a zbytečně bezhlavě se žene pro další nové rány.  Temná atmosféra je módně přehnaná a z příběhu se tak vytrácí racionální jádro - vše se podbízí zvrácenému vkusu diváka, který je všudypřítomným násilím a brutalitou v současné kinematografii tak přesycený a znuděný, že ho jen tak něco už nezaujme. A zbytečné sexuální scény plní zase jen tento podbízivý účel.  Zkrátka úpadkový filmařský styl.

Cid (1961)

Ač historické velkofilmy nejsou právě můj šálek kávy, tato nádherně zpracovaná pohádková legenda mě doslova okouzlila a na tři hodiny přikovala před obrazovku. Vše bylo namícháno v dokonalém poměru - láska, čest, odvaha, zrada, bojové scény, noblesa i prostota. Ani jistá nezbytná melodramatičnost nebyla vysloveně přehnaná. Více než příjemná podívaná, při které čas běžel téměř nepozorován.

12 opic (1995)

Fantasmagorický thriller okořeněný americkým melodramem, do kterého se podařilo vecpat víc dalších ingrediencí než pejskovi s kočičkou do dortu. Ovšem výsledná chuť je obdobná. Na druhou stranu myšlenka o možnosti ovlivňovat budoucnost prostřednictvím cestování časem, byť není nijak originální, má i něco do sebe. V době fatálního úniku covidu z čínsko-americké laboratoře film získal i novou nečekanou dimenzi.

Hra (2019)

Zajímavý scénář, výborná kamera i hudební podkres, černobílé provedení filmu sluší. Snímek však hodně poškozuje, že obě hlavní ženské představitelky neumí dobře artikulovat, takže jim není často vůbec rozumět. Sexuální scény to nijak vyvážit nedokážou, byť jedna je až na hranici porna, spíš naopak.

Agatha Christie: Zkouška neviny (2018) (seriál)

Viděl jsem dvoudílnou verzi, která na mě působila až příliš temně a bezútěšně. V prvním díle se neobjeví ani jedna alespoň trochu sympatická nebo nepokřivená postava. Poté, co se ve druhém díle postupně rozkrývají různé záhady a nejasnosti, se některé postavy alespoň trochu zlidšťují, nicméně stále je to až příliš depresivní. Tolik mravní bídy a psychických patologií na tak malé ploše není zrovna dobře stravitelné.

Agatha Christie: Zkouška neviny - Epizoda 2 (2018) (epizoda)

Temná záležitost po všech stránkách neochvějně pokračuje, i když postupným rozkrýváním zápletek se přeci jen občas nějaké světlejší aspekty objevují. I tak je ale toho morálního hnusu na jedné uzavřené ploše pořád přespříliš.

Agatha Christie: Zkouška neviny - Epizoda 1 (2018) (epizoda)

Temný příběh temně natočený a s neuvěřitelnou koncentrací nesympatických, všelijak pokřivených a vyšinutých postav. Čeho je moc, toho je příliš.

Bible (1966)

Poctivé víceméně doslovné převyprávění počátečních kapitol Starého zákona, alespoň těch nejpodstatnějších pasáží. Huston se nejvíc vyřádil asi na Noemově arše, to bylo až neuvěřitelně dokonale, téměř puntičkářsky zobrazeno. Pozoruhodný snímek, i když je velmi popisný. Ale i samotná Bible je někdy svou popisností únavná, dokonce mnohem víc než tento film.

Stan a Ollie (2018)

Dvojice hlavních představitelů byla přesvědčivá a nebylo od věci seznámit se s peripetiemi závěru kariéry dvou slavných komiků. Na druhou stranu byl snímek spíš popisný, i když profesionálně natočený, k většímu vtažení diváka a spoluprožívání osudů obou protagonistů ale cosi chybělo, snad hlubší emoční náboj.

České století - Ať si jdou (1992) (2014) (epizoda)

Tento díl se překvapivě povedl lépe než některé předchozí, ačkoliv od událostí naopak je nejmenší historický odstup. Kosatíkovi se zde totiž povedlo oprostit se od svých osobních animozit a získal si tak od událostí patřičný ideologicky nepokřivený odstup, což se ve výsledku pozitivně projevilo. Většina aktérů byla také výborně herecky ztvárněna, s výjimkou snad jen Tomáše Ježka a Miroslava Macka, kteří svým reálným předlohám neodpovídali ani vizuálně ani způsobem vystupování.