• Pohádka

Hra (2019)

Zajímavý scénář, výborná kamera i hudební podkres, černobílé provedení filmu sluší. Snímek však hodně poškozuje, že obě hlavní ženské představitelky neumí dobře artikulovat, takže jim není často vůbec rozumět. Sexuální scény to nijak vyvážit nedokážou, byť jedna je až na hranici porna, spíš naopak.

Agatha Christie: Zkouška neviny (2018) (seriál)

Viděl jsem dvoudílnou verzi, která na mě působila až příliš temně a bezútěšně. V prvním díle se neobjeví ani jedna alespoň trochu sympatická nebo nepokřivená postava. Poté, co se ve druhém díle postupně rozkrývají různé záhady a nejasnosti, se některé postavy alespoň trochu zlidšťují, nicméně stále je to až příliš depresivní. Tolik mravní bídy a psychických patologií na tak malé ploše není zrovna dobře stravitelné.

Agatha Christie: Zkouška neviny - Epizoda 2 (2018) (epizoda)

Temná záležitost po všech stránkách neochvějně pokračuje, i když postupným rozkrýváním zápletek se přeci jen občas nějaké světlejší aspekty objevují. I tak je ale toho morálního hnusu na jedné uzavřené ploše pořád přespříliš.

Agatha Christie: Zkouška neviny - Epizoda 1 (2018) (epizoda)

Temný příběh temně natočený a s neuvěřitelnou koncentrací nesympatických, všelijak pokřivených a vyšinutých postav. Čeho je moc, toho je příliš.

Bible (1966)

Poctivé víceméně doslovné převyprávění počátečních kapitol Starého zákona, alespoň těch nejpodstatnějších pasáží. Huston se nejvíc vyřádil asi na Noemově arše, to bylo až neuvěřitelně dokonale, téměř puntičkářsky zobrazeno. Pozoruhodný snímek, i když je velmi popisný. Ale i samotná Bible je někdy svou popisností únavná, dokonce mnohem víc než tento film.

Stan a Ollie (2018)

Dvojice hlavních představitelů byla přesvědčivá a nebylo od věci seznámit se s peripetiemi závěru kariéry dvou slavných komiků. Na druhou stranu byl snímek spíš popisný, i když profesionálně natočený, k většímu vtažení diváka a spoluprožívání osudů obou protagonistů ale cosi chybělo, snad hlubší emoční náboj.

České století - Ať si jdou (1992) (2014) (epizoda)

Tento díl se překvapivě povedl lépe než některé předchozí, ačkoliv od událostí naopak je nejmenší historický odstup. Kosatíkovi se zde totiž povedlo oprostit se od svých osobních animozit a získal si tak od událostí patřičný ideologicky nepokřivený odstup, což se ve výsledku pozitivně projevilo. Většina aktérů byla také výborně herecky ztvárněna, s výjimkou snad jen Tomáše Ježka a Miroslava Macka, kteří svým reálným předlohám neodpovídali ani vizuálně ani způsobem vystupování.

Transit Carlsbad (1966)

Tak tohle se Janu Procházkovi opravdu nepovedlo - ve snu by mě nenapadlo, že tak hloupý a víc než naivní scénář mohl napsat právě on. Možná by se to dalo natočit jako parodie, ale to by pak muselo vypadat úplně jinak a ne tak školácky. Otravné byly i dialogy jak z televizních kurzů francouzštiny, angličtiny a němčiny, které navzájem spolu vedli agenti z půlky celé Evropy, mezi nimiž se zvlášť exoticky vyjímal sovětský generál, občas dokonce v uniformě, všichni pak naprosto neherecky předabovaní, takže to ke známým tvářím českých herců a jejich přirozené dikci vůbec nesedělo. Nevím také, zda obtížné čtení bílých titulků často na světlém podkladě bylo filmu víc na újmu nebo spíš ku prospěchu, právě pro jejich obsahovou přitroublost.  Ze všeho jsem byl nakonec jelen, celé mi to ani nedávalo příliš smysl, ale dívat se na to znovu určitě už nebudu.  Jedinou hvězdičku můžu dát pouze za zajímavou kameru, která dokázala navodit neopakovatelnou atmosféru šedesátých let svými výtvarně skvěle prokomponovanými záběry, kde velkou roli hrál i samotný genius loci Karlových Varů.

StB: Přísně tajné! - Pád aneb Lorencova legenda (2022) (epizoda)

Hodně plytké, povrchní a tendenční. Prakticky bez skutečné informační hodnoty, spíš taková nepodařená propaganda pro ty, kteří o té době nic nevědí z vlastní zkušenosti. Čekal jsem něco objevnějšiho než jen klišovité žvásty.

Kurz manželské touhy (2021)

Trapný pokus o humor za každou cenu. Křečovitý scénář, kterému odpovídají křečovité herecké výkony na úrovni televizních estrád. Typická ukázka zoufalého stavu současné české kinematografie.