• Pohádka

Prvotní strach (1996)

Už už jsem se chystal film ocenit nejvyšším počtem bodů za bezvadně ztvárněné advokátní drama. Amerických filmů, které čerpají své zápletky z advokátního a soudního prostředí je možná až příliš, ale tento mi připadal přeci jen něčím jiný. Tedy až do okamžiku, kdy to na samý závěr zazdila sice překvapivá, ale naprosto nevěrohodná pointa. Edward Norton jistě ve filmu předvedl pozoruhodný výkon, ale aby si skutečný obyčejný kluk ze sociálně slabého prostředí dokázal tak mistrovsky pohrát se špičkovým americkým advokátem, na kterého jsou krátcí i všichni jeho prohnaní kolegové, to je prostě mimo jakoukoliv reálnou představivost. Tímto jednoznačně pozérským závěrem, vykalkulovaným ryze na prostoduchý divácký efekt, jsem byl docela zklamán a víc než 4 hvězdičky tak dát nemůžu.

Záhadný pan Hyde (1964) (TV film)

Chaoticky a neuspořádaně působící TV adaptace známé literární předlohy. Ani plejáda vynikajících herců nedokáže překonat kostrbatý scénář a podivně bezradnou režii.

Prodloužený čas (1984)

V podstatě banální příběh prošpikovaný  intelektuálskými "životními moudry" na téma lásky a konečnosti života, který nepřekračuje filmový průměr. Chybí mu větší napětí i emoční hloubka, vše se odehrává v příjemně odpočinkovém tempu. Dobře se na něj dívá, ale žádné trvanlivější stopy po shlédnutí nezanechá. Celé to vlastně stojí na osvědčeném hereckém mistrovství Miloše Kopeckého, který však svou úlohu sehrál jen jakoby mimochodem.

Šalamoun a královna ze Sáby (1959)

Až překvapivě kýčovitá záležitost, plná teatrálního patosu a operetního přehrávání. Zub času vykonal své a co dříve možná působilo velkolepě, je už dnes spíš úsměvné a místy dokonce směšné. Barvotisková nuda.

Bullittův případ (1968)

Slušná americká kriminálka s typickými automobilovými honičkami v kopcovitých ulicích San Franciska, nicméně ničím nepřesahuje průměr podobných filmů. Naopak zápletka mi připadá spíš méně zajímavá a konec vyznívá poněkud rozpačitě. Překvapivě nepovedený odtažitý český dabing ponechávám mimo výsledné hodnocení.

Tichá radosť (1985)

Vcelku vydařená sonda do rodinných a mezilidských vztahů s akcentem na ženskou emancipaci. Solidní filmové zpracování i herecké výkony. Ve své době jistě to lepší, co u nás vznikalo, dobrý standard to představuje i dnes.

Modelář (2020)

Na české poměry naprosto překvapivý film, který vyzdvihuje rozpor mezi proklamovanými západními hodnotami a realitou současné západní společnosti. Vše je zarámováno tragickým příběhem střetu politicky naivního aktivisty s cynickým světem pragmatického propojení politiky a byznysu, kde žvásty o demokratických hodnotách jsou jen zástěrkou pro špinavé zákulisní obchody. Kdyby nebylo nestravitelného a přitom úplně zbytečného Mádlova huhlání, dal bych za odvahu natočit u nás něco takového plný počet bodů.

Trpká chuť slávy (1985) (TV film)

Dosti schematická moralita bez opravdových emocí - všechno jen "jako".

Drama žárlivosti (1970)

Sociálně podbarvená milostná komedytragédie. Pár zajímavých nápadů, ovšem mnohem víc nudy k uzoufání. S tím si nemohly poradit ani herecké hvězdy první velikosti.

Vražedné stíny (2022) (TV film)

Kvalitně natočená napínavá kriminálka, v níž se proplétají zájmy korporátního byznysu s podsvětím a státními zakázkami za asistence soupeřících mafií v jednotlivých policejních složkách a justici. Zkrátka ze života. Občas poněkud chladně odtažité a překombinované. Místy až teatrální přehrávání Ondřeje Vetchého mi k němu a k jeho roli ovšem moc nešlo.