První světová válka v barvě (2003) (seriál)

První světová válka v barvě je zajímavým dokumentem a cenným historickým materiálem. Obsahuje řadu unikátních záběrů, přináší řadu nepříliš známých faktů, seznamuje s vývojem vojenské techniky v průběhu válečných let, ale dokonalým dokumentem není. Některé záběry se opakují napříč jednotlivými díly a občas jsou informace předkládány dosti zmatečně. Závěrem ještě vyzdvihnu jednu zajímavost, a tou je čtení dopisů vojáků z fronty – to mě opravdu zaujalo. 76%

Zabijákova žena & bodyguard (2021)

Zabijákova žena & bodyguard srovnání s výborným prvním dílem nesnese ani v nejmenším. Hvězdné herecké obsazení sice potěší, ale samo o sobě film nahoru nevytáhne. Absence smysluplného příběhu ho naopak dolů táhne dost spolehlivě. Humor zde už není to, co býval v jedničce, a tak většina pokusů o vtip vyznívá spíše debilně. Ale abych jen nekritizoval, film po většinu času slušně odsýpá a místy i docela pobaví. 48%

Tenet (2020)

Tenet mě upřímně velice zklamal. Audiovizuál je dle očekávání opravdu dobrý, ale tím výčet pozitiv končí. Příběh je nesmyslný, pravidla, která jsou pro daný svět vytyčena, jsou vzápětí porušována, aby se děj mohl někam posunout, případně jsou použita ve chvíli, kdy se to zrovna hodí a o scénu později jsou tatáž pravidla zcela ignorována. V tomto směru mi Tenet připomíná Inception od stejného režiséra, kde se podobné nesmyly (jen v menší míře) děly též. Některé z hlavních postav jsou docela sympatické a divák jim i fandí. Mě osobně velice mile překvapil John David Washington, kterého jsem doposud neznal a musím říci, že se potatil a zahrál perfektně. Docela se mi líbila i Elizabeth Debicki, která mě zatím ve svých dalších rolích nijak neoslovila. Nakonec jsem tedy ještě nějaká pozitiva našel, ale celkově je to opravu velice slabé. Někde kolem 40%.

Rozhněvaný muž (2021)

Rozhněvaný muž je pro mě trošku rozporuplným filmem. Příběh je zajímavý a dobře zpracovaný, Jason Statham hraje přesně tak, jak bych od něj očekával. Film, musím uznat, je velmi kvalitní. Na druhou stranu nedokážu vymyslet důvod, proč se na něj podívat podruhé, a to ani když se snažím. Celý film mi přijde takový odtažitý, chladný… Prostě mám pocit, že mu něco chybí. 77%

Dave (1993)

Dave je nesmírně milým filmem s výborným hereckým obsazením. Je to jeden z těch filmů, které zahřejí na duši, a které se dnes již netočí. Film je výborně zahraný a zejména Sigourney Weaver, kterou obecně moc rád nemám, je zde naprosto úžasná. Dave je zároveň i silně komediální a mnohokrát jsem se u něj opravdu od srdce zasmál. Velmi rád tento film v blízké budoucnosti zhlédnu znovu a jsem si jistý, že mi opět zvedne náladu. 83%

Díra (2019)

Dávám hvězdičku za neotřelý nápad, ale jinak je Díra kardinální sračkou ve všech myslitelných směrech. 23%

Láska s rizikem (2003)

Láska s rizikem jedním z nejhorších filmů všech dob jistojistě není! Dokonce je zde nespočet filmů hodnocených kolem 80%, které jsou o parník horší než tento – je to smutné, ale je to tak. Tohle stádní hodnocení mě opravdu nebaví ☹ Ale zpět k filmu… Láska s rizikem je kvalitativně běžnou béčkovou romantikou a příběhově je i docela zajímavá. Na první pohled je zjevné, že role Ricki je Jenny šitá na míru, a tak zde vysloveně exceluje jen tím, že prostě je, nijak zvlášť hrát ani nemusí. Je to poprvé, co Jenny za herecký výkon chválím a Zlatá malina za nejhorší ženský herecký výkon je úplný nesmysl. O tom, že je na co pohledět už vůbec nemluvím 😊 Úplně jinak to ovšem mám s Benem Affleckem, jehož herecký projev se mi nelíbil asi nikde a zde svému neherectví nasadil opravdu korunu. Upřímně bych mu tu malinu dal i já. Al Pacino má sice jen miniroli, za kterou je podle mě však kritizován neprávem. Např. ve vůni ženy je za velice podobný výstup vynášen do nebes, a to jistě po právu. Celkově se na film s výjimkou několika málo pasáží příjemně dívá a nevidím důvod, proč dát méně než 62%.

Mulan (2020)

Mulan je ve výsledku docela příjemnou akční pohádkou s poměrně silným morálním poselstvím, na kterou se dá jistě podívat i vícekrát. Film je ale opravdu potřeba brát jako akční, rodinnou pohádku, jinak nabídne pouze zklamání a dokážu pochopit i ty, kteří film nezhlédli do konce. V některých pasážích bych film s chutí hodnotil i 5*, v jiných bych ovšem nebyl daleko od odpadu. Je až k nevíře, jak se ve filmu střídají výborné a skvěle zahrané scény s těmi naprosto brakovými. U žádného jiného filmu jsem dosud něco podobného nezažil. Kdybych film rozdělil třeba na tří minutové úseky, není problém, aby se dva po sobě jdoucí úseky od sebe svou kvalitou lišily jako noc a den a opakuje se to po celý film. Audiovizuální stránka je naopak bez výhrad a celý film táhne slušně nahoru. Díky silnému poselství na závěr a opravdu velmi zdařile zpracovanému vyvrcholení děje dávám 62%.

Mortal Kombat (2021)

Příběhově nový Mortal Kombat žádnou hitparádou rozhodně není, ale audiovizuálně více než ujde. Je plný akce a jako jednorázová, chlapská oddechovka mi posloužil více než dobře. Některé souboje jsou na úrovni, některé přitažené za vlasy, ale tak už to v tomto žánru chodí. Na opakované zhlédnutí to není, ale pro jednou proč ne? 55%

Půlnoční běh (1988)

Půlnoční běh je až neskutečně příjemnou podívanou a nechápu jeho relativně nízké zdejší hodnocení. Už velice dlouho jsem neviděl takto příjemný film. Zde jde opravdu o směsici všech pěti uvedených žánrů a ač se to může zdát divné, film je naprosto přirozený a upřímně zahřeje na duši, což jsem od něj opravdu nečekal. Herecké výkony jsou perfektní, každá z významnějších postav svou roli zvládá skvěle a vlastně i uvěřitelně. De Nirův sarkasmus je úžasným kořením celého filmu a mafiánský účetní mu více než zdatně sekunduje – ten je možná i nejvýraznější postavou celého filmu. Byl jsem v pokušení dát plný počet a myslím, že k němu chybí opravdu jen velmi málo. Film je také celý protkám velice kvalitním černým humorem, který se dnes již jen tak nevidí. Holt nostalgie… 82%