Kurz sebeovládání (2012) (seriál)

Mám Sheena prostě rád. Opravdu. A toto je seriál, který mu sedí (opět) jako ušitý :) Zábava, vtip, relax - má to všechno, co potřebuju :)

Zápisky mladého doktora (2012) (seriál)

Musím říct, že jsem příjemně překvapen. Radcliffe se zbavuje stigmatu Harry Pottera, čemuž pomáhá především konfrontace s jeho starším a cyničtějším já v podání Jona Hamma. Zajímavá je také dějová linka zasazená do roku 1934, protože Bulgakovova knižní předloha končí rokem 1918 (včetně epozidy "Morfium" o příběhu lékaře Poljakova). Minisérie má zajímavou atmosféru, která dle mého docela hezky navozuje stav věcí na ruském venkově, i když je vidět, že scénáristé asi nebyli úplní experti na Rusko a ani moc na Bulgakova. Na druhou stranu je zpracování knihy poměrně slušné, i když je to spíš takový mišmaš příběhů a některé postavy jsou utvořené tak, že v sobě obsahují několik postav z jiných příběhů v knize (např. dr. Bomhard a dr. Poljakov), samozřejmě nakonec s trochu jinými pointami v příbězích atd. Úplný konec je takový zvláštní, ale... proč ne? Jinak to asi uzavřít nemohli. Mohli si ale to "pseudoumění" odpustit a vzít to trochu realističtěji. Bulgakov byl totiž ve svých popiscích realistický až až :) 80% Edit po druhé sérii: rozvíjet dílo geniálního a dávno mrtvého autora je vždy ošemetné a některé "obraty" se imho moc nepovedly (třeba udělat z felčara homosexuála). Na druhou stranu - závěr série je skutečně hezký (tím myslím poslední minutu:)

Ztracené záznamy z Vietnamu (2011) (seriál)

Asi jeden z nejlepších válečných dokumentů, které jsem kdy viděl. Samozřejmě, je to jenom americký pohled (zase), ale na druhou stranu - to je na tom právě to zajímavé. Nejzajímavější a nejemotivnější pro mě byl asi moment, kdy popisovali svůj návrat domů, po roce stráveném v džungli, nemocnicích a těžkých bojích a nebyl tam nikdo, kdo by je uvítal. Lidi si na ně ukazovali, nadávali jim a bůhví, co ještě... a to je přesně ta odvrácená stránka "pacifismu", kterou žádný dokument doposud nezachytil. To je hyenismus společnosti, kterou žene kupředu "veřejné mínění", tak snadno ovlivnitelné čímkoli. To je věc, na kterou nakonec každá svobodná společnost zajde, tak, jako tomu bylo vždy v dějinách.

Moje levá noha (1989)

Něco mě na tom filmu trochu iritovalo a nejsem přesně schopen říct, co to bylo - možná až příliš přesvědčivý výkon Daniela Day-Lewise :) 75%

Umělec (2011)

Bylo to krásné, milé, s příjemnými herci, úžasnou atmosférou, ale něco mi tam prostě nesedělo. Možná jsem po všech těch Oscarech čekal víc, než jsem nakonec dostal... ale přesto se rozhodně jedná o film, který mohu všem vřele doporučit. 80 %

Prci, prci, prcičky: Školní sraz (2012)

"Life is full of shit when you look at it." A proč cituju Life of Brian? Protože tento citátek má u zatím posledního dílu Prciček dvojí význam. Od Prciček člověk běžně očekává spoustu ztřeštěností, zvláštně nechutných scén apod., ale musím pogratulovat k tomu, jak se tvůrci filmu vypořádali s odkazem této slavné série a jak zakomponovali tolik vlastně strašně vážného podtextu do této skvělé jízdy. Děkuji. A zároveň mě trochu mrzí, že se pomalu stávám cílovkou tohoto filmu :))

V srdci bouře: Churchill ve válce (2009) (TV film)

Vynikající film. Skvěle natočené, zahrané, poutavé, šlape to - ale jako dokument to berte s opravdu velkou rezervou. Churchill je tady vykreslen až moc idealisticky, a ačkoli on opravdu velkým státníkem nepopiratelně byl, zdaleka nebyl tak geniální, jak by si autor scénáře k tomuto snímku přál. Toto historické klišé pro mě trochu shazuje celkový dojem z filmu, kde Gleeson opravdu exceluje. 80%

Total Recall (2012)

Nikdy bych nevěřil, že to napíšu, ale mám-li srovnat béčkový akčňák z roku 1990 s době odpovídajícími efekty + Arnoldem Schwarzeneggerem v hlavní roli a velkorozpočtový sci-fi spektákl s mým oblíbencem Colinem Farrellem, který hýří suprově natočenou akcí a až filozoficky vážným podtextem... volím Arnolda. Ať si kdo chce co chce říká, Kate Beckinsale tady měla celou dobu jeden výraz, Colin ze sebe taky nedával všechno a Jessica Biel vytvořila postavu, které byste neuvěřili ani to, že je žena. Tam, kde Arnold skvěle hláškoval a dusivou atmosféru ne tak vzdálené budoucnosti dokresloval správnými dávkami akce, charismatickými záporáky (!!) a skvěle promyšlenou zápletkou, ztrácí remake dech, bere se příšerně vážně, tváří se vážně, ale ve skutečnosti nenabízí žádné pocity. Neuchvátil mě svět Kolonie ani Spojené Británie, protože opět - zatímco originál si z Blade Runnera vzal inspiraci a interpretoval ji po svém, remake ji zkopíroval... a hodně lajdácky, nutno říct. Je tak velkým paradoxem, že vážně se tvářící remake nenabízí žádné podněty k zamyšlení ani různé pohledy na realitu, zatímco původní akční béčko s Arnoldem dokázalo podat (doslova:) dusivou atmosféru a víc otázek, než by člověk od filmu se sedminásobným mistrem Olympie vůbec čekal. Prosím, Bože, prosím - ať už nikdy nikdo nedělá remake filmů s Arnie Schwarzeneggerem! Když tohle udělali s Total Recall, jak by asi dopadl Policajt ze školky...? :) 30 %

Oui, šéfe! (2012)

Francouzi vědí, jak na mě - a bavil jsem se opravdu dobře! Reno příjemně válí, Youn zdatně sekunduje a i když je příběh samozřejmě vcelku jasnej, přeci jen je tam dostatek vtipných obratů a zádrhelů, které to ozvláštňují a nečiní z filmu 100x viděnou nudu. Navíc jsme byli v kině při sledování skoro sami, což z filmu udělalo ještě trošku lepší zážitek, muhehe :) 75%

Snídaňový klub (1985)

Podle reakcí všech jsem čekal víc, než jsem nakonec dostal. Nebylo to špatné, ale že by to bylo skvělé, se říct taky nedá. Prostě mě to nějak minulo. 60%