K zemi hleď! (2021)

Čekal jsem asi více, ale zklamán jsem rozhodně nebyl. S nadhledem a notně nadneseno to ukazovalo celkový stav společnosti (politiky, oč hlavně jde, ovládání technologiemi, vnímání lidí, třídění informací atd.), ale i jednání jedinců v určitých situacích - vědec a jeho proměna. Dá se v tom poznat hodně témat, film bych řekl, že nenadržuje ani jedné straně (pokud se bavíme o současné situaci) a opravdu velmi trefně ukazuje obraz dnešní doby. Občas jsem se zasmál, ale byl to takový ten "zoufalý" smích, kdy to prostě ukázalo, jak se věci mají. Leonardo předvedl výborný výkon, ostatní herci byli slušní. Stojí za to vidět, protože i když člověk ví, jak to je, tohle mu to pro jistotu připomene ve stravitelné formě. Ale samozřejmě pro některé to může být nesmysl, protože to nepřijmou, že takhle to na světě bohužel chodí. Není to nějaká bomba, ale velmi vynalézavě a hračkovitě zpracováno. Howgh!

Matrix Resurrections (2021)

Trošku jsem se obával po hodnocení a komentářích zde. Ale nejednou se stalo, že jsem měl opačný názor než většina. Neměl jsem nikterak velká očekávání, šlo spíše o to vidět to komplet. A nebyl jsem zklamán. Bavilo mě to. Jak první polovina, řekněme komornější, taková "ze života", tak i druhá, kde to bylo především o akci. Byl jsem zvědavý, oč vlastně půjde, jak se naváže, a to, jak to bylo vymyšleno, se mi líbilo. Nešel očekávat podobný efekt a úžas jako především u prvního dílu, ale bylo to důstojné pokračování. Vedlejší postavy neměly tolik charismatu jako v původních dílech, to je trošku škoda, protože by to bylo zase zajímavější, ale hlavní hrdinové to utáhli. V neposlední řadě je zde kromě jiného, především v posledním rozhovoru s Analytikem, krásně ukázáno, jaká je společnost, a naprosto to odpovídá současné situaci. Celkově tedy spokojenost a hodnocení zde se mi zdá opravdu nízké. Slušných 70%. Howgh!

Peklo (2021) (seriál)

Čekal jsem sice trošku něco jiného dle ukázek, ale nevadilo mi to, spíše naopak. A jsem rád, že jsem se nenechal odradit hodnocením zde, nebylo k tomu daleko. Od začátku mě to chytlo - originální námět, tajemno, nezodpovězené otázky, vynikající atmosféra (komorní, chladná, připomínalo mi to severské filmy), témata k zamyšlení, ukázka fungování společnosti. Přečkal jsem i to zbytečné násilí, ve kterém si Korejci očividně libují a neskutečně otravného a uřvaného vůdce Šípovců. V podstatě jde první sérii rozdělit na dvě poloviny, kdy každá je jiná, ale obě výborné. Druhá se dá celkem snadno připodobnit k dnešní situaci ve světě. Rozhodně se mi to líbilo více než Hra o oliheň a jsem zvědav na druhou sérii. Poctivých 80%. Howgh!

Eternals (2021)

Nic moc jsem od toho nečekal, když jsem viděl trailery v kině.  Evokovalo mi to slabší Avengers. Byli jsme o víkendu ovšem bez dětí, tak jsme vyrazili. Milé překvapení. Zaujalo mě to, bavilo. Mám rád vždycky mytologii u těchto filmů, tady byla povedená. Zápletka také zajímavá. Akce fajn. Postavy také zajímavé. Celkově to mělo tempo, spád, zároveň občas zajímavé vážnější dialogy, vtipnější momenty. Prostě to, na co jsme zvyklí od Marvelu. Nedosahovalo to takové epičnosti Avengers, nemělo to takovou kvalitu, kouzlo, atmosféru. Ale nebylo to špatné. Byla to fajn podívaná, Asi to má smůlu, že to přichází po Avengers, možná, kdyby to bylo naopak, bylo by to wau. Ale po Avengers je to těžké. Takže fajn vidět, bavil jsem se, jsem zvědav, co bude dál, ale takový "kult", jakým byli Avengers to nebude. Howgh!

Duna (2021)

BOMBA!!! Od začátku do konce jsem to naprosto hltal a z kina odcházel uchvácen. Vynikající atmosféra, skvělá hudba, vizuál neskutečný, vše dohromady prostě skvost. Má to takové zvláštní tempo - pomalé rozhovory, komorní pojetí, netváří se to nějak velkolepě, monstrózně. Jakoby to bylo přirozené a "dělo se to za rohem". Hlavní hrdina mi od začátku seděl. Můžeme vidět zvraty, překvapení, svede nás to se stopy. Prostě to má všechno. Jsem nadšen a dlouho ve mě nějaký film nezanechal takový dojem. 6 hvězdiček. Howgh!

Elita (2018) (seriál)

Co napsat k celému seriálu... Vše jsem detailně napsal v recenzích k jednotlivým sériím. Zajímavá koncepce, styl vyprávění a hlavní zápletka (zločin), což seriál povyšuje nad obyčejný seriál o milostných radostech a slastech dospívajících, byť z vyšší třídy. Bez toho by to byla opravdu kombinace Beverly Hills a Školy zlomených srdcí. Daří se to dobře skloubit, i když milostných scén by mohlo být mnohem méně. První dvě série velmi dobré, třetí slabší a ve čtvrté je tam zločin jen tak mimochodem a to hlavní je co nejvíce milostných scén. Ta už neměla vzniknout. Howgh!

Elita - Série 4 (2021) (série)

Tak zde ženu jako u Zámku a klíče druhé série pochválit nemohu za výběr - opět jsem se dívat nechtěl. :-) :-P Bohužel, stalo se z toho to, čeho jsem se trošku obával po třetí sérii a co jsem psal i do recenze. Stalo se z toho "drama" pro mladé, kde zločin je zde jen něco do počtu a zbytek se točí kolem vztahů a toho, aby bylo ukázáno co nejvíce milostných scén a co nejotevřeněji. S čímž problém nemám, ale čeho je moc, toho je příliš. Když bych tohle vynechal, mám minimálně o díl méně. A kdybych se soustředil jen na to nejpodstatnější, tak to smrsknu do 2- dílů. Tohle opravdu mělo daleko do první série, i do třetí, která se mi líbila nejméně zatím. Howgh!

Zámek a klíč - Série 2 (2021) (série)

Tak pro mě milé překvapení. Po první sérii jsem se už na druhou dívat nechtěl, ale žena mě přemluvila. A musí se jí nechat, že měla výjimečně šťastnou ruku ve výběru (dělá mi korektury, takže si to bude číst, dostanu  za uši za tuhle nejapnou poznámku... :-D). Každopádně mě to bavilo mnohem více než první série, bylo to  takové temnější a dospělejší. Uvidíme, co série třetí, kam to povede. 70% je odpovídajících. Howgh!

Zámek a klíč - Série 1 (2020) (série)

Tak zde vynesu mé obvyklé konečně resume hned na začátku: Promarněný potenciál. Námět výborný. Jak jsem se dočetl, je to natočeno podle komiksu. Ty já nečtu, stejně jako knihy povětšinou :-), takže nemohu srovnávat. Každopádně si dokážu představit, jaký se z toho dá udělat celkem temný, napínavý a tajemný seriál, který člověka chytne a jen tak nepustí. Ale k vidění je v podstatě taková light verze pro mládežníky a děti. Občas se člověk pozastaví nad jednáním postav, nedočká se žádného pořádného překvapení, chybí tomu nějaká atmosféra. Je fajn se dívat na mladého synka, ten tomu dodá alespoň špetku humoru. Ale jinak je to docela zklamání a jak jsem psal na začátku, promarněná šance. Howgh!

Hra na oliheň (2021) (seriál)

Musím říci, že já jsem v tom nenašel ten zázrak, o kterém se všude mluví. Čekal jsem možná něco trošku jiného, více psychologie, dilemat, emocí. Spíše mi to přišlo, že to, oč hlavně jde, je to násilí. Aby se ukázalo co nejvíce, co nejkrutěji. A nebylo mi z toho příjemně. Musím říci, že jsem se těšil, až to skončí. Podobné pocity jsem měl u Hada. Je to dobrý nápad, Korejci jsou fakt blázni a jdou do toho naplno, ale tohle mi přišlo krapet prvoplánové. Asi se podívám na druhou sérii, protože mě zajímá, jak to bude pokračovat a  jak to skončí. Ale určitě to nebude s nějakou radostí. Viděl jsem, ale nesdílím to nadšení, jako velká část lidí. Howgh!