Ve jménu vlasti - Série 3 (2013) (série)

Slabších 90%. Už to není tak super jako první dvě série, ale pořád si to drží neuvěřitelně vysokou laťku a nenaplnily se mé obavy o nastavované kaši. Politiky čím dál víc, strategie a intrik taky, byť se může zdát pomalejší tempo, tak když se člověk zamyslí, tak to vůbec nevadí. Ono i v prvních dvou sériích byly taky pasáže, kde se moc nemluvilo, "žilo" to tam pohledy a mimikou a stejně to člověka bere a sedí u toho přikovaný. Je zde asi více věcí než dříve, které by v reálném životě takhle nemohly proběhnout, ale pořád si myslím, že se drží celkem reality, byť už méně než dříve. A konec, to byla síla a opět velké překvapení. Uvidíme, co to přinese dál a jestli z toho nakonec na kaše nebude. Howgh!

Ve jménu vlasti - Série 2 (2012) (série)

Druhé řada následuje ve kvalitě a základních charakteristikách v řadě první. Stále velká paráda. Navíc přibyly nějaké nové postavy, ať už sympatické či nesympatické, více politiky, intrik, trošku více akce (ale pořád se to drží velmi civilního a realistického zpracování). Je to od začátku do konce stále napínavé, člověk prostě mnohdy neví, dočkáme se opět nějakých těch zvratů. A konec bylo celkem překvápko. Jsem zvědav na další sérii, co se bude dít. Howgh!

Ve jménu vlasti - Série 1 (2011) (série)

Tohle se povedlo. Lepších 90%. Je to zajímavé, inteligentní, chytlavé. Emoce a sympatie se přelévají ze strany na stranu, člověk si nikdy není ničím a nikým jistý. Sympatičtí hlavní hrdinové, civilní reálné zpracování, žádná divočina. Člověk si řekne, že to tak nějak může klidně probíhat. Samozřejmě, je tam pár věcí, které by asi v reálném životě neprošly, ale tak je to pořád jenom seriál. Každopádně od začátku do konce je to pecka. Tohle se povedlo. Howgh!

Sociální dilema (2020)

Z počátku takové neučesané, moře lidí, hromada pozic, divoký střih. Poté se to ukáznilo a chytlo to nějaký řád. Téma je velmi zajímavé, ve své podstatě ti bystřejší toto všechno nějakým způsobem ví, ale je fajn to mít takhle pěkně pohromadě a slyšet to od těch lidí, kteří se v tomto byznysu pohybovali a co jsem stihl pochytit, ne na úplně základních pozicích. Občas je to trošku na sílu, zveličováno, trošku umělý projev, takový afektovaný, prostě Amerika. Ale nevadí to nějak moc, neruší to vyloženě. Co se povedlo, tak bylo ztělesnění algoritmu. To jsem se fakt místy nasmál, perfektně udělané. Doplněno to bylo příběhem ze života, byť asi taky trošku zdramatizovaným. Nevím, jestli je to až tak šílený problém, osobně moc sociální média nepoužívám, dítě mám ještě v plenkách a o ničem z okolí jsem neslyšel, ale myslím, že na tom něco je a pro dospívající to může být velký problém a i pro některé dospělé. Navíc, jak se ukazuje, velmi lehce se dá manipulovat s lidmi, jsou zde snahy natvrdo stanovit, co pravda je a co není, není úplná kontrola. Posledních asi 20 minut dokumentu bylo nejsilnějších, byť tam někteří protagonisté byli dost nepřirození si myslím a některé věci byly až moc. Další zajímavostí je, že byť si to člověk uvědomuje, tak po tomto shlédnutí dokumentu a následným používám ať už Googlu nebo FB, si naplno všimne, o čem ten dokument byl. Měli by to vidět všichni, ti bystřejší by si z toho něco odnesli. Howgh!

Binec, který po tobě zůstává (2020) (seriál)

Mně se to líbilo. Zajímavě natočené (prolínání časových linií), tajemné, civilní, přirozené, napínavé. Až do posledního dílu člověk vlastně neví, oč se jedná. Závěr překvapivý a šokující. Vtahující atmosféra, celkově to budí zvědavost, ideální stopáž, akorát počet dílů. Spokojenost. Howgh!

David Attenborough: Život na naší planetě (2020)

Dokument, který shrnuje a upozorňuje na změny na planetě za dobu života David Attenborougha. Dělá to vkusně, nenásilně, ale zároveň naléhavě a důrazně, s pozitivní tečkou na závěr. Pěkné obrázky, příjemné průvodcovstí, celkově pěkné zpracování. Některá čísla jsou šokující, některé postupy zarážející. Velmi dobře zpracováno, jednoduše, srozumitelně, pro "masy". Snad to k něčemu bude... Howgh!

MINDHUNTER: Lovci myšlenek (2017) (seriál)

Když shrnu obě série - velmi zajímavé téma, držící se (alespoň první série, co vím) skutečnosti. Civilní, syrová, sterilní atmosféra, dobré rozhovory, sem tam nějaká vtipnější hláška. Na můj vkus je tam zbytečně moc osobních linek, u kterých jsem neviděl nějaký smysl vzhledem k hlavnímu tématu. Nedokázalo mě to vtáhnout, vytvořit si vztah s hlavními postavami, nechytlo mě to. Je to fajn vidět, ale čekal jsem trošku více. Chybí tomu jisté charisma, šťáva nebo něco takového. Lepších 70%. Howgh!

MINDHUNTER: Lovci myšlenek - Série 2 (2019) (série)

Co se týká celkového pojetí (atmosféra, tempo, postavy), není žádná extra změna oproti první sérii. Jen se změnilo prostředí, z teorie jsme se přesunuli více do praxe a k mé nelibosti je tam ještě více osobní linky. Hodnocení +/- stejné, lepších 70%, nedokázalo mě to vtáhnout. I přes tak zajímavé téma. Ale i přes to je to slušný seriál. Howgh!

MINDHUNTER: Lovci myšlenek - Série 1 (2017) (série)

Zajímavý seriál inspirován skutečností, resp. se jí celkem věrně drží. Syrová a komorní atmosféra, vyšperkované rozhovory jak s vyslýchanými, tam mezi hlavními protagonisty, občas s nějakou vtipnou hláškou. Nicméně, nechytlo mě to až nějak extra - úplně jsem si nedokázal k někomu vytvořit vztah, bylo to takové sterilní, bez šťávy, nevím, jak to přesně vyjádřit. Trošku mi i vadí osobní linky, nepřijde mi, že to v seriálu k něčemu je. Je to takových lepších 70%. Howgh!

Vikingové (2013) (seriál)

Lepších 80%. Detailnější hodnocení je napsáno u jednotlivých sérií. Začalo to zajímavě, ale byl na tom vidět nedostatek peněz a bylo to takové televizní. Postupem času se přisypaly nějaké ty groše a projevilo se to na lepší výpravě. Také se děly nové a nové věci, postavy se profilovaly, přibývaly nové, člověk si k nim našel vztah. Postupem času a odchodem asi nejcharismatičtější postavy to ztratilo trošku šťávu, začalo přešlapovat na místě a točit se dokola, bylo to zbytečně natahované. Ale pořád to byla zajímavá podívaná. Ale ztratilo to své kouzlo z prvních sérií, ten drive, nápady. Každopádně se podařilo do cíle dojít se ctí a určitě stojí za vidění. Howgh!