Koralína a svět za tajnými dveřmi (2009)

Lepších 80%. Tohle se hodně povedlo. Za prvé netradiční animace na USA - to mě zaujalo hned na začátku. Výborná a pomalu odhalující zápletka a motiv filmu. Skvělá hudba. První polovina i docela dost vtipná. Vše natočeno tak lehce, přirozeně, nápaditě. Prostě byla radost se na to koukat. Všechno krásně ubíhalo, člověk se nad ničím nepozastavil, jen hltal děj a čekal, co dál se z toho stane a o co vlastně jde. Druhá polovina, možná spíše poslední třetina byla trošku temnější a už bylo jasné, oč jde. V tu chvíli to malinko ztratilo kouzlo a napětí, ale s tím se nedá asi nic moc dělat. Taky mi přišlo, že finále bylo trošku odbyté a moc rychlé. Ale to byla jen maličkost. Celkově se to prostě povedlo, je to pro malé i velké, což je vždy u animáků fajn. Howgh!

Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti (2016)

Podařený snímek. Nápaditý, napínavý, tajemný, místy i malinko vtipný. Od začátku do konce mě to bavilo a mělo to všechno co to mít má. Trošku jsem se bál Burtona, protože mám v živé paměti "Beetlejuice"(a už je to dlouho, co jsem ho viděl), ze kterého mě bolela hlava ještě pár dní. Ale viděl jsem jeho pozdější filmy a byl jsem spokojen, nebyla to taková divočina. Ale zpět k filmu. Povedlo se. Pobaví to malé i velké, všichni si v tom něco najdou. Co mi trošku zkazilo dojem byl závěr, resp. poslední pasáž filmu. Tam to působilo trošku fraškoidně, což v mých očích trošku degradovalo předchozí děj, protože ten mi přišel spíše takový "dramatický". Celkově jsem se bavil a líbilo se mi to. Je to slabších 80%. Howgh!

Automata (2014)

Nevím, jak to přesně hodnotit. Po skončení filmu bych mu dal klidně 4*. Má to takovou zvláštní atmosféru, hltal jsem to a po skončení měl takový divný "opařený" pocit. Ale hodnotím vždy s odstupem, až se to vstřebá. A to musím říct, že jsem vlastně moc nepobral o čem to bylo. V podstatě bych řekl, že to bylo celkem o ničem. Bylo tam strašně mnoho náznaků a motivů, ale nic jakoby dotaženo do konce. Jde cítit jistá inspirace filmem "Já, robot", jen to bylo komornější, nízkorozpočtové a syrové. Film má výborný vizuál a skvěle hrajícího Antonia. Ale bylo to prostě takové divné a nedotažené. Chybělo tomu více hloubky. Ale prostě ten zvláštní pocit... Howgh!

John Wick 2 (2017)

Co k tomu jen říci... Na co jsem šel, to jsem dostal. Plnohodnotné akční umění. To nebyl opravdu ani film, ale takový druh umění. Naprosto ladná akce ve všech směrech - souboje, střelba, auta. Všechno krásně ladné, plynulé, přirozené. Jasně, totálně unreal (John měl život tak deseti koček), ale tady to vůbec nevadí. Prostě člověk sedí a kochá se tou krásou. :-) Navíc je to celé doplněno mytologií fungování podsvětí, nápaditostí a několika vtipnými hláškami či situacemi. Prostě dokonale vyladěný stroj. Jako bonus jsou zde pěkné a zajímavé lokace a opět výtečná hudba. Je to trošku jiné než jednička, hlavně to není takové komorní, je to více do světa a chybí tomu to překvapení z pojetí, ale je to prostě paráda. Akční smažba, kdy je na to radost koukat. Na toto se dá dívat pořád. Howgh!

Dvanáct rozhněvaných mužů (1957)

Je to takových 90%, malinko hoších a to proto, že film bych v podstatě už nemusel vidět podruhé. Jednou je to zážitek, ale podruhé už tomu chybí moment překvapení, emoce a napětí. Každopádně je to vynikající snímek. Vystačí si na minimu prostoru, atmosféra napětí jde cítit, skvělé herecké výkony, takové zajímavé záběry, promyšlenost, důraz na detail, psychologie, emoce. Všechno naprosto výborně zpracované, zapadá to do sebe, všeho tak akorát. Je to takový minimalistický film s maximálním zážitkem. Povedlo se to. Ale jak jsem psal, podruhé už to nebylo ono. Každopádně rozhodně stojí za vidění, je to velký skvost. Právem má takové hodnocení. Howgh!

Podraz (1973)

Lepších 80%. Sice prvních zhruba 45 minut, do nástupu do vlaku, mě moc nebavilo a uvažoval jsem nad tím, proč to má tak dobré hodnocení. Ale potom se to rozjelo a já už nespustil oči z televize. Super film. Natočeno naprosto s lehkostí, elegantností, svižně, nápaditě. Prostě vše krásně běželo, zapadalo do sebe, všeho tak akorát. Do toho skvělí a sympatičtí hlavní protagonisté. Příjemná hudba. Bavil jsem se. Děj je opravdu předvídatelný a je zde minimálně překvapení, ale to vůbec nevadí, o to tady nešlo. Je to prostě příjemný film, na který je radost se dívat. Howgh!

Hancock (2008)

Slabších 60%. Čekal jsem rozhodně více. Akce taková mdlá, málo vtipu, bezduchá atmosféra, hudba ani nevím, jestli tam byla, prostě celkově slabé zpracování. Bylo to takové nijaké, chyběla tomu atmosféra, drive, něco navíc. Takhle to prostě uběhlo a najednou byl konec. Na komedii to nebylo vtipné, na drama vážné, na akci málo akce, fantasy - budiž. Dle mého dobrý nápad, potenciál to mělo, ale zpracování bylo takové chabé. Na jeden kuk OK, člověk vypne hlavu a jen se odreaguje, ale nic víc. Takové odfláknuté mi to přijde. Na druhou stranu to rychle uteklo, vyloženě jsem se nenudil a koukalo se na to v pohodě. Howgh!

Výměna (2008)

Lepších 80%. Velmi silný film. Precizně natočeno, s nečekanou zápletkou, resp. překvapivým zlomem. Doba byla vykreslena neskutečně a člověk se divil, co vše se mohlo stát. Bylo to velmi skličující a nepříjemné, člověk jen kroutil hlavou. Každopádně výborně natočeno, atmosféra odpovídající příběhu, napětí, troška silných záběrů. Herecký výkon Angeliny výborný. Nevím, co k tomu více napsat. Je to velmi dobrý snímek, ale místy nepochopitelný a nepříjemný. Howgh!

Marťan (2015)

Tak tohle se hodně povedlo. Lepších 80%. Super film, který tak nějak balancuje mezi dramatem a úsměvnou komedií. Toto jsem úplně nečekal. O tom, že je to sci-fi netřeba polemizovat. Každopádně se tam střídají vážnější chvilky s těmi humornými a úsměvnými. Bylo to celkově natočeno s takovou lehkostí, pohodou a nadhledem. Na nic si to nehraje. Je radost na to koukat. Vše vyvážené, jednoduché, pochopitelné, příjemné a zábavné. Opravdu se mi to moc líbilo. Prostě to klaplo a je radost na to koukat. Howgh!

Koupili jsme ZOO (2011)

Dostal jsem od toho to, co jsem čekal. Pohodový, milý, předvídatelný filmík, u kterého se člověk odreaguje, vypne hlavu, uvolní se a naladí se na příjemnější notu. Od začátku do konce je jasné, jak to bude probíhat a jak to dopadne. U těchto filmů jde jen o zpracování. Zde se to povedlo. Pohodová atmosféra, úsměvné scénky, fajn herci, film pěkně plyne. Prostě film na pohodu. Howgh!