Batman (1989)

- - - Kim Basinger jako novinářka má v kanceláři párkrát brýle "na čtení".

Zelig (1983)

- - - Mia Farrow hraje v brýlích.

Smrt v Benátkách (1971)

No, na rozdíl od většiny ostatních komentujících si nemyslím, že Björn Andresen byl až tak geniální volba, prostě normální vlasatý blonďák s divnými zuby... zato Dirk Bogarde podává životní výkon. Kamera zabírá jeho detail 5 minut a pořád je na co se dívat - hlavně finální scéna je dechberoucí. Viscontiho tempo je klasicky uspávající, plné dlouhých mlčenlivých švenků a fadeoutů; s tím kontrastují retrospektivní pasáže prudkých výměn názorů, kde je pro pochopení jejich hloubky třeba chytit každé slůvko. - Všem divákům, co se zovou náročnějšími, rozhodně stojí za zhlédnutí.

Annie Hallová (1977)

Absolutní filmové mistrovství. Původně jsem se chtěl mrknout jen na kousek a pak jít spát (bezprostředně předtím jsem usínaje dodíval Smrt v Benátkách), ale místo toho jsem byl natolik stržen záplavou Allenova geniálního vtipu a živelností hereckých výkonů, že jsem se nedokázal odvrátit ani na sekundu až do samého konce. V epizodní roli se zaskvěl jako vždy nádherně úchylný Ch. Walken a potěšil i Paul Simon. Snad jen ten závěrečný souhrn "nejlepších záběrů" si autor mohl nechat od cesty, ale pořád je to hodně, hodně přes 90 %.

Gympl (2007)

Nelze upřít, že gymnaziální prostředí je vykresleno nebývale názorně (ty figurky nejsou až tak moc nadsazené) a sprejovací scény mají švih, ale film dojíždí na absenci výrazného a logického děje a na to, že by rád byl zároveň odvázanou studentskou komedií i sžíravou sociální kritikou (pokud možno všeho, kterážto snaha z filmu ční velmi křečovitě), a není pořádně ani jedno z toho. (Některé momenty jsou až dadaistické - Mádl - klavír - WTF?) Mnohé motivy a scény jsou opuštěny bez vyřešení, některé postavy jsou vysloveně příšerné - student "ajnštajn", unylá Pavla (byť její představitelka má celkem charizma) - naopak Mádl je velmi dobrý, mezi dospělými kraluje Bydžovská a líbil se mi i Matonoha. A "zhulenec" samozřejmě, byť je strašně prvoplánový - ta jeho píseň neměla chybu :D Sečteno: Na české poměry (bohužel) nadprůměr, hodí se to vidět, ale pořád dost rozpačité.

Dogma (1999)

Na tomhle skvěle trhlém filmu skvěle trhlého katolíka je skvělé kdeco, především však atmosféra. Nevím proč, nevím jak, byl jsem uchvácen od začátku do konce. Třeskutě vtipné, bizarní, hluboce zasvěcené, báječně nekorektní. - - - Salma Hayek provádí ve své první scéně striptýz s brýlemi na nose.

Rocky (1976)

- - - Talia Shire v roli Adrian nosí brýle (na dálku - galerie)... jako ilustraci zakřiknutosti a "loserovství", které má společné s titulním hrdinou. Stereotypní, ale působivé...

Žhavé výstřely (1991)

"Doktore, přežije to?" - "Nevím, nejsem dobrý chirurg." I když jsem Top Gun neviděl a dá-li Bůh ani neuvidím, bavil jsem se velmi. Pár (v kontextu zbytku) slabších míst bych našel, Charlie Sheen mi ve všech scénách taky úplně nesedí, ale Lloyd Bridges je naproti tomu zcela dokonalý. "Patrně se díváte na mé kalhoty, k tomu vám rád poskytnu vysvětlení. U kolen došel krejčímu materiál." - - - Valeria Golino se v první scéně ukáže v placatých brýlích. (Oproti tomu Jon Cryer coby "Průserář" zde konečně dá náplň frázi, že někdo nosí akvárka.)

Ten kluk je postrach 2 (1991)

Příšerná blbost, ale Amy Yasbeck v brýlích (byť placatých; galerie) vypadá docela dobře :)

Noc klavíristy (1976)

Lábus coby hokejista, to je teprve poněkud komická figurka (asi ještě víc než Preiss na kraji města:) - - - Julie Jurištová jako dívka, která si tajně pozve do rodičovského bytu Bartošku a pak svým svědectvím pomůže titulnímu hrdinovi v rozřešení případu, vystupuje ve slabounkých, ale spojkách. Tak málo stačí! Film je jinak tak na lepší 3*, ale za pár luxusních scén dávám plnou palbu.