Hry na cestě (1981)

Chrumkavá hra na Hitchocka, ktorá pripomenie množstvo starších aj novších filmov. Napínavá, atmosferická a občas aj vtipná žánrová jazda. Možno jednohubjka, ale o to intenzívnejšia. 8/10

Sám a sám (1991)

Veľmi milý herecký koncert Johna Candyho. Čakal som čistokrvnú komédiu, no v tom filme je nakoniec oveľa viac. Napríklad cameá dvoch Culkinovcov :) 7/10

Žena za výlohou (1944)

Skoro chuťovka. Keď sa bude niekedy vytvárať anketa ako môže záver zničiť úžasný film, tento kúsok bude na popredných miestach. Chápem zmysel toho konca, ale bol úplne nepotrebný a dokonale zničil krásne napínavý (a občas škodoradostný) thriller. Ohromne ma ma to bavilo. Najmä ako boli vždy všetci krok pred "hrdinami" príbehu. Našťastie sa Lang poučil a hneď v nasledujúcej Šarlátovej ulici do toho išiel natvrdo. 7/10 (bez záverečnej dvojminútovky za 10)

Unavená smrt (1921)

Storočný koktejl Siedmej pečate, Fontány a Meet Joe Black. Ten rámcový príbeh ma položil do kolien. Formálne aj myšlienkovo. Bohužiaľ tie 3 príbehy medzitým mi trochu zaostávali a nedokázali ma úplne strhnúť. 8/10

Ztracený svět (1925)

Ludia sa z toho museli v case premiery po*rat. Teraz je to uz samozrejme pre normalnych ludi uplne mino, ale ja som si to ohromne uzil. Krasny kus historie a cista filmova radost, ked medium dokazalo predvadzat nepredstavitelne veci. 10/10

Sváteční rande (2020)

Strašne zabitý potenciál. Ten námet mal šancu sa stať sviatočným evergreenom. To by ale scenár nemohol byť na úrovni tematicky podobných kanadských TV filmov, ktorými sa to v telkách hemží. Režisér sa tiež moc nesnažil, takže to celé zachraňuje sympatický casting s veľmi slušnou vzájomnou chémiou. Klasický Netflix. Vidieť a zabudnúť. V rámci novodobej mainstreamovej romcom tvorby celkom OK, ale v tomto žánri existuje veľa skvostov. Strata času. 5/10

Bohémové (2005)

Výborné. Tematické pokračovanie Parkerovej Slávy síce nie je tak dokonalé, no v rámci novodobých muzikálov ide o špičku. Piesne sú chytľavé a tematicky je to ešte aktuálnejšie než v dobe vzniku, Ale chápem prečo to tak vybuchlo. Muzikály mnoho ľudí nenávidí (a tu je väčšina času vyplnená spievaním), herecky chýba nejaká hviezda a príbeh je dosť depresívny (sociálne drámy proste nie sú v kurze). Columbusovi sa po rozpačitej Stepmom konečne mimoriadne podaril aj vážny film. Silných 8/10

Dick Tracy (1945)

Bez tej šialenej štylizácie predlohy (ktorá sa tak pekne podarila zachytiť animovanému seriálu a vo veľkej miere aj Beattymu) ide bohužiaľ iba o radovú kriminálku. Našťastie dostatočne svižnú (má to hodinku), miestami pekne noirovo atmosferickú a sem tam aj vtipnú. A Morgan Conway občas pripomína mladého Bruca Willisa. Fajn žánrová jednohubka 7/10

Volání svobody (1987)

Veľký film na dôležitú tému, ktorý skoro nikto nevidel, akadémia ho takmer úplne odignorovala a diváci na neho zabudli. Veľká škoda. Ide o krásnu ukážku výborného historického filmu. Je úžasne zahratý (Washington aj Kline sa ohromne snažia), krásne natočený a má aj presah. Občas malinko zaváňa akademizmom a mohol byť aj kratší, no aj tak ide pravdepodobne o najlepší kúsok venujúci sa apertheitu (teda po druhej Smrtonosnej Zbrani, samozrejme).V JAR je situácia už našťastie úplne iná, ale okrem výborného zážitku môže Cry Freedom poslúžiť aj ako parádna učebnica dejepisu. 9/10

Jiu Jitsu (2020)

Akcie (nie moc dobrej) je hromada, občas sa objaví slušný nápad (ale príšerne zrealizovaný) a Cage je na zožratie (a je na celom filme to absolútne najlepšie). Inak je to absolútna hrôza s nábehom na podobný kult ako Bojisko Zem alebo Lovci dinosaurov. Aj keď toto bolo 100miliónov krát lacnejšie (teda aspoň dúfam). Ten scenár asi vypadol z béčkovej produkcie polovice 80. rokov. Akurát vtedy ho nikto nezrealizoval, lebo mu prišiel príliš blbý. 1/10