• Krátkometrážní

Matka versus android (2021)

Spoilery. Začátek je bomba, která Vás vtáhne do děje a navnadí, prostředek je pravda slabší, někdo by jej mohl nazvat "táhlou nudou", někdo ale zase "psychologickým dramaten". Ovšem ten konec? Tak ten mě totálně dostal, nejen zvratem, nejen dojemnou scénou, ale i tím, že se nekoná žádný happyend. Prostě tu máme konec lidstva a čau, smiřte se s tím. A to je to, proč si jinak průměrný film, kterému bych normálně dala 3*, zaslouží právě tu 4*.

Trollové (2016)

Trollové tu jsou chudáci naprosto nedocenění, jak to tak vidím :D Pro mě super animák nadupaný samými hitovkami se spoustou krásného sarkasmu a narážek na řadu jiných ikonických pohádek, umění atd. Nejvíc oceňuji dokonalé titulky, kdy OMG je přeloženo jako Zatroleně. Texty písní jsou v titulkách taktéž uzpůsobeny ději a Trollům. Najdete tu odkaz na Warholův obraz Čtyř Marilyn Monroe, na Karlíka a továrnu na čokoládu, Popelku a další a další. Spousta narážek, které asi děti nepochopí, avšak dospělí, co se na film musí dívat s dětmi, je naopak docení. Ano je to extrémně barevné a duhové a sladké, ale jednou za čas je to třeba ;) 4,5*

Zhýčkaný spratci (2021)

Francouzský remake Nosotros los Nobles (2013), který však není o nic moc horší než originál. Děj a postavy identické. Princezna měla i stejné zaměstnání, nejstarší tady řídil tuk-tuk v originále minibus a nejmladší tady dělal zedníka, zatímco tam na infolince. Ale jinak stejná sranda a příjemně odpočinkový snímek.

Jako kůl v plotě (2021)

Gay vánoční romantika - super. Ale nemohla být méně předvídatelná a hlavně méně otravná? Ústřední dvojice byla fajn, i ústřední "trojice". Jejich interakce bylo milé sledovat. Avšak celá ta rodinka byla na zabití. Neustále jen hulákají, tleskají jak idioti, serou se do všeho, upřímně každý, kdo hraje postavu z jeho rodiny, tak mi přijde, že neumí hrát, protože to bylo utrpení sledovat. No a Jennifer Coolidge, ať ji vidím kdekoliv, mám chuť uškrtit. Takže asi tak.

Princezna z cukrárny 3: Hvězdná romance (2021)

Naprosto šílené, ale řekla bych, že 3. díl je nejlepší ze všech :D To neznamená, že to není vánoční chujovina, ale oproti většině ostatních chujovin k vidění na Netflixu, je koukatelná. Proč se na to vůbec dívám? Mám ráda Vánoce, sue me :D A vánoční filmy, ať jsou sebetrapnější, mi alespoň trochu navozují atmosféru a hlavně nikdy nevíte, který z těch vánočních braků bude nakonec obstojný snímek. A proč jsem se podívala už na třetí princess switch? Protože tam hraje skvělá Vanessa Hudgens. No a trojka přinesla kromě stravitelnějšího příběhu hlavně docela dost vtipu a méně patosu.

Malé ženy (2019)

Krásný film vzdávající čest nádherné knize. Možná, že za normálních okolností bych dala jen 4*, ale vzhledem k rozpoložení, v jakém jsem se nacházela při sledování filmu, je to top 5*. Nádherný příběh sice všichni známe, ale tady to bylo krásně cik cak současnost, minulost, současnost, abychom se dozvěděli vše, ale nebylo to jen tak nějaké "nudné" vyprávění knihy, kterou si raději přečtu znova než vidět další film sledující její osu. Herecké výkony byly naprosto neuvěřitelné, každému role jeho postavy naprosto sedla a Saoirse Ronan nemá nic méně než můj neutuchájící obdiv.

Takový normální kluk (2021)

Netřeba komentovat celý film, proč si nezaslouží víc než 1*... Stačí napsat, že v závěru dojel "hlavní hrdina" na místo činu za "hlavní hrdinkou" na koni :D The end.

Stánek s polibky 3 (2021)

Ano, je to teen romcom blbost, ale jednička i dvojka mě dokázaly dost pobavit, byly tam nějaké neotřelé nápady a postavy i herci mi byli sympatičtí. Trojka mi přišla ale o stupeň horší. Byla hrozně moc sentimentální, až přes čáru, furt tam akorát řešili sračky, až přes čáru, furt tam někdo brečel, až přes čáru. Nebyl vymyšlen žádný nový "koncept", jen se tam znova ze dvojky dostala "zápletka" úplně stejná, že Marco furt chce Elle atd... ale to už tu bylo... No a ten konec? Radši nekomentuju a nechci spoilerovat, jen řeknu jediné - její vlasy byly naprosto otřesné a nechápu, že si produkce myslí, že když ostříhají lidi, automaticky vypadají starší :D Blbost, vypadala, jak kdyby jí někdo vlepil do vlasů žvýkačku, a tak se musela ostříhat na kluka a vůbec jí to neslušelo.

Tajemné stromy - dokonalé přírodní systémy (2020) (TV film)

AFO 2021 online. Věděli jste, že stromy dokáží během chvilky změnit své chemické složení, aby se bránily před predátorem - př. žirafa žrající akát? Všimli jste si někdy při pohledu vzhůru na koruny stromů, že jednotlivé stromy mají mezi sebou malé mezery, aby se neproplétaly? Věděli jste, že stromy nemají jednotlivé orgány, ale jsou samy jedním velkým orgánem a tak, i když odstraníte 90% stromu, pořád se zvládne zregenerovat? Ne? Tak tento dokument je nabitý hromadou faktů, zajímavostí a hlavně současného výzkumu v oblasti stromů. Stromy jsou kouzelníci. Stromy filtrují vzduch od nečistot, ochlazují planetu, stromy pohlcují CO2 a vypouští pro nás potřebný kyslík, kořeny stromů drží půdu, drží vodu a tím zabraňují sesuvům půdy a povodním. Kdyby nebyly stromy, nebyli bychom ani my. Hezky jednoduše tu byl vysvětlen vztah stromu k CO2. Ano, stromy ho sice zbožňují, jak říká poradce Donalda Trumpu, ale to neznamená, že čím víc CO2, tím víc budou zelenější a planetě to nevadí. Stromy zbožňují CO2 jako člověk třeba cukr. Každý si rád dá občas cukr navíc a to nějak extra nevadí, ale pokud bychom do sebe cpali cukr navíc delší dobu, už budeme mít zdravotní následky. No a tak je to logicky i se stromy a CO2. Věděli jste, že při kácení stromu se vlastně nechají kořeny v zemi, které jsou pořád plné CO2, ale tím že už nemá listy k fotosyntéze, je nemá jak zpracovat a tak všechno CO2 vypustí zpět do atmosféry? Já ne! Jo a naučila jsem se nové dva pojmy :D Propriorecepce (uvědomnění si sama sebe a svého těla v prostoru) a antropocén (éra nezvratného dopadu lidské činnosti na rovnováhu planety). Wood wide web rulez!

Umělé krajiny (2006)

AFO 2021 online. Super myšlenka. Vidět fotografie Burtynskyho někde na výstavě, tak mě určitě uchvátí a donutí k zamyšlení. Každou fotku si prohlédnu svým tempem, některé mě zaujmou více a stála bych u nich třeba minutu, jiné mě neosloví a tak je jen mihnu. Vidět je někde v umělecké publikaci, tak si je také nadšeně a možná i zděšeně prohlédnu a přečtu si o nich. Avšak dívat se v dokumentu na strnulé fotografie, kdy neovlivním, jak dlouho a nemůžu si určit, které věnuji více pozornosti? To nechceš. Zbytek částí, kde byla živá kamera, bylo parádních. Jak svištěly žehličky u stropu sem a tam ve fabrice, ten prvotní nekonečný záběr linek uvnitř fabriky, jak dělnice sestavovala jeden jistič za druhým neskutečně rychlým tempem, jak vlastně jeho fotky vznikají, na co fotí, jak třídili dělníci odpad. Odpad - v životě mě nenapadlo, že někdo v takovém neskutečném shromaždišti odpadu a špíni rozbíjí pidi mini nějaké jističe a nevím co, aby z nich dostal ty drahé kovy. Moc se mi líbil fakt, jak například v Šanghaji dával režisér za sebou záběry kontrastu, aniž by je ale soudil. Normální lidi se určitě postaví na jednu stranu, ale jiní lidé se mohou postavit na druhou. Realitní makléřka si žije v totálním zámku a normální lidi ve malých domečcích. Makléřka si stěžuje, že koupila nějaké pozemky v rámci nově plánované výstavby a ta se furt nekoná, protože jedna jediná babka se odmítla odstěhovat ze svého domu... a přitom jen 10 minut od toho, kde bydlí teď. Druhý pohled, kdy ta babička tam žije pravděpodobně od svého narození a předtím tam žili její rodiče a místo je pro ni plné vzpomínek a nechce jej opustit. Dost se mi líbí i ta jeho myšlenka, že do fotografií nedává politiku, ale nechává ať na lidi fotografie působí samy a ať si sami pozorovatelé vyvodí své názory. Co mě zamrzelo, že poslední záběry posledních 5 minut filmu byly absolutně o ničem. 3,5*