• Krátkometrážní

Pavlovův mamut (2020)

AFO 2021 online. Tundry jsou kruté a tato archeologická výprava se zaměřovala spíš na to, jak se jim porouchávají jejich obrněná pásová vozidla, než aby nám sdělila něco zajímavého a důležitého o mamutech. Jediné, co jsem si z dokumentu vzala, je fakt, že evidentne na Sibiři najdete mamuta nebo nějakého jeho kosti na každém rohu, protože když nemůžou vyzvednout mamuta z ledu, který má na sobě i srst, tak se holt jdou podívat na jiné místo, kde místní viděli dalšího mamuta. Celé to bylo podané takové prostě lážo plážo. 2,5*

Když už víš (2020)

AFO 2021 online. Dobrý dokument o vážném světovém tématu, že si sami posíláme náš svět do pr*ele. Ale upřímně na téma klimatických změn, dopadů, příčin, jak se k tomu postavit, jaké z toho mají lidi pocity, jak tomu kdo věří/nevěří atd. existuje neskutečné množství snímků a velká část z nich mi přijde lépe natočených než tento. Není špatné, ale jsou prostě lepší. Občas jsem se přistihla, že se u snímku nudím, protože jsem do ruky vzala mobil a čekovala, co je ve světě nového a přitom mi běžel na pozadí tento film, který mi měl říct, co je ve světě nového. Skvělé pasáže byly s Richardem Heinbergem a s bangladéšským odborníkem Saleemul Huq. Přesně mezi 3* a 4*. P. S. Odjede z Kalifornie a přijdou tam požáry, odjede z Bangladéše a za týden tam přijde monzun. Náhoda?

Struktury přírody (2017)

AFO 2021 online. Moc, moc, moc! Moc všeho. Moc záběrů, ač naprosto krásných a mnohdy dechberoucích, ale moc a moc rychle se střídajících, moc zvuků, moc hlasů přes sebe, moc různých vypravěčů, moc různých psaných podob jazyka, moc dada, moc experimentální, moc surrealistické. Hrozně překombinované až to prostě nedává pořádně smysl a mozek nestíhá zpracovávat přehršel vjemů. 1,5*

Institut (2020)

AFO 2021 online. Určitě je Institut Humboldt velice důležitý a podstatný a věřím, že by mě jeho aktivity zajímaly, ale z dokumentu jsem se o něm upřímně nic moc nedozvěděla. Animovaná forma mi také nesedla... mnohem radši bych viděla ty různé druhy naživo, animovaných záběrů na Brigitte Baptiste a novináře bylo zbytečně moc na úkor právě biodiverzity Eldoráda v Kolumbii. Pro mě je tento snímek akorát promarněným potenciálem.

Člověk a světlo (2020)

AFO 2021 online. Dobrý dokument. Pár zajímavostí, avšak nepřišlo mi to nic extra a že by to shrnovalo vztah člověka a světa. Pár faktů. Barevný displej na telefonech je teprve od roku 2000! Taky Vám to přijde jako věčnost? A přitom jen 21 let... Hodně zajímavé bylo to vnímání světla, o němž jsem nevěděla. Ve dne potřebuje náš mozek pro kognitivní vývoj modré a azurové světlo aka denní světlo přírodní, avšak na večer a v noci by se mělo i světlo umělé v našich domácnostech řídit přírodou, západ slunce se začíná nebe zbarvovat do oranžové a červené, tak i my bychom doma měli svítit světly do oranžova, žluta, ne bílými, čili snižovat vyzařování krátkých vlnových délek. No a že na mob existují softwary a filtry, aby se i telefony přizpůsobily světlu, které člověk ve večerních hodinách potřebuje, je pro mě už úplně nové info. 3,5*

Antikoncepční pilulka: brát, či nebrat? (2018) (TV film)

AFO 2021 online. Zajímavý moderní dokument s rychlým tempem, řadou informací a dat. Co ho dělá něčím více? Velmi sympatická a příjemná doktorka v roli "moderátorky". Upřímně jsem nevěděla, že antikoncepce existuje teprve 60 let /přesně od roku 1961/. Velmi nenásilně zde projednává všechna negativa, která trápí běžné ženy. Pozitiva jsou vcelku dána a známá - zabrání těhotenství, zmírňuje bolesti silné menstruace, víte přesně, kdy to přijde a ve většině případů se zlepší problémy s akné. Co ale ta negativa? Rakovina, krevní sraženiny, deprese a sebevražedné sklony, přibírání na váze a ztráta sexuální chuti a libida. Hezky, jasně a přehledně jsou tu vysvětlena všechna procenta v číslech pochopitelných i pro matematicky hloupé. Vyvráceny některé tradované "fakta a mýty", nebo naopak potvrzené některé obavy a přesvědčení. Co bylo pro mě hodně zajímavé, byla přednáška a výzkum lékaře, který říká, že jde nemít menzes úplně, že vysazení na 7 dnů nedává smysl. Což už v určitém slova smyslu zaznělo v dokumentu Můj soukromý měsíc, ale tam to bylo podáno velmi špatně a tak, že by to předepisoval nonstop dívkám od 10 let, ještě než jim začne menzes a že jim dával hormonální implantáty atd. Tady bylo řečeno, že to vysazení 7 dnů a vyvolání umělého krvácení bylo vlastně kvůli tomu, aby to vypadalo jako normální cyklus v očích církve a aby to ženy spíše přijaly. No nevím, nechce se mi tomu zatím moc věřit, ale pokud se to jednou prokáže, že je možné brát bez přestání, v menších dávkách hormonů, vyhnout se kompletně PMS, menstuaci, bolesti, tak budou všechny ženy na planetě happy a firmy na vložky a tampony zkrachují :D Jo a jako třešnička na závěr, že se vyvíjí molekula peptid, která pronikne do spermie a znehybní ji.. aka že by si chlap před sexem nastříkal nosní sprej a tím by zaručil, že jeho spermie budou během aktu znehybněny, aniž by tato "antikoncepce" zasahovala jakkoliv do hladiny hormonů. To by byl převrat!

Sůl, prosím (2020)

AFO 2021 online. Moc příjemný dokument se skvělou kamerou, záběry, kombinace s animací, fajn hudební doprovod. Přinesl řadu údajů a fakt a podával je popularizačně-edukačním stylem, takže je dokument stravitelný snad pro všechny. No pun intended. Dokument mě zaujal, protože jsem ten typ, který má právě radši slané než sladké a určitě jsem si z něj odnesla mnoho informací. A závěr? Asi nejlepší rada nad zlato (čti sůl nad zlato) zní všeho s mírou ;)

Můj soukromý měsíc (2009)

AFO 2021 online. Možná, že kdybych dokument viděla před 12 lety, kdy byl natočen, tak bych byla více unešená. Přijde mi ale, že v dnešní době už téma menstruace mezi mladými (nebavím se o našich prarodičích) není takové tabu. Mladí muži (možná bych měla dodat ještě vzdělaní a neburanští) tuhle tématiku už povětšinou neignorují a nešokuje je, nebo ji nemají spojenou s "nemocí" a že to zní jako něco vojenského, jak bylo v úvodu filmu ukázáno na vzorku dotazovaných mužů. Řada informací mi přijde už profláklá, ale místami mě dokument mile překvapoval. Jindy jsem si říkala, proč autorka pokládá řadu zajímavých otázek, ale v závěru od té tuny "odborníků" nezíská odpovědi? Nebo alespoň nějak nekomentuje jejich odpovědi a "moudra". Jako třeba na toho trotla "doktora", co by nasadil antikoncepci holkách ještě před první menstruací a vůbec je udržoval na hormonech celý život s výjimkou oplození, bych proliskala a ona to ani neokomentovala. Nevím, ale v době natáčení dokumentu tedy Dominika byla těsně před první menstruací a myslela si, že tampon mohou používat jen ženy po oplození aka po sexu (už tady je naprostý protiklad obou slov). Evidentně nějaká hodně pozadu výchova na Slovensku jak doma, tak ve škole. Já jsem si tímto obdobím procházela mnohem dříve než v roce 2009 a teda takovou blbost bych neřekla, protože jsme měli 2x ročně v tom krizovém období prepuberty návštěvy v hodinách tělocviku, kdy nám pozvaná gynekoložka říkala, co a jak. P. S. ty klučičí obrázky, co si asociují s menstruací mě hodně pobavily :D

Překódovat umění (2019)

AFO 2021 online. Připomnělo mi to svou myšlenkou dnes viděný snímek I'm not sure, akorát že zde to bylo skvěle rozpracované. Super kamera, jednotlivé záběry tak trochu šikmé, tak trochu ořezané aka přesně jak to mám ráda. Nejenom že se snímek zabývá tím, jak umělá inteligence vidí a rozpoznává umělecká díla, ale obsahoval i řadu zajímavostí. Například jsem se nikdy nezamýšlela nad tím, že nejznámější a nejčastější hlasy AI jsou ženské hlasy. Hodně zajímavé je, jak se dá jejich hlas měnit pomocí jednoho řádku kódu. To, že umělá inteligence nahé ženské tělo, ale i oblečené, skoro vždy označí jako "lechtivé". Dozvěděla jsem se, že existuje něco jako Turkers - turkeři, aka lidi placeni 2 dolary za hodinu za to, že komentují, co vidí a co si myslí o daném snímku. A líbilo se mi, že v dokumentu na pár snímků trakery oslovili. Otázka za všechny prachy - považuje se umění za produkt? Na to se ptají už dlouhou dobu zástupy lidí... A jak bylo na konci - každý se podílí na utváření významu věcí.

Mlžná komora (2019)

Viděno na AFO 2021 online. Tento snímek by měl na diváka asi větší vliv, kdyby byl viděn v kině na velkém plátně, s pořádnými repráky a všude kolem tma. Pak si dovedu představit, že bych hodnotila snímek jinak a určitě bych z něj měla jiný pocit. Takto na obrazovce PC je to jen nudné černo s příběhem o incidentu v observatoři s pár statickými zvuky a blikajícími šumy v černu, přičemž ani nevíte, o čem ten příběh je, pokud si nepřečtete anotaci... Škoda.