Střet (2007)

Asi treba dopredu varovat vsetkych hororovych fanusikov, ze film Stuck nie je ziadny horor. Skor by som povedal napinavy a krvavy thriller v ktorom sa da najst aj trochu cierneho humoru. Stret je film o tom ako sa clovek moze dostat vdaka nepozornosti a nespravneho rozhodnutia do velkych neprijemnosti. Po kratkom asi patnast minutovom uvode, nam reziser Stuart Gordon pripravil skvele napatie z trvanim az do perfektne zvladnutemu a vygradovanemu finale. Bolo pekne vidiet po dlhsom case aj Menu Suvari, ktorej ten divoky rapersky uces sice moc nepristal, ale vykon podala velmi slusny.

Veřejní nepřátelé (2009)

Verejny nepriatelia patria medzi najlepsie natocenu gangsterku poslednych rokov. Ta digitalna kamera, za ktoru bol Michael Mann tak strasne kritzovany mne abslutne neprekazala. Perfetne natocene prestrelky z paradnymi dobovymi zbranami, nocna nahanacka na krasnych starych autach a vlastne vsetky akcne sceny su natocene nadmieru luxusne. Za slabsie by sa v tomto filme dali oznacit dialogi. Scenar nie je sice priemerny,ale vo filmoch Michaela Manna bol doteraz zvyknuty na dokolane dialogy. Tento detail vsak nic nezmeni na tom, ze som si Verejneho Nepriatela v podani vzdy skveleho Johnnyho Deepa, ktoremu vyborne sekundoval Christian Bale paradne uzil. Kiez by sa znovu viac rozbehol zaner kvalitne natcenych gangsteriek a mafianskych filmov, pre ktore mam ja v ramci filmoveho zanru asi najvacsiu slabost.

Jánošík - Pravdivá historie (2009)

Po velmi Jakubiskovej nie moc presvedcivej Bathoricke, nam polska polska rezia priniesla dalsi film o skutocnej hystorickej postave. Oproti Bathory, ktora bola podana Jakubiskovym svojskym, ale pre mna nie prijatelnym sposobom, sa Janosik pribehovo celkom drzi. Prva dost nudna hodina by sa dala osekat a presrihat na dvadcat minut a nikomu by to nevadilo. Dost som bol sklamany vyberu herca do hlavnej ulohy. Vaclav Jiracek isto nie je zlym hercom pretoze aj v tomto filme mal, ak mu to nie velmi podareny scenar dovolil, dobre vystupi pred kamerou. Ale ako Janosik mi proste nesedel. Rezia tak isto nie svetoborna, ale vacsina obrazou krasnej zasnezenej polsko - cesko - slovenskej prirody je natocena velmi pekne. Na to ze to tocili zeny to ma aj zopar silnych brutalnych momentov na zaciatku filmu a samozrejme aj poprava Juraju Janosika ja natocena velmi realistycky. Celkovo som vsak sklamany, pretoze som tento rok videl dva slovenske filmy ( Bathory, Janosik), ktore mali potencial na to aby sa z nich stali aspon u nas filmove hity ,ale v obidvoch pripadoch som dostal len zyvacky, ktore nicim neoslnili a ani nezaujali. Velka skoda.

Breakdance Girl (2009)

Podobnych filmov sa tocia dnes stovky. B-girl stvarnila totalne nesympaticka herecka, ktora sa vyrovnava zo stratou najlepsej kamaratky, riesi problemy z matkou a podobne. Jej emocne a pubertalne vyrazi jej jednoducho neverite uz len z toho dovodu ze vyzera takmer na tridcat a o herectve z jej strany sa neda ani uvazovat. Jedine co v tomto filme stoji za zmienku je dobry soundtrack a aj celkom dobry tanecny suboj na zaver. Pre teenegerov, ktory maju radi rap a tanec je tento film urcite pozeratelny, ale vyspelejsi divak si k nemu cestu tazko najde.

REC (2007)

Pamatam sa ked mi kamarat vrelo odporucal horor Zahada Blair Witch. ktory ma vobec nezaujal a nepripadal mi ani trochu strasidelny. Mna vsak tieto projekty tocene jednou kamerou chytili az neskor. Po celkom zabavnom horore Dennik Mrtvych, perfektnom thrilleri Cloverfield nam spanielsky reziseri ponukli vyborny, posobivy a v prvom rade naozaj strasidelny horor REC. Po trosku pomalsom rozjazde, ktory trva asi tak 15 minut zacina skvela jazda, ktora ponuka naozaj neprijemne natocene zabery, litre krvy a dost silnych dramatickych scen. Tento krat je aj scenar velmi slusny. Postavy su velmi kalitne napisane a spravaju sa celkom presvedcivo. Herecky nikto nad nikym nevycnieva ale vsetci su dost presvedcivy aby som im ich strach uveril. Spociatku som chcel dat styri hviezdicky, ale kedze som dal filmu Cloverfield plny pocet, myslim ze tento si plny pocet tak isto zasluzi.

Mumie: Hrob Dračího císaře (2008)

Opakovat to iste v kratkej dobe sa malokedy vyplati. A ani v tomto zbytocnom pokracovani sa to nevyplatilo. Brendan Fraser sa vratil ku svojej najslavnejsej postave, ktora mu sedi. Rachel Weisz asi dobre vedela, ze tento projekt nebude stat za vela, tak prenechala postavu kolegyni Marii Bello, ktora posobi rovnako sympaticky. Celkom ma sice potesil Jet Li. Ale film ako taky neponukol nic nove. A to co uz je raz videne, uz proste tak nebavi. Je mi to luto pretoze vsetkych zucastnenych mam celkom rad, ale toto ma teda velmi nechytilo.

Rocky IV (1985)

Dalsie pokracovanie pribehu o sympatickom boxerovi. Po exhibicnom zapase pri ktorom umiera jeho dlhorocny priatel Apollo Creed sa Rocky rozhodne vratit naspat do ringu a v ktorom chce vytrestat ruskeho sampiona Ivana Draga, ktoreho stvarnil v tej dobe neokukany Dolph Lungren. Pribeh sa odohrava v rusku a je paradoxne, ze rusky sampion trenuje v najlepsie vybavenje telocvicni a Rocky iba na nejakej odlahlej chate niekde v horach bez akychkolvek ciniek ci ineho potrebneho naradia. Tento snimok je urcite lepsi ako trojka, aj ked ten zaverecny zapas ja na moj vkus uz moc prehnany.

Noční můra v Elm Street 3: Bojovníci ze sna (1987)

Po velmi nepodarenej dvojke, prichadza prekvapujuco dobra a pre mna asi najlepsia cast tejto serie. Treti diel sa prevazne odohrava v psychiartickej liecebni, v ktorej sa lecia deti pre problemy zo spankom. To vsak nie je az tak pravda oni skor spat nechce kedze sa im do spanku vkrada popaleny vrah z britvami namiesto prstov Freddy Kruger. Na scenu sa vracia hlavna postava z prveho dielu Nancy, ktora sa bude snazit detom pomoct. Tento film je na svoju dobre velmi zrucne a kvalitne nakruteny. Dozvieme sa viac o Freddym a jeho matke. Podla mna sa po tomto filme uz dalsie casti o Freddym tocit nemuseli a bolo by to velmi podarene zakoncenie hororovej trilogie. Svoju prvu velku ulohu si vo filme strihla Patricia Arquette a par krat sa tu mihol v tej dobe neznamy Laurence Fishburne.

Coach Carter (2005)

Velmi prijemny a dobre natoceny film o trenerovy basketbalu, ktory veril v moralne zasady. Tie sa snazil aplikovat medzi svojich zverencov a povzbudit ich, ze aj napriek nizkym vysledkov v uceni su schopny dosiahnut vdaka tvdej drine a snahe nieco dokazat stipendia na skolach a tak sa stat nie len dobrymi basketbalystmi, ale aj lepsimy ludmi. Skutocnu postavu trenera Cartera bravurne stvarnil Samuel L. Jackson, ale aj mladsi herci hrali velmi zdatne. Ku koncu mi trosku vadilo to okate tlacenie emocii. Jedna sa vsak o velmi dobry pribeh o chlapovi, ktori veril tomu co robi a stal si za tym za kazdu cenu.

Nezvratný osud 4 (2009)

Tentokrat som cakal horsie. Ani toto pokracovanie nema na kvalitu jednotky, ale to iba z toho dovodu, ze jednotka bola originalna svojim nametom a keby bol tento film prvy a jednotka natocena potom urcite by mal tento film vacsi uspech. Je jasne, ze to co uz je raz videne na druhy krat az tak neoslni, ale v tomto pripade pomohla vyborna kamera a svizna rezia autora, ktory ma na svedomi nie moc podareny druhy diel tejto serie. Film ma bavil aj, ked pribeh bol v podstate ten isty ako u vsetkych predoslich Nezvratnych Osudoch. Pevne vsak uz dufam, ze sa reziseri a producenti na tuto seriu uz vykaslu. Uz by to zasa chcelo nieco nove a originalne, pretoze je stale dookola o tom istom.