• Pohádka

Zaklínač (2002) (seriál)

Coby nadšená čtenářka Sapkovského knížek o Zaklínačovi jsem se na seriál těšila doslova jako malé dítě na nočník. Mé rozčarování tudíž dosáhlo naprosto identické intenzity. Za jediný klad proto považuji obsazení hlavní role. Michal Zebrowski se mi jako Geralt opravdu líbil. Zbytek byl ovšem k uzoufání. Nesmírná škoda!!!!!

Lovci pokladů: Kniha tajemství (2007)

Nikdy v životě mě nenapadlo, že je možné vytvořit snímek vykradením filmu Skála (ano, ten se Seanem Connerym) a stařičké počítačové hry Indiana Jones and the fate of Atlantis. Výsledkem je samozřejmě slátanina, která ovšem ironicky založenému jedinci může paradoxně připadat vtipná. Nikoli ovšem tam, kde to zamýšleli tvůrci.

Bohové a monstra (1998)

To, že bude Ian McKellen skvělý, jsem tak nějak dopředu tušila. Co mě ale překvapilo, bylo zjištění, že je Brendan Fraser schopný zahrát i postavu, která je svými mentálními možnostmi zcela v normálu.

Šifra mistra Leonarda (2006)

Je několik filmů z posledních let, které se cítí oprávněn komentovat prakticky každý, kdo se naučil číst a zařadil se proto k houfu čtenářů knižních předloh, protože se holt staly bestselery. A stejně, jako v případě Paná prstenů nebo Potterů, ani v případě "Šifry" tito "znalci filmů" nejsou rozhodně spokojení. Protože oni vědí nejlépe, jak se to mělo točit! Přijde mi to trapné a otravné. Dle mého soudu je ten film natočený velice solidně a na rozdíl od těch, kdož mají krátkou paměťa vytýkají kdeco, bych ráda upozornila, že například vygradování závěru ve filmu je PODSTATNĚ lepší, než se povedlo autoru knihu, který stejně jako u ostatních děl zakončil celý děj jaksi rozplizle. Prostě, divák, který má rád tuto tematiku a stojí nohama na zemi, si tenhle film oblíbí. Kdo se rád ukazuje jako "kulturní znalec", má další příležitost k hledání blech na sloním zadku.

Monty Python a Svatý Grál (1975)

Zatímco krátké skeče M.P. mě nikterak neuchvátily, Svatý grál mě naopak dostal zcela. Je proto pro mne obtížné vybrat některý z nejvtipnějších okamžiků, ale u nás doma je asi nejpoužívanější citát "nebudeme se hádat, kdo zabil koho...". POněkud mě samozřejmě ničí konec, ze kterého mám neodbytný dojem, že ani sami mistři už nevěděli, co s ním, ale možná to tak je nejlepší. Každopádně Svatý grál trvale patří ve světové kinematografii k tomu nejvtipnějšímu, co znám.

Eragon (2006)

Ha, další fantasy s draky, Jeremym Ironsem a Johnem Malkovichem! A opět se netěší velké přízni. Alespoň jak sleduji z místních komentářů. V tomto případě se ale moc nedivím. Celý podnik byla jedna velká a zcela zbytečná uspěchanost. Kdyby se bylo bývalo počkalo až ten nadaný mladý muž Paolini celou ságu dopíše, mohlo se pak jít buď cestou tetralogie, anebo by bylo možné stvořit sice jeden film, ale všechny detaily by v něm - díky znalosti celého děje - byly nepochybně mnohem propracovanější a vše by bylo bývalo provázanější. Takhle vznikl film s relativně pěkným drakem, s mnoha hezkými místy (Safira začínající létat je prostě neuvěřitelně roztomilá, to mi nikdo nevymluví), ale nikterak příliš nevybočující z daného žánru. Na rozdíl od knižní předlohy. Prostě, tři hvězdičky jako hodnocení filmu, čtvrtá za knižní předlohu (tu si, prosím, vy všichni ostatní, normální odečtěte).

O myších a lidech (1992)

Velice pěkně napsaný scénář a neuvěřitelně skvěle zahrané. První film s Johnem Malkovichem, který jsem viděla. Trvalo mi dlouhou dobu, než jsem uvěřila, že NENÍ mentálně retardovaný... :-)

Dnes neumírej (2002)

Původně jsem uvažovala o dvou hvězdičkách. A to Bondovky miluji! Tedy, PRÁVĚ PROTO, že je miluji. Mé rozčarování začalo úvodní "akční scénou", kdy Bonda mučej. Hodně mučej. tak moc, jak bychom si to asi ani nepřáli vidět. Bond přece zase až tak moc netrpí, že. Úvodní psíeň Madonny mi také dala zabrat. Dodnes jsem jí tak úplně nevstřebala. Sama Madonna ve filmu mi až tak nevadila. Co mi ovšem vadilo byla vyložené odfláknutost scénáře. Zejména po dějové stránce. Během sledování člověk (pokud se tedy vrhne do takové zhůvěřilosti a začne přemýšlet nad dějem) narazí na spoustu nejasností, které jsou v lepším případě časem šmahem odbyty vysvětlením v duhcu V socialistické Korei? - Tam je všechnomožné!" S tím se odmítám spokojovat. Součástí Bondovek bývá nějaká ta solidní automobilová honička. Zde na ledě. - Pekelná nuda!!! Alespoň pro mne. Po minutě mě přestalo zajímat, jak dopadne. (Ačkoli, to se dá vytušit...) Výčtem pih na kráse téhle Bondovky bych mohla pokračovat ještě hodnou chvíli a zdálo by se, že dvě hvězdy je až moc. Kdyb tu ovšem nebylo jedno velké, ovšem velmi podstatné ALE: Po několika letech přišlo do kin Casino Royale s Danielem Craigem... A všechny hříchy poslední Brosnanovky jsou v mžiku zapomenuty. Alespoň z mé strany určitě.

Stíny mrtvých (2001)

Velmi pěkný film, s tématem, které mi vyloženě medí. Antonio Banderas je velmi dobrý, stejně jako už přímo tradičně Derek Jacobi. Má jediná minipřipomínka se proto týká samotného finále. Jako že je normálně nemám ráda, zrovna tento příběh si vyloženě žádal otevřený konec a né ten americky srabácký poslední záběr!!!

Vikingové (1999)

Tak jsem nějakou chvíli zvažovala, jak objasnit těch 5 hvězd, když se tu Vikingové těší tak veliké a všeobecné nelibosti, až jsem se nakonec dostala při pročítání ostatních recenzí k té od monologa. A ejhle, on to všechno napsal za mě. Zcela se s ním ztotožňujia proto si ho tu dovolím doslovně odcitovat: "Nevím jak vám, ale mně se to líbilo. Nevím, čí je zásluha, že McTiernan opustil svoje dítě, ale ani nevím, jestli to tomu prospělo nebo nikoliv, protože nevím, jaký úpravy udělal Crichton a jaký by ještě případně udělal McTiernan. Takže mluvit o tom, že kdyby to dotočil McT, tak by to byl supr biják je hloupost. Vlastně by mě zajímalo, v čem je to horší třeba než Gladiátor? Gladiátor mi přišel ještě mnohem víc nereálnej, ale pravda, jsou tam mnohem velkolepější triky. Příběh mě nijak svou idiocií nebušil do hlavy, prostě proto, že až tak idiotskej prostě není. Tohle není historickej dokument, ale dobrodružnej epos (a to má jiný nároky, v Excaliburu se taky nikdo nepozastavuje nad tím, že rytíři ze čtvrtého století mají ocelová brnění). Zábavný to je, dobrou atmosféru to má, narozdíl od většiny ostatních diváků jsem pochopil, že se Banderas ten jazyk nenaučil za jeden večer, ale za víc, který byly všechny sestříhaný vedle sebe (nezapomeňte, jednu chvíli mu tam tekla po obličeji dešťová voda a v druhou byl suchej). Pravda, mohl to být velkolepější velkofilm, ale mně tento střídmější styl nijak nevadí. Trója měla megatriky a je to takovej blábol, že mu ještě dlouho nebude rovno." Howgh!