Prachy dělaj člověka (2006)

Radek John zapomněl, jak se píší dobré scénáře. Předně bych to neoznačoval za komedii, protože humor tam není. Ony dvě vyzdvihované loupežné akce jsou odbyty během chvilky, a tak většinu filmu tvoří nudné dialogy a zbytečné scény. A to nemluvím o tom zdlouhavém dojezdu. Napětí absentuje docela. Herci jsou nevýrazní a režisér se marně snaží kameramanskými a střihačskými hrátkami dodat tomu světový punc. Co by se stejným námětem asi udělali Američané ?

Kostka 2 - Hyperkrychle (2002)

Příběh je podobný jako v jedničce, ale tvůrci tentokrát do Kostky zakomponovali nadpřirozené jevy. Lépe řečeno nacpali tam, co je napadlo, a čerta starého je zajímalo, jestli to má nějakou logiku nebo nějaký účel. Film vycucaný z prstu a bez logiky.

Muzikál ze střední 3: Maturitní ročník (2008)

Pro trojku platí totéž co pro dvojku. Neníá tu ani jedna chytlavá písnička, není tu žádný zajímavý příběh a ani taneční choreografie není moc nápaditá.

Zelenáč (1990)

Tak tohle je jedna ze slabších eastwoodovek. Hvězdné obsazení je fajn, ale scénář je slabý (to trauma ze smrti bratra vypadá skoro jako parodie a Eastwood jako režisér se tentokrát moc nepředvedl - hlavně zamrzí průměrně natočené akční scény.

Rebel (1973) odpad!

Pokud vás na tomto filmu láká jméno S.Stallona, nechte si zajít chuť. Neznámý a dávno zapomenutý film (díky bohu), v němž měl Stallone svou první hlavní roli (pokud pomineme to jeho porno), je totiž po všech stránkách amatérský. Dialogy nedávají smysl, kameraman držel zjevně kameru poprvé v životě, režisér byl taky nezkušený (a netalentovaný) a herci taky nic moc. Ani se nedivím, že se Sly tímto filmem navzdory hlavní roli neprosadil a musel ještě několik let hrát epizodky. Na filmu je poznat, že ho poté, co se Sylvester stal slavným, trochu upravili a dali mu fungl nové titulky (doprovázené Sylvestrovými fotkami).

Dablér (2006)

Zápletka je dobrá, ale tvůrci z ní nevytěžili tolik, kolik se dalo.

Moderní Popelka (2004)

Další variace na pohádku o Popelce. Možná by to i mohlo fungovat, nebýt té rozverné stylizace a křečovitých pokusů o humor a hlavně - kdyby režisér obsadil schopnější a hezčí herce (Hilary Duff rozhodně není můj typ).

Boj sa skončí zajtra (1950)

Exemplární příklad dobového ideologického schematismu. Film obsahuje spoustu ideologických klišé, které ovšem v roce 1951 ještě nebyly tak profláknuté. Všichni podnikatelé a buržoazní politici jsou vykresleni v těch nejčernějších barvách jako karikatury, dialogy jsou kouzelně přímočaré a proklamativní a na konci nechybí zpěv Internacionály. Je zajímavé, že co se týče buržoazních poílitiků, tak tvůrci šijí jen do sociálních demokratů. Ale asi to tehdy měli za úkol, očernit jedinou konkurenční levicovou stranu, v té době ovšem už zaniklou. Pravda ovšem je, že když se povzneseme nad ideologické tlačení na pilu, najdeme ve filmu hodně pravdy (např. zkorumpovaní a úplatní poslanci a ministři, kteří se pakují z vládních zakázek, praktiky podnikatelů, neutěšená situace nezaměstnaných atd. Stačí se podívat na dnešní politickou scénu, s níž najdeme mnoho shodných rysů.)

Svědomí Denisy Klánové (2009) (TV film)

Už když jsem si přečetl, že to bude z prostředí současné politiky, řekl jsem si, že to bude pěkná ptákovina. A ono to bylo ještě horší. Nejenže je to prvoplánová primitivní agitka za snížení trestní zodpovědnosti na 14 let, ale navíc je to agitka trapně tezovitá, tendenční, proklamativní, naivní, povrchní, tragicky napsaná, tragicky zrežírovaná a většinou i tragicky zahraná. Scény z parlamentu jsou legrační, scény z hrdinčina soukromí nejsou o moc lepší. Nejhorší jsou ovšem scény s mladistvými delikventy (viz scéna, kdy poslankyně pozve na kafe malého cikánka, který jí chtěl předtím šlohnout auto, a on srdceryvně vypráví o svém životě a ještě zahraje na kytaru a všichni jsou dojati). Jak něco takového mohlo vzniknout v České televizi v roce 2009, nad tím mi zůstává rozum stát.

Veliká příležitost (1949)

Budovatelská agitka v krystalicky čisté podobě. Autoři toho do filmu nacpali hodně. Představitelé první republiky (boháči, podnikatelé, vedení Baťových závodů, policajti) jsou vykresleni jako uřvaná brutální hovada s fašistickými sklony a kolaboranti, kteří si navzájem říkají bratře, pak tu jsou sedláci, kteří dají mléko radši prasatům než komunistům, pak tu máme partyzány, kteří si říkají soudruhu, a hlavně svazáky, což je jednolitá masa nadšených, charakterově čistých lidí a celá Stavba mládeže je naprostá idylka. Bohužel výběr hlavních představitelů se moc nepovedl. Představitelé hlavní role Tondy a hlavního záškodníka Zubatíka jsou tak matní a nevýrazní, že jsem měl problém si jejich tváře vůbec zapamatovat, natož je v davu svazáků vůbec identifikovat. Ve filmu debutoval V.Menšík, ale v davu svazáků jsem ho nenašel.