Poéma o svedomí I., II. (1978)

Ideologický podtext pomiňme, ale tohle měl být výpravný velkofilm? Prakticky celou dobu někdo sedí v interiérové dekoraci a mluví a mluví, ven se podíváme zřídkakdy, o bojových scénách si můžeme nechat jen zdát. Z chudáka E.Beneše tady zbyla už jen karikatura. Vypadá to spíše jako tv inscenace.

O moravské zemi (1977)

Film je reakcí normalizátorů na Všechny dobré rodáky, dokonce do té míry, že je tu zčásti stejné herecké obsazení (hlavně Brzobohatý v hlavní roli) a děj časově navazuje tam, kde Rodáci končili, tj. na konci 50. let. Vyznění je ale úplně opačné, podle Kachlíka totiž byla kolektivizace tím nejlepším, co mohlo zemědělce potkat. Fakt je, že film obsahuje řadu jistě pravdivých a věrohodných momentů, ovšem promíchaných s idealizací. Nejhorší je idylický závěr, kdy si všichni uvědomí svou chybu, jdou do sebe etc. etc. Umělecky to samozřejmě nemá smysl srovnávat, ale není to zase tak špatně natočené ani zahrané. Jen ty folklórní vložky mi přišly poněkud násilné a samoúčelné - jako by autoři chtěli diváky proškolit o moravských lidových zvycích.

Poločas štěstí (1984)

Mělo to být vyznání Žižkovu a jeho obyvatelům. Jenže namísto rázovitých postav je tu sbírka bizarních figurek, které si autoři vycucali z prstu. Nejvíc mě iritovala postava Karla, který dá přednost uhlířské putně před návratem do výzkumného ústavu. Vskutku věrohodné. A Vinklář bohužel značně přehrává.

Doom (2005)

Trochu mi to připomínalo levné filmy L.A.Simandla nebo Alberta Pyuna. Vezměme pár herců, dejme jim kvéry a nechme je celý film procházet papundeklovými chodbami, kde na ně jednou za čas vybafne nějaká příšerka. Film nabere dech až v závěrečných cca 20 minutách, což je už pozdě.

Šestapadesát neomluvených hodin (1977)

Opravdu jsem nepochopil, proč hlavní hrdinové chtějí emigrovat zrovna do Polska. Proč ne rovnou do Sovětského svazu ? Tenhle nedomyšlený nápad pak sráží celý film dolů. Je to o ničem, nic zajímavého tu nenajdete.

Vysoká modrá zeď (1973)

No nevím, ale natočit film o pilotech, v němž nejsou skoro žádné letecké scény, je trochu zvláštní. Mnohem víc mě ale popuzoval hlavní "kladný" hrdina, který snaživě perzekuuje piloty kvůli jejich náboženskému přesvědčení a jiným neškodným prohřeškům. Takový hrdina snad mohl být sympatický skutečně jen skalním komunistům-normalizátorům.

Tři nevinní (1973)

Autor se snažil o vyloženě situační komedii jen s minimálními dialogy, ale těžko říct, jestli se mu to povedlo - tento druh komedií totiž nemám příliš v oblibě. Snímek tak slouží především jako důkaz hereckého a komického talentu Jiřího Sováka.

Smrt na černo (1976)

Velmi nudné a nezajímavé, navíc pořízené zjevně za levný peníz. Režisér po celou dobu nedokáže zaujmout a vtáhnout diváka do příběhu, příběh se líně vleče bez nápadu a jiskry.

Hvězda padá vzhůru (1974)

Tak tenhle film se vůbec nepovedl a kulhá na obě nohy snad ve všech svých složkách. Karel Gott je jako herec vyloženě strašný a trapný, Sovák neumí zpívat, příběh je zbytečně natahovaný, plný zbytečných scén, tempo je pomalé, písní je pomálu a vesměs nestojí za nic a navíc jako režisér Rychman často sklouzává za hranici kýče (viz ty odporné scény s Dorotkou v prosluněné krajině s rybníkem). Vše zachraňuje snad jen Josef Somr v roli Vocílky. Ve své době se film mohl líbit jedině Gottovým -náctiletým fanynkám, ale komu se může líbit dneska ?

Volanie démonov (1967)

Tak tahle detektivka se tvůrcům moc nepovedla. Některé postavy se chovají značně podivně a nelogicky (zvláště ředitel Černek) a v polovině filmu se příběh tvůrcům začíná vymykat z rukou. Nemluvě o tom, že vrahem je ten, koho od počátku podezíráte nejvíc, protože má největší motiv.