Requiem pro panenku (1991)

Padám na kolena. Tak skvělé znázornění beznaděje a sklíčenosti... Nepříjemný film nemusí být vždy špatný a blázni nemusí být vždy blázni. Konečně to někdo uvěřitelně sdělil lidem.

Práče (1960)

Nic víc nad očekávání. Tradiční příběh "adopce" sirotka, života za války a cesty domů. Film vyzdvihuje snad jen to zobrazení duší vojáků a hrůz, kterých se koncentrák dopustil na dětech. Trochu naivní, přesto v některých pasážích dostatečně procítěné.

Vexille 2077 (2007)

Ačkoliv v některých aspektech je to film velmi naivní, skutečně nese jakýsi zárodek hluboké myšlenky, který člověka nutí zamyslet se nad závislostí na technologii (a znovu rozebírat konspirační teorie o pravém účelu vakcín :D). Jako správné sci-fi nabízí a předvádí pár skvělých nápadů z budoucí společnosti, které mě jako diváka vždy nadchnou. Technické, grafické zpracování bych nepřeceňoval. Přeci jen manga je manga, CGI je fajn, ale počítačem generovaný šedesátisnímkový CellShaded pohled prostě ručně kreslenou grafiku nedokáže nahradit. Zvláště když se jedná o japonský animovaný snímek. Když pak navíc motioncapture soustředí jen na pár postav a zbytek nechají rozpohybovat strojově, vypadá to k zblití (např. hned na začátku přijíždějící auto, ruce na klávesnici apod.). Co je v tomto filmu jasným ternem, pak soundtrack od Paula Oakenfolda (More Than Human je prostě kus mistrovství) a Boom Boom Satellites. Sori je vizionář. Je to jasně vidět i při produkci Appleseedu. Člověk tuhle skvadru japonských scifkařů pozná na prvích pár sekundách filmu a rozhodně mají pánové Sori, Aramaki, Oshii a Shirow co nabídnout.

Bod zlomu (1991)

Jako odpočinkový letní film, na který se můžete těšit, je to opravdu skvělý počin. Pokud v tom nehledáte nic víc, než příjemnou akci okořeněnou naivní filosofií divoké duše člověka, bude se vám Bod zlomu líbit, tak jako mně. Jenže pořád jen něco chybí k tomu, aby to bylo něco více, než jsem právě uvedl. Rozhodně jsou to ty nejlepší 3 *, jaké je možno dát.

Náhradníci (2009)

Po dlouhé době opravdu dobrá scifka, která neurazí, přináší pár dobrých nápadů a nabídne kvalitní akční odpočinek. Hvězdičku strhávám za občasné zabloudění při hledání hlavního bídáka, ačkoliv je konec vcelku předvídatelný.

Wanted (2008)

Bože, to byla hověďárna. Ono se řekne "efekty", ale za jakou cenu. Tohle se těžko rozdýchává. A co naprosto ve filmovém průmyslu odsuzuji, je bezostyšné porušování i těch nejzákladnějších fyzikálních zákonů. Navíc by mě zajímalo, kdy Češi v amerických filmech přestanou jezdit v žigulech, stodvackách, případně se pražskými ulicemi prohánět zablácenou oktávkou bez poklic (film Xxx).

Koření života (2007)

Klasický, typický slaďáček na sobotní večer, který rozhodně neukradl kus životního času. Krásná Zeta Jones, precizní Breslinová, jejíž roli jsem uvěřil, no a tradiční "svatozář" Eckhart. 75% Sice dobře zvládnutý film, který dobře vyplnil chvíli, nicméně bych ho asi nepotřeboval vidět znovu.

Simpsonovi ve filmu (2007)

Film je perfektní a nezklame téměř v žádném ohledu. Naspeedovaný kopec tradičních ironických vtípků, které ale po čase vyšumí a odsuzují film k pouhým 3-4 shlédnutím. Musím nicméně odsoudit grafické zpracování. CGI render prostě Simpsonům nesluší. Škoda, že se to promítlo i do seriálu. Těch téměř dvacet let se vyplatilo, ale snad další film uvidím dříve než ve výsluze :D

Mission: Impossible III (2006)

Oproti jedničce více akční, méně konspirační. Oproti dvojce to má hlavu, střed a patu. Film uběhl velice rychle, což nicméně neznamená, že se člověk tak skvěle baví. Spíše to byl krátký "scénář". --- Zajímavost: Scéna, ve které je Tom Cruise výbuchem rakety vymrštěn na auto, není generovaná počítačem. Jedná se o perfektní práci kaskadérů s lany. -- Ve scénách s průjezdem noční asijskou metropolí jezdí auta plnou rychlostí. Tom Cruise musel několik scén natočit na jeden pokus.

Osvícení (1980)

Předvídatelnost od prvního záběru není u každého filmu na škodu. Nakonec je člověk fascinován průběhem děje a snad i překvapen koncem. Jenže zde nemá co překvapit a divák se jen může kochat typicky zdlouhavým a "němým" Kubrickovým stylem. Není to špatné, ovšem myslím si, že film hraje jen na režiséra, nehledě na to, že ve filmu nejsou třeba herci, stačí samotné opuštěné prostory.