Max Payne (2008)

Autorům se relativně dobře podařilo zachytit vizuál hry, promineme-li to peří namísto sněhu, ovšem o atmosféře se to same říct nedá. Herci se v ni ani nesnaží hrát. Myslím, ze své role ani nepochopili. Přítomnost Nelly Furtado je mi pořád nejasná. Na svou délku je film extrémně utahaný, kamera tomu nepomohla. Vlastně naopak. Nuda, patos, nesoustředěnost.

Blade (1998)

Osobně si myslím, že se snad jedná o nejlepší zfilmovaný komix. Geniální kamera, perfektně volená kompozice, barvy, herci, scéna, hudba (DJ Krush je opravdový objev z Japonska a Mark Isham umí mistrně navodit atmosféru). Scénář sice klišé, ale v devadesátých (vlastně ani dnes) to nevadilo. Kultus maximus. Přiznávám, jedná se o jeden z mých nejoblíbenějších filmů. Škoda, že toho kvůli Lize Norrington nechal. Měl opravdu talent.

Transcendence (2014)

"I Am Shodan." ----- Asi třikrát jsem změnil hodnocení mezi dvěmi/třemi hvězdami. Film jako výkrad Trávníkáře, System Shocku a bůh ví, čeho ještě, uzavírá diváka do tíživé atmosféry, aniž by rozváděl zajímavá témata, která bezděčně nabídne. Takových šancí, které scénář promarní. Nakonec film uběhne, aniž by udeřil na správnou strunu. Tři hvězdy proto, že alespoň jednu agitku rozvedl správně - přemýšlet o vývoji.

Star Trek: Do temnoty (2013)

Pěkný napínák od začátku do konce, doplněný o pastvu pro oči, bezchybný herecký um Cumberbatche a konečně i trochu emocí. Na druhou stranu nechybí ani občasná klišé, která jsem dnes už považoval za vyhynutá (odpočítávání výbušnin, načasování skriptů scénáře apod.). Celý film "odsejpá" v příjemném rytmu, takže ty dvě hodiny v pohodě utečou, že s překvapením zjistíte, že už je pozdě večer. Čeho si ale všimnete, je zredukované použití flare efektů, takže v pokračování Star Treku na obrazovce i něco uvidíte. To je příjemná změna.

Captain America: První Avenger (2011)

Neuvěřitelná ptákárna. Jako bych se vrátil o deset let nazpět, když jsem to samé tvrdil o Lize výjimečných. Nevím, proč jsem si na to vzpomněl... Aby příběh dával aspoň jakýsi smysl, byl scénárista svolný k leckterým psím kusům. Nechybí samozřejmě dorostenecké vtípky (z úst třicetiletých nezní tak zajímavě) a lekce absurdní fyziky. Musím pochválit režiséra, že odhlédnu-li od použité patriotské hudby, není film tak bezduše prosáklý americkým nacionalismem, jak jsem se obával. Nakonec je to prostě jen volovina, která mrhá potenciálem Huga Weavinga.

Noe (2014)

Zajímavý pokus o moderní přerod, vyvolávající ty správné emoce. Překvapuje mě, kolik nabízí otázek a námětů, spíše bych očekával čistý popcorn. Pěkná artová vize, velmi dobrá atmosféra každé scény. Zajímavý a velmi odvážný je způsob až heretického vpletení Darwinovy teorie do Genesis. Někdo si říká o pěstí a pár hořících pochodní - snad to dopadne rozumně na všech frontách. Profesionální herci samozřejmě odvádějí dobře placenou práci. Kromě Hermiony, samo sebou. Líbí se mi moderní cesta převádění klasických pohádek do verze pro dospělé. Díky vyšší údernosti i snáze zacílí na duši a mysl. Tři hvězdy jsou málo, čtyři moc.

Domov aneb Kam směřuje naše cesta (2009)

Neuvěřitelné, uchvacující záběry. Dlouho mě žádný dokument tak neupoutal k televizi, a to jsem o něj jen zavadil. Navíc okořeněný tak děsivými fakty, že nelze nehltat každou vteřinu. Perfektní práce, otevírající oči a obzor.

X-Men: První třída (2011)

Naspeedovaný bezemocionální spoiler pro ty, kteří si dříve mystickou historii X-Men nedokázali představit sami. S hereckým podprůměrem, dírami ve scénáři, samozřejmě s absurdně přehnanými (ne)vědeckými teoriemi a geneticky modifikovaným perníkem v krvi producentů. Proč to? Proč ten film vznikl? I StarWars: Episode 1 je lepší prequel, dá-li se tak nazvat.

Mapa zvuků Tokia (2009)

Páni, to bylo tak... zbytečné? Klišé, kýč, debilita. Nejen postav, ale celého jádra filmu. O logických nesmyslech ani nemluvě. Chválím kameramana za jeho odvahu, když jeho práci spálil autor kompozice a střihač. Z emocionálního hlediska jsem z hlavních rolí necítil nic, tedy přesně to, co jsem si z filmu odnesl... Nic. Ať mi nikdo neříká, že snímek byl i o něčem jiném, než **** SPOILER **** o erotických scénách.

Pacific Rim - Útok na Zemi (2013)

Maximálně epické. Film si na nic nehraje, akceptuje to, co je, tudíž slaboduchá, naivní, cliché, letní popcornovka, a jako taková funguje naprosto geniálně. Zaplacených peněz nelituji, divák za ně dostane pořádnou dávku napětí a vrchovatou porci efektů ze studia ILM, nemluvě o zvuku. Á propos, škoda, že ten film se musí vidět v kině, v obyváku to prostě fungovat nemůže a nebude. Gigantičtí roboti zkrátka musí bojovat na obřím plátně s úchylně dunícími reproduktory.