22. července (2018)

|| R || Netflix || Rozpočet: $20 mil. || Od masakru na ostrově Utoya uteklo 10 let a vzniklo několik interpretací převážně norské tvorby. Greengrassův 22. červen ale zřejmě patří mezi ty nejlepší. Nebojí se jít po pár minutách hned do akce, čímž diváka dost zneklidní a naruší jeho očekávání. Samotný útok je podaný sirově a realisticky, jak jen to v rámci filmu jde. Je to tragická událost a zřejmě největší teroristický útok v novodobé Evropě, přestože trval sotva pár desítek minut, pominuli přejez z Osla na ostrov. Jenomže všichni už víme, že daleko zajímavější a znepokujující byl Brejvikův soud v trestanecky benevolentním Norsku. Film se tak více zaměřuje na přeživší, rodiny a samotný soud. Chválím volbu výhradně norských herců, kteří filmu dávají větší věryhodnost (pakliže 90% tamních obyvatel mluví anglicky, není o čem). Obdivuju Anders Danielsen Lie jako samotného Brejvika, pro nějž ztvárnění této role nemohlo být vůbec snadné. Přesto ho dokonale vystihuje jako geniální mozek operace a zároveň obět a loutku svého myšlenkového přesvědčení. Díky tomu se nedá říct, že by se svým útokem vyhrál nebo prohrál. Pokud by však hrál na body, pak by byl jasným vítězem nad Norskem. Pak je tu Jonas Strand Gravli jako přeživší útoku. Jeho linka je sice typickým příkladem vyrovnávání se z následků trágédie, ovšem jeho závěrečný proslov u soudu tváří v tvář svému nepříteli má něco do sebe. Vlastně jde o nejsilnější moment celého filmu. Takže tvůrcům nevyčítam zaměření se právě na tuto linku. Existují i lepší filmy o teroristických útocích (Let 93), ale jestliže se drží skutečných událostí, nedá se jim toho moc zazlívat. 75%.

Casino (1995)

|| R || Universall Pictures || Rozpočet: $52 mil. || USA: $42 512 375 - ČR: 1 701 845 Kč - Celkem: $116 112 375 || Scorsese je Bůh mafiánských filmů. Platí to o všech, i o Irčanovi. Většina považuje vrchol Mafiány (nehádám se), ale já jsem zastánce spíš Casina. Jednak pro atraktivnější Vegaské prostředí, kameru a milostnou zápletku Nira se Stone. Ne že by byla bůhvíjaká herečka, ale jejich konflikt mě zkrátka bavil. Tak jako Leo s Margot ve Vlk z Wallstreet. Stone tu navíc podává asi nejlepší výkon kariéry, zatímco Niro a Pesci opakují své role z Mafiánů. A to není vůbec zle. Jak jinak natočit pokračování filmu, který pokračování nepotřebuje? Casino sice atakuje 3h, ale díky vůbec nejlepší Scorsesiho montáži se od začátku šlape na plyn a téměř celou dobu se nebrzdí. Přitom je tu materiálu, že by to vyšlo ještě na další hodinku. V obraze se toho děje hlavně v prvních 30 minutách tolik, že to divák ani nestíhá vstřebávat. Velkou zásluhu na tom má kamera Roberta Richardsona, který umí zrealitovat všechny scorsesiho nájezdy a ještě efektivně snímat neony Las Vegas. Příběhově jde o klasický vzsetup a pád, za nějž může ženská. Tony Montana by mohl vyprávět. Výjimkou je pouze závěr podobný Mafiánům, který se vymyká typickým koncům těchto "hrdinů". Zrovna tady bych očekával opak, ale budiž. Jediný problém mám se zobrazením násilí. S množstvím nemám potíž, ale Scorsese jej snad v každém svém filmu neumí zobrazit věruhodně. Když někoho zastřelí proti zdi, očekávám velký cákanec. Když někoho sejmou na ulici, očekává kaluž krve. To samé mnohokrát odlišně sestříhaný výbuch auta. Zkrátka to působí příliš amatérsky a rekvizitově. O postavy pak nemám takový strach. Výjimkou je legendární scéná se svěrákem a baseballovou pálkou v kukuřičném poli. Pesciho fuckování se naštěstí nikdy neomrzí, takže je rating R plně obhájen. Snad nám Martin naservíruje ještě jednu takovou jízdu. S Vlkem to tenkrát vyšlo a Irčanem málem taky. 100%.

Černý jestřáb sestřelen (2001)

|| R || Sony || Rozpočet: $92 mil. || USA: $108 638 745 - ČR: 7 591 426 Kč - Celkem: $172 989 651 || Ridley Scott natočil bezpochyb nejlepší válečný film 21. století a jeden z nejlepší a nejintenzivnějších válečných filmů vůbec. Utekla dlouhá doba, kdy jsem jej vyděl poprvé na DVD, a tak jsem si ho střihl po letehc znovu. Věcí, které v Jestřábovi nefungují je pramálo, jestli vůbec nějaké jsou. Režie, střih, hudba, zvuk, kupa známých ksichtů, ze kterých se později staly větší hvězdy než Bana a Harnett, jsou pořád jen vrchol ledovce. Velkým překvapením navzdory premiéře okolo 11. září je minimum amerického patriotismu a uslzených záběrů na rodiny vojáků (je tu sotva jedna). Takový Vojín Ryan jich měl daleko víc, ovšem v jeho případě šlo o jinou formu vyprávění. Ryana mám asi pořád radši, ale Jestřáb mu od teď šlape na paty. Vojáci tu od 10. minuty dostávají tak neskutečný nářez o Somálců, ze kterého se nevzpamatují ani v poslední minutě. Dá se říct, že Scott přepracoval Spielbergovo vylodění v Normandii na plochu 145 minut v moderním kabátu. 145 minut krvavého pekla, které nenudí ani sekundu a bleskově uteče, jako i začalo. Každý herec, každá postava si přijde aspoň na jednu zapamatovatelnou scénu (úplně jsem zapomněl, že tu Bloom vlastně skoro nehraje) a tak je ta záplava ksichtů přehledná a není potřeba znát jména postav. Je legrační, že takový Ewen Bremner z Pearl Harbor byl tehdy ve scéně větší hvězda než Tom Hardy. A tak by se dalo pokračovat. Ať už měl čuch na herce Scott nebo castingový manager, byla to trefa do, ehm, černého. Škoda, že Zimmerova hudba není přes veškeré výbuchy a střely dostatečně slyšet (lepší audio by to vylepšilo), protože jde o skvělý, ikonický soundtrack. Efekty taky příliš nezestárly, páč jich tu ani moc není. Vše poctivé výbušniny a nadčasový vizuál. Vidím to tak, že po ohranném (ale pořád skvělém) Ryanovi si budu nyní dávat častěji Jestřába. A Mogadišu se vyhýbat obloukem. 95%.

Loki - Season 1 (2021) (série)

|| TV-14 || Marvel/Disney|| Rozpočet: $150 mil. || Loki je bezpochyby jedna z nejlepších minisérií, kterou jsem viděl, ale nemůžu se zbavit dojmu, že má daleko na víc. Přechod Marvelu i na TV produkci sice znamená spoustu rozpočtových kompromisů, ale kdo jiný si dnes může dovolit šestidílnou sérii za 100-150 mega? Tzn. se stále pohybujeme na blockbusterovém poli a na výsledku by to mělo být vidět. Kulisy, kostými a leckdy i CGI jsou skutečně na úrovni, ale mnohokrát to kazí všudypřítomné zelené plátno, pomalé tempo a herci/neherci. Naštěstí to umí vylepšit originální hudba a Lokiho charsma. Právě ústřední trio - Loki, Sylvie a Mobius táhnou celý seriál a chemie mezi nimi nepůsobí uměle. Škoda dost podhodnoceného příběhu kolem organizace TVA, jež hlavně v závěru držen na uzdě, aby Loki tolik nezasahoval do MCU. SPOILER. Takže došlo jen na dlouho očekávané potvrzení multivesmíru a nového záporáka. Ten byl podán tak zle, že doufám v jeho přeobsazení (které vyžaduje i jeho zdejší osud) v dalších dílech a filmech. Druhá série sice potvrzena, ale nečekám velký posun v kvalitě a epičnosti. Na 1. místě u mě nadále zůstává WandaVision, 2. Loki a 3. Falcon/Soldier. 75%.

Loki - Pro tok času. Vždycky. (2021) (epizoda)

|| TV-14 || Marvel/Disney || SPOILER Tak tenhle závěr byl ještě horší než Falcon/Soldier. A může za to jeden herec. Nebo spíše jeho herecký výkon. Majerse sice vůbec neznám, a tak nevím jak jinde hraje, ale tady hraje jako nějaký zfetovaný rapper z Comptonu. Pitvoření se, podivné skřeky, trapné pokusy o hlášky, to vše dělá z nejduležitější části série fyzicky nepříjemnou podívanou. A je to vidět i na Lokim a Sylvii, kteří jen sedí, tupě čumí a nedostanou moc prostoru se vyjádřit. Představení Kanga Dobyvatele nemohlo dopadnout hůř. Tato postava, která bude zřejmě novým nepřítelem Avengers, nevzbuzuje žádný respekt, žádnou moc. Když pominu zle vloženou vsuvku uzavření linky s Mobiem, vše se odehrává v jeho kanclu kdesi ve vesmíru, takže jde o ten nejhorší způsob epického zakončení seriálu. Nebýt očekávaného potvrzení multivesmíru a cliffhanger v závěru, zkončila by tato epizoda odpadem. Ne, že by byla až tak zlá, ale proto, že mi pošpinila vše dobré bez možnosti další nápravy. Tedy kromě potvzené druhé série. 40%.

Loki - Cesta do neznáma (2021) (epizoda)

|| TV-14 || Marvel/Disney || Po zhlédnutí závěrečné epizody jde paradoxně a nelichotivě pro tvůrce by šlo o lepší zakončení série, než jakého jsme se dočkali. Alternativní Lokiové sice mohli být i na ploše jedné epizody využiti lépe, ale své silné momenty mají. Byť jde opět jen o jednu dlouhou akční scénu, dočkáme se i posunu v příběhu na rozdíl od další epizody. Efekty sice dost pokulhávají a všudy přítomné zelené plátno dost ruší jinak zajímavý vizuál. Škoda, že v celé sérii nepoužili techniku z Mandaloriana. Závěrečný fight má silné momenty i nějaké to napětí. Bohužel to se nepřeneslo do dalšího dílu. 70%.

Princezna zakletá v čase (2020)

|| Přístupné || Bohemia Motion Picture || Rozpočet: N/A || ČR: 8 924 699 Kč || Kde začít? Princezna zakletá v čase je zřejmě nejambicióznější český film za 10 let. Bohužel dojíždí na technické nedostatky a knowhow domácí tvorby, které veškeré ambice utápí v základních filmařských chybách, špatných efektech a neduhem poslední doby - postsynchronech. Nejprve příběh: hrátky s časem jsou asi nejneoriginálnější námět, který jsem ochoten tolerovat za účelem zábavy. Jenomže zde je to využito, jako by někdo točil amatérskou parodii Na Hromnice a vůbec si neuvědomil v čem kouzlo časové smyčky spočívá. Prakticky se by se bez ní příběh obešel a nijak by neutrpěl. Spíš mi to přišlo jako produkční záměr, aby se mohli některé scény zopakovat a tím ušetřit peníze po vzoru Supermana 4. Peníze se tu celkově šetřily na špatných místech. Kamera je sice nadstandartní, ale když s ní zachází nováček, dopadne to stejně tak, že jsou některé záběry neostré a kamera umístěná v úplně debilních úhlech. A když už se to snaží vylepšit střih, obrazy na sebe plynule nenavazují a oči lítají po obrazovce hledajíc herce. Nevím, co je to na FAMU učí. Když už jsem u obsazení, tam si nemůžu stěžovat. Na holky se dobře dívá, Germani se občas pokouší i hrát a je roztomilá, Lambora je v pohodě, přičemž Křenková jim vévodí coby badass lučišnice. Škoda, že má málo prostoru. Pochválit se dá i hudba, která byť okatě vykrádá Harryho Pottera a Pána prstenů, alespoň se dobře poslouchá. Scénář si celkově vypůjčuje mnoho motivů z mnoha popkulturních filmů včetně Avengers. Dělají to dnes kde kdo, ale zlé je to tehdy, kdy to nefunguje ani jako parodie. Ani se mi nechce vyjmenovávat, kdo všechno ve štábu chyběl, aby na tyto věci dohlížel. V titulkách je (ne)překvapivě žalostně málo lidí na takový film. Nemluvě o CGI, které tvořilo 9 lidí z Ostravy a výsledek odpovídá úrovni 90. let Princezny ze mlejna. Abych to shrnul, Princezna mohla dopadnout mnohem líp, kdyby tvůrci udrželi své ambice na uzdě. Ani 3x větší rozpočet by nezaručil kvalitní podívanou. Bez koprodukce se na světový trh nedostaneme. Na druhou stranu raději jeden takovýto pokus ročně, než 5 troškovin 3 pohádky ČT. Dopadnout to o trochu hůř, je to odpad. Za odvahu, ambice a sexy casting je to alespoň průměr. Bojím se, že dvojka na tom bude hůř. 50%.

Čínská čtvrť (1974)

|| R || Paramount || Rozpočet: $6 mil || USA: $29 200 000 - ČR: Neuvedeno - Celkem: $29 225 935 || Čínskou čtvrť jsem potřeboval vidět podruhé, u prvního zhlédnutí před lety jsem se neskutečně nudil a v půlce usnul. A nemohl jsem udělat líp. Film, kromě bezchybného scénáře, má taky poutavý příběh plný zvratů a překvapení. Navíc téma vysychání Kalifornie nebylo více aktuálnější než dnes. Je pozoruhodné, že se i v té době, podle skutečné události, našli stejní gauneři, kteří vypouští vodu z přehrady do moře za účelem vykoupení pozemků za nižší cenu. Čínská čtvrť je poctivá noirovka se zajímavými postavami. Nicholsonovi, pokud nehraje šílence nebo mafiána, role soukromého detektiva perfektně sedí. Polanskiho režie sice nijak nevybočuje z řady sedmdesátkových filmů, ale nadávat se na ni nedá. No a pak je tu scénář, který je v Hollywoodu považovaný za jeden z nejlepší, podle kterého se učí začínající scénáristé. Není divu. Stačilo by málo (nebo si tito aspekty neuvědomit) a z filmu je rázem nudná žvanírna, ve které se divák snadno ztratí. Film je potřeba bedlivě sledovat, jelikož nás jednotlivé zvraty pootáčejí jiným směrem, než by se měl příběh vyvýjet. Zkrátka kultovka, která by nemělat jen tak zapadnout mezi filmovými fanoušky. 80%.

Loki - Větvení (2021) (epizoda)

|| TV-14 || Marvel/Disney || Po minulé epizodě se to zase trošku rozjelo a začlo poodhalovat tajemství TVA. Z Lokiho a Sylvie jsou dle očekávání spojenci, a protože se situace má jinak, záporákem je zase někdo jiný. Jen mě mrzí, že se Marvel očividně vidá po několikáté cestou šetrného odstranění události nebo organizace, která by zahýbala s celým světem MCU. Počítám s tím, že skončíme podobně jako u Wandy/Vision, kdy události neměly prakticky žádný vliv na okolní svět. Konec konců Loki má stejně zůstat mrtvý, takže co čekat. 70%.

Loki - Lamentis (2021) (epizoda)

|| TV-14 || Marvel/Disney || Na můj vkus příliš ukecaná epizoda, která nepřinesla nic moc nového, naopak působí dost televizně včetně efektů. Absence Owena tomu nijak nepomhla a vztah mezi Lokim a Sylvií mi nepřijde natolik zajímavý, aby unesl celou epizodu. Ze sci-fi-timetravel seriálu se stává podivná romantická marvelovka bez špetky romantiky. K tomu další otáčení záporáka na stranu hrdinů mě přestává bavit. Plusové body dávám alespoň za katastrofický závěr. 60%.