Shang-Chi a legenda o deseti prstenech (2021)

|| PG-13 || Marvel/Disney || Rozpočet: $150 mil. || USA: $224 543 292 - ČR: 23 529 582 Kč - Celkem: $432 233 010 || Na úvod přiznávám, že je mi čínská mytologie cizí a nesympatická stejně jako hollywoodské "vlezdoprdelkování" této země. Z trailerů a celého konceptu jsem čekal, že mě film nebude bavit. Nebavil. Ovšem k méme údivu ne z výše uvedených věcí, ale protože jde jednoduše o špatnou marvelovku. Nejprve je tu herecké obsazení, které není nijak atraktivní. Ne protože jsou Asiati, ale protože nemají šmrnc nebo své postavy hrají povrchně. Simu Liu není úplně špatný, ale jako tvář nového hrdiny bych ho v bistru plném Číňanů asi nepoznal. Awkwafina pak zase hraje až moc afektovanou, uječenou pipinu, která do příběhu vůbec nic nevnese a slouží jako prostředek pro pubertální vtípky. Celkově jsem měl dojem, že je Shang-Chi cílený tak na 13leté děcka, což chápu u Spider-Mana nebo Venoma, ale ne tady, kde je zápletka pro děti poměrně nezajímavá. Poslední šancí získat mou pozornost byla akce. Ta má skutečně propracovanější choreografii a kinematografii než většina komiksovek, ovšem i tady zůstal potenciál na půl cesty. Můj oblíbený Bill Pope (Matrix, Spider-Man) se snaží dávat akci pořádnou dynamiku, jak má ve zvyku, jenomže k čemu to je, když se vše utápí v zeleném plátnu. A nezajímá mě, že se musela produkce reorganizovat kvůli pandemii, CGI a green screen je jedním slovem šeredný. Z adepta na nejslabší marvelovku roku se tak u mě stala nejslabší marvelovka vůbec. Osud této postavy mu bude nadále zcela lhostejný. 50%.

Hawkeye (2021) (seriál)

|| TV-14 || Marvel/Disney+ || Rozpočet: N/A || Tak nějak už jsem se naučil neočekávat od marveláckých seriálů bůhvíco a hned pociťuju, že je to lepší. Hawkeye byl od začátku koncipován jako vánoční blbina, která pohraje s odkazy na některé marvelovky a probloubí charakter Clinta Bartona. A tohle se tvůrcům povedlo. Dozvíme se něco víc o tom, co dělal během probliku jako nájemný vrah Ronin, jak snáší/nesnáší smrt Natashy a co na to jeho rodina. Do toho se připlete Kate Bishop, která mu převrátí vánoční plány na ruby a rozjíždí se poměrně jednoduchá zápletka, která všechny prvky adekvátně propojuje dohromady. Tvůrci se naštěstí nesnaží přicházet s revolučními záporáky, ani prohlubovat svět MCU. Díky tomu je Hawkeye stravitelná jednohubka jako např. Falcon/Soldier (kdyby to nebyla taková nuda). Potěší vynalézavá akce (honička v autě, vánoční stromek) s ještě vynalézavějšími Bartonovy vychytávky. Za to Hailee Steinfield, na kterou jsem se dost těšil, je až příliš užvaněnou a její chování je často dost mimo. Záporáci jsou OK, ačkoliv jejich motivy jsou zcela průhledné. A např. avizovaná Florence Pugh je v příběhu úplně zbytečná, respektive každému musí být jasné, jak to s ní a Clintem dopadne. Suma sumárum se Marvelu povedlo vyplnit kalendář něčím odlehčenějším, ačkoliv na druhé zhlédnutí to u mě nevypadá. 70%.

Den patriotů (2016)

|| R || Lionsgate || Rozpočet: $45 mil. || USA: $31 886 361 - ČR: Neuvedeno - Celkem: $52 185 751 || Ani nevím proč jsem se tomu filmu jaksi vyhýbal. Asi proto, že jsem nejdříve videl Silnějšího s Gylenhaallem, který má sice nižší hodnocení, ale přišel mi docela fajn. Berg Bostonský útok logicky bere z jiného úhlu, přestože vznikl dřív. Ačkoliv si na útok samotný vzpomínám poměrně dobře, vůbec jsem neměl tušení, co všechno následovalo po něm. Z toho důvodu jsem si o filmu mylně myslel, že bude jen o jednom výbuchu a pak nějaké ty psychologické kraviny (ostatně jako Silnější). Vůbec ne! Bergovi se daří od výbuchu budovat napětí a stupňovat gradaci až do poslední chvíle, a kdo je s událostí obeznámen podobně jako já, bude jen hledět. Hlavně u scény s přestřelkou v rodiné čtvrti, která připomíná Heat nebo Afleckovo Město a kde bomby lítají po policajtech jako v GTA. Vůbec si nepamatuju, že by se to stalo (ano stalo), ale díky polodokumentárnímu stylu s reálnými záběry tomu divák snadno uvěří. A ani tímhle zábava nekončí a pokračuje honem na teroristy a bostonským "lockdownem". Jo ke konci je, jak napovídá název, typický americký patriotismu, ale nic hrozného. Co si Wahlbergova postava prožila je také neuvěřitelné, byť film trochu brzdí těma rodinýma scénama, obvzlášť v úvodu. No a ke konci tradičně autentické záběry a výpovědi účastníků. Jen mě zaráží, jak dokáží Američani v jednu chvíli policii zbožňovat a jindy po ní házet dlažební kostky. Holt co se jim líbí, vychvalují do nebes, a co jim vadí, zadupávají do pekla. To ale není problém filmu. 80%.

Duna (2021)

|| PG-13 || Warner Bros. || Rozpočet: $120 mil. || USA: $107 249 263 - ČR: 50 632 124 Kč - Celkem: $396 149 263 || Už jen z důvodu, že se mi následující řádky nechtělo psát, svědčí, že nejsem z Duny bůvíjak odvázaný. Nejprve je potřeba oddělit pověst a legendu od samotného filmu. To, že má sem tam nějaké studio koule je chválihodné, ale automaticky tomu nebudu přidávat absurdní hodnocení. Duna pro mě není nic víc než fajn originální sci-fi. Herci jsou fajn a nejvíc z nich trčí Chalamet, který je tu naprosto fantastický a dokáže utáhnout celý film. Na zbytek nebýt známých tvářích bych si těžko vzpomínal a taková Zendaya tu je (či spíše není) jen kvůli pokračování. Villenevue má režii pevně v malíku, ale nevykouzlil nic, kvůli čemu bych jásal. Totéž i kamera, která se pokouší kopírovat Deakinse z BR49, ale originál je jen jeden. Všechny kulisy jsou šedivé a nasvícené dožluta, což se rychle okouká a oči to začně nudit. Efekty jsou taky fajn, ale jak se neustále pohybujeme v pusté duně, není vlastně se nad čím rozplívat. Nepomáhá ani Zimmerova hudba, kterou bych hudbou nenazval. Jde o jakési burácení občas doprovázené chorálem, které se sice k celému filmu hodí, ale žádný tón z toho nezapamatuju. Přitom by Duna, jako každý megafilm, potřebovala zapamatovatelný motiv, který ji bude provázet mimo kina. Příběh je pro 90% diváků velkou neznámou, což se málokdy děje, problémem je, že taky málokoho zaujme. Není nijak komplikovaný (naopak) s výjimkou jmen, ale chybí mu výrazné momenty a nějaké to "wow", po kterém si řeknu: "Sakra! Chci vidět další díl." Film začně, běží a pak nějak (nevhodně) skončí a já mám čekat na pokračování, které nemusí přijít. Teď, když víme, že bude je situace lepší. Dvojka má totiž šanci jedničku zachrnánit. Bez ní hrozí, že se propadne do zapomnění jako nehotový produkt, který neobstojí jako samostatný. S dalším zhlédnutím tak u mě může Duna buď lehce stoupnout, nebo výrazně klesnout. 75%.

Venom 2: Carnage přichází (2021)

|| PG-13 || Sony/Marvel || Rozpočet: $120 mil. || USA: $213 550 366 - ČR: 54 295 465 Kč - Celkem: $502 050 366 || No co si budeme povídat - každý čekal, že to bude blbost. Jenomže je blbost (Venom, Deadpool) a blbost (Fantastická čtyřka, Green Lantern...). A Venom 2 patří do druhé kategorie. Stopáž 1,5h by napovídala, že nebude čas na hlouposti a akce bude střídat akci a vtipy zase vtipy. Omyl! Celá hodina je věnovaná potřeštěnému Hardymu a jeho (ne)vtipným soužitím se symbiontem, u kterého se zabaví jen děti a podnapilí. Netvrdím, že bych se vyloženě nudil, ale po 10 trapných vtipech už to byla otrava. Do toho tu každý  neskutečně přehrává, na čemž nese velkou vinu slizký český dabing (pusťte si to raději v originále). Harrelson je na facku, Naomi Harris uječená pizda, Michelle Williams tu skoro ani není a Stephen Graham zase jen proto, že z něj má být nový padouch. Celé to připomíná mix Raimiho Spidermana 3 s Fantastickou čtyřkou 2, kde je mnoho postav, mnoho linek a zoufale málo času. Serkis si s tím vůbec neporadil, nepřinesl žádné novoty, ani na poli CGI. Robert Richardson je pak úplné plýtvání talentem. Mohl bych napsat, že je závěrečná bitka docela ok a na úrovní průměrných komiksovek, avšak po unylé hodině mě jen zdržovala v odchodu z kina a v jednom očekávaném odhalení. Nebýt oné potitulkové scény, šel bych ještě o stupeň níž. Na druhou stranu jako 1,5h reklama na Spiderman: Bez Domova je to slušný marketing. 55%.

Čas (2021)

|| PG-13 || Universal || Rozpočet: N/A || USA: $48 242 510 - ČR: N/A - Celkem: $90 112 510 || Takové hezké nic. Shyalaman si tradičně vybral lehce bizardní, ale zajímavou látku, kterou těžce nedokázal zpracovat. Začátek je, jako vždy u něj, dostatečně mysteriózní, aby diváka nalákal a aspoň na úvod i lehce šokoval. Bohužel i kdyby trailery neprozradily zápletku, každému by to došlo asi po 20 minutách. Problémem je, že postavám to dojde až někde v polovině a ani tehdy se neděje nic, aby se film posunul dál. Shyalaman celou dobu jen přidává další a další bizardní nápady na téma: co kdyby lidé za 1h zestrárli o 5 let. Nic víc. Nic coby posunulo příběh, nic coby dávalo smysl, nic coby vyvolávalo emoce. K postavá taky není, co napsat. Hezké, že víme, kdo kde pracuje, ale ve filmu to slouží jen, aby nám "odborníci" vysvětlili, co se děje a celé to mělo/chtělo mít nějakou "logiku". Navíc se na ně často zapomíná kvůli špatnému střihu a těžko se orientuje v tom, kdo žije a kdo ne. Byť si nedokážu v Hollywoodu představit jiné jméno, ke kterému tento námět slušel, měl to radši dostat někdo úplně jiný. Vůbec by mi nevadilo, kdy se z toho stala jistá ulítlá bláznivina jakou třeba předvedl Luc Besson v Lucy. Po necelých dvou hodinách už bude divák pouze doufat v nějaké rozuzlení, které sice přijde, ale je tak hrozně povrchní a neuspokojivé, že to radši mohlo celé skončit otevřeně. Shyalaman se bohužel už vyčerpal a bude mít problém mě v budoucnu přesvědčit o opaku. 50%.

Viník (2021)

|| R || Netflix || Rozpočet: N/A || Zkráceně: Pusťte si raději dánský originál jménem Tísňové volání. Alespoň já se na něj vrhnu, jelikož tato látka nabízí mnohem víc než rvaní a vstekání u telefonu. Na druhou stranu je originál ještě mnohem komornější a bez všech těch amerických vychytávek, takže leckdo může ještě víc brblat. Viník není vůbec špatný, klasický thriller v uzavřeném prosoru stojící na jednom herci. Jake hraje obstojně, byť často přehrává a fuckuje jako klasický američan. Sám má svých problémů víc než dost, což sice opodstatňuje jeho chování, film by se však bez toho obešel. Oproti originálu tu klidně mohlo být víc pohledů na místo činu, jelikož si s původní pojetím pohrává Viník po svém a nemá smysl se jej na 100% držet. Finální zvrat případu není vůbec špatný, ačkoliv se dá poměrně předpokládat. Bez něj by to bylo ještě o bod míň. Nejvetší důvod, proč má smysl snímek vidět je zákulisí tísňového callcentra. Jenom se mi potvrdilo, že bych na něco takové nervy neměl a obdivuju všechny, kteří den co noc pomáhají lidem po telefonu. 60%.

Není čas zemřít (2021)

|| PG-13 || MGM/Universal || Rozpočet: $250 mil. || USA: $160 772 007 - ČR: 66 648 905 Kč - Celkem: $774 034 007 || Je to pecka! Po všech odkladech, změn režisérů, scénáristů a covidu mohl poslední Bond dopadnou jen ztěží líp než Spectre. Pak přišli až podezřele dobré trailery, které běžely rok a půl a nekecaly. Není čas zemřít je perfektní rozlučkou s Danielem Craigem stejně jako (dost možná) s klasickým Bondem a završení celé nadmíru povedené pentalogie. Porovnání s předchozími díly se nabízí, ale není úplně fér. Casino a Quantum byly Bondovy začátky kariéry a hitmanovské úkoly. Pro změnu Skyfall a Spectre jely v osobní lince a poodhalovaly neprozkoumanou Bondovu minulost. A Není čas je pak někde mezi - z jedné poloviny je to ryze akční film a z druhé nezvykle komorní drama. Že to nejde dohromady? Ale jde, když to člověk umí správně propojit. A Fukunagovi se to povedlo. Je vidět, že i on měl s posledním Bondem své plány a v rychlosti poukončoval všechny slepé linky ze Spectre (dost radikálně), které stejně nikam nevedly, aby se co nejdříve mohl vrátit ke Craigovi a Léi Seydoux. Souhlasím, že je Léa nejméně zajímavá (nikoli atraktivní) Bond Girl a je chladná jako nolanovky. Jenže! Její chladnost se skrývá na povrchu, uvnitř je stejně rozlomená jako Bond, né-li víc, a v závěru jí všechno rychle odpustíte. Pak je tu Malek, jehož padouch je trestuhodně nevyužit na úkor výše zmíněných věcí. Sám o sobě není špatný, jen trochu klišovitý s dalším nebezpečným virem a plánem vyhubení lidstva (znepokojivně nadčasové, jelikož by film hotov 2019). Ovšem i zde v celém kontextu je do skvělý scénáristický prvek, díky kterému je finále tak epické a slzutvorné jak má být. Některé zvraty jsem sice odhadl pár scén dřív, ale neberu to jako chybu filmu. Naopak je pozornému diváku předem prozrazuje a divák je pak ve výhodě. Odhadnou zbytek filmu během 10 minut je problém. Na ostatní vedlejší postavy nezbývá mnoho času včetně nástupkyně 007 (Lynch), která je nemastná neslaná a nepřesvědčila mě, že by měla ve značce pokračovat právě ona. Zbývá jen božská Ana De Armas, která si roztomile ukradla scénu na Kubě a je na ní vidět, že hraní v bondovce byl pro ni splněný sen. Škoda, že ona není tou nástupkyní. Jako vždy musím vyzdvyhnout Zimmerovu hudbu, která epické momenty dělá epičtější a emociální emociálnější. Ten chlap je dříč, jehož hudba vyčnívá vždy i ve špatných filmech. Není čas zemřít ubírá na kráse jen přepálená stopáž, která je cítit, ovšem nevím, kterou scénu bych vyškrtl. Některé repliky zní dost stroze a uměle (scéna s Blofeldem) a v příběhu se toho děje opravdu dost. Nicméně "nudu" vynahrazuje akce, na které se Fukunaga vyřádil (úvodní honička, přestřelka na schodech, Kuba a hlavně pak Norsko, kde je Bond v nezvykle v bezvýchodné situaci) a pak ta emociální rovina a osudovost, která kdy jindy než v provázané pentalogii pasuje jako prdel na hrnec. Ke konci pak musí každému ukápnout slzička, trochu vychtěně, ale stále zaslouženě a vzít na milost i ty slabší kousky, ať už jsou to jakékoliv. 85%.

Free Guy: Hra na hrdinu (2021)

|| PG-13 || 20th Century Studios || Rozpočet: $120 mil. || USA: $121 610 714 - ČR: 25 553 872 Kč - Celkem: $331 444 250 || Po všech těch průměrných ukázkách je to nakonec slušná oddechovka, která šlape od začátku do konce. Přesto Free Guy není žádná extra třída a režírující Shawn Levi opět jede svoji rutinu jako v Noci v muzeu. Film nepřichází s ničím extra novým a nejvíc se dá přirovnat k Ready Player One a Raubíř Ralph a internet. Oba filmy sázely hlavně na popkulturní odkazy a fungování virtuálního světa a Free Guy se to nepokouší nijak měnit. Zápletka lehce vykrádající Truman Show však odsýpá rychleji díky minimu zbytečných vysvětlovaček. Raynolds sice po několikáté hraje Raynoldse, ale naštěstí se drží se svým pitvořením na uzdě. Nedá se říct, že bych se kdovíjak smál, ale ani kdovíjak nudil. Mladší noname herci stojí oproti němu úplně za prd a zachraňuje to jen ulítlý Taika Waititi a pár povedených cameo rolí. Konkrétně ta nejpovedenější je vtipným a zároveň pro mě smutný odkazem na Disneyho odkoupení 20th Century Fox. Škoda, že foxové celkově netočili takovéto "originální" filmy v posledních letech a v budoucnu se jich už moc nedočkáme. Free Guye bych se nebál zařadit mezi jeden z nejlepší filmů podle her, ačkoliv pojednává o smyšlené, která však jednoznačně odkazuje na Fortnite, PUBG a GTA Online. Kazí ho jen neoriginální příběh, herci a slabší CGI, které se sice může odvolávat na grafiku v herním světě, přesto mohlo být vymakanější. 70%.

Zlomové okamžiky: 11. září a válka proti terorismu (2021) (seriál)

|| TV-14 || Netflix || Rozpočet: N/A || Konspirace stranou. Tenhle dokument není o nich, místo toho se opírá o podložená fakta, která paradoxně konspirátorům přidají další munici. Po 20 letech nemůže snad nikdo pochybovat o tom, že by válka v Afgánistánu byla jakýmkoliv úspěchem pro USA. Většina dokumentu, s výjimkou prvních 2 dílů, se právě válce a následujícím 20 rokům věnuje a pohodhaluje, jak moc Bushova vláda jednala iracionálně, až protiústavně a spousta toho se obrátilo spíše proti obyvatelům USA než proti teroristům. O to zajímavější zjistění to je přímo z úst Bushových posluhovačů, poradců, pracovníků Pentagonu, generálů atd. Jestliže to nebylo naplánované, pak Amerika jednoznačně jednala bez rozmyslu, v agresi a bez jakéhokoliv cíle, což je zde i řečeno vrchním vojenským generálem: "Máme taktiku, ale nemáme strategii." Kam se hrabe Vietnam. Co se týče audiovizuálu první dvě epizody jsou velmi strhující díky zrestaurovaným záběrům z 11. září do HD/4K, takže i ten, kdo pád dvojčat tehdy zažil v přímém přenosu, si ho prožije znovu, intenzivněji. Jako katastrofická událost se to (snad) nikdy nevyrovná žádnému hollywoodskému filmu, takže jde o úchvatnou, nervy drásající podívanou s epickým měřítkem srovnatelnou jedině s populárním Černobylem (jako událost i seriál). V rámci aktuálního dění (odchodu USA ze středního východu a "ukončení" této zbytečné války) je to dobré (smutné) shrnutí všeho, na co se za 20 let postupně zapomnělo. 85%.