Simplemente María (1989) (seriál) odpad!

Prvá stredno-juho-americká telenovela aká u nás bežala (myslím). A bol to nástup so všetkou parádou. Juan Carlos- to je postava! A tá úvodná znielka pri potoku! Jednoducho Mária je míľnik v tuzemskej televíznej zábave, pretože bez nej by sme nemali Rosalindy, Esmeraldy, Čierne perly a podobne. Hurá!

Walker, Texas Ranger (1993) (seriál) odpad!

Ďalšia seriálová pecka! Keď som videl ako v jednom dieli Walker zistil, že v poli havarovalo lietadlo tak, že ochutnal hlinu zo zeme, tak mi stačilo. Nesmiem tiež zabudnúť na scénu, keď bol Walker spútaný a strácal sily, tak sa mu "zjavil" duch indiána (vyzeralo to ako by Lyncha točil Rapoš), ktorý mu prehovoril do duše, aby Walker statočne unikol a zmlátil zloduchov. Bomba! Najhoršie je, že ono je to najskôr myslené vážne, takže starému Chuckovi už z toho cvičenia na Total Gyme asi pekne zahrabáva. Pozerať len na vlastné riziko a keď vás to baví, ihneď navštívte doktora.

Teletubbies (1997) (seriál)

Čo ja viem. Sledovanie tohto programu je bizarnou skúsenosťou. Je mi jasné, že nie som cieľové publikum - tým sú deti v predškolskom veku. Na jednu stranu mi príde diskutabilné, či je správne posádzať už takto malé deti pred televízor, na druhú stranu tie malé deti nemám a ktovie čo by som robil keby som potreboval od nich aspoň na pol hodinku oddych. :-)

Strážci vesmíru (1993) (seriál)

Jedným slovom krása. Ale je to taká šialená sprostosť až je to zábavné. A keď som bol malý ma to bavilo. Za to jedna hviezdička. Síce sa dodnes kvôli tomu pomočujem, ale čo už...

Komisař Rex (1994) (seriál) odpad!

Moja babka o tom rozpráva veľmi zapálene a ja mám strach, že tiež tak skončím. Detektívny seriál, v ktorom vždy deň spasí inteligentný, prešibaný a samozrejme vtipný oriešok. Takéto seriály sú skutočne trademarkom déčkovej televíznej produkcie SRN. A samozrejme, bežia u nás v prime time. Ale ak ste milovníci psov...

Apokalypsa (1979)

Bizarnosť samotného nakrúcania sa obtlačila do filmu a dovolila tak vzniknúť dosť pozoruhodnému dielu, aj keď divácky dosť náročnému. Vojnové filmy nejak extra neobľubujem - výnimkou sú filmy o Vietname a pár o druhej svetovej. A Apokalypsa je podľa mňa z nich jednoznačne najlepšia. Zobrazuje totiž prostredie vojny ako neprirodzené a šialené miesto, v ktorom čím hlbšie sa doň ponárame, tým strašidelnejším a čudnejším sa stáva. Čím dlhšie v ňom pobudneme, tým viac sa krúti a mení naša vlastná psychika. A o tom to je. Väčšina ostatných vojnových filmov (Čata, Narodený 4. júla, Zachráňte vojaka Ryana, Full Metal Jacket...) zobrazuje skôr tie povrchné vnemy, ktoré človeka ovplyvnia. Apokalypsa ako keby bola sústredená na deformáciu osobnosti z jej vnútra - tzn. to čo vidíme stále budí bizarnejší dojem, rovnako ako hlavný hrdina stále viac stráca kontakt s realitou. Herci sú výborní, obzvlášť Robert Duvall ako šialený "surfista" Kilgore a pre mňa ďalej predovšetkým Marlon Brando, ktorého všetky scény majú zvláštnu, znepokojivú atmosféru. Práve scény s plukovníkom Kurtzom sa mi vybavia pri myšlienke na tento film. Už len tón Brandovho hlasu a tvár zaberaná v polotme stačia, aby mi behal mráz po chrbte. Do toho krásna kamera a dosť veľkolepá výprava. Apokalypsa síce nie je tak divácky vďačná ako napríklad Čata, ale po pozornom sledovaní sa vám dostane viac pod kožu. A zabudnúť sa na ňu nedá. Coppola už nikdy neskôr nenatočil lepší film. Ďalší z mojej TOP 5, už len preto, že som film videl len dva razy a mám ho natrvalo a presne vrytý do pamäte.

Přelet nad kukaččím hnízdem (1975)

Klasika a jeden z najlepších filmov aký som kedy videl. Videl som ho najviac-krát zo všetkých filmov čo mám doma. Jeho tématika je nadčasová a ani po tridsiatich rokoch (písané - 2006) nestráca nič zo svojej pôsobivosti. Scenár, réžia a herecké výkony sú najlepšie ako sa dá. Jack Nicholson v tomto filme našiel svoju životnú rolu a jeho výkon zo mňa urobil jeho doživotného fanúšika. Louise Fletcher ako sestra Ratchedová je rovnako skvelá, akurát jej postava je tak skrz-naskrz nesympatická, že to človek je aj schopný prehliadnuť (som veľmi rád, že Akadémia vtedy ešte nebola taká prehnane konzervatívna a skostnatená). Ostatne, všetci herci hrajú svoje úlohy bezchybne, či už ide o Brada Douriffa, Christophera Lloyda, Danny DeVita alebo Willa Sampsona ako Náčelníka. Bol som na tom aj v divadle, ale kvality filmu to nedosahovalo. Ide o film, ktorý sa nemusí podariť ani raz za kariéru. Aj za desať hviezdičiek keby sa dalo...

Cela (2000)

Zdrvujúce víťazstvo formy nad obsahom! Film by bol v podstate klasickou detektívkou o masovom vrahovi (čo je jeden z mojich obľúbených sub-žánrov), ALE vrah je chytený už na začiatku a pátra sa po mieste, kde má svoju poslednú obeť. A práve forma pátrania je to čo robí film zaujímavým. "Potuľovanie sa" po vrahovej mysli je spracované naozaj pôsobivo. Tarsem Singh sa s vizuálnou stránkou filmu v týchto scénach krásne pohral a výsledok je pre milovníkov ľahkých úchylností jednoducho bomba! Kostýmeri, výtvarníci a maskéri odviedli skutočne obrovský kus práce a škoda, že neboli ocenení nejakým tým Oscarom (ten išiel do rúk Grincha - ???). Neviem prečo sa niekomu tieto pasáže nepáčia, bez nich by film strácal svoju atraktivitu a ani by bez nich nemal veľký význam. Herci hrajú solídne, dokonca aj Jennifer Lopez. Vincent D'Onofrio je diabol a pre takéto úlohy sa snáď narodil. Scény z vrahovej mysle za 5*, ostatné za 3*, matematickým priemerom dostaneme 4*(aspoň v mojej kalkulačke :-)).

O Schmidtovi (2002)

Podľa mňa výborné. Taký príjemný príbeh o jednom človeku, ktorý na sklonku života rozmýšľa aký to malo všetko vlastne zmysel. To asi čaká pomaly každého. :-) Nicholson zahrá absolútne čokoľvek a je teda tradične perfektný. Filmu trocha škodí neumiernená stopáž, ktorá v kombinácii s pomalým tempom spôsobuje, že film sa ku koncu už trochu vlečie. Keď sa však správne naladíte na atmosféru filmu, tak si ho vychutnáte. Podobne ako napr. u Zlomených kvetín. Nakoniec by som ešte spomenul hudbu Rolfea Kenta, ktorá je naozaj výborná a krásne podfarbuje dej.

Crash (2004)

Fajn dráma, dobré obsadenie i keď toho Oscara mala dostať predsa len asi Skrotená hora. Scéna kde sa ukážu kvality neviditeľného plášťa je emocionálne mimoriadne silná.