Kapitán Ron (1992)

Jedna z mojich najobľúbenejších nedocenených komédií. Zapodievať sa pri takomto filme s niečím ako logikou deja nemá absolútne význam, treba len sadnúť a baviť sa. Martin Short ako klasická hlava rodiny je OK, ale Kurt Russell je jednoducho perfektný. Ide o naozaj výborne zahratú komediálnu úlohu a podľa môjho názoru patrí k tomu najlepšiemu z celej Russellovej kariéry. Tak vypnite mozgy a bavte sa, Kapitán Ron vás totiž pobaví určite. A bol tu ešte skôr ako Kapitán Jack ;-)

Batman začíná (2005)

Veľmi silný úvod, zatienený svojím nasledovníkom. Samozrejme ten by nemohol tak dobre fungovať keby tu nebola odvedená prvotriedna práca. TDK je rýchlejší, akčnejší a dravejší. BB naopak trávi viac času drobnokresbou charakterov a vysvetľovaním ako sa Bruce rozbiehal. Dá sa povedať aj, že výrazne odlišná amotsféra od pokračovania - a takisto aj vizuálne spracovanie. Tu je všetko do hneda, tmavé a stále si zachovávajúce určitú komiksovosť. Súšobná jazda či diváci vykročenie takýmto smerom prijmu. V dvojke sa potom už ide naplno čo najviac mimo žáner. Výborní herci - Bale to zvládol s prehľadom. Po videní oboch filmov musím konštatovať, že Katie Holmes bola lepšia - škoda tej zmeny. Každopádne oba filmy mám rovnako rád.

Mechanik (2004)

Wow! Christian Bale naozaj nie je normálny. Schudnúť kvôli filmu cca 30 kg - tak tomu hovorím oddanosť profesii! A to natáčal mesiac po Mechanikovi nového Batmana! Jeho výkon je skutočne strhujúci a keď už nič iné, je dôvodom prečo film vidieť. Mnohí tu filmu vyčítajú predvídateľnosť pointy, ale to nie je chyba. Pointu celého záhadného diania okolo Reznika síce nie je ťažké odhadnúť vopred, ale to čo ho priviedlo až do takéhoto stavu už nie. A o tom ten film je. O vine, vykúpení a o tom, čo môže zlé svedomie urobiť s dovtedy normálnym človekom. Mne sa práve celé vyústenie filmu veľmi páčilo, pretože nebolo dosadené len za účelom šokovať diváka, ale dodalo celému filmu nádych perfektnej drámy a takpovediac hlbší zmysel. Film sa naviac môže pochváliť perfektnou "psycho" hudbou a zaujímavou vizuálnou stránkou. Jeho jediným mínusom pre mňa teda zostáva jeho mierna rozvláčnosť v určitých pasážach, ktorá oberá film o tú piatu *.

Kanibalové (1980) odpad!

Pre mňa úplná definícia odpadu. Vonkoncom žiadna výpovedná hodnota, ktorú sa však táto snímka snaží predstierať záverčným "kto sú väčší kanibali, my alebo oni?" (či ako to bolo). Pokiaľ im išlo o porovnanie nefunguje to z toho prostého dôvodu, že "filmový štáb", ktorý sa vo filme vydáva za kanibalmi sa chová ÚPLNE absurdným spôsobom. A nie je to odpustiteľné skrátka preto, lebo film sa snaží pôsobiť autenticky a chovanie dotyčných hrdinov je natoľko idiotské a nepravdepodobné, že celý úžasný nápad s poukázaním na našu vlastnú barbarskosť (ktorý bol podľa mňa určite doplnený až v druhom pláne) kvôli tomu stroskotal. Čo zostalo, je len séria nechutností a brutalít, čo by bolo ešte OK (proti gustu...), ale pre účely takejto filmovej žumpy zabíjať zvieratá? To mi vážne príde maximálne nevhodné a to nie som žiaden zapálený ochranca zvierat. Predtierať nejaké posolstvo a točiť film o tom akí sme aj my napriek výdobytkom civilizácie barbari, držať vztýčený prst a pritom pri natáčaní pre účely filmu masakrovať zvieratá - to len dokazuje Deodatovu duchaplnosť a zbytočnosť celej tejto sračky. Fuj! Jednoducho Odpad!

Ichi the Killer (2001)

Ázijská úchylárna. Problém je, že verzia, ktorú som ja videl mala tie úplne najhoršie veci vystrihnuté (prepichovanie bradaviek a tak). A keďže tento príbeh už v komiksovej podobe slúžil ako detailná inšpekcia násilia a jeho rôznych podôb, zásahy cenzúry boli v tomto prípade nevhodné. Aj tak ale slušná explózia násilia, aj keď zhnusený som nebol vôbec. Musím povedať, že dej je trochu chaotický (aspoň pre mňa) a koniec je ako z iného filmu, ale Miike je zaujímavý režisér (Audition sa mi páčilo viac). Takýto film nemôže vyjsť odinakadiaľ ako z Japonska. Herci sú dobrí, obzvlášť Tadanobu Asano ako Kakihara. Tomu hovorím záporák! Síce by som rád videl aspoň jeden jeho úsmev, pretože v tej mojej verzii jeho ústa vidíme len v závere a potom v scéne so "zhltnutou päsťovkou". Ako som povedal, je to dobré, ale čakal som asi niečo viac.

Mission: Impossible III (2006)

Úplne krištáľovo čistý akčný film (v tom najlepšom zmysle slova). Väčšinu času všetko buráca tak, že vyrušujúcich exotov v kine ani nie je počuť. :-) Cruise je v hlavnej úlohe stále dobrý a zvyšok ansámblu je tiež OK. Špeciálnu zmienku zaslúži len Phillip Seymour Hoffman, ktorý je perfektný (kedy naposledy mal akčný film tak zaujímavého zloducha?), ale je veľká škoda, že mu je vo filme venované tak málo času. J.J. Abrams ukázal, že po seriálových peckách Alias a Lost mu to pôjde aj vo filme. Len záver obsahuje pár nechcene vtipných momentov (to Cruisove "prebudenie" so následným schmatnutím zbrane rozosmialo celé kino) a je celkovo slabší ako predošlý dej. Za to iba 4 *. A čo sa tržieb týka - aspoň sa Tom Cruise naučí, že rozprávať o konzumácii placenty svojej nastávajúcej sa nevypláca. Toho Ethana Hunta v ňom potom vidno ťažšie... :-)/////////////////////S odstupom času asi jeden z naj akčných filmov posledných rokov. To, že relatívne zapadol je vina vrcholu nepopularity Toma Cruisea v čase uvedenia. Abrams v podstate totožným štýlom natočil aj nový Star Trek a ten už neodstrelil našťastie nikto. Jediné mínusy vidím v tom, že záver je vážne v porovnaní so zvyškom slabší a to, že Cruise je aj tu proste ten najväčší super-borec, ktorý zvláda bojovať pre mňa za mňa aj s odistenou náložou v hlave.

Obvyklí podezřelí (1995)

Na tento film som už dáááávno úplnou náhodou narazil na ČT. Nič iné v telke nešlo a opis deja v teletexte ma celkom zaujal. A helemese- jeden z mojich najobľúbenejších filmov. Dnes, keď už bolo natočených hromady filmov s veľkými pointami to možno tak nevynikne, ale mňa koniec fakt posadil na prdel. Hneď som film musel vidieť znova- ešte, že som si ho nahrával. Výborné tempo, scenár, herecké výkony (aj Stephen Baldwin, takže... :-)) a všetko. Pre mňa Top 5 možno aj navždy.

Deuce Bigalow: Dobrej striptér (1999)

Film, ktorý celá odborná kritika strhala. A ja vlastne neviem prečo. Umenie to nie je, to hej, ale ja som sa pri tom zabavil slušne. Je to síce taký hrubozrnný humor (čo iné čakať od Schneidera), ale nie je to tak kŕčovito trápne ako napríklad také Zviera. Skrátka, je to vcelku vtipná blbina, ktorá neurazí. Nič viac, nič menej. Ale odpad! od mnohých užívateľov ma prekvapuje. Kameňák, to je odpad!, toto je oproti tomu majstrovské dielo modernej komédie.

Tanec s vlky (1990)

Costnerov opus magnum. Kvalite tohto filmu sa už nikdy nepriblížil, ale tento jeden raz zažiaril ako supernova. Zbytočne sa v tom hrabať viac- Tanec s vlkmi je klasika.

Trainspotting (1996)

Film o drogách? Omnoho viac. Genračná výpoveď ľudí, ktorí si nie sú istí či spoločnosťou reklamované životy sú tie, ktoré chcú naozaj viesť. A únik z celej tej šedi nachádzajú zhodou okolností v drogách. Áno, ničí ich to, ale rovnako by ich možno ničil aj ten "správny" život, ktorý vedú ostaní normálni ľudia. Ja tento film nevnímam len ako protidrogovú agitku. Pre mňa je to aj o akomsi hľadaní vlastného miesta vo svete, čo niekedy skrátka nie je úplne najjednoduchšie. Spolu s Americkou krásou a Klubom bitkárov film, ktorý mi trochu výraznejšie formoval osobnosť.