• Fantasy

Seznamte se, Joe Black (1998)

Kdo čeká pohodový, čistě romantický celovečerák, tak ostrouhá, nebo ho přinejmenším poměrně brzy čeká šoková terapie. I když je to, jak jsem později zjistil, poměrně známý zvrat, tak pro mně nový a dost překvapil. Poté se ale film relativně ustálí a začne podrobněji prokreslovat vztahy, což nakonec vyvrcholí velkolepým plesem za tónů nádherné Newmanovy hudby. Brad Pitt nemá sice bůhvíjak náročnou roli, ale jeho toporná, rozpačitá mimika se na Smrt, nesměle se orientující ve světě lidí, perfektně hodí. Hopkins je tradičně spolehlivý a mladá Claire Forlani jednoduše magická. Ke konci se už rozběhne slušný emoční kolotoč, což může někomu vadit, ale podle mě to k tomuhle filmu prostě patří. 90%

Most do země Terabithia (2007)

Zvláštní film, u kterého si nejsem jistý, na koho vlastně cílí. Úvod je totiž velmi pohádkový, čiší z něj dětská hravost a bezstarostnost. Občas dokonce působí trochu béčkově, třeba kuriózní rychloběh v lesíku nebo útoky podivných příšerek, až to diváka nutí pochybovat, co je skutečné a co se odehrává pouze v bujné fantazii dětských hrdinů. Poté se náhle tón filmu rapidně změní. Atmosféra v mžiku zhoustne a potemní, události naberou nečekaný obrat a vyvrcholí to velmi smutnou událostí. Tehdy jsem si říkal, je tohle vážně mířeno na děti? Konec se snaží být takový hořkosladký, ale jen neohrabaně zalepuje čerstvou bolest a pocity po něm zůstávají smíšené. 75%

Neporazitelný - To bolelo (2021) (epizoda)

Od začátku je seriál slušná podívaná, ale pořád jsem si říkal, že tomu chybí "něco" navíc. A přesně to dodává tento díl. Supr příběh, souboje, zvraty, brutální závěr. Hlavně začíná být dost zřejmé, že vůbec nikdo není nedotknutelný.

Americká krása (1999)

Vlastně ani nevím, co bych vytknul. Jedinečný film, stylově hodně podobný Fincherovu Klubu rváčů, třeba už jen úvodní perfektní retrospektivou. Oba filmy krom roku vydání spojuje i vyčpělý, životem znavený vypravěč, který se potýká s vlastními démony, a oba působí určitým způsobem jako kritika pozlátka americké společnosti, kde se neštěstí skrývá a veřejný život se hodně liší od toho skutečného. Takové filmy se dnes už netočí, což je veliká škoda, jelikož se vám dostanou pod kůžu a dají skvělý podnět k zamyšlení. 90% už jen kvůli Kevinu Spaceymu, který nemilosrdnost moderního Hollywoodu poznal na vlastní kůži

Poslední skaut (1991)

Další z nesmrtelných filmů devadesátek, který se kaji, že jsem viděl až teď. Bruce Willis trousí nezapomenutelné hlášky a rozdává charisma na všechny strany, což je o to víc obdivuhodné, že to dokázal v časech největší slávy Arnolda se Slym. Děj je přímočarý, hezky to odsýpá a ani na chvíli nenudí. Mladá Halle Berry už jen třešnička na dortu. Perfektní filmový zážitek 95%

Všechno, co chceš (2015)

Vtipná jednorázovka s rozumnou stopáží. která si na nic nehraje. Nejlépe funguje v momentech, kdy upouští od křečovité snahy o náznak vážného příběhu a naplno se ponoří do absurdity přání. Celkově film vyplodí hrstku povedených vtípků, což mi ke spokojenosti stačí. 65%

Banda - Série 3 (2022) (série)

Třetí řada nevybočuje ze zavedených kolejí a v rámci originality, brutality a zvrácenosti vlastně i převyšuje své předchůdce, nicméně mi na ní vadí dvě podstatné věci: "slabé" finále, které nevyužilo pracně budovaný příběh a prakticky znegovalo vývoj, kterým si během 7 epizod prošly, a "předělaná" Starlight. Tohle není chyba štábu a nemohli s tím (asi) nic udělat, ale to, že herečka shodila polovinu své váhy, napíchala si rty botoxem a podle zákulisních informací i prošla celkovou plastikou (nebo si trochu šlehla methu), jí vážně nepomohlo. Postavu jsem měl hodně rád a proto mě to velmi mrzí. Jinak vrcholem série je dozajista teasovaný Herogasmus, kde tvůrci perfektně převedli na plátno nechvalně proslulé superhrdinské orgie, a dodá též dosud nejlepší duel. Až je škoda, že podobně vyrovnaného souboje se už nejspíš nedočkáme, když Soldier Boy byl (za mě zbytečně) vyšachován ze hry, navzdory srdceryvným přáním fanoušků Jensena Acklese. No a vzhledem k tomu, že slavně proklamované Rings of Power čeká s největší pravděpodobností brzy tvrdý direkt, by měl Amazon do čtvrté řady nasypat pořádné peníze, jelikož The Boys budou, pokud už nejsou, jejich jedinou vlajkovou lodí. 85%

Thor: Láska jako hrom (2022)

Tohle bolí. Těšil jsem se hodně, trailery byly parádní a slibovaly podobně vtipnou a ujetou jízdu, jakou byl Ragnarok. Pak se objevily první rozpačité reakce a i když na ně moc nedám, tentokrát bohužel měly pravdu. Taika je rozhodně talentovaný tvůrce, kterého nicméně někdo musí krotit a říkat, kdy je už čeho dost. Tady se úplně utrhl z řetězu a pokazil, co se dalo. Čtvrtý Thor se tak moc snaží být vtipný a lehkovážný, až je vlastně trapný a postrádá jakoukoliv osudovost. Postavy se neberou vážně, prakticky nic není v sázce a od začátku víte, jak to celé dopadne. Humor krom jednoho povedené vtipu připomínal cringefest, kdy nevíte, zda se šklebit či nevěřícně kroutit hlavou. Hemsworth sice neurazí, ale ta jiskra, kterou měl v Ragnaroku, tady vyprchala a už je jen křečovitý. Natálka měla pár momentů, ale už viditelně zestárla a myslím, že její postava nikomu chybět nebude. "Král" Valkýra je tam snad už jen pro woke důvody a Korg také zažil lepší časy. Přesto nejsmutnější ze všeho bylo vidět trápení hvězd dob minulých. Zejména Bale, jakožto herec, co si pečlivě vybírá své role a dává do nich vše, tady těžce přestřelil a ani tradičně skvělým výkonem svou postavu nevytáhl z průměru. Croweův Zeus je pak vyloženě pro smích, což si legendární Gladiátor nezasloužil. Celkově film působí jako divná parodie, kterou bych klidně v marvelovském kánonu oželel. Smutných 35%

Obi-Wan Kenobi (2022) (seriál)

Tak pokud si Deborah Chow na Kenobim chtěla udělat jméno, tak se jí povedl přesný opak. Vážně jsem si přál aby se tento seriál udělal čest Star Wars, ale tohle je fakt zlé. Nudné, odbyté, bez nápadu. Už dialogy rvou uši, ale nejhorší je, jak seriál (za mého bolestného úpění) přetváří mistra Obi-Wana v zapomnětlivého staříka, který málem neví, v jaké ruce se drží světlený meč. McGregorův slavný návrat dopadl velmi neslavně a budu se modlit, aby případnou druhou řadu točil někdo s talentem. 30%

Banda - Série 1 (2019) (série)

V době, kdy jsou populární superhrdinské filmy a nově je v kurzu i hrubější erková zábava, někoho konečně napadlo spojit oba prvky dohromady. A světe div se, ono to funguje. První řada The Boys je akční spektákl plný krve a černého humoru, který se bere s perfektně vyváženou nadsázkou. Tváří seriálu je bezpochyby Karl Urban jakožto charismatický mstitel, který vede skupinku záškodníků snažící se rozložit superhrdinskou smetánku. Amazon tu představil jednoho z největších tvrďáků své generace, který pomyslně přebírá otěže po slavném Loganovi. V opozici stojící Homelander zosobňuje ďábelskost a nevypočitatelnost a jde o prakticky neporazitelného nepřítele, který je navíc bezchybně zahraný. V pozadí tohoto konfliktu nechybí ani příjemná lidská lovestory, která pomáhá divákovi vcítit se víc do postav, dobré gagy a nakonec tu a tam pořádně ujetá nekorektní scénka. Co víc si přát95%